gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla ATOPİK DERMATİT

18 Mart 2013 Pazartesi 16:49
Bu haber 10470 kez okundu

Atopik dermatit nedir? Atopik dermatit ciltte oluşan bir egzemadır, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan Atopik bünye alerji gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  ATOPİK DERMATİT

 

Atopik dermatit  nedir?

Atopik dermatit    ciltte oluşan bir egzemadır, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   Atopik bünye alerji   gibi  nedenler  nedeniyle  gelişen tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Atopik dermatit resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri)

Atopik dermatit resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?q=atopik+dermatit&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=tr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=v0-xUJqVF5SKhQfbkIDwDw&biw=1600&bih=724&sei=wU-xULKTI42ChQem5YGwAg

 

Atopik dermatit  nasıl bir hastalıktır?

Atopik dermatit  Kişinin kendi atopik bünyesine bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Atopik dermatit  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Atopik dermatit  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Atopik dermatit  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Atopik dermatit  çeşitleri nelerdir.

Akut Atopik dermatit

Atopik dermatit  genel olarak akut  Atopik dermatit   ve   kronik  Atopik dermatit  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Atopik dermatit  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Atopik dermatit  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Atopik dermatit   belirtileri   ve   kronik  Atopik dermatit  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Atopik dermatit   nedenleri   ve   kronik  Atopik dermatit  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Atopik dermatit   tedavisi   ve   kronik  Atopik dermatit  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

 

Atopik dermatit  nedenleri nelerdir?

Atopik dermatit  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin Atopik bünyesinin durumu     nedenler Atopik dermatit  için başlıca nedenlerdir. Stres, soğuk, sıcak, kuru hava, ev tozları, yiyecekler, elbiseler tetikleyebilir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Atopik dermatit  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Atopik dermatit gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Atopik dermatit  belirtileri nelerdir?

Atopik dermatit bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Atopik dermatit  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir.

Dermatitlerde kaşıntıya sekonder deri değişiklikleri görülebilir. Stres, soğuk, sıcak, kuru hava, ev tozları, yiyecekler, elbiseler tetikleyebilir

En sık bebeklik döneminde genelde ilk 2 ay ila 1 yaş arasında görülür. Kronik tekrarlayan ataklar şeklinde devam eden bir hastalıktır. Yaşla beraber şiddeti azalır. Kendiliğinden iyileşme 5 yaş üzeri çocuklarda özellikle hafif vakalarda %40-60’tır.

 

0-2 yaş: En sık yüzde (sıklıkla yanaklarda (SLE ekarte edilmelidir.)), saçlı deride, diz ve dirsek bölgelerinde ve kulak arkasında görülür. Bez bölgesi genellikle etkilenmemiştir

 

2 yaş üstü ve yetişkin: Daha çok dirsek önü, diz arkası, boyun, el ve ayak bileği  bölgesini tutar. Yüz ve göz kapaklarında bu dönemde lezyon görülmemeye başlar. Kaşıntıya bağlı deride kalınlaşma, kabalaşma ve deri çizgilerinin belirginleşmesi gözlenir.

 

Major tanı kriterleri:

1- Kaşıntı, kızarıklık (temel bulgudur)

2- Kronik olarak tekrarlayan dermatit

3- Leyonlarda tipik dağılım

4- Ailede atopi öyküsü (astım, rinit, dermatit.. vb)

              **Atopik dermatitli erişkinlerin %60’ının çocuklarında atopik dermatit gelişmektedir.

Minör tanı kriterleri

 

Yüksek IgE, pozitif deri testi, erken yaş, tekrarlayon kronik konjonktivit, egzema vb..

         ** 3 major ve en az 3 minör kriter ile tanı konur. İlk 3 major bulgu esastır.

 

.   Atopik dermatit  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Atopik dermatit   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Atopik dermatit  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Atopik dermatit  tanısı nasıl konulur?

 

Atopik dermatit   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Atopik dermatit  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene ve kan testleri gibi  tanı yöntemleri Atopik dermatit   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Atopik dermatit   tanısı koymak oldukça zordur.

Atopik dermatit tanı:3 major ve en az 3 minör kriter ile tanı konur. İlk 3 major bulgu esastır.

 

Atopik dermatit   tedavisi nasıl olur

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Atopik dermatit   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

Atopik dermatit tedavisi: Hafif vakalarda sadece zeytin yağı veya diğer nemlendiriciler kullanılabilir. Yetersiz kalırsa ELİDEL® KREM 2X1 (pimecrolimus) kullanılabilir. Yine yetersiz kalırda en zayıf steroidlerden başlanarak steroidler kullanılabilir. Kasıntı içinde oral antihistaminikler kaşıntı süresince verilebilir.

 

Atopik dermatit   geç tedavi edilirse Atopik dermatit olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Atopik dermatit   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Atopik dermatit   reçetesi

 

Atopik dermatit ÖRNEK REÇETE

TANI: Atopik dermatit   bebek

RP1:  ELİDEL® KREM DIB BİR

                             S: Sabah akşam iki kez

ALLERSET® DAMLA  DIB BİR

                             S:1X10 damla  ( kaşıntı geçinceye kadar)  

** Düzelmese az güçlü steroid dene (HİPOKORT 5mg/gr KREM)Bu Atopik dermatit   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Atopik dermatit  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

ATİPİK DERMATİT   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

 

Atopik dermatit  kimlerde sık görülür?

Genelde  Atopik dermatit  çocuk ve yetişkinlerde  Atopik bünyeye sahip kişilerde   Stres, soğuk, sıcak, kuru hava, ev tozları, yiyecekler, elbiseler   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Atopik dermatit   görülebilir. Ama Atopik dermatit  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Atopik dermatit   görülür mü ?

Atopik dermatit  özellikle  bebeklerde ve çocuklarda daaz oranda  yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Atopik dermatit   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Atopik dermatit   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Atopik dermatit   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Atopik dermatit   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Atopik dermatit   nasıl oluşur ?

Cilde alerjiye bağlı egzema oluşmasına  bağlı olarak  sonucu Atopik dermatit  oluşur. Atopik dermatit   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Atopik dermatit  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Atopik dermatit    için  korunma yolları?

Atopik dermatit  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, stres, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Atopik dermatit    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Atopik dermatit   için bir kat daha artmaktadır.

 

Atopik dermatit  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Atopik dermatit geliştiği için  genelde Atopik dermatit   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Atopik dermatit  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Atopik dermatit   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Atopik dermatit  ilaçları

Hafif vakalarda sadece zeytin yağı veya diğer nemlendiriciler kullanılabilir. Yetersiz kalırsa ELİDEL® KREM 2X1 (pimecrolimus) kullanılabilir.. Tabi ki bunun dışında da Atopik dermatit   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Atopik dermatit şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Atopik dermatit   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Atopik dermatit  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden alerjenlerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Atopik dermatit   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Atopik dermatit ilaçsız doğal tedavisi?

Atopik dermatit  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Atopik dermatit    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Atopik dermatit   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Atopik dermatit   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Atopik dermatit   atağı

Atopik dermatit atağıgenelde doktorun önerdiği ilaçları kullanmayan ve doktorun önerdiği önerileri uygulamayanlarda görülür. Bu nedenler Atopik dermatit  olan kişiler doktorların önerilerini uygulamalıdırlar.

 

Gebelikte   Atopik dermatit

Atopik dermatit   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Atopik dermatit   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Atopik dermatit   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Atopik dermatit  bulaşıcı mıdır. Atopik dermatit nasıl bulaşır ?

Hayır Atopik dermatit.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Atopik dermatit  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Atopik dermatit  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Atopik dermatit tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Atopik dermatit  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Atopik dermatit   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Atopik dermatit   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Atopik dermatit    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Atopik dermatit    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Atopik dermatit     tedavisi, Düşük   Atopik dermatitin tedavisi,       Atopik dermatit aku,t  alerjik   alerji Atopik dermatit,  Ameliyatları  Atopik dermatit   alerji.   Atopik dermatit      tedavi,   Atopik dermatit  alerjisi,   allerjik Atopik dermatit,     alerjık Atopik dermatit Ameliyatı,     Atopik dermatit    hastalıgı,      Atopik dermatit    hastalıkları, Atopik dermatit ne iyi gelir. Atopik dermatit kesin çözüm,  Atopik dermatit nasıl düzelir,    Atopik dermatit   nasıl gelişir.   Atopik dermatit   nedır,,     Atopik dermatit      ilaci,   kronik Atopik dermatit Atopik dermatit   başlangıcı tedavisi   Atopik dermatita kesin çözüm, ,    Atopik dermatit  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Atopik dermatit   ilaclari,    Atopik dermatit     tedavisi ilaçları,    Atopik dermatit    bitkisel,    yenidoğanlarda Atopik dermatit,  Atopik dermatit   tedavisi ,Atopik dermatit    hastalığı duası, Atopik dermatit   duası,,,,  bebeklerde Atopik dermatit,,    çocuklarda Atopik dermatit,,      Atopik dermatit bitkisel tedavi,    Atopik dermatit      alerji tedavisi ,   alerji Atopik dermatit     tedavisi,   çocuk Atopik dermatit    ,   Atopik dermatit     çocuk,    Atopik dermatit    krizi,    bebeklerde Atopik dermatit,      Atopik dermatit   bitkisel tedavisi,    kronik Atopik dermatit    , Atopik dermatit     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Atopik dermatit    tedavisi,     Atopik dermatitın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Atopik dermatit  tedavisi ,      akut   Atopik dermatit    alerjik belirtileri,     alerjik Atopik dermatit     belirtileri,    çocuk Atopik dermatitı,      alerjik Atopik dermatitın belirtileri ,      akut    Atopik dermatit     hastasi,   allerjik Atopik dermatit      belirtileri,    Atopik dermatit     hastalari,    Atopik dermatit     alerji belirtileri,    alerji Atopik dermatit      belirtileri ,   akut  Atopik dermatit     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Atopik dermatit ,    kronik Atopik dermatit     çocukta,  Atopik dermatit  Atopik dermatit    şifalı bitki ,  Atopik dermatit     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Atopik dermatit     için şifalı bitkiler,    Atopik dermatit    hastalığı tedavisi,    Atopik dermatite   iyi gelen bitkiler,    Atopik dermatit     hastalığının tedavisi ,   Atopik dermatit    hastanesi,       Atopik dermatit    hastaligi nedir,    Atopik dermatit     hastaligi belirtileri ,   Atopik dermatit     bronşit belirtileri,    bronşit Atopik dermatit    belirtileri,    Atopik dermatit    hastaliginin belirtileri,    Atopik dermatit    baslangici ,     çocuklarda Atopik dermatit   tedavisi,    Atopik dermatit    testi,    bebeklerde Atopik dermatit   tedavisi,    Atopik dermatit    makinası ,   Atopik dermatit   öksürüğü  ,  kronik Atopik dermatit,    alerjik Atopik dermatit   nedir ,   Atopik dermatit     belirtileri nelerdir,    kronik Atopik dermatit,   Atopik dermatit     alerjisi nedir,    bebeklerde Atopik dermatit     belirtileri ,   Atopik dermatit   testleri ,   ahmet maranki Atopik dermatit  Atopik dermatit   atakları ,   Atopik dermatit    doktorları ,   Atopik dermatit   ilaçları isimleri ,   Atopik dermatita bitkisel çözüm ,    Atopik dermatit    bronşiale,   Atopik dermatit     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Atopik dermatit    bronşit nedir,    çocuklarda Atopik dermatit,m    Atopik dermatit   ve tedavisi ,   Atopik dermatit    atağı  , alerjik Atopik dermatit   neden olur,    Atopik dermatit    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Atopik dermatit   bronşit tedavisi,    sinirsel Atopik dermatit  Atopik dermatit   ölümcülmüdür ,    Atopik dermatit     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Atopik dermatit    tedavi merkezleri,    alerjik Atopik dermatit     belirtileri  nelerdir,   alerjik Atopik dermatit     nedenleri ,   Atopik dermatit     hastalığı geçermi ,   Atopik dermatit   sprey isimleri  ,    alarjik Atopik dermatit    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Atopik dermatit     belirtileri,     Atopik dermatit    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Atopik dermatit ,   Atopik dermatit    tedavisi  ,   alerjik Atopik dermatit   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Atopik dermatit      hastalığı,    Atopik dermatit      ve öksürük,    Atopik dermatit    ilaçları nelerdir,    Atopik dermatit     bronşit hastalığı,    Atopik dermatit     tedavi yöntemleri  ,  kronik Atopik dermatit      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Atopik dermatit    ,  Atopik dermatit      hastalığı için şifalı bitkiler,     Atopik dermatita    faydalı bitkiler,    Atopik dermatitın   tedavisi varmı ,    Atopik dermatit    bronşit ilaçları,      Atopik dermatit    tedavisi varmı ,     Atopik dermatit    başlangıcı tedavisi ,   Atopik dermatita kesin çözüm,    kronik Atopik dermatit     tedavisi ,   Atopik dermatit      krizi belirtileri,    Atopik dermatit      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Atopik dermatit     tedavisi,    Atopik dermatit     alerji testi  ,  Atopik dermatit    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Atopik dermatit    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Atopik dermatit     alerji nasıl tedavi edilir ,    Atopik dermatit     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Atopik dermatit   atak tedavisi ,  Atopik dermatit    ve belirtileri ,   Atopik dermatit     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Atopik dermatit    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Atopik dermatit   tedavisi ,   Atopik dermatit    öldürürmü ,    Atopik dermatit     çeşitleri,    Atopik dermatit     krizi tedavisi ,    Atopik dermatit    aşısı ,   alerjik Atopik dermatit   ilaçları ,   alerjik Atopik dermatit   bronşit,    Atopik dermatit    spreyleri , Atopik dermatit    en iyi ilaç,  Atopik dermatit iyi gelen ilaçlar,   Atopik dermatit  krem merhem şampuanı,  Atopik dermatit   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Atopik dermatit    bronşit ,   Atopik dermatit   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Atopik dermatit   bronşit ,   Atopik dermatit   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Atopik dermatit ,   Atopik dermatit   için bitkisel tedavi ,,    Atopik dermatit    geçermi,     Atopik dermatit   doğal tedavi ,   Atopik dermatit   tedavileri ,  

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder