gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla EGZEMA

21 Mart 2013 Perşembe 12:22
Bu haber 2011 kez okundu

Egzema nedir? Egzema alerjiye bağlı oluşan cilt garabiyetidir., hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan . Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla EGZEMA
 Egzema  nedir?

Egzema    alerjiye bağlı oluşan cilt garabiyetidir., hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   . Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb  gibi  nedenler  nedeniyle  gelişen tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Egzema resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri)

Egzema resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

 

Egzema  nasıl bir hastalıktır?

Egzema  Alerjen ile karşılaşıldığında  gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Egzema  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Egzema  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Egzema  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Egzema  çeşitleri nelerdir.

Akut Egzema

Egzema  genel olarak akut  Egzema   ve   kronik  Egzema  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Egzema  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Egzema  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Egzema   belirtileri   ve   kronik  Egzema  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Egzema   nedenleri   ve   kronik  Egzema  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Egzema   tedavisi   ve   kronik  Egzema  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

 

Egzema  nedenleri nelerdir?

Egzema  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb..nedenler Egzema  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Egzema  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Egzema gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Egzema  belirtileri nelerdir?

Egzema bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Egzema  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden

** Dermatitlerde kaşıntıya sekonder deri değişiklikleri görülebilir. Stres, soğuk, sıcak, kuru hava, ev tozları, yiyecekler, elbiseler tetikleyebilir.

***  Alerjenin temas ettiği bölgede oluşur. (Deterjan, bez, elbise, kimysal madde vb..)

Akut ekzema: Eritem, ödem, vezikül, süventman ve sonuç olarak krut  görülür.

Kronik ekzema:Likenifikasyon, deskuamasyon, hipo veya hiperpigmentasyon, bazı olgularda hiperkeratoz görülür

.   Egzema  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Egzema   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Egzema  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Egzema  tanısı nasıl konulur?

Egzema   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Egzema  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Klinik ,Muayene ve laboratuvar gibi  tanı yöntemleri Egzema   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Egzema   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Egzema   tedavisi nasıl olur ? . Egzema   tedavisi nedir? . Egzema  ne iyi gelir ? Egzema  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Egzema   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

Ekzema tedavisi:

Atopik dermatit, kontak dermatit ve hemen hemen diğer bütün dermatitlerde (ekzema) tedavi hastalığın şiddetine göre belirlenir. İlk tedavi antijeni uzaklaştırmaktır.

Hafif vakalarda: Sadece nemlendirici krem veya banyolar ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

Düzelmeyen şiddetli vakalarda: Nemlendirici krem veya banyolar + topikal steroidler ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

  Hastanın yaşına, lezyonun şiddetine ve lokalizasyonuna göre güçlü veya zayıf steroid seçilir.

** Çocuklarda kullanılacaksa zayıf etkili (%1 hidrokortizon) içeren steroidler tercih edilimelidir..

** Steroidler en fazla iki hafta kullanılır. 1 hafta ara verilip tekrar kullanılabilir.

** Sulu lezyonlarda ilacın krem formu, kuru lezyonlarda pomad formu tercih edilmelidir.

** Akut sulantılı lezyonlarında çok güçlü  (klobetazol propiyonat) kremler tercih edilmelidir.

** Akut sulantılı lezyonlarında sarı bal rengi görüldüğünde 7/10 gün topikal abtibiyotikler kullanılmalıdır.

** Yaygın veya tedaviye dirençli lezyonlar ileri merkeze sevk edilmelidirler.

Egzema   geç tedavi edilirse Egzema olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Egzema   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Egzema   reçetesi

Egzema ÖRNEK REÇETE

TANI: Elde şiddetli  kontat dermatit  (yetişkin)

RP1:   DERMOVATE® KREM  DIB BİR

                                     S: Günde 2 kez  lezyonlar düzelince günde 1 kez (toplam 2 hafta)

EXCİPİAL® HYDRO (%2 üre) EMÜLSİYON DIB BİR

                                      S:Günde iki kez lezyonlar düzelinceye kadar

ALLERSET® 10 mg 20 TB DIB BİR

                                       S:1X1 ( Kaşıntı geçinceye kadar) Bu Egzema   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Egzema  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

EGZEMA   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Egzema  kimlerde sık görülür?

Genelde  Egzema  çocuk ve yetişkinlerde   .atopik alerjik bünyeye sahip olma gibi   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Egzema   görülebilir. Ama Egzema  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Egzema   görülür mü ?

Egzema  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Egzema   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Egzema   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Egzema   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Egzema   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Egzema   nasıl oluşur ?

Alerjenlerin cilt harabiyetine  bağlı olarak  sonucu Egzema  oluşur. Egzema   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Egzema  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Egzema    için  korunma yolları?

Egzema  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Egzema    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Egzema   için bir kat daha artmaktadır.

 

Egzema  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Egzema geliştiği için  genelde Egzema   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Egzema  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Egzema   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Egzema  ilaçları

Atopik dermatit, kontak dermatit ve hemen hemen diğer bütün dermatitlerde (ekzema) tedavi hastalığın şiddetine göre belirlenir. İlk tedavi antijeni uzaklaştırmaktır.

Hafif vakalarda: Sadece nemlendirici krem veya banyolar ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

Düzelmeyen şiddetli vakalarda: Nemlendirici krem veya banyolar + topikal steroidler ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

 gibi ilaçlar Egzema  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Egzema   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Egzema şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Egzema   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Egzema  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Egzema   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Egzema ilaçsız doğal tedavisi?

Egzema  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Egzema    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Egzema   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Egzema   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Egzema testleri

Egzema    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Egzema   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Egzema   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Egzema

Egzema   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Egzema   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Egzema   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Egzema  bulaşıcı mıdır. Egzema nasıl bulaşır ?

Hayır Egzema.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Egzema  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Egzema  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Egzema tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Egzema  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Egzema   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Egzema   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Egzema    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Egzema    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Egzema     tedavisi, Düşük   Egzemain tedavisi,       Egzema aku,t  alerjik   alerji Egzema,  Ameliyatları  Egzema   alerji.   Egzema      tedavi,   Egzema  alerjisi,   allerjik Egzema,     alerjık Egzema Ameliyatı,     Egzema    hastalıgı,      Egzema    hastalıkları, Egzema ne iyi gelir. Egzema kesin çözüm,  Egzema nasıl düzelir,    Egzema   nasıl gelişir.   Egzema   nedır,,     Egzema      ilaci,   kronik Egzema Egzema   başlangıcı tedavisi   Egzemaa kesin çözüm, ,    Egzema  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Egzema   ilaclari,    Egzema     tedavisi ilaçları,    Egzema    bitkisel,    yenidoğanlarda Egzema,  Egzema   tedavisi ,Egzema    hastalığı duası, Egzema   duası,,,,  bebeklerde Egzema,,    çocuklarda Egzema,,      Egzema bitkisel tedavi,    Egzema      alerji tedavisi ,   alerji Egzema     tedavisi,   çocuk Egzema    ,   Egzema     çocuk,    Egzema    krizi,    bebeklerde Egzema,      Egzema   bitkisel tedavisi,    kronik Egzema    , Egzema     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Egzema    tedavisi,     Egzemaın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Egzema  tedavisi ,      akut   Egzema    alerjik belirtileri,     alerjik Egzema     belirtileri,    çocuk Egzemaı,      alerjik Egzemaın belirtileri ,      akut    Egzema     hastasi,   allerjik Egzema      belirtileri,    Egzema     hastalari,    Egzema     alerji belirtileri,    alerji Egzema      belirtileri ,   akut  Egzema     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Egzema ,    kronik Egzema     çocukta,  Egzema  Egzema    şifalı bitki ,  Egzema     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Egzema     için şifalı bitkiler,    Egzema    hastalığı tedavisi,    Egzemae   iyi gelen bitkiler,    Egzema     hastalığının tedavisi ,   Egzema    hastanesi,       Egzema    hastaligi nedir,    Egzema     hastaligi belirtileri ,   Egzema     bronşit belirtileri,    bronşit Egzema    belirtileri,    Egzema    hastaliginin belirtileri,    Egzema    baslangici ,     çocuklarda Egzema   tedavisi,    Egzema    testi,    bebeklerde Egzema   tedavisi,    Egzema    makinası ,   Egzema   öksürüğü  ,  kronik Egzema,    alerjik Egzema   nedir ,   Egzema     belirtileri nelerdir,    kronik Egzema,   Egzema     alerjisi nedir,    bebeklerde Egzema     belirtileri ,   Egzema   testleri ,   ahmet maranki Egzema  Egzema   atakları ,   Egzema    doktorları ,   Egzema   ilaçları isimleri ,   Egzemaa bitkisel çözüm ,    Egzema    bronşiale,   Egzema     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Egzema    bronşit nedir,    çocuklarda Egzema,m    Egzema   ve tedavisi ,   Egzema    atağı  , alerjik Egzema   neden olur,    Egzema    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Egzema   bronşit tedavisi,    sinirsel Egzema  Egzema   ölümcülmüdür ,    Egzema     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Egzema    tedavi merkezleri,    alerjik Egzema     belirtileri  nelerdir,   alerjik Egzema     nedenleri ,   Egzema     hastalığı geçermi ,   Egzema   sprey isimleri  ,    alarjik Egzema    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Egzema     belirtileri,     Egzema    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Egzema ,   Egzema    tedavisi  ,   alerjik Egzema   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Egzema      hastalığı,    Egzema      ve öksürük,    Egzema    ilaçları nelerdir,    Egzema     bronşit hastalığı,    Egzema     tedavi yöntemleri  ,  kronik Egzema      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Egzema    ,  Egzema      hastalığı için şifalı bitkiler,     Egzemaa    faydalı bitkiler,    Egzemaın   tedavisi varmı ,    Egzema    bronşit ilaçları,      Egzema    tedavisi varmı ,     Egzema    başlangıcı tedavisi ,   Egzemaa kesin çözüm,    kronik Egzema     tedavisi ,   Egzema      krizi belirtileri,    Egzema      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Egzema     tedavisi,    Egzema     alerji testi  ,  Egzema    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Egzema    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Egzema     alerji nasıl tedavi edilir ,    Egzema     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Egzema   atak tedavisi ,  Egzema    ve belirtileri ,   Egzema     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Egzema    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Egzema   tedavisi ,   Egzema    öldürürmü ,    Egzema     çeşitleri,    Egzema     krizi tedavisi ,    Egzema    aşısı ,   alerjik Egzema   ilaçları ,   alerjik Egzema   bronşit,    Egzema    spreyleri , Egzema    en iyi ilaç,  Egzema iyi gelen ilaçlar,   Egzema  krem merhem şampuanı,  Egzema   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Egzema    bronşit ,   Egzema   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Egzema   bronşit ,   Egzema   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Egzema ,   Egzema   için bitkisel tedavi ,,    Egzema    geçermi,     Egzema   doğal tedavi ,   Egzema   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder