gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Diyabet hastaları kalp sağlığına dikkat etmeli

02 Haziran 2016 Perşembe 11:38
Bu haber 765 kez okundu

Diyabet hastaları kalp sağlığına dikkat etmeli

Diyabet hastaları kalp sağlığına dikkat etmeli
 Diyabet kan şekerimizin uzun süreli yüksek olması halidir. Bir şeker metabolizması hastalığıdır. Yüksek kan şekeri ile seyreden diyabetin hedef organlarının başında kalbimiz ve damar sistemimiz gelir. Damar yapısını belli bir süreç sonunda tahrip eder, bozar, göz, sinir ve böbrek hastalıklarına, kalp krizi ve inmeye sebebiyet verir. Tedavi edilmeyen ya da kötü kontrollü diyabet vakalarında vücudumuza hayat sağlayan kalp damar sistemimiz ciddi zarar görmekte ve faturası ağır gelmekte, çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olmakta kan şekerinin uzun süre yüksek kalması orta ve uzun vadede damar tıkanıklıklarına sebep olmaktadır. Kan şekerinin yüksekliği kan yağ oranlarının yükselmesine sebep olmaktadır. Damar çeperi içinde plaklar oluşturmakta tedrici tıkanmaya kadar gitmektedir.  Damarlar tıkanınca çok ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalırız. Bunun neticesinde hayata mal olan komplikasyonlar oluşmakta çoğu zaman bunların telafisi mümkün olmamaktadır. 

Göğüs ağrısı yayılır, sıklaşır!

Çoğunlukla ağrı göğüs, kol, omuz, sırt ve çeneye vurabilir. İstirahatte veya egzersizde gelebilir. Hasta çoğunlukla kendini halsiz hisseder. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise ağrılar sıklaşır ve enfarktüsle neticelenir. 
Bazı hastalarda diyabet kalp sinirlerinde hasara neden olduğu için ağrı hissedilmez.  Ağrısız kalp krizleri yaşanabilir ve çoğu zaman vahim tablolar oluşturur! 
Burada en korkulan durum kalp krizidir. Kalbi besleyen damarlardan biri ya da bir kaçı tıkanabilir. Kalbin o bölümüne yeterli kan gitmez, kalbin o bölümü beslenemez ve kalp kasılma vasfını o bölgede kaybeder veya asgariye iner. 
Kalp krizi esnasında şiddetli ağrı (kol, sırt, çene, boyun ve sol omuza yayılır)bulantı, hazımsızlık, aşırı halsizlik, terleme ve baş dönmesi ortaya çıkar. Bunların bir kaçı veya hepsi bir arada olabilir. 
Diyabette görülen diğer bir kalp damar hastalığı “inme”dir. Bu durum ortaya çıktığında beyne giden damarlardan biri tıkanır ve beslenemeyen beyin bölgesinde telafisi mümkün olamayan sonuçlara sebebiyet veren beyin enfarktüslerine sebep olur. 

Diyabetik hastaların çoğunda karşılaştığımız hipertansiyon rahatsızlığı da; diyabet sürecinde damarların yapısal bozukluğu sonucu daralması esnekliğini kaybetmesi, damar içi basıncın artması hipertansiyon oluşumunun zeminini oluşturur. 

Gerek diyabetin gerek damar yapısı bozukluğu sonucu oluşan hipertansiyonun hedef organları kalp, böbrekler ve gözdür. Bütün komplikasyonlar bu organlardan kaynaklanır. 

Ya tansiyon yüksek ise?

Daha çok sebze ve meyve yemeli, tuzu azaltmalı, fazla kilolardan kurtulmalı, fiziksel aktiviteleri arttırılmalı, sigara kullanıyorsa terk etmeli ve alkolü azaltmalı mümkünse kesmelidir. 

Yine diyabetik hastalarda sıkça karşılaştığımız komplikasyonlardan biri de bacak ve ayaklardaki damar tıkanıklıklarıdır. Bilhassa bu tabloyu diyabetin kötü kontrollü hasta gruplarında görürüz. Damar hastalığını önlemek ya da kontrol altına almak için neler yapmalıyız? Sigara kesinlikle terk edilmeli, kan şekeri ve tansiyon kontrol altına alınmalıdır. Kan yağları ilaçlarla kontrol altında tutulmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Doktor uygun görürse aspirin kan sulandırıcı olarak başlanmalıdır.

Kaynak:aksam.com.tr

Yorum Gönder