gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla KASIK MANTARI

22 Mart 2013 Cuma 20:21
Bu haber 37294 kez okundu

Kasık mantarı nedir? Kasık mantarı: El, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan dermatofitik mantar enfeksiyonudur. En sık boyun, gövde ve extremitlerde görülür. Kasık mantarı: İnguinal bölgenin dermatofitik enfeksiyonudur ** Kaşıntı hastalığın en önemli özelliğidir. ** Vezikül varsa herpes enfeksiyonu düşünülmelidir.

Sorularla KASIK MANTARI
 Sorularla KASIK MANTARI

 

Kasık mantarı  nedir?

Kasık mantarı: El, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan dermatofitik mantar enfeksiyonudur. En sık boyun, gövde ve extremitlerde görülür.

Kasık mantarı: İnguinal bölgenin dermatofitik enfeksiyonudur

** Kaşıntı hastalığın en önemli özelliğidir.

** Vezikül varsa herpes enfeksiyonu düşünülmelidir.

 

RESİMLER

Kasık mantarı  nedenleri nelerdir?

Kasık mantarı  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  ........... ..........  nedenler Kasık mantarı  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Kasık mantarı  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Kasık mantarı gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Kasık mantarı  belirtileri nelerdir?

Lezyonlar merkezden çevreye doğru genişleyen, keskin sınırlı, kenarları kabarık,ortası soluk etrafı  eritemli-skuamlı merkezden iyileşme görülen plak veya plaklar şeklindedir

 

Kasık mantarı  tanısı nasıl konulur?

Kasık mantarı   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Kasık mantarı  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. . Muayene gibi  tanı yöntemleri Kasık mantarı   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Kasık mantarı   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Kasık mantarı   tedavisi nasıl olur ? . Kasık mantarı   tedavisi nedir? Kasık mantarı  ne iyi gelir ? Kasık mantarı  nasıl geçer ?

Topikal + sistemik antifungaller.

 

Krem antifungal:

   İzokonazol + steroid: TRAVOCORT® KREM.

   Sertokonazol: ZALAİN KREM®

 Doz: Günde 1-2 kez , 2-3 hafta sabah akşam, cilde hafif yedirilerek ince tabaka şeklinde kullanılır. Gazlı beze sürülerek bez parmak aralarınada bırakılabilir.

 

    Sistemik(oral) antifungal:

   Terbinafin: TERBONİLE® 250 mg 14-28 tablet. Doz:  tok karna erişkin: 1x1 tablet, çocuk: 5mg/kg/gün, hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta kullanılabilir.Kasık mantarı   geç tedavi edilirse Kasık mantarı olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Kasık mantarı   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Kasık mantarı   reçetesi

TANI: Kasık mantarı  veya kasık mantarı            

 

RP:   TERBONİLE® 250 MG  14 TB DIB BİR

                                      S: 1x1 (1 hafta) tok karna

         TRAVOCORT®  KREM. DIIB İKİ

                                      S: 2x1  (3 hafta sabah akşam)

 

Öneri: Lezyonlar kuru tutulmalıdır.Bu Kasık mantarı   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Kasık mantarı  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Kasık mantarı  kimlerde sık görülür?

Genelde  Kasık mantarı  çocuk ve yetişkinlerde   çeşitli  durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Kasık mantarı   görülebilir. Ama Kasık mantarı  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Kasık mantarı   görülür mü ?

Kasık mantarı  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Kasık mantarı   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Kasık mantarı   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Kasık mantarı   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Kasık mantarı   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

  

 

Kasık mantarı  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Kasık mantarı geliştiği için  genelde Kasık mantarı   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Kasık mantarı  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Kasık mantarı   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Kasık mantarı  ilaçları

Topikal + sistemik antifungaller  gibi ilaçlar Kasık mantarı  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Kasık mantarı   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Kasık mantarı şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Kasık mantarı   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Kasık mantarı  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Kasık mantarı   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Kasık mantarı ilaçsız doğal tedavisi?

Kasık mantarı  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Kasık mantarı    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Kasık mantarı   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Kasık mantarı   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Kasık mantarı

Kasık mantarı   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Kasık mantarı   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Kasık mantarı   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Bitkisel Kasık mantarı  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Kasık mantarı  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Kasık mantarı tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Kasık mantarı  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Kasık mantarı   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Kasık mantarı   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Kasık mantarı    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Kasık mantarı    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Kasık mantarı    tedavisi, Düşük   Kasık mantarıın   tedavisi,       Kasık mantarı  akut  alerjik ,  alerji Kasık mantarı Ameliyatları , Kasık mantarı   alerji ,  Kasık mantarı  tedavi ,  Kasık mantarı  alerjisi,   alerjik  Kasık mantarı,  alerjık Kasık mantarı Ameliyatı ,  Kasık mantarı   hastalıgı,   Kasık mantarı  astalıkları ,   Kasık mantarı    nedır,    Kasık mantarı   ilaci,   kronik Kasık mantarı,  Kasık mantarı  için   belirtiler ve hastalıklar,    Kasık mantarı    ilaclari ,   Kasık mantarı   tedavisi,  ilaçları    Kasık mantarı  bitkisel,   yenidoğanlarda Kasık mantarı ,   bebeklerde Kasık mantarı ,   çocuklarda Kasık mantarı,    Kasık mantarı bitkisel tedavi ,    Kasık mantarı  alerji tedavisi,    alerji Kasık mantarı   tedavisi ,   çocuk Kasık mantarı,   Kasık mantarı    çocuk,    Kasık mantarı    krizi ,   bebeklerde Kasık mantarı,   Kasık mantarı    bitkisel tedavisi,   kronik Kasık mantarı,, Kasık mantarı    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Kasık mantarı   tedavisi ,Kasık mantarı    hastalığı duası, Kasık mantarı   duası,   Kasık mantarıın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Kasık mantarı   tedavisi,    akut   Kasık mantarı  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Kasık mantarı   belirtileri,    çocuk Kasık mantarıı,    alerjik Kasık mantarıın belirtileri ,     akut    Kasık mantarı   hastasi ,    allerjik Kasık mantarı    belirtileri ,  Kasık mantarı  hastalari,    Kasık mantarıalerji belirtileri ,   alerji Kasık mantarı   belirtileri   ,  akut  Kasık mantarı   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Kasık mantarı ,  kronik Kasık mantarı, çocukta Kasık mantarı ,  Kasık mantarı  şifalı bitki ,   Kasık mantarı    bronşit tedavisi ,   Kasık mantarı belirtileri ,   Kasık mantarı   için şifalı bitkiler ,    Kasık mantarı    hastalığı tedavisi,     Kasık mantarıe iyi gelen bitkiler,    Kasık mantarı   hastalığının tedavisi,   Kasık mantarı   hastanesi,       Kasık mantarı   hastaligi nedir,    Kasık mantarı  hastaligi belirtileri,    Kasık mantarı  bronşit belirtileri,     bronşit Kasık mantarı   belirtileri ,   Kasık mantarı   hastaliginin belirtileri,     Kasık mantarı   baslangici ,      çocuklarda Kasık mantarı  tedavisi,    Kasık mantarı   testi,     bebeklerde Kasık mantarı    tedavisi ,  Kasık mantarı   makinası   Kasık mantarı   öksürüğü   kronik Kasık mantarı , alerjik Kasık mantarı   nedir ,  Kasık mantarı    belirtileri nelerdir   kronik Kasık mantarı  Kasık mantarı   alerjisi nedir ,  bebeklerde Kasık mantarı     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Kasık mantarı  Kasık mantarı   atakları,  Kasık mantarı   doktorları   Kasık mantarı   ilaçları isimleri   Kasık mantarıa bitkisel çözüm,   Kasık mantarı    bronşiale  , Kasık mantarı   bronşit bitkisel tedavi   Kasık mantarı   bronşit nedir  , çocuklarda Kasık mantarı , Kasık mantarı   ve tedavisi  , Kasık mantarı   atağı   alerjik Kasık mantarı   neden olur ,  Kasık mantarı   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Kasık mantarı   bronşit tedavisi  , sinirsel Kasık mantarı , Kasık mantarı   ölümcülmüdür  ,  Kasık mantarı   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Kasık mantarı   tedavi merkezleri  , alerjik Kasık mantarıbelirtileri nelerdir ,  alerjik Kasık mantarın   edenleri ,  Kasık mantarıh   astalığı geçermi  , Kasık mantarı   sprey isimleri  ,  alarjik Kasık mantarı   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Kasık mantarı   belirtileri    Kasık mantarıg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Kasık mantarı Kasık mantarı   tedavisi  ,  alerjik Kasık mantarı   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Kasık mantarı   hastalığı  , Kasık mantarı   ve öksürük   Kasık mantarı   ilaçları nelerdir  , Kasık mantarı  bronşit hastalığı  , Kasık mantarıt    edavi yöntemleri   kronik Kasık mantarı   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Kasık mantarı   Kasık mantarı   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Kasık mantarıa faydalı bitkiler  , Kasık mantarıın tedavisi varmı   Kasık mantarı   bronşit ilaçları  ,  Kasık mantarı   tedavisi varmı ,   Kasık mantarı   başlangıcı tedavisi   Kasık mantarıa kesin çözüm ,  kronik Kasık mantarı   tedavisi  , Kasık mantarı   krizi belirtileri   Kasık mantarı    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Kasık mantarı   tedavisi  , Kasık mantarı   alerji testi   Kasık mantarı     tedavisi için şifalı bitkiler , Kasık mantarı   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Kasık mantarı  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Kasık mantarı   tedavisinde şifalı bitkiler  , Kasık mantarı   atak tedavisi   Kasık mantarı   ve belirtileri  , Kasık mantarı   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Kasık mantarı   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Kasık mantarı   tedavisi   Kasık mantarı   öldürürmü ,  Kasık mantarı   çeşitleri   Kasık mantarı   krizi tedavisi   Kasık mantarı   aşısı   alerjik Kasık mantarıilaçları ,  alerjik Kasık mantarı   bronşit   Kasık mantarıs   preyleri ,  bebeklerde Kasık mantarı   bronşit  , Kasık mantarı   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Kasık mantarı   bronşit   Kasık mantarı   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Kasık mantarı  ,Kasık mantarıiçin bitkisel tedavi  , Kasık mantarı   geçermi   ,Kasık mantarı   doğal tedavi  , Kasık mantarı   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder