gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Bırakın yere çıplak ayakla bassın

06 Mart 2016 Pazar 13:41
Bu haber 627 kez okundu

Bırakın yere çıplak ayakla bassın

Bırakın yere çıplak ayakla bassın
 Yanlış ayakkabı seçimi, çocukların ayak sağlığında geri dönülmez sorunlara neden olabilir. Bu sebeple, doğru ayakkabıyı bulmak büyük dikkat gerektiriyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Doğan, sağlıklı çocuk ayakkabısının püf noktalarını anlattı: 

2 YAŞINA KADAR GEREK YOK: 
Bebeklerin çoğu 12 aylıkken yürümeye başlar. Bu gelişme, anne ve babaları çocuklarına ilk ayakkabısını alma telaşına sokar. Oysa çocukların özellikle 2 yaşına kadar çıplak ayak ya da çorapla yürümelerine izin verilmesi gerekir. Böylelikle; hem ayakların normal büyümesi, hem sağlıklı kas gelişimi, hem de parmakların kavrama yeteneklerinin gelişmesi sağlanır. 

YUMUŞAK MODELLER:
Yeni doğan ve süt çocukluğu dönemindeki çocukların ayakkabıya ihtiyaçları olmasa da soğuktan korunmalarını sağlamak amacıyla patik ya da çorap giydirilebilir. Dış ortama çıkarken aile illa ayakkabı giydirmek istiyorsa, yumuşak ve yuvarlak hatları olan ayakkabılar tercih edilmeli. 

DÜZTABAN KONUSU:
Çocuklarda cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için 2 yaşına kadar her çocuğun ayağı düztaban izlenimi verir. Ancak çocuğa erken dönemde sert tabanlı ayakkabı giydirilmesi, ark denilen ayak kavislerinin fizyolojik gelişimini engeller ve düztabanlığın oluşmasını kolaylaştırır. 

HANGİ AYAKKABI?:
 
Yürümeye yeni başlayan çocukların ayakları gelişme sürecinde olduğu için, kauçuk ya da plastikten, yarı esnek tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli. Bu dönemde lastik spor ayakkabı yerine normal ayakkabı daha uygundur. 

AYAKKABIYI ÖĞLEDEN SONRA ALIN

Çocuğunuz yanınızda olmadan ayakkabı almayın. Aldığınız ayakkabı için asla 'zamanla açılır' diye düşünmeyin. Ayakkabınız daha ilk alındığı anda rahat olmalı. Çocuğunuzun ayakkabı alışverişini sabah saatlerinde değil, öğleden sonra yapın. Çünkü gün içinde çocukların ayaklarında, tıpkı büyüklerde olduğu gibi hafif bir şişme olur. Çocuğunuz için hafif ayakkabılar tercih edin ve ayakkabısını ayakta bastırarak deneyin. 

Kaynak:sabah.com.tr

Yorum Gönder