gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

sorularla VEREM AŞISI

18 Mart 2013 Pazartesi 12:31
Bu haber 7953 kez okundu

Verem aşısı nedir Verem aşısı bebek ve çocukları verem hastalığına karşı korumak için yapılan aşılardır.. verem aşısı çocuğa yapıldıktan sonra çocuk verem virüsünü tanır ve sonradan vücuda verem mikrobu girdiğinde hemen öldürür ve hastalık oluşmasına engel olur.

sorularla VEREM  AŞISI
 Verem     aşısı nedir

Verem  aşısı  bebek   ve  çocukları   verem    hastalığına  karşı korumak  için  yapılan  aşılardır..  verem  aşısı   çocuğa  yapıldıktan sonra    çocuk   verem     virüsünü  tanır ve sonradan vücuda  verem  mikrobu girdiğinde  hemen öldürür   ve hastalık oluşmasına  engel olur.

 

Verem      aşısı    ne zaman yapılır

Verem   aşısı  sağlık  bakanlığının  aşı takvimine göre yapılır .  aşı takvimi  bazı yıllar değişiklik  gösterebilir  hatta dünyada bir çok ülke kendi ülkelerine uygun aşı takvimini kullanırlar.  Verem aşısı    2  ay sonunda  yapılır.

 

Gebelerde   Verem    aşısı

Gebelerde verem  aşısı önerilmez bazen ciddi sağlı problemlerine neden olabilir.

 

Verem     aşısı     fiyatları

Verem   aşısı  sağlık   ocaklarında ücretsiz  olarak yapılabilir .  bazen de isteğe bağlı olarak eczanelerde  50 ve 100 lira gibi ücret ödeyerek başka bir marka verem   aşısı alabilirsiniz. Ama sağlık  bakanlığının aşıları yeterlice  güvenli olduğundan buları tercih etmek daha  akıllıca olabilir.

 

Verem     aşısının   yan etkileri

Verem   aşısını  az  da  olsa  kalıcı olmayan   zararları ve yan etkileri olabilir. Ama  faydasını düşündüğümüzde  bu yan etkilerinin ve zararlarının sözü bile edilemez.  Bu yüzden  hemen hemen tüm aşıları   gönül  rahatlığı ile yapabilirsiniz. Zaten  dünyanın en gelişmiş  ülkelerinde de aynı aşılar kullanılmaktadır.  En sık beklenen yan etkileri  olarak         Süpüratif BCG lenfadeniti (%0.1-4), Yaygın enfeksiyon, Osteitis (0.1-0.6/milyon doz)

   sayılabilir.

 

Verem     aşısı   kimlere yapılır

Verem  aşısı  çocuklara  yapılır ki  hayatlarının ileri döneminde   verem  ile karşılaştıklarında  hastalanmasınlar.

 

Verem     aşısı     nasıl  yapılır

Verem  aşısı  kola   cilt içine ,     yapılır.

 

Verem  aşısı    ismi

Piyasada  farklı markalarda ve isimlerde  verem aşısı bulunabilir. Piyasa isimlerinden biri   ……..       dır.

 

Verem aşısı koruyuculuğu ne kadardır

Verem  aşısının koruyuculuğu tahminen  %     0-80   arasında değişmektedir. Aşının etkinliğinin artması için soğuk yerde uygun sıcaklıkta muhafaza edilmiş olmalı ve uygun şekilde, uygun zamanda uygulanmış olmalıdır.

 

Verem  aşısı  kaç  yıl  korur

Verem  aşısının kaç yıl koruduğunu  söylemek imkansızdır. Ama  çocukların  çoğunda  hayat boyu bağışıklık  sağlayabilir.

 

Verem  aşısı piyasa ticari ismi

Piyasada bulunan ticari ismi …..…  olarak geçer.

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder