gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

sorularla ABSE

18 Mart 2013 Pazartesi 12:40
Bu haber 2551 kez okundu

Abse nedir? Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

sorularla  ABSE


Abse  nedir?

 Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Abse resmi (resimleri), görüntüsü (görüntüleri)

Abse resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

 

https://www.google.com.tr/search?q=abse&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=tr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=gkKxULHIDcSE4gTW6YHoCA&biw=1600&bih=724&sei=hEKxUIGNHYOKhQfR-oBA

 

Abse  nasıl bir hastalıktır?

Abse   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Abse  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Abse  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Abse  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Abse  nedenleri nelerdir?

Abse  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Abse  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Abse  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Abse gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Abse  belirtileri nelerdir?

 

ABSE: Abse, dermis veya subkutiste yani derinin derin kısımlarında içinde cerahat bulunan bir kitledir. Genellikle eritemli bir şişlik görülür.

 

Abse  tanısı nasıl konulur?

Abse   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Abse  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Abse   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Abse   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Abse   tedavisi nasıl olur ? . Abse   tedavisi nedir? . abse  ne iyi gelir ? abse  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Abse   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

 

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

 

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

 

Şİddetli vakalar, servikal ve submandibular bölge vakalarında: Solunum obstrüksiyonu nedeniyle) hastalar yatırılarak IV antibiyoterapi ile tedavi edilir.

ANTİBİYOTERAPİ SEÇİMİ

 

** Apsede: Tedaviye metronidazol veya klindamisin eklenmeli, apse drene edilmelidir..

** Nekroz varsa nekroizan fasiit olabilir. Uzmana yönlendirilmelidir. Çok hızlı ilerler, IV gram (+), gram(-) ve anearop etkili antibiyotik başlanmalıdır ve nekroz debrite edilmelidir. Yüksek mortalite görülür.

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

 

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

 

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

 

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Abse   geç tedavi edilirse Abse olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Abse   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Abse   reçetesi

Abse ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Abse   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Abse  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

ABSE   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Abse  kimlerde sık görülür?

Genelde  Abse  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Abse   görülebilir. Ama Abse  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Abse   görülür mü ?

Abse  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Abse   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Abse   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Abse   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Abse   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Abse   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Abse  oluşur. Abse   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Abse  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Abse    için  korunma yolları?

Abse  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Abse    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Abse   için bir kat daha artmaktadır.

 

Abse  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Abse geliştiği için  genelde Abse   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Abse  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Abse   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Abse  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Abse  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Abse   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Abse şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Abse   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Abse  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Abse   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Abse ilaçsız doğal tedavisi?

Abse  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Abse    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Abse   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Abse   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Abse

Abse   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Abse   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Abse   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Abse  bulaşıcı mıdır. Abse nasıl bulaşır ?

Hayır Abse.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Abse  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Abse  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Abse tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Abse  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Abse   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Abse   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Abse    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Abse    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Abse     tedavisi, Düşük   Absein tedavisi,       Abse aku,t  alerjik   alerji Abse,  Ameliyatları  Abse   alerji.   Abse      tedavi,   Abse  alerjisi,   allerjik Abse,     alerjık Abse Ameliyatı,     Abse    hastalıgı,      Abse    hastalıkları, abse ne iyi gelir. abse kesin çözüm,  abse nasıl düzelir,    abse   nasıl gelişir.   Abse   nedır,,     Abse      ilaci,   kronik Abse Abse   başlangıcı tedavisi   Absea kesin çözüm, ,    Abse  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Abse   ilaclari,    Abse     tedavisi ilaçları,    Abse    bitkisel,    yenidoğanlarda Abse,  Abse   tedavisi ,abse    hastalığı duası, abse   duası,,,,  bebeklerde Abse,,    çocuklarda Abse,,      Abse bitkisel tedavi,    Abse      alerji tedavisi ,   alerji Abse     tedavisi,   çocuk Abse    ,   Abse     çocuk,    Abse    krizi,    bebeklerde Abse,      Abse   bitkisel tedavisi,    kronik Abse    , Abse     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Abse    tedavisi,     Abseın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Abse  tedavisi ,      akut   Abse    alerjik belirtileri,     alerjik Abse     belirtileri,    çocuk Abseı,      alerjik Abseın belirtileri ,      akut    Abse     hastasi,   allerjik Abse      belirtileri,    Abse     hastalari,    Abse     alerji belirtileri,    alerji Abse      belirtileri ,   akut  Abse     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Abse ,    kronik Abse     çocukta,  Abse  Abse    şifalı bitki ,  Abse     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Abse     için şifalı bitkiler,    Abse    hastalığı tedavisi,    absee   iyi gelen bitkiler,    Abse     hastalığının tedavisi ,   Abse    hastanesi,       Abse    hastaligi nedir,    Abse     hastaligi belirtileri ,   Abse     bronşit belirtileri,    bronşit Abse    belirtileri,    Abse    hastaliginin belirtileri,    Abse    baslangici ,     çocuklarda Abse   tedavisi,    Abse    testi,    bebeklerde Abse   tedavisi,    Abse    makinası ,   Abse   öksürüğü  ,  kronik Abse,    alerjik Abse   nedir ,   Abse     belirtileri nelerdir,    kronik Abse,   Abse     alerjisi nedir,    bebeklerde Abse     belirtileri ,   Abse   testleri ,   ahmet maranki Abse  Abse   atakları ,   Abse    doktorları ,   Abse   ilaçları isimleri ,   Absea bitkisel çözüm ,    Abse    bronşiale,   Abse     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Abse    bronşit nedir,    çocuklarda Abse,m    Abse   ve tedavisi ,   Abse    atağı  , alerjik Abse   neden olur,    Abse    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Abse   bronşit tedavisi,    sinirsel Abse  Abse   ölümcülmüdür ,    Abse     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Abse    tedavi merkezleri,    alerjik Abse     belirtileri  nelerdir,   alerjik Abse     nedenleri ,   Abse     hastalığı geçermi ,   Abse   sprey isimleri  ,    alarjik Abse    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Abse     belirtileri,     Abse    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Abse ,   Abse    tedavisi  ,   alerjik Abse   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Abse      hastalığı,    Abse      ve öksürük,    Abse    ilaçları nelerdir,    Abse     bronşit hastalığı,    Abse     tedavi yöntemleri  ,  kronik Abse      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Abse    ,  Abse      hastalığı için şifalı bitkiler,     Absea    faydalı bitkiler,    Abseın   tedavisi varmı ,    Abse    bronşit ilaçları,      Abse    tedavisi varmı ,     Abse    başlangıcı tedavisi ,   Absea kesin çözüm,    kronik Abse     tedavisi ,   Abse      krizi belirtileri,    Abse      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Abse     tedavisi,    Abse     alerji testi  ,  Abse    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Abse    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Abse     alerji nasıl tedavi edilir ,    Abse     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Abse   atak tedavisi ,  Abse    ve belirtileri ,   Abse     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Abse    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Abse   tedavisi ,   Abse    öldürürmü ,    Abse     çeşitleri,    Abse     krizi tedavisi ,    Abse    aşısı ,   alerjik Abse   ilaçları ,   alerjik Abse   bronşit,    Abse    spreyleri , abse    en iyi ilaç,  abse iyi gelen ilaçlar,   abse  krem merhem şampuanı,  abse   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Abse    bronşit ,   Abse   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Abse   bronşit ,   Abse   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Abse ,   Abse   için bitkisel tedavi ,,    Abse    geçermi,     Abse   doğal tedavi ,   Abse   tedavileri ,  

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder