gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Her çarpıntı hastalık belirtisi değildir

03 Aralık 2014 Çarşamba 12:25
Bu haber 5385 kez okundu

Her çarpıntı hastalık belirtisi değildir

Her çarpıntı hastalık belirtisi değildir
 Çarpıntı; kişinin kendi kalp atışlarını sert ve kuvvetli bir şekilde hissetmesine denir. Koşma, merdiven çıkma, dans etme gibi egzersiz sonrası, sinirlenme, uyarılma, korkma gibi durumlarda da  hissedilebilir. İstirahatte veya ufak hareketlerle hissediliyorsa bunun araştırılmasında fayda vardır. 

Çarpıntı, bazen sadece huzursuzluk yaratan bir his olarak kalsa da bazen ciddi ve ölümle sonuçlanabilecek olayların habercisi olabilir. 

Başlıca çarpıntı sebepleri 

- Egzersiz, 
- Stres, korku, endişe, 
- Ateş (Her 1 derece ateş yükselmesi nabzı 15 artırır), 
- Kafein, nikotin, alkol, kokain, bazı diyet hapları gibi uyarıcılar, 
- Tiroit bezinin fazla çalışması, 
- Kansızlık, 
- Kandaki oksijenin düşmesi, 
- Tiroit ilaçları, astım, hipertansiyon, grip, depresyon ilaçları ve  ritim düzenleyici ilaçların bazıları, 
- Kalp hastalıkları, 
- Panik atak, 

Nedeni psikolojik olabilir 

Normalde kişinin kalp atışları, istirahatte dakikada 60 ile 100 arasında düzenli olarak çarpar. Sabit tek bir değer yoktur. Düzenli spor yapanlarda veya ritim yavaşlatıcı ilaç kullananlarda dakikada 50 atıma kadar düşebilir ve şikâyet eşlik etmediği sürece normal kabul edilebilir. Kalbin hızlanması (taşikardi), yavaşlaması (bradikardi), düzensiz atması (aritmi) yüksek tansiyonda olduğu gibi sert vurması veya psikolojik sebeplerle de çarpıntı ortaya çıkabilir. Bu his göğüste, boyunda, hatta bazen ensede bile hissedilebilir. 

Doktora başvurulmalı 

Aslında basit çarpıntılar ciddi sorunlar yaratmaz. Ancak bilinen bir kalp damar veya kapak hastalığı varsa, kalp hastalığı için risk faktörleri taşıyorsa, kan tuzlarında bozukluk olabileceği düşünülüyorsa çarpıntının ciddi sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Özellikle bayılma hissi, bilinç kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, aşırı terlemeyle birlikteyse mutlaka acil servise başvurup doktora muayene olmalı ve bir EKG çekilmelidir. Bazen acile çarpıntıyla başvuran her 7 hastanın 1’inde sebep bulunamamaktadır. Bunlar daha çok psikolojik kökenli olup zararsızdır.

Kaynak:akşamhaber

Yorum Gönder