gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

ÇOCUKLARDA YAŞA GÖRE ZEKA, KONUŞMA, HAREKET GELİŞİMİ DEĞERLENDİRİLMESİ

22 Mayıs 2013 Çarşamba 12:15
Bu haber 2958 kez okundu

ÇOCUKLARDA YAŞA GÖRE MENTAL (ZEKA, KONUŞMA), MOTOR (HAREKET) GELİŞİMİ DEĞERLENDİRİLMESİ

ÇOCUKLARDA YAŞA GÖRE  ZEKA, KONUŞMA, HAREKET GELİŞİMİ  DEĞERLENDİRİLMESİ
 ÇOCUKLARDA YAŞA GÖRE  MENTAL (ZEKA, KONUŞMA), MOTOR (HAREKET) GELİŞİMİ DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Çocuklarda zeka, konuşma ve hareket gelişimini değerlendirirken kullanılan bazı testler (danver, Ankara, GİDR) vardır. Bu testler çocuğun gelişiminin kabul edilebilir ararlıkta olup olmayacağı hakkında bize fikir verir. Örneğin bir çocuk 9 aylıkken yürürken başka bir çocuk 2 yaşında yürür bu kadar fark normal kabul edilir. Endişelenmeye yada tedavi etmeye gerek yoktur. Bu durum genelde genetik nedenlere bağlanır yani muhtemel bebeğin babası yada annesi yada kardeşi de aynı aylarda yürümüştür. Ama eğer çocuk 4 yaşından sonra yürürse bu artık kabul edilebilir aralığın dışındadır. Mutlaka araştırılması gerekir. Yine aynı şekilde Örneğin bir çocuk 10 aylıkken konuşmaya yada anne baba başlarken başka bir çocuk 1.5 yaşında konuşmaya yada anne baba başlayabilir. bu kadar fark normal kabul edilir. Bu genelde genetik nedenlere bağlanır yani muhtemel bebeğin babası yada annesi yada kardeşi de aynı aylarda konuşmaya başlamıştır. Ama eğer çocuk 5 yaşından sonra konuşmaya başlarsa bu artık kabul edilebilir sınırların dışındadır. Mutlaka araştırılması gerekir.

Aşağıdaki tabloda çocukların normal mental (Zeka, konuşma) , motor (hareket) gelişimlerini tahmin edebilirsiniz.

 

ÇOCUKLARDA YAŞA GÖRE BEKLENEN

ZEKA, HAREKET VE KONUŞMA  GELİŞİMİ

2 aylık

Baş tutar, zil sesine yönelir, anlamsız ses çıkarır, yüze bakar, güler, gülmeye yanıt verir, yüzüstü başını kaldırır, anneyi tanımaya başlar.

4 aylık

Cisimleri izleme başlar, başını dik tutabilir, sesli güler, gürültüye döner, ellerine odaklanır, cisimlere uzanır, kendi kendine daha sık ses çıkarır.

6 aylık

Kol kuvvetiyle göğsü kaldırabilir, cisimlere uzanır, insan sesine döner, tek heceli kelime söyleyebilir, oyuncağa yönelir, destekli oturabilir, cisimleri ağzına götürür.

9 aylık

Cisimleri birbirine vurur, oyuncakları elden ele geçirebilir, desteksiz oturabilir, tutunarak ayakta durabilir, anne baba diyebilir, sesleri taklit edebilir, kendi kendine kendi yiyebilir, el çırpabilir, emirlere jestlerle yanıt verir, sözel olmayan iletişim kurar, yabancıları yadırgar, emeklemeye çalışır, oyuncakları sallar, istediği yapılmazsa ağlar,.

12 aylık

Emekleyebilir, tutunarak ayağa kalkabilir, biberonu tutarak beslenebilir, iki cismi üst üste koyabilir, ilk kez bilinçli olarak anne baba gibi sözcükler kullanır, bardaktan su içebilir, istediğini parmakla gösterir. 

15 aylık

Yürüyebilir,  merdivenlere tırmanabilir, 2 küpten kule yapabilir, 2-4 kelime söyleyebilir, bazı ev işlerini taklit edebilir, tanıdık nesneleri adlandırabilir ve adları ile tanıyabilir.

18 aylık

Koşabilir, kalemle çizebilir, 3 küpten kule yapabilir,  5-10 kelime söyleyebilir, basit işlere yardım edebilir, yardım isteyebilir, kendi kendine yıkanabilir,  resimleri adlandırabilir.

24 aylık

İyi koşabilir, eşyalara tırmanabilir, Hoplayabilir, İşaret edebilir, 4-7 küpten kule yapabilir,  vücudun 1-4 kısmını gösterebilir, hafi konuşmaya başlar, 1-2 resim gösterebilir, kaşık ve çatal kullanmaya başlar,  cümle kurabilir.

30 aylık

İleri zıplayabilir, 7-9 küpten kule yapabilir,  1-2 resmin adını söyleyebilir, gel, git vb kelimeleri anlamını bilir,  elini yıkayabilir, oyun oynayabilir.

36 aylık

Tek ayakla 2-4 sn durabilir, 1-2 nesneyi kullanabilir, giysi ve ayakkabı giyebilir, bisiklete binebilir. yaş ve cinsiyeti anlar, cümleleri tekrarlayabilir, 3 küple köprü yapabilir.

4 yaş

Tek ayakla zıplayarak oynayabilir, tam anlaşılır konuşabilir, 1-2 sözcük tanımlamaya başlar,  tişört giyebilir, hikaye anlatabilir. Tuvalete gidebilir, 4 adet madeni parayı sayabilir, 4 küple tren yapabilir.

5 yaş

Tek ayakla daha uzun düre zıplayabilir. 2-4 sözcük tanımlayabilir, düğme ilikleyebilir, kendi kendine giyinebilir, sözcüklerin anlamını sorar. 10’ kadar sayabilir.  6 küple merdiven yapabilir.

 

 

TÜM VÜCUT (BOY, KİLO, BOY-KİLO ORANI, BMİ, TRİSEPS ÇEVRESİ ) GELİŞİMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ve PERSENTİLLERİ için burayı tıklayınız

 

GELİŞİM DEĞERLENDİRMESİ VE  TESTLERİ VİDEOLARI

Çocuklarda Gelişim Geriliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır ?.

 

Çocuğumun Gelişiminde Gerilik Var Ne Yapmalıyım?

 

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu -  

Gelişimde Kritik Dönem Nedir?

 

Denver Gelişim Tarama Testi Nedir? / Nasıl Bir Testtir?

 

Bir Yaş Çocuğunun Özellikleri Nelerdir?

 

İki Yaş Çocuğunun Özellikleri Nelerdir?

 

Üç Yaş Çocuğunun Özellikleri Nelerdir?

Dört Yaş Çocuğunun Özellikleri Nelerdir?

 

Beş Yaş Çocuğunun Özellikleri Nelerdir? / Beş Yaş Zeka Testi Soruları Nasıldır?

 

Altı Yaş Çocuğunun Özellikleri Nelerdir? / Beş Yaş Zeka Testi Soruları ?

 

Çocuğuma Hangi Zeka Testini Yaptırmalıyım?

 

2 Yaş Öncesi Çocuklara Zeka Testi Uygulanabilir mi?

 

2 - 6 Yaş Çocuklarına Hangi Zeka Testi Uygulanır?

 

Zeka Nasıl Ölçülür? / Nasıl Hesaplanır?

Hangi Yaşta Hangi Zeka Testi Uygulanmalıdır?

 

Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri Nelerdir?

 

Zeka ve Zeka Testi Nedir?

 

Zeka Testi Soruları Nasıldır? / Wisc-r Nasıl Bir Testtir ?

 

Oyun Terapisi Nedir?

 

Üstün Yetenekli Çocukların Fiziksel ve Sosyal Özellikleri Nelerdir ?

 

Çocuğum Üstün Zekalı mı / Üstün Zekalı Çocuğu Nasıl Anlarız ?

 

3-6 yaş çocuk eğitimi.

 

Sevgi Dolu ve Özgüvenli Çocuklar Yetiştirmek

 

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü

Kuranda Çocuk İslamda çocuk eğitimi

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder