gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla SELÜLİT

23 Mart 2013 Cumartesi 17:05
Bu haber 4913 kez okundu

Selülit nedir? Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  SELÜLİT
 Selülit  nedir?

 Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Selülit resmi (resimleri), görüntüsü (görüntüleri)

Selülit resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

 

RESİMLER

Selülit  nasıl bir hastalıktır?

Selülit   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Selülit  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Selülit  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Selülit  iyi bir şekilde tedavi   edilmelidir.

 

Selülit  nedenleri nelerdir?

Selülit  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Selülit  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Selülit  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Selülit gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Selülit  belirtileri nelerdir?

SELÜLİT: En sık görülen klasik cilt enfeksiyonudur. Lokal duyarlılık, ağrı, ödem ve eritem ile tanınır. İnfekte cilt ile sağlam cilt arasında genellikle net bir eritem hattı vardır.

Selülit  tanısı nasıl konulur?

Selülit   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Selülit  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Selülit   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Selülit   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Selülit   tedavisi nasıl olur ? . Selülit   tedavisi nedir? . Selülit  ne iyi gelir ? Selülit  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Selülit   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

ANTİBİYOTERAPİ SEÇİMİ

** Hemen hepsinde: Ayaktan tedavide 1. tercih Amoksisilin- Klavulanik asittir. Ama 1. kuşak sefalosporinlerde tercih edilebilir.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında: Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

** Yatan çocuklarda: En sık sefazol+klindan tercihedilir. Tekli amp-sulbaktam da kullanılabilir.

** Diyabetli hastalarda: Moksifloksasin AVELOX® 40mg tablet 1X1 kullanılabilir.

** Apsede: Tedaviye metronidazol veya klindamisin eklenmeli, apse drene edilmelidir..

** Nekroz varsa nekroizan fasiit olabilir. Uzmana yönlendirilmelidir. Çok hızlı ilerler, IV gram (+), gram(-) ve anearop etkili antibiyotik başlanmalıdır ve nekroz debrite edilmelidir. Yüksek mortalite görülür.

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Selülit   geç tedavi edilirse Selülit olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Selülit   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Selülit   reçetesi

Selülit ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Selülit   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Selülit  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

  

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Selülit  kimlerde sık görülür?

Genelde  Selülit  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Selülit   görülebilir. Ama Selülit  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Selülit   görülür mü ?

Selülit  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Selülit   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Selülit   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Selülit   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Selülit   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Selülit   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Selülit  oluşur. Selülit   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Selülit  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Selülit    için  korunma yolları?

Selülit  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Selülit    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Selülit   için bir kat daha artmaktadır.

 

Selülit  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Selülit geliştiği için  genelde Selülit   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Selülit  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Selülit   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Selülit  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Selülit  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Selülit   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Selülit şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Selülit   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Selülit  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Selülit   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Selülit ilaçsız doğal tedavisi?

Selülit  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Selülit    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Selülit   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Selülit   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Selülit

Selülit   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Selülit   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Selülit   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Selülit  bulaşıcı mıdır. Selülit nasıl bulaşır ?

Hayır Selülit.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Selülit  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Selülit  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Selülit tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Selülit  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Selülit   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Selülit   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Selülit    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Selülit    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Selülit     tedavisi, Düşük   Selülitin tedavisi,       Selülit aku,t  alerjik   alerji Selülit,  Ameliyatları  Selülit   alerji.   Selülit      tedavi,   Selülit  alerjisi,   allerjik Selülit,     alerjık Selülit Ameliyatı,     Selülit    hastalıgı,      Selülit    hastalıkları, Selülit ne iyi gelir. Selülit kesin çözüm,  Selülit nasıl düzelir,    Selülit   nasıl gelişir.   Selülit   nedır,,     Selülit      ilaci,   kronik Selülit Selülit   başlangıcı tedavisi   Selülita kesin çözüm, ,    Selülit  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Selülit   ilaclari,    Selülit     tedavisi ilaçları,    Selülit    bitkisel,    yenidoğanlarda Selülit,  Selülit   tedavisi ,Selülit    hastalığı duası, Selülit   duası,,,,  bebeklerde Selülit,,    çocuklarda Selülit,,      Selülit bitkisel tedavi,    Selülit      alerji tedavisi ,   alerji Selülit     tedavisi,   çocuk Selülit    ,   Selülit     çocuk,    Selülit    krizi,    bebeklerde Selülit,      Selülit   bitkisel tedavisi,    kronik Selülit    , Selülit     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Selülit    tedavisi,     Selülitın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Selülit  tedavisi ,      akut   Selülit    alerjik belirtileri,     alerjik Selülit     belirtileri,    çocuk Selülitı,      alerjik Selülitın belirtileri ,      akut    Selülit     hastasi,   allerjik Selülit      belirtileri,    Selülit     hastalari,    Selülit     alerji belirtileri,    alerji Selülit      belirtileri ,   akut  Selülit     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Selülit ,    kronik Selülit     çocukta,  Selülit  Selülit    şifalı bitki ,  Selülit     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Selülit     için şifalı bitkiler,    Selülit    hastalığı tedavisi,    Selülite   iyi gelen bitkiler,    Selülit     hastalığının tedavisi ,   Selülit    hastanesi,       Selülit    hastaligi nedir,    Selülit     hastaligi belirtileri ,   Selülit     bronşit belirtileri,    bronşit Selülit    belirtileri,    Selülit    hastaliginin belirtileri,    Selülit    baslangici ,     çocuklarda Selülit   tedavisi,    Selülit    testi,    bebeklerde Selülit   tedavisi,    Selülit    makinası ,   Selülit   öksürüğü  ,  kronik Selülit,    alerjik Selülit   nedir ,   Selülit     belirtileri nelerdir,    kronik Selülit,   Selülit     alerjisi nedir,    bebeklerde Selülit     belirtileri ,   Selülit   testleri ,   ahmet maranki Selülit  Selülit   atakları ,   Selülit    doktorları ,   Selülit   ilaçları isimleri ,   Selülita bitkisel çözüm ,    Selülit    bronşiale,   Selülit     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Selülit    bronşit nedir,    çocuklarda Selülit,m    Selülit   ve tedavisi ,   Selülit    atağı  , alerjik Selülit   neden olur,    Selülit    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Selülit   bronşit tedavisi,    sinirsel Selülit  Selülit   ölümcülmüdür ,    Selülit     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Selülit    tedavi merkezleri,    alerjik Selülit     belirtileri  nelerdir,   alerjik Selülit     nedenleri ,   Selülit     hastalığı geçermi ,   Selülit   sprey isimleri  ,    alarjik Selülit    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Selülit     belirtileri,     Selülit    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Selülit ,   Selülit    tedavisi  ,   alerjik Selülit   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Selülit      hastalığı,    Selülit      ve öksürük,    Selülit    ilaçları nelerdir,    Selülit     bronşit hastalığı,    Selülit     tedavi yöntemleri  ,  kronik Selülit      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Selülit    ,  Selülit      hastalığı için şifalı bitkiler,     Selülita    faydalı bitkiler,    Selülitın   tedavisi varmı ,    Selülit    bronşit ilaçları,      Selülit    tedavisi varmı ,     Selülit    başlangıcı tedavisi ,   Selülita kesin çözüm,    kronik Selülit     tedavisi ,   Selülit      krizi belirtileri,    Selülit      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Selülit     tedavisi,    Selülit     alerji testi  ,  Selülit    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Selülit    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Selülit     alerji nasıl tedavi edilir ,    Selülit     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Selülit   atak tedavisi ,  Selülit    ve belirtileri ,   Selülit     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Selülit    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Selülit   tedavisi ,   Selülit    öldürürmü ,    Selülit     çeşitleri,    Selülit     krizi tedavisi ,    Selülit    aşısı ,   alerjik Selülit   ilaçları ,   alerjik Selülit   bronşit,    Selülit    spreyleri , Selülit    en iyi ilaç,  Selülit iyi gelen ilaçlar,   Selülit  krem merhem şampuanı,  Selülit   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Selülit    bronşit ,   Selülit   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Selülit   bronşit ,   Selülit   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Selülit ,   Selülit   için bitkisel tedavi ,,    Selülit    geçermi,     Selülit   doğal tedavi ,   Selülit   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder