gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla ÇOCUKLARDA İSHAL

12 Ocak 2014 Pazar 19:04
Bu haber 8395 kez okundu

Çocuklarda ishal nedir? Çocuklarda ishal nasıl olur? Çocuklarda ishal neden olur. Çocuklarda ishal kısacası 24 saatte 3’ten fazla veya her zamankinden daha sık veya daha sulu dışkılama olarak olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  ÇOCUKLARDA İSHAL

Sorularla

ÇOCUKLARDA İSHAL


Çocuklarda ishal  nedir?

Çocuklarda ishal nasıl olur?

Çocuklarda ishal neden olur.

Çocuklarda ishal    kısacası  24 saatte 3’ten fazla veya her zamankinden daha sık veya daha sulu dışkılama olarak olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Yenidioğan Çocuklarda ishal

** Yeni doğanlarda bol sulu veya 3-10 kez dışkılama olabılır. Özellikle 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebeklerde günde 2-7 kez sulu dışkılama normal kabul edilir.

 

Çocuklarda ishal resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

Çocuklarda ishal resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

 

Çocuklarda ishal  nasıl bir hastalıktır?

Çocuklarda ishal   24 saatte 3’ten fazla veya her zamankinden daha sık veya daha sulu dışkılamaya   bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Çocuklarda ishal  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Çocuklarda ishal  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Çocuklarda ishal  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Çocuklarda ishal  çeşitleri nelerdir.

Akut Çocuklarda ishal

Çocuklarda ishal  genel olarak akut  Çocuklarda ishal   ve   kronik  Çocuklarda ishal  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Çocuklarda ishal  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Çocuklarda ishal  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Çocuklarda ishal   belirtileri   ve   kronik  Çocuklarda ishal  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Çocuklarda ishal   nedenleri   ve   kronik  Çocuklarda ishal  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Çocuklarda ishal   tedavisi   ve   kronik  Çocuklarda ishal  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

Çocuklarda ishal  nedenleri nelerdir?

Çocuklarda ishal  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  gibi  nedenler Çocuklarda ishal  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Çocuklarda ishal  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Çocuklarda ishal gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

                 AKUT  İSHAL YAPAN ETKENLER VE TEDAVİLERİ:

               Rotavirüslere bağlı  Çocuklarda ishal:

     Hastaneye yatmayı gerektiren ağır ishallerin yarısı Rotavirüs’e bağlıdır. Kreş ve çocuk yuvalarında tekrarlayan ishallerde sık etkendir. Bulaşıcılık ishal öncesi dönemde başlayıp, ishalin kesilmesinden 10 gün sonraya kadar devam edebilir. İshal hafif ateş, kusma ve bol sulu dışkılama ile birden bire başlar. Dışkıda kan ve mukus yoktur. Kusma 2-3 gün, ishal 4-5 gün sürer. Seyrek olarak kronikleşebilir. Sıvı ve elektrolit kaybına bağlı asidoz gelişebilir. Antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

Tedavi: Sıvı ve destek tedavisi yeterlidir.

             Giardiasis, (Etken Giardia lamblia) Çocuklarda ishal :

    Dünyanın her bölgesinde ve tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte, çocuklarda daha sıktır. Kuluçka süresi 1-3 haftadır. Kansız, yeşil, bol, sık, pis kokulu, yağlı dışkılama, kilo kaybı, malabsorbsiyon, kronik ishal, çocuklarda gelişme geriliği ve dışkıda giardia görülür.

Tedavi: Metronidazol: NİDAZOL 50-200mg 100 ml SÜSP, 250-500 mg 20 TABLET

 

             Basilli Dizanteri (Şigelloz, etken Shigella) Çocuklarda ishal

    Şigella cinsi bakterilerin neden olduğu, kanlı mukuslu ishal, karın ağrısı ve ateşle seyreden akut, enfeksiyöz bir kolittir. Klinikte konfüze tarzda başağrısı olabilir. En çok 1-5 yaşındaki çocuklarda görülür. Kuluçka süresi 1-3 gündür. Dışkılama sayısı 20-40’dir. Antibiyotikler, tabloyu 2-3 gün içinde düzeltir.

               Tedavi: Sefiksim: FİXEF®  100mg 50/100ml  ŞURUP 400 mg 5/ 10  TABLET

            Amipli Dizanteriye bağlı  (Amebiyaz) Çocuklarda ishal:

   Entamoeba histolytica’nın neden olduğu kolittir. Kuluçka dönemi bir kaç gün- ay arasında olabilir. Klinikte hafif ateş  bulantı, kusma, karın ağrısı, kramplar, ishal, tenezm olabilir. Dışkı bol-kanlı-mukuslu, ancak cerahatsız olup, parlak kırmızı renkte ve kırmızı jöleye benzer görünümdedir. Çocuklarda ateşle birlikte ölümcül seyreder. Hastaların ¾’ünde 4 hafta kadar sürer.

     ** Taşıyıcılarda 2 çekirdekli kist hastalarda 4 çekirdekli kist ve trofozit görülür. Dışkıdaki Charcot-Leyden kristalleri tanı koydurucu bir özelliktir. Tedavi edilmezse kronikleşebilir.

    ** Amipte karaciğer tutulduğunda (hepatik amibiazis) ateş terleme karaciğerde hassasiyet ve karaciğer büyümesi görülür. 2-3 haftada tüm karaciğer tutulur.

 Tedavi: Metronidazol:  

Antibiyotik Çocuklarda ishal

Antibiyotiklere bağlı gelişen ishaldir. Antibiyotikler bağırsak baktrerilerini öldürünce ishal olur.

 

        Koleraya bağlı  Çocuklarda ishal :

     İnsanlara su ve besinlerle sindirim kanalından bulaşan; kusma ile başlayıp, pirinç yıkantı suyu (beyaz su) görünümünde şiddetli ishal ile seyreden bir ince barsak enfeksiyonudur. Tedavi edilmediğinde dehidretasyona ve ölüme yol açabilir.

Kişi sıhhatte iken, boşalır gibi bir kusma, karın ağrısı ve boşalır gibi diare ortaya çıkar. Hasta tuvalete gitmeye fırsat bulamaz. Zaman geçtikçe kusmuk ve dışkının volümleri artar, rengi açılır ve pirinç yıkantı suyu görünümünü alır. Hasta günde 8-10 hatta 15 litre sıvı kaybeder.

Organizmada dokusal bir tahribat olmaz. Kaybedilen sıvı ve elektrolitler yerine konur ve asidoz önlenirse 1-2 gün gibi kısa bir sürede şifa sağlanabilir. Bu tür olgularda eğer gerekli tedavi uygulanmaz ise ölüm oranı %50’ye kadar çıkabilmektedir.

Tedavi: TMP-SMZ, tetrasiklin veya ofloksasin kullanılabilir.

 

Çocuklarda ishal  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

** Üst solunum yolu infeksiyonu ve beraberinde ishal yapabilen virüsler de sıklıkla görülür.

** İnce bağırsak hastalığı tarzında ishallerde dışkının miktarı ve sıvı içeriği fazla olur. Kalın bağırsak hastalığında ise az olur.

** Kalın bağırsak hastalığıyla giden ishallerde dışkı iltihaplı, sümüksü ve kanlı olur. Bu tabloya dizanteri denir. Bakterilerden şigella bakteriyel dizanteri, protozoonlardan amip buna yol açar.

** Sıvı içeriği fazla olanlarda parazitlerden sıklıkla giardia etken olabilir.

** Kolera bakterisi ise pirinç suyu görüntüsünde, ciddi sıvı elektrolit kaybıyla giden ishale neden olur.

** Tifo ve tifo benzeri tablolara neden olan salmonella bakterileri, yüksek ateşle ve genel durum bozukluğuyla seyreder.

   Çocuklarda ishal,  pratik ayırıcı tanı:

  

  Kansız Çocuklarda ishal,

 çok volüm, çok dışkılama, fekal lökosit yok ve toksik tablo yok ise :

 Hafif ateş varsa viral, ateş yoksa giardia, çok fazla volum kolera düşünülebilir. 

 

     Kanlı Çocuklarda ishal,

, az volumlu, sık dışkılama, fekal lökosit var, ateş var ve toksik tablo varsa:

Şigelle, ETEC, veya salmonella, membranöz enterokolit (ilaç hikayesi) düşünülebilir.

 

   az volumlu  Kanlı Çocuklarda ishal,, az volumlu sık dışkılama, fekal lökosit yok, ateş yok ve toksik tablo yok ise:

 Amip (E histolitika) düşünülebilir.

Çocuklarda ishal  tanısı nasıl konulur?

Çocuklarda ishal   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Çocuklarda ishal  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Gaita tahlili ve anemnez gibi  tanı yöntemleri Çocuklarda ishal   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Çocuklarda ishal   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Çocuklarda ishal   tedavisi nasıl olur ? . Çocuklarda ishal   tedavisi nedir? . Çocuklarda ishal  ne iyi gelir ? Çocuklarda ishal  nasıl geçer ? Çocuklarda ishal son gelişmeler.Çocuklarda ishal nasıl kesilir.Çocuklarda ishal kesen yiyeceklerÇocuklarda ishal yapan besinler

Çocuklarda ishal  GENEL TEDAVİ YAKLAŞIMI:

  Ayaktan Tedavi :

Gereğinde oral antibiyotik + prebiyotik + G ORAL ±  çinko +bolsıvı alımı.

  Yatarak Tedavi:

Gereğinde oral/IV antibiyotik + dehidretasyon tedavisi + çinko + prebiyotik.

Çocuklarda ishal Yatış endikasyonu:

 Belirgin dehidratasyon olanlar, oral alımı olmayanlar, 3 aydan küçük gaitada kan olanlar, basilli dizanteri olanlar ve kliniği ağır olan vakalar yatırılarak tedavi edilmelidir.

           Çocuklarda ishal Dehidratasyon bulguları:

 Turgor tonusu bozuk (Karın derisi sıkıldığında hamur gibi eski şekline geç dönüyorsa), taşikardi, göz küreleri çökük ve ağız kuru ise 4-6 saat idrar çıkışı yoksa hasta dehidrate demektir

Çocuklarda ishal Dehidratasyon tedavisi:

 Hafif DH: 20-50 cc/kg 4 saate, Orta derece DH: 50-75cc/kg 4 saate, İleri derece DH: 100cc/kg 4 saatte  İZOTONİK ® verilir. Çok şiddetli vakalarda idrar çıkarıncaya kadar mayi verilir. Ardından idame: 2000-2500cc/m2/gün mayi verilir. (bakınız sayfa: )

Çocuklarda ishal  ORAL SIVI ORS (Oral rehidrasyon sıvısı hazırlanışı):

1 litre kaynatılmış su içine, 2 çorba kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat eklenip karıştırılarak hazırlanır. Veya hazır GE-ORAL ® TOZ 2 POŞET, 1 litre suya 1 poşet katılarak hazırlanır. Kusan bebeklerde az ve sık beslenme önerilir. Her ishalli dışkıdan sonra 2 yaşın altındakilere bir çay bardağı, 2 yaşından büyüklere yarım veya bir su bardağı, büyük çocuk ve yetişkinlerde içebildiği kadar sıvı verilmelidir.

 

Çocuklarda ishal yapan meyveler Çocuklarda ishal yapan bitkiler Çocuklarda ishal diyet

Muz, yoğurt, pirinç, çay, ekmek yağsız çorba, ayran, elma, şeftali, yağsız makarna, pirinç lapası, haşlanmış patates, çorba (havuçlu, patatesli, pirinçli ve yağsız) verilebilir. Şekerli, kızarmış ve baharatlı yiyecekler verilmez.

 

Çocuklarda ishal DİĞER İLAÇLAR.

 

     Çinko: ZİNCO® 15mg/5ml 100 ml ŞURUP,   

    Prebiyotik: REFLOR ® ŞAŞE / MAFLOR ® ŞASE  1X1 veya 2x1/2

    K Vit: İshallerde Vit. K eksikliği görülebilir. Libavit K Büyük çocukta 1x5 dzm, bebeklerde 1x3 dzm, tüm yenidoganlara 1x1dzm tek doz  yapılır. (K vit eksikliğine bağlı bilhassa yeni doğanlarda İKK görülebilir.)

     Antiemetik :AMETİK ® DAMLA (Şiddetli kusma varsa kullanılır  Çocuklarda ishal   geç tedavi edilirse Çocuklarda ishal olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Çocuklarda ishal   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Çocuklarda ishal   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Çocuklarda ishal  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Çocuklarda ishal  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Çocuklarda ishal    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Çocuklarda ishal için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Çocuklarda ishal  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Çocuklarda ishal   reçetesi

Çocuklarda ishal   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Çocuklarda ishal   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Çocuklarda ishal reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Çocuklarda ishal     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Çocuklarda ishal reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Çocuklarda ishal    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Çocuklarda ishal  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Çocuklarda ishal   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Çocuklarda ishal  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

Çocuklarda ishal yemekleri Çocuklarda ishal ne yemeli Çocuklarda ishal ne yememeli Çocuklarda ishal ne keser Çocuklarda ishali ne keser  Çocuklarda ishal yapan yiyecekler Çocuklarda ishal yapan y,yecekler

Muz, yoğurt, pirinç, çay, ekmek yağsız çorba, ayran, elma, şeftali, yağsız makarna, pirinç lapası, haşlanmış patates, çorba (havuçlu, patatesli, pirinçli ve yağsız) verilebilir. Şekerli, kızarmış ve baharatlı yiyecekler verilmez.

 


 

ÇOCUKLARDA İSHAL   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

0-5 yaş arası çocuklarda ölümlerin en önemli ikinci nedeni Çocuklarda ishalÇocuklarda ishal den korunmak için nelere dikkat etmeli?

Çocuklarda ishal olursa ne yapmalı?

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Çocuklarda ishal  kimlerde sık görülür?

Genelde  Çocuklarda ishal  çocuklarda   enfeksiyonlara, alerjiye, zehirlenme     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Çocuklarda ishal   görülebilir. Ama Çocuklarda ishal  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ishal   nasıl oluşur ?

Çeşitli nedenlere bağlı dışkının yumuşaması ve artması  sonucu Çocuklarda ishal  oluşur. Çocuklarda ishal   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Çocuklarda ishal  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Çocuklarda ishal    için  korunma yolları?

Çocuklarda ishal  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Çocuklarda ishal    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Çocuklarda ishal   için bir kat daha artmaktadır.

 

Çocuklarda ishal  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Çocuklarda ishal geliştiği için  genelde Çocuklarda ishal   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Çocuklarda ishal  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Çocuklarda ishal   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Çocuklarda ishal  ilaçları

Prebiyotik, serom, çinko    gibi ilaçlar Çocuklarda ishal  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Çocuklarda ishal   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Çocuklarda ishal şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Çocuklarda ishal   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Çocuklarda ishal  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Çocuklarda ishal   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Çocuklarda ishal  ilaçları nasıl kullanılır?

Çocuklarda ishal  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Çocuklarda ishal   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Çocuklarda ishal ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz), kas içi (intramüskükler kullanılır.  

 

Çocuklarda ishal ilaçsız doğal tedavisi?

Çocuklarda ishal  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Çocuklarda ishal    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Çocuklarda ishal   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Çocuklarda ishal   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Çocuklarda ishal testleri

Çocuklarda ishal    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Çocuklarda ishal   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Çocuklarda ishal   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.


Çocuklarda ishal  bulaşıcı mıdır. Çocuklarda ishal nasıl bulaşır ?

Hayır Çocuklarda ishal.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Çocuklarda ishal  aşısı

Çocuklarda ishal    aşısı oldukça faydalıdır. Genelde kişiyi Çocuklarda ishalgeçirmeye karşı tam  korur yada en azından hafif geçirmesini sağlar.  Bu yüzden Çocuklarda ishal   geçirme riski yüksek olan kişiler muhakkak Çocuklarda ishal   aşısı yaptırmaları önerilir. Çocuklarda ishal   aşısının  yan etkileri veya komplikasyonları çok azdır.  Bunlar Çocuklarda ishal  aşısının yararları yanında halk tabiri ile devede kulak  kalır.  O yüzden doktorunuz Çocuklarda ishal  aşısı öneriyorsa  Çocuklarda ishal  aşısı yaptırmanızda fayda olacaktır.

 

Bitkisel Çocuklarda ishal  tedavisi nedir ?

Çocuklarda ishal  tedavisi için şifalı bitkiler nelerdir?

Çocuklarda ishal tedavisi için alternatif tedaviler  nelerdir?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Çocuklarda ishal  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Çocuklarda ishal tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Çocuklarda ishal  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Çocuklarda ishal   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Çocuklarda ishal   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Çocuklarda ishal    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Çocuklarda ishal    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Çocuklarda ishal     tedavisi, Düşük   Çocuklarda ishalin tedavisi,       Çocuklarda ishal aku,t  alerjik   alerji Çocuklarda ishal,  Ameliyatları  Çocuklarda ishal   alerji.   Çocuklarda ishal      tedavi,   Çocuklarda ishal  alerjisi,   allerjik Çocuklarda ishal,     alerjık Çocuklarda ishal Ameliyatı,     Çocuklarda ishal    hastalıgı,      Çocuklarda ishal    hastalıkları, Çocuklarda ishal ne iyi gelir. Çocuklarda ishal kesin çözüm,  Çocuklarda ishal nasıl düzelir,    Çocuklarda ishal   nasıl gelişir.   Çocuklarda ishal   nedır,,     Çocuklarda ishal      ilaci,   kronik Çocuklarda ishal Çocuklarda ishal   başlangıcı tedavisi   Çocuklarda ishala kesin çözüm, ,    Çocuklarda ishal  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Çocuklarda ishal   ilaclari,    Çocuklarda ishal     tedavisi ilaçları,    Çocuklarda ishal    bitkisel,    yenidoğanlarda Çocuklarda ishal,  Çocuklarda ishal   tedavisi ,Çocuklarda ishal    hastalığı duası, Çocuklarda ishal   duası,,,,  bebeklerde Çocuklarda ishal,,    çocuklarda Çocuklarda ishal,,      Çocuklarda ishal bitkisel tedavi,    Çocuklarda ishal      alerji tedavisi ,   alerji Çocuklarda ishal     tedavisi,   çocuk Çocuklarda ishal    ,   Çocuklarda ishal     çocuk,    Çocuklarda ishal    krizi,    bebeklerde Çocuklarda ishal,      Çocuklarda ishal   bitkisel tedavisi,    kronik Çocuklarda ishal    , Çocuklarda ishal     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Çocuklarda ishal    tedavisi,     Çocuklarda ishalın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Çocuklarda ishal  tedavisi ,      akut   Çocuklarda ishal    alerjik belirtileri,     alerjik Çocuklarda ishal     belirtileri,    çocuk Çocuklarda ishalı,      alerjik Çocuklarda ishalın belirtileri ,      akut    Çocuklarda ishal     hastasi,   allerjik Çocuklarda ishal      belirtileri,    Çocuklarda ishal     hastalari,    Çocuklarda ishal     alerji belirtileri,    alerji Çocuklarda ishal      belirtileri ,   akut  Çocuklarda ishal     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Çocuklarda ishal ,    kronik Çocuklarda ishal     çocukta,  Çocuklarda ishal  Çocuklarda ishal    şifalı bitki ,  Çocuklarda ishal     astimin belirtileri,,    Çocuklarda ishal     için şifalı bitkiler,    Çocuklarda ishal    hastalığı tedavisi,    Çocuklarda ishale   iyi gelen bitkiler,    Çocuklarda ishal     hastalığının tedavisi ,   Çocuklarda ishal    hastanesi,       Çocuklarda ishal    hastaligi nedir,    Çocuklarda ishal     hastaligi belirtileri ,   Çocuklarda ishal     bronşit belirtileri,    bronşit Çocuklarda ishal    belirtileri,    Çocuklarda ishal    hastaliginin belirtileri,    Çocuklarda ishal    baslangici ,     çocuklarda Çocuklarda ishal   tedavisi,    Çocuklarda ishal    testi,    bebeklerde Çocuklarda ishal   tedavisi,    Çocuklarda ishal    makinası ,   Çocuklarda ishal   öksürüğü  ,  kronik Çocuklarda ishal,    alerjik Çocuklarda ishal   nedir ,   Çocuklarda ishal     belirtileri nelerdir,    kronik Çocuklarda ishal,   Çocuklarda ishal     alerjisi nedir,    bebeklerde Çocuklarda ishal     belirtileri ,   Çocuklarda ishal   testleri ,   ahmet maranki Çocuklarda ishal  Çocuklarda ishal   atakları ,   Çocuklarda ishal    doktorları ,   Çocuklarda ishal   ilaçları isimleri ,   Çocuklarda ishala bitkisel çözüm ,    Çocuklarda ishal    bronşiale,   Çocuklarda ishal     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Çocuklarda ishal   nedir,    çocuklarda Çocuklarda ishal,m    Çocuklarda ishal   ve tedavisi ,   Çocuklarda ishal    atağı  , alerjik Çocuklarda ishal   neden olur,    Çocuklarda ishal    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Çocuklarda ishal   bronşit tedavisi,    sinirsel Çocuklarda ishal  Çocuklarda ishal   ölümcülmüdür ,    Çocuklarda ishal     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Çocuklarda ishal    tedavi merkezleri,    alerjik Çocuklarda ishal     belirtileri  nelerdir,   alerjik Çocuklarda ishal     nedenleri ,   Çocuklarda ishal     hastalığı geçermi ,   Çocuklarda ishal   sprey isimleri  ,    alarjik Çocuklarda ishal    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Çocuklarda ishal     belirtileri,     Çocuklarda ishal    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Çocuklarda ishal ,   Çocuklarda ishal    tedavisi  ,   alerjik Çocuklarda ishal   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Çocuklarda ishal      hastalığı,    Çocuklarda ishal      ve öksürük,    Çocuklarda ishal    ilaçları nelerdir,    Çocuklarda ishal     bronşit hastalığı,    Çocuklarda ishal     tedavi yöntemleri  ,  kronik Çocuklarda ishal      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Çocuklarda ishal    ,  Çocuklarda ishal      hastalığı için şifalı bitkiler,     Çocuklarda ishala    faydalı bitkiler,    Çocuklarda ishalın   tedavisi varmı ,    Çocuklarda ishal    bronşit ilaçları,      Çocuklarda ishal    tedavisi varmı ,     Çocuklarda ishal    başlangıcı tedavisi ,   Çocuklarda ishala kesin çözüm,    kronik Çocuklarda ishal     tedavisi ,   Çocuklarda ishal      krizi belirtileri,    Çocuklarda ishal      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Çocuklarda ishal     tedavisi,    Çocuklarda ishal     alerji testi  ,  Çocuklarda ishal    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Çocuklarda ishal    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Çocuklarda ishal     alerji nasıl tedavi edilir ,    Çocuklarda ishal     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Çocuklarda ishal   atak tedavisi ,  Çocuklarda ishal    ve belirtileri ,   Çocuklarda ishal     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Çocuklarda ishal    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Çocuklarda ishal   tedavisi ,  Çocuklarda ishal ilk yardım ,    Çocuklarda ishal    öldürürmü ,    Çocuklarda ishal     çeşitleri,    Çocuklarda ishal     krizi tedavisi ,    Çocuklarda ishal    aşısı ,   alerjik Çocuklarda ishal   ilaçları ,   alerjik Çocuklarda ishal   bronşit,    Çocuklarda ishal    spreyleri , Çocuklarda ishal    en iyi ilaç,  Çocuklarda ishal iyi gelen ilaçlar,   Çocuklarda ishal  krem merhem şampuanı,  Çocuklarda ishal   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Çocuklarda ishal    bronşit ,   Çocuklarda ishal   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Çocuklarda ishal   bronşit ,   Çocuklarda ishal   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Çocuklarda ishal ,   Çocuklarda ishal   için bitkisel tedavi ,,    Çocuklarda ishal    geçermi,     Çocuklarda ishal   doğal tedavi ,   Çocuklarda ishal   tedavileri ,  Çocuklarda ishal son gelişmeler

 

 

 

Yorum Gönder