gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sağlıklı Bebek Gelişimi İçin Anne Sütünün Önemi

08 Ocak 2017 Pazar 12:18
Bu haber 3664 kez okundu

Sağlıklı Bebek Gelişimi İçin Anne Sütünün Önemi

Sağlıklı Bebek Gelişimi İçin Anne Sütünün Önemi
 Doğumun sonlanması, süt salgılanmasını başlatır. İkinci aşamada emme refleksi ile meme ucunun uyarılmasıyla süt salgılanması hızlanır. Kolostrum (halk arasında ağız) diye adlandırılan ilk süt besin değeri yüksek olduğu için bebeğe mutlaka verdirilmeye çalışılmalıdır. Unutmayınız ki, emzirmeye ne kadar çabuk başlarsanız sütünüz o kadar çabuk gelecektir. İlk günlerde süt fazla gelmeyebilir. Ancak sabırla emzirmeye devam edin. Memeleriniz acıyacak, belki ufak çatlaklar oluşacaktır. Emzirdikçe bu yakınmalarınız azalacaktır.

İlk günlerde mamaya başlamak emme refleksini zayıflatacak ve en değer verdiğimiz besin kaynağı olan anne sütünün azalıp giderek kesilmesine neden olabilecektir. Yeni doğum yapmış sağlıklı her kadın bebeğini doyuracak süte sahiptir, yeter ki emzirmeyi bilsin

Anne sütü yaşayan bir sıvıdır. Besin maddelerini bebeğin yaşına ve fizyolojik durumuna uygun miktar ve kalitede içerir. Süt çocuğunu enfeksiyonlardan koruyan faktörleri barındırır.

Anne Sütünün Önemi

 • Anne süt çocuğu için en uygun besin maddelerini içerir.
 • Anne sütünün içeriği, bebeğin yaşına ve fizyolojik özelliklerine göre değişir.
 • Organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen biyolojik faktörleri ve bebeği en fonksiyonlardan koruyan faktörleri içerir.
 • Alerji yapmaz.
 • ishal, şeker hastalığı, orta kulak iltihabı, diş çürükleri, alerjik hastalıklar, beslenme bozukluğu ve obezitenin (aşırı şişmanlık) önlenmesinde önemli bir faktördür.
 • Her koşulda ve her yerde verilebilir.
 • Temizdir
 • Ekonomiktir
 • Anne ile bebeği arasındaki olumlu ruhsal ilişkiyi kuvvetlendirir.
 • Kontraseptif (gebeliği önleyici) etkisi vardır.
 • Emzirmenin kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı ispatlanmıştır.

Anne sütü, ilk 6 ay bebeğe yeter. Sağlıklı bir bebeğin bu sürede ek gıdaya gereksinmesi genellikle olmaz. Ancak, bebek bir haftalık, iki haftalık, bir aylık olduğunda tartılarak değerlendirilmelidir. Kilo alımı yetersizse doktorunuz gerekli önerilerde bulunacaktır. Bebekler ilk on günde doğum ağırlıklarının yaklaşık %10’unu kaybederler. Daha sonra kilo almaya başlarlar. İlk ayda normal bir bebek günde en az 20-25 gram kilo almalıdır.

Bebek büyüdükçe anne sütündeki protein, karbonhidrat ve yağ miktarları ihtiyaca göre değişir. Ancak, anne sütündeki D vitamini yetersiz olduğundan, bebek iki haftalık olduğunda D vitamini verilmeye başlanmalıdır.

Anne Memesi İle Beslenmenin Duygusal Yararları;

İlk yılda, çocuğun dilini; dudaklarını ve ağzını kullanması, ya­şantısın da önemli bir rol oynar. Küçük çocuğun dudakları dili ağı onun kulakları ve gözlerinin işini görür. Çevresini ağzı ve du­dakları, ile araştırır. Eline aldığı her şeyi ağzına götürür. Çocuk ilk yılda emme ihtiyacı içindedir. Bebek aç olsa da olmasa da emer. Ağız yolu ile, meme emme çocuk ile annesi  arasında yakın ilişki ku­rar. Bu yolla annesini inceler, tanır, meme emerken şefkat görüp görmemesi duygularına etki eder. Bir araştırma çocukta, erken me­meden kesme karamsar sadist bir kişilik, geç memeden kesme kendine güvenen iyimser bir kişilik oluşturduğu görüşünü açıklamıştır.

Sağlıklı Bebek Gelişimi İçin Anne Sütünün Önemi yazımızı burada bitiriyorum anne sütünüz yetmiyorsa alimanne.com da yayınlanan anne sütüm yetmiyor  yazısını okumanızı tavsiye ederim. Bebeğinizle birlikte sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam dilerim. 

Yorum Gönder