gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla SAÇ MANTARI

23 Mart 2013 Cumartesi 10:59
Bu haber 21030 kez okundu

Saç mantarı nedir? Çocuklarda çok sık görülen saçlı deri ve saçın dermatofitik enfeksiyonudur. ** En sık 3-8 yaş grubunda görülür. Yetişkinlerde görülmez. Salgın oluşturabilir.

Sorularla SAÇ MANTARI
 Saç mantarı  nedir?

Çocuklarda çok sık görülen saçlı deri ve saçın dermatofitik enfeksiyonudur.

** En sık 3-8 yaş grubunda görülür. Yetişkinlerde görülmez. Salgın oluşturabilir.

 

Saç mantarı  nasıl bir hastalıktır?

Saç mantarı saçlarda  mantarlara    bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Saç mantarı  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Saç mantarı  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Saç mantarı  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Saç mantarı  nedenleri nelerdir?

Saç mantarı  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  kötü saç bakımı, saç mantarları gibi  nedenler Saç mantarı  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Saç mantarı  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Saç mantarı gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Saç mantarı  belirtileri nelerdir?

Saç mantarı bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Saç mantarı  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Saçlı deride kepeklenme, bölgesel alopesi ve servikal-oksipital lenfadenopati Saç mantarıin klasik triadıdır. Ayrıca kafa derisinde pembe pullu lezyonlar ve saç tellerinin gövdesinde kırılma yaparak saç dökülmesine neden olur..   Saç mantarı  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Saç mantarı   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Saç mantarı  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Saç mantarı  tanısı nasıl konulur?

Saç mantarı   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Saç mantarı  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene gibi  tanı yöntemleri Saç mantarı   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Saç mantarı   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Saç mantarı   tedavisi nasıl olur ? . Saç mantarı   tedavisi nedir? Saç mantarı  ne iyi gelir ? Saç mantarı  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Saç mantarı   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

Hastalığın şiddetine göre  antifungal şampuanlar ± sistemik antifungallerdir.

               Şampuan:

      Ketokonazol: KETORAL® ŞAMPUAN

            Doz: Haftada 3-4 kez 2-3 hafta kullanılır. Şaçlar şampuanla yıkanır 3-5 dk beklenir iyice durulanır).

                Sistemik(oral): 

      Terbinafin:  TEKFİN® 250 mg  14-28 tablet.

            Doz: Tok karna  çocuklarda  5mg/kg/gün  tek doz  alınır. Hastalığın şiddetine göre 2-4 hafta kullanılabilir.

Saç mantarı   geç tedavi edilirse Saç mantarı olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Saç mantarı   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Saç mantarı   reçetesi

TANI: Şiddetli Saç mantarı 20 kg çocuk

RP1:     TEKFİN 250 MG  28 TB DIIIB ÜÇ

                        S: 1x 2/5 (3 ay ) tok karna

Bu Saç mantarı   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Saç mantarı  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

SAÇ MANTARI   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Saç mantarı  kimlerde sık görülür?

Genelde  Saç mantarı  çocuk ve yetişkinlerde  kötü saç bakımı gibi     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Saç mantarı   görülebilir. Ama Saç mantarı  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Saç mantarı   görülür mü ?

Saç mantarı  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Saç mantarı   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Saç mantarı   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Saç mantarı   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Saç mantarı   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Saç mantarı   nasıl oluşur ?

Mantarların saçlara bulaşması   sonucu Saç mantarı  oluşur. Saç mantarı   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Saç mantarı  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Saç mantarı    için  korunmak korunma yolları?

Saç mantarı  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Saç mantarı    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Saç mantarı   için bir kat daha artmaktadır.

 

Saç mantarı  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Saç mantarı geliştiği için  genelde Saç mantarı   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Saç mantarı  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Saç mantarı   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Saç mantarı  ilaçları

Hastalığın şiddetine göre  antifungal şampuanlar ± sistemik antifungaller  gibi ilaçlar Saç mantarı  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Saç mantarı   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Saç mantarı şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Saç mantarı   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Saç mantarı  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Saç mantarı   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Saç mantarı  ilaçları nasıl kullanılır?

Saç mantarı  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Saç mantarı   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Saç mantarı   ilaçları hap merhem şeklinde kullanılır.

 

Saç mantarı ilaçsız doğal tedavisi?

Saç mantarı  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Saç mantarı    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Saç mantarı   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Saç mantarı   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Saç mantarı

Saç mantarı   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Saç mantarı   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Saç mantarı   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Saç mantarı  bulaşıcı mıdır.

Evet nadirde olsa bulaşabilir.

 

Bitkisel Saç mantarı  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Saç mantarı  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Saç mantarı tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Saç mantarı  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Saç mantarı   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Saç mantarı   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Saç mantarı    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Saç mantarı    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Saç mantarı    tedavisi, Düşük   Saç mantarıın   tedavisi,       Saç mantarı  akut  alerjik ,  alerji Saç mantarı Ameliyatları , Saç mantarı   alerji ,  Saç mantarı  tedavi ,  Saç mantarı  alerjisi,   alerjik  Saç mantarı,  alerjık Saç mantarı Ameliyatı ,  Saç mantarı   hastalıgı,   Saç mantarı  astalıkları ,   Saç mantarı    nedır,    Saç mantarı   ilaci,   kronik Saç mantarı,  Saç mantarı  için   belirtiler ve hastalıklar,    Saç mantarı    ilaclari ,   Saç mantarı   tedavisi,  ilaçları    Saç mantarı  bitkisel,   yenidoğanlarda Saç mantarı ,   bebeklerde Saç mantarı ,   çocuklarda Saç mantarı,    Saç mantarı bitkisel tedavi ,    Saç mantarı  alerji tedavisi,    alerji Saç mantarı   tedavisi ,   çocuk Saç mantarı,   Saç mantarı    çocuk,    Saç mantarı    krizi ,   bebeklerde Saç mantarı,   Saç mantarı    bitkisel tedavisi,   kronik Saç mantarı,, Saç mantarı    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Saç mantarı   tedavisi ,Saç mantarı    hastalığı duası, Saç mantarı   duası,   Saç mantarıın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Saç mantarı   tedavisi,    akut   Saç mantarı  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Saç mantarı   belirtileri,    çocuk Saç mantarıı,    alerjik Saç mantarıın belirtileri ,     akut    Saç mantarı   hastasi ,    allerjik Saç mantarı    belirtileri ,  Saç mantarı  hastalari,    Saç mantarıalerji belirtileri ,   alerji Saç mantarı   belirtileri   ,  akut  Saç mantarı   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Saç mantarı ,  kronik Saç mantarı, çocukta Saç mantarı ,  Saç mantarı  şifalı bitki ,   Saç mantarı    bronşit tedavisi ,   Saç mantarı belirtileri ,   Saç mantarı   için şifalı bitkiler ,    Saç mantarı    hastalığı tedavisi,     Saç mantarıe iyi gelen bitkiler,    Saç mantarı   hastalığının tedavisi,   Saç mantarı   hastanesi,       Saç mantarı   hastaligi nedir,    Saç mantarı  hastaligi belirtileri,    Saç mantarı  bronşit belirtileri,     bronşit Saç mantarı   belirtileri ,   Saç mantarı   hastaliginin belirtileri,     Saç mantarı   baslangici ,      çocuklarda Saç mantarı  tedavisi,    Saç mantarı   testi,     bebeklerde Saç mantarı    tedavisi ,  Saç mantarı   makinası   Saç mantarı   öksürüğü   kronik Saç mantarı , alerjik Saç mantarı   nedir ,  Saç mantarı    belirtileri nelerdir   kronik Saç mantarı  Saç mantarı   alerjisi nedir ,  bebeklerde Saç mantarı     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Saç mantarı  Saç mantarı   atakları,  Saç mantarı   doktorları   Saç mantarı   ilaçları isimleri   Saç mantarıa bitkisel çözüm,   Saç mantarı    bronşiale  , Saç mantarı   bronşit bitkisel tedavi   Saç mantarı   bronşit nedir  , çocuklarda Saç mantarı , Saç mantarı   ve tedavisi  , Saç mantarı   atağı   alerjik Saç mantarı   neden olur ,  Saç mantarı   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Saç mantarı   bronşit tedavisi  , sinirsel Saç mantarı , Saç mantarı   ölümcülmüdür  ,  Saç mantarı   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Saç mantarı   tedavi merkezleri  , alerjik Saç mantarıbelirtileri nelerdir ,  alerjik Saç mantarın   edenleri ,  Saç mantarıh   astalığı geçermi  , Saç mantarı   sprey isimleri  ,  alarjik Saç mantarı   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Saç mantarı   belirtileri    Saç mantarıg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Saç mantarı Saç mantarı   tedavisi  ,  alerjik Saç mantarı   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Saç mantarı   hastalığı  , Saç mantarı   ve öksürük   Saç mantarı   ilaçları nelerdir  , Saç mantarı  bronşit hastalığı  , Saç mantarıt    edavi yöntemleri   kronik Saç mantarı   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Saç mantarı   Saç mantarı   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Saç mantarıa faydalı bitkiler  , Saç mantarıın tedavisi varmı   Saç mantarı   bronşit ilaçları  ,  Saç mantarı   tedavisi varmı ,   Saç mantarı   başlangıcı tedavisi   Saç mantarıa kesin çözüm ,  kronik Saç mantarı   tedavisi  , Saç mantarı   krizi belirtileri   Saç mantarı    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Saç mantarı   tedavisi  , Saç mantarı   alerji testi   Saç mantarı     tedavisi için şifalı bitkiler , Saç mantarı   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Saç mantarı  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Saç mantarı   tedavisinde şifalı bitkiler  , Saç mantarı   atak tedavisi   Saç mantarı   ve belirtileri  , Saç mantarı   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Saç mantarı   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Saç mantarı   tedavisi   Saç mantarı   öldürürmü ,  Saç mantarı   çeşitleri   Saç mantarı   krizi tedavisi   Saç mantarı   aşısı   alerjik Saç mantarıilaçları ,  alerjik Saç mantarı   bronşit   Saç mantarıs   preyleri ,  bebeklerde Saç mantarı   bronşit  , Saç mantarı   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Saç mantarı   bronşit   Saç mantarı   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Saç mantarı  ,Saç mantarıiçin bitkisel tedavi  , Saç mantarı   geçermi   ,Saç mantarı   doğal tedavi  , Saç mantarı   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder