gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla HAREKETLİ ÇOCUK

22 Mayıs 2013 Çarşamba 12:30
Bu haber 1592 kez okundu

Hareketli çocuk nedir? Çocuğun yaşına uygun olmayan aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği, kendini ve isteklerini kontrol edememe ile süren bir psikiyatrik sorundur.

Sorularla  HAREKETLİ ÇOCUK
 Hareketli çocuk  nedir?

Çocuğun yaşına uygun olmayan aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği, kendini ve isteklerini kontrol edememe ile süren bir psikiyatrik sorundur.  

 

  Hareketli çocuk  nedenleri nelerdir?

 

Tanı Amerikan Psikiyatri Birliğinin belirlediği kriterlerle konur.

       Bir kişide dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun olduğunu söylemek için bu durumun 7 yaştan hatta bebeklilikte önce başlamış olmalı, birçok fazla ortamda (evde, okulda vb.) görülmeli, kalıcı, sürekli olmalı ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek dercede olmalıdır. Ayrıca bu kişide dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik (kendini kontrol edememe) olmalıdır.

                      HİPERAKTİVİTE ÖLÇÜTLERİ

** Aşağıdaki kriterlerin en az 6 sının en az 6 ay boyunca , çocuğun gelişim düzeyiyle uyumsuz ve çocuğun uyumunu bozacak şekilde olması ile tanı konur.

1. Eli ayağı kıpır kıpırdır.(Oturduğu yerde eli ayağı durmaz.)

2. Oturduğu yerde duramaz. (Sınıfta, evde sürekli dolaşır. Sanki yedek mortoru vardır.)

3. Uygunsuz yerlerde (Sınıf, sokak vb.) sağa sola koşturur. Eşyalara tırmanır.

4. Sakince oynamakta zorlanır.(Sesli gürültülü oynar.)

5. Sürekli hareket eder motor takılmış gibidir.

6. Çok konuşur.

   ** Uzun süre  televizyon izleyebilir. Bilgisayarda oyun oynayabilir.

   ** Ayrıca soru bitmeden cevap verir. Sırasını beklemez. İznini almadan, aniden konuşma ya da oyunlarına katılımak ister. Bu özellikler okulda da evde de vardır.

   ** Hiperaktif çocuk aşırı hareketli ve dikkati dağınık çocuktur. Ancak bunu normal ölçülerde hareketli ve afacan çocukla karıştırmamak gerekir. Hiperaktif çocuk çok hareketlidir. Ancak hareketlerinde belli bir hedefe yönelik devamlılık bulunmaz.

   ** Ayırıcı tanı yapılmalıdır. (Öğrenme bozuklukları, Zeka geriliği, Davranım bozukluğu, Yaygın anksiyete bozukluğu, Bipolar bozukluk)

 

 Hareketli çocuk   tedavisi nedir? .

Tedaviyi kesinlikle çocuk psikiyatrist, aile ve öğretmen her an işbirliği içinde olmalıdır. En etkin yöntem ilaç tedavisidir. %70 oranında iyileşme gözlenmektedir. Fakat psikolojik tedavi ve diyet gibi diğer yöntemlerle beraber uygulanması başarıyı arttırır.

     PROGNOZ:

Hiperaktivite yaşla birlikte azalmakta, ancak dikkatsizlik ve dürtü denetim sorunları kalıcı olabilmektedir. Genellikle ilk kaybolan aşırı hareketlilik, en son kaybolan ise dikkat eksikliğidir. Remisyonun 12 yaşından önce seyrek olduğu, genellikle 12 ile 20 yaşlar arasında görüldüğü bildirilmektedir. Ancak olguların önemli bir bölümünde bozukluk kısmi remüsyona girmekte ve duygu durum bozuklukları ile antisosyal ve diğer kişilik bozukluklarının ortaya çıkışı kolaylaşmaktadır. Öğrenme sorunları sıklıkla sürmektedir.

Hareketli çocuk  çocuklarla nasıl başa çıkılır?

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder