gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla ZONA

23 Mart 2013 Cumartesi 19:07
Bu haber 19671 kez okundu

Zona nedir? Zona herpes virüsün sinirler yarleşmesi sonucu oluşur. Zona herpes vürüsü tarafından ciltte oluşturulan vezikül içeren lezyonlardır. .bir çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlar vb. ve özellikle immün direncin düştüğü durumlar gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla ZONA
 Zona  nedir?

 

Zona herpes virüsün sinirler yarleşmesi sonucu oluşur. Zona herpes vürüsü tarafından ciltte oluşturulan vezikül içeren lezyonlardır.   .bir çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan  stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlar vb.  ve özellikle immün direncin düştüğü durumlar gibi  nedenler  nedeniyle  gelişen tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Zona resmi (), görüntüsü (görüntüleri)

Zona resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Zona nasıl bir hastalıktır?

Zona  hepes virüsüne bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Zona  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Zona  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Zona  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

  

 

Zona  nedenleri nelerdir?

Zona  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlarvb. ) ve özellikle immün direncin düştüğü durumlar gibi nedenler Zona  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Zona  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Zona gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Zona  belirtileri nelerdir?

Zona bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Zona  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir

Zona: Suçiçeği geçiren kimselerin % 20 si Zona geçirir. Genelde gövdede ve kalçalarda sağ veya sol tarafında tek tarafı saran veya bir hattı izleyen bir alanda gelişen ağrı, iğnelenme, hassasiyet başlar. Ama en çok sırt bölgesinde tek yönlü sinir trasesine paralel olara lezyonlar görülür.  Beraberinde hafif ateş ve baş ağrısı da olabilir. Genelde 1-3 gün içinde aynı alanda eritemli veziküller gelişir. Bazen yüz, kol ve bacaklarda da görülebilir. Oluşan Ağrının aylarca, bazen yıllarca sürebildiği görülmüştür. Erken tedavi ağrıyı azaltır süresini kısaltır.

 Zona  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Zona   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Zona  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Zona  tanısı nasıl konulur?

Zona   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Zona  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene gibi  tanı yöntemleri Zona   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Zona   tanısı koymak oldukça zordur.

** Vücudun neresinde olursa olsun eritemli veziküller lezyonlar varsa önce herpes enfeksiyonları düşünülmelidir.

** Herpes enfeksiyonlarında kümelenmiş veziküller küçük olduğundan bazen veziküllerin farkına varılamayabilir.

 

Zona   tedavisi nasıl olur ? . Zona   tedavisi nedir? .

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Zona   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

    Zona zoster: oral tedavi: ≥12 yaş  40 mg/kg/gün 5 dozda 5-7 gün, VEYA  5x800mg 7 gün.

IV tedavi: yetişkin ve çocuk 30 mg/kg/gün 3 dozda 7-10 gün

** Detaylı Asiklovir dozuna bakınız.

Zona   geç tedavi edilirse Zona olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Zona   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Zona  kimlerde sık görülür?

Genelde  Zona  çocuk ve yetişkinlerde  stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlarvb. ) ve özellikle immün direncin düştüğü durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Zona   görülebilir. Ama Zona  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Zona   görülür mü ?

Zona  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Zona   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Zona   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Zona   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Zona   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Zona   nasıl oluşur ?

Herpes virüsüne  bağlı olarak  Zona  oluşur. Zona   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Zona  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Zona    için  korunmak korunma yolları?

Zona  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Zona    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Zona   için bir kat daha artmaktadır.

 

Zona  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Zona geliştiği için  genelde Zona   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Zona  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Zona   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Zona  ilaçları

Topikal sistemik  asiklovir + aneljzik  gibi ilaçlar Zona  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Zona   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Zona şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Zona   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Zona  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Zona   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Zona  ilaçları nasıl kullanılır?

Zona  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Zona   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Zona ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz),  oral kullanılır.  

 

Zona ilaçsız doğal tedavisi?

Zona  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Zona    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Zona   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Zona   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Zona testleri

Zona    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Zona   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Zona   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Zona

Zona   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Zona   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Zona   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Zona  bulaşıcı mıdır. Zona nasıl bulaşır ?

Evet  Zona... bulaşıcı bir hastalıktır   dokunmakla, öpmekle,   bulaşabilir.

Bitkisel Zona  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Zona  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Zona tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Zona  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Zona   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Zona   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Zona    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Zona    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Zona     tedavisi, Düşük   Zonain tedavisi,       Zona aku,t  alerjik   alerji Zona,  Ameliyatları  Zona   alerji.   Zona      tedavi,   Zona  alerjisi,   allerjik Zona,     alerjık Zona Ameliyatı,     Zona    hastalıgı,      Zona    hastalıkları,    Zona   nedır,,     Zona      ilaci,   kronik Zona,     Zona  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Zona   ilaclari,    Zona     tedavisi ilaçları,    Zona    bitkisel,    yenidoğanlarda Zona,,,,  bebeklerde Zona,,    çocuklarda Zona,,      Zona bitkisel tedavi,    Zona      alerji tedavisi ,   alerji Zona     tedavisi,   çocuk Zona    ,   Zona     çocuk,    Zona    krizi,    bebeklerde Zona,      Zona   bitkisel tedavisi,    kronik Zona    , Zona     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Zona    tedavisi,     Zonaın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Zona  tedavisi ,      akut   Zona    alerjik belirtileri,     alerjik Zona     belirtileri,    çocuk Zonaı,      alerjik Zonaın belirtileri ,      akut    Zona     hastasi,   allerjik Zona      belirtileri,    Zona     hastalari,    Zona     alerji belirtileri,    alerji Zona      belirtileri ,   akut  Zona     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Zona ,    kronik Zona     çocukta,  Zona  Zona    şifalı bitki ,  Zona     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Zona     için şifalı bitkiler,    Zona    hastalığı tedavisi,    Zonae   iyi gelen bitkiler,    Zona     hastalığının tedavisi ,   Zona    hastanesi,       Zona    hastaligi nedir,    Zona     hastaligi belirtileri ,   Zona     bronşit belirtileri,    bronşit Zona    belirtileri,    Zona    hastaliginin belirtileri,    Zona    baslangici ,     çocuklarda Zona   tedavisi,    Zona    testi,    bebeklerde Zona   tedavisi,    Zona    makinası ,   Zona   öksürüğü  ,  kronik Zona,    alerjik Zona   nedir ,   Zona     belirtileri nelerdir,    kronik Zona,   Zona     alerjisi nedir,    bebeklerde Zona     belirtileri ,   Zona   testleri ,   ahmet maranki Zona  Zona   atakları ,   Zona    doktorları ,   Zona   ilaçları isimleri ,   Zonaa bitkisel çözüm ,    Zona    bronşiale,   Zona     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Zona    bronşit nedir,    çocuklarda Zona,m    Zona   ve tedavisi ,   Zona    atağı  , alerjik Zona   neden olur,    Zona    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Zona   bronşit tedavisi,    sinirsel Zona  Zona   ölümcülmüdür ,    Zona     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Zona    tedavi merkezleri,    alerjik Zona     belirtileri  nelerdir,   alerjik Zona     nedenleri ,   Zona     hastalığı geçermi ,   Zona   sprey isimleri  ,    alarjik Zona    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Zona     belirtileri,     Zona    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Zona ,   Zona    tedavisi  ,   alerjik Zona   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Zona      hastalığı,    Zona      ve öksürük,    Zona    ilaçları nelerdir,    Zona     bronşit hastalığı,    Zona     tedavi yöntemleri  ,  kronik Zona      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Zona    ,  Zona      hastalığı için şifalı bitkiler,     Zonaa    faydalı bitkiler,    Zonaın   tedavisi varmı ,    Zona    bronşit ilaçları,      Zona    tedavisi varmı ,     Zona    başlangıcı tedavisi ,   Zonaa kesin çözüm,    kronik Zona     tedavisi ,   Zona      krizi belirtileri,    Zona      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Zona     tedavisi,    Zona     alerji testi  ,  Zona    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Zona    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Zona     alerji nasıl tedavi edilir ,    Zona     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Zona   atak tedavisi ,  Zona    ve belirtileri ,   Zona     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Zona    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Zona   tedavisi ,   Zona    öldürürmü ,    Zona     çeşitleri,    Zona     krizi tedavisi ,    Zona    aşısı ,   alerjik Zona   ilaçları ,   alerjik Zona   bronşit,    Zona    spreyleri ,   bebeklerde Zona    bronşit ,   Zona   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Zona   bronşit ,   Zona   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Zona ,   Zona   için bitkisel tedavi ,,    Zona    geçermi,     Zona   doğal tedavi ,   Zona   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder