gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sağlıklı bir gebelik için 10 altın öneri

26 Eylül 2014 Cuma 00:28
Bu haber 3723 kez okundu

Sağlıklı bir gebelik için 10 altın öneri

Sağlıklı bir gebelik için 10 altın öneri
 Giyiminize özen gösterin

Gebelik döneminde kıyafetleriniz pratik ve rahat olmalıdır. Sıkı korse, kullanılmamalıdır. Karın duvarı yetersizliği durumunda özel gebelik korseleri kullanabilir. Uzun topuklu  ayakkabılar  düşme riskini artırdığı için düz ve rahat  ayakkabıları  tercih edilmelidir.

Yorucu egzersizlerden kaçının

Gebelik sürecinde egzersiz yararlıdır. Ancak yorgunluk veren ve fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışmak erken doğum açısından bir risk faktörüdür. Her  gün  açık ve temiz havada yürümek yararlıdır. Uzun ve yorucu yürüyüş ile ani ve keskin hareketlerle ağır kaldırmaktan kaçınılması gerekmektedir.

Gebelik dönemine özel beslenin

Az az ve sık sık beslenmeli, öğün atlanmamalıdır. Yemekler çok yavaş yenmeli ve lokmalar iyice çiğnenmelidir. Yiyecekler kızartma ve kavurma yerine; haşlama, ızgara, buğulama veya fırında pişirilerek hazırlanmalıdır. Her gün  mutlaka süt, yoğurt ya da peynir tüketilmeli, sütün pastörize olmasına özen gösterilmeli ve kesinlikle çiğ et tüketilmemelidir.

Kilonuza dikkat edin

Genel olarak gebelik süresince 10 - 12 kilo alınması  normal   kabul  edilir. Obezite sorunu olan gebelerde 6 kg yeterlidir. Aşırı kilo alımını önlemek için şekerli, unlu,  yağlı  besinleri az miktarda tüketilmeli ve  günde  2 litre sıvı alınmalıdır.

Vitaminleri  doğal besinlerden alın

C vitamini ve kalsiyum yönünden zengin gıdalar (turunçgiller, süt ve süt ürünleri) tüketilmelidir. Süt, yoğurt, peynir, kuru kayısı, ceviz, fındık, badem, alabalık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller kalsiyum açısından zengindir. Ancak ek kalsiyum ilaç takviyesi gerekebilir. Haftada 2 kez balık tüketilmelidir.  Günde  2-3 bardak süt içilmelidir.

Diş tedavileri gebeliğin başında yapılmalı

Gebeliğin başında tedaviye gereksinimi olan dişlerin tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Yemek sonrası diş fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Gebeliğin 4'üncü ayından itibaren hormonal etkiyle diş etlerinde büyüme ve  hassasiyet  meydana gelebilir. Bu durum bazı gebelerde kısa zamanda diş eti iltihabına dönüşebilir.

Tansiyonunuzu düzenli ölçtürün

Tansiyon yüksekliği gebelik döneminin olası sorunudur. Bu durumda turşu gibi fazla tuz içeren salamura besinlerden ve sofrada ayrıca tuz kullanımından kaçınılmalıdır. Gebelikte çay, kahve, kola gibi içecekler az miktarda tüketilmelidir. Maden suyu (soda) içilmesinde sakınca yoktur.

Kısa mesafeli yolculuklar tercih edin

Gebelikte kısa mesafeli yolculuklar yapılabilir. Daha uzun yolculuklarda her iki saatte bir kısa bir yürüyüş yapılması gerekmektedir. Kabin basıncı ayarlı uçaklar ile yapılacak yolculuklarda 32'inci haftaya kadar herhangi bir sakınca yoktur.

Banyo suyunuzun ısısını ayarlayın

Gebelik döneminde ve loğusalıkta banyo yapılmasında sakınca yoktur. Banyo suyunun çok sıcak ve çok soğuk olmaması gerekir. Gebeliğin ileri dönemlerinde banyoda kayma, düşme gibi olaylar açısından önlem almalıdır. Gebelik boyunca  yüzmenin  herhangi bir sakıncası yoktur. Sauna ve hamamlar ise gebelere yasaktır.

Kramplara karşı adale egzersizleri yapın

Gebelikte 20'inci haftadan sonra kas krampları olabilir. Bilinçli olarak kramplı olmayan bacaktaki aynı grup adaleleri belli bir süre sıkılmalıdır. Kramp hızla gevşeyecektir. Daha sonra bacağı rahat edebileceği şekilde uzatmak ve masaj yapılmasını sağlamak gereklidir.

Kaynak:saglıkaktüel

Yorum Gönder