gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

sorularla SU ÇİÇEĞİ AŞISI

18 Mart 2013 Pazartesi 12:20
Bu haber 6852 kez okundu

Su çiçeği aşısı nedir Su çiçeği aşısı bebek ve çocukları Su çiçeği hastalığına karşı korumak için yapılan aşılardır.. Su çiçeği aşısı çocuğa yapıldıktan sonra çocuk Su çiçeği virüsünü tanır ve sonradan vücuda Su çiçeği mikrobu girdiğinde hemen öldürür ve hastalık oluşmasına engel olur.

sorularla SU ÇİÇEĞİ  AŞISI
 SU ÇİÇEĞİ  AŞISI

Su çiçeği     aşısı nedir

Su çiçeği  aşısı  bebek   ve  çocukları   Su çiçeği    hastalığına  karşı korumak  için  yapılan  aşılardır..  Su çiçeği  aşısı   çocuğa  yapıldıktan sonra    çocuk   Su çiçeği     virüsünü  tanır ve sonradan vücuda  Su çiçeği  mikrobu girdiğinde  hemen öldürür   ve hastalık oluşmasına  engel olur.

 

Su çiçeği      aşısı    ne zaman yapılır

Su çiçeği   aşısı  sağlık  bakanlığının  aşı takvimine göre yapılır .  aşı takvimi  bazı yıllar değişiklik  gösterebilir  hatta dünyada bir çok ülke kendi ülkelerine uygun aşı takvimini kullanırlar.  Su çiçeği aşısı   1-4. ay ve 4-6 yaşta  yapılır.

 

Gebelerde   Su çiçeği    aşısı

Gebelerde Su çiçeği  aşısı önerilmez bazen ciddi sağlı problemlerine neden olabilir.

 

Su çiçeği     aşısı     fiyatları

 

Su çiçeği   aşısı  sağlık   ocaklarında ücretsiz  olarak yapılabilir .  bazen de isteğe bağlı olarak eczanelerde  50 ve 100 lira gibi ücret ödeyerek başka bir marka Su çiçeği   aşısı alabilirsiniz. Ama sağlık  bakanlığının aşıları yeterlice  güvenli olduğundan buları tercih etmek daha  akıllıca olabilir.

 

Su çiçeği     aşısının   yan etkileri

Su çiçeği   aşısını  az  da  olsa  kalıcı olmayan   zararları ve yan etkileri olabilir. Ama  faydasını düşündüğümüzde  bu yan etkilerinin ve zararlarının sözü bile edilemez.  Bu yüzden  hemen hemen tüm aşıları   gönül  rahatlığı ile yapabilirsiniz. Zaten  dünyanın en gelişmiş  ülkelerinde de aynı aşılar kullanılmaktadır.  En sık beklenen yan etkileri  olarak      Makülopapüler veya papülovesiküler döküntü (çocuklarda %7, adölesan ve erişkinlerde %8), Enjeksiyon yerinde ağrı ve kızarıklık (%20-35) sayılabilir.

 

Su çiçeği     aşısı   kimlere yapılır

Su çiçeği  aşısı  çocuklara  yapılır ki  hayatlarının ileri döneminde   Su çiçeği  ile karşılaştıklarında  hastalanmasınlar.

 

Su çiçeği     aşısı     nasıl  yapılır

Su çiçeği  aşısı  kola   cilt içine , kas  içine,  cilt altına   yapılır.

 

Su çiçeği  aşısı    ismi

Piyasada  farklı markalarda ve isimlerde  Su çiçeği aşısı bulunabilir. Piyasa isimlerinden biri  OKAVAX, VARILRIX dır.

 

Su çiçeği aşısı koruyuculuğu ne kadardır

Su çiçeği  aşısının koruyuculuğu tahminen  %  70-100  arasında değişmektedir. Aşının etkinliğinin artması için soğuk yerde uygun sıcaklıkta muhafaza edilmiş olmalı ve uygun şekilde, uygun zamanda uygulanmış olmalıdır.

 

Su çiçeği  aşısı  kaç  yıl  korur

Su çiçeği  aşısının kaç yıl koruduğunu  söylemek imkansızdır. Ama  çocukların  çoğunda  hayat boyu bağışıklık  sağlayabilir.

 

Su çiçeği  aşısı piyasa ticari ismi

Piyasada bulunan ticari ismi …. OKAVAX, VARILRIX.…  olarak geçer.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder