gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Kanserde iki yeni umut

13 Mart 2016 Pazar 18:33
Bu haber 567 kez okundu

Kanserde iki yeni umut

Kanserde iki yeni umut
 Türk Girişimsel Radyoloji Dernevği (TGRD) tarafından düzenlenen “11. Girişimsel Radyoloji Yıllık Toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Prof. Dr. Mehmet Halil Öztürk, “Tümöre ultrason ve bilgisayarlı tomografi görüntüleme kılavuzluğunda özel iğnelerle girilerek, tümörün yakılarak tahrip ediliyor. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bu yöntem için kullanılan teknikler sürekli olarak gelişme gösteriyor. En sık kullanılan radyofrekans ablasyon ve mikrodalga ablasyon tedavisidir” dedi. 

Karaciğerde etkili

En sık karaciğerde, hepatoselüler kanser ve kalın bağırsak, meme, mide vb. kanserlerin metastazlarında uygulanıyor. 

Savaşçı ‘T hücresi’

Hastanın bağışıklık sisteminde önemli yere sahip ‘T hücreleri’nin genetiğinin değiştirilerek kanser hücresini yok etmesini hedefleyen bilimsel araştırmanın ilk sonuçları, tıp dünyasında "umut verici" bulundu. 

YÜZDE 90’I İYİLEŞİYOR 

Washington'da düzenlenen toplantıda açıklanan ilk sonuçlara göre, söz konusu tedavi kanserin tekrarlamasını önlüyor. Araştırmayla en fazla 5 ay yaşam süresi biçilen kan kanseri hastalarından yüzde 90'ından fazlasının iyileştiği ve 18 ay boyunca devam eden kontrollerde de kanserin tekrarlamadığı belirlendi.

Kaynak:aksam.com.tr

Yorum Gönder