gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla AYAK MANTARI

18 Mart 2013 Pazartesi 16:09
Bu haber 2060 kez okundu

Ayak mantarı nedir? Tinea Rubrum denilen mantarın tırnaklarda yaptığı hastalıktır. tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla AYAK MANTARI
 Ayak mantarı  nedir?

Tinea  Rubrum  denilen mantarın tırnaklarda yaptığı hastalıktır. tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

 

Ayak mantarı  nasıl bir hastalıktır?

Ayak mantarı   Tinea  Rubruma  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ayak mantarı  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Ayak mantarı  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Ayak mantarı  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Ayak mantarı  nedenleri nelerdir?

Ayak mantarı  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  kötü tırnak bakımı,   Tinea  Rubrum gibi  nedenler Ayak mantarı  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Ayak mantarı  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Ayak mantarı gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Ayak mantarı  belirtileri nelerdir?

Ayak mantarı bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Ayak mantarı  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler   Tırnaklarda sarı-yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, kalınlaşma, her türlü şekil bozukluğu, tırnak altında kir birikmesi gibi belirtilerdir.   Ayak mantarı  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Ayak mantarı   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Ayak mantarı  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

 

Ayak mantarı  tanısı nasıl konulur?

Ayak mantarı   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Ayak mantarı  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene ve kültür gibi  tanı yöntemleri Ayak mantarı   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Ayak mantarı   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Ayak mantarı   tedavisi nasıl olur ? . Ayak mantarı   tedavisi nedir? Ayak mantarı  ne iyi gelir ? Ayak mantarı  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Ayak mantarı   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 2-3 ay sistemik antifungaller tedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.

** Çocuklarda terbinafin tercih edilmelidir.

    Terbinafin: TERBONİLE® 250 mg  14-28 tablet.  

         Doz: Erişkin: 1x1 tb  çocuk: 5mg/kg/gün, tok karna, el tırnaklarında 2 ay, ayak tırnaklarında 3 ay kullanılır.

     İtrakonazol: İTRASPOR® 100 mg 28 kapsül.

          Doz: 1 hafta 2x2 kapsül (tok karna), sonra 3 hafta ara verilir, Tekrar 1 hafta ilaç 3 hafta ara verilir. El tırnaklarında 2 kür, Ayak tırnaklarında 3 kür kullanılır. Toksik etkiler için KCFT (ALT; AST ) ayda 1 kez kontrol edilmelidir.

Ayak mantarı   geç tedavi edilirse Ayak mantarı olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Ayak mantarı   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Ayak mantarı   reçetesi

TANI: Ayak tırnağı mantarı

 

RP:   TERBONİLE® 250 MG  28 TB DIIIB ÜÇ

                        S: 1x1 (3 ay ) tok karna

Bu Ayak mantarı   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Ayak mantarı  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

Ayak mantarı   Ameliyatı ne zaman yapılır ?

Ayak mantarı  tedavisinde Ayak mantarı ameliyatları   kullanılan tedavilerden biridir. Genelde  ilaç tedavisinin ve  diğer tedavilerin yeterice fayda vermediği durumlarda  Ayak mantarı    ameliyatı yapılır.  Ayak mantarı   ameliyatı yapılacaksa tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır..  çünkü Ayak mantarı    ameliyatlarında  gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilir.  Eğer hekiminiz Ayak mantarı   ameliyat tavsiye ediyorsa mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra   Ayak mantarı ameliyatı olunması daha uygundur.

Ayak mantarı   Ameliyatı videosu

 


 RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

 

Ayak mantarı  kimlerde sık görülür?

Genelde  Ayak mantarı  çocuk ve yetişkinlerde   tırnak bakımı kötü olduğu     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Ayak mantarı   görülebilir. Ama Ayak mantarı  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Ayak mantarı   görülür mü ?

Ayak mantarı  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Ayak mantarı   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Ayak mantarı   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Ayak mantarı   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Ayak mantarı   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Ayak mantarı   nasıl oluşur ?

 Tinea  Rubrum denilen mantarın tırnaklara bulaşması sonucu Ayak mantarı  oluşur. Ayak mantarı   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Ayak mantarı  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Ayak mantarı    için  korunmak korunma yolları?

Ayak mantarı  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel tırnak  temizliklerine azami dikkat etmeliler,  , gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Ayak mantarı    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Ayak mantarı   için bir kat daha artmaktadır.

 

Ayak mantarı  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Ayak mantarı geliştiği için  genelde Ayak mantarı   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Ayak mantarı  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Ayak mantarı   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Ayak mantarı  ilaçları

2-3 ay sistemik antifungaller. (Terbinafin veya itrakonazol)  gibi ilaçlar Ayak mantarı  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Ayak mantarı   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Ayak mantarı şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Ayak mantarı   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Ayak mantarı  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Ayak mantarı   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Ayak mantarı  ilaçları nasıl kullanılır?

Ayak mantarı  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Ayak mantarı   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Ayak mantarı   ilaçları sprey , hap olarak kullanılırlar.

 

Ayak mantarı ilaçsız doğal tedavisi?

Ayak mantarı  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Ayak mantarı    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Ayak mantarı   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Ayak mantarı   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

  

Gebelikte   Ayak mantarı

Ayak mantarı   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Ayak mantarı   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Ayak mantarı   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Ayak mantarı  bulaşıcı mıdır.

Evet çok az ihtimalde olsa bir kişiden diğerine bulaşabilir.

 

Bitkisel Ayak mantarı  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Ayak mantarı  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Ayak mantarı tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Ayak mantarı  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Ayak mantarı   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Ayak mantarı   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Ayak mantarı    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Ayak mantarı    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Ayak mantarı    tedavisi, Düşük   Ayak mantarıın   tedavisi,       Ayak mantarı  akut  alerjik ,  alerji Ayak mantarı Ameliyatları , Ayak mantarı   alerji ,  Ayak mantarı  tedavi ,  Ayak mantarı  alerjisi,   alerjik  Ayak mantarı,  alerjık Ayak mantarı Ameliyatı ,  Ayak mantarı   hastalıgı,   Ayak mantarı  astalıkları ,   Ayak mantarı    nedır,    Ayak mantarı   ilaci,   kronik Ayak mantarı,  Ayak mantarı  için   belirtiler ve hastalıklar,    Ayak mantarı    ilaclari ,   Ayak mantarı   tedavisi,  ilaçları    Ayak mantarı  bitkisel,   yenidoğanlarda Ayak mantarı ,   bebeklerde Ayak mantarı ,   çocuklarda Ayak mantarı,    Ayak mantarı bitkisel tedavi ,    Ayak mantarı  alerji tedavisi,    alerji Ayak mantarı   tedavisi ,   çocuk Ayak mantarı,   Ayak mantarı    çocuk,    Ayak mantarı    krizi ,   bebeklerde Ayak mantarı,   Ayak mantarı    bitkisel tedavisi,   kronik Ayak mantarı,, Ayak mantarı    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Ayak mantarı   tedavisi ,Ayak mantarı    hastalığı duası, Ayak mantarı   duası,   Ayak mantarıın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Ayak mantarı   tedavisi,    akut   Ayak mantarı  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Ayak mantarı   belirtileri,    çocuk Ayak mantarıı,    alerjik Ayak mantarıın belirtileri ,     akut    Ayak mantarı   hastasi ,    allerjik Ayak mantarı    belirtileri ,  Ayak mantarı  hastalari,    Ayak mantarıalerji belirtileri ,   alerji Ayak mantarı   belirtileri   ,  akut  Ayak mantarı   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Ayak mantarı ,  kronik Ayak mantarı, çocukta Ayak mantarı ,  Ayak mantarı  şifalı bitki ,   Ayak mantarı    bronşit tedavisi ,   Ayak mantarı belirtileri ,   Ayak mantarı   için şifalı bitkiler ,    Ayak mantarı    hastalığı tedavisi,     Ayak mantarıe iyi gelen bitkiler,    Ayak mantarı   hastalığının tedavisi,   Ayak mantarı   hastanesi,       Ayak mantarı   hastaligi nedir,    Ayak mantarı  hastaligi belirtileri,    Ayak mantarı  bronşit belirtileri,     bronşit Ayak mantarı   belirtileri ,   Ayak mantarı   hastaliginin belirtileri,     Ayak mantarı   baslangici ,      çocuklarda Ayak mantarı  tedavisi,    Ayak mantarı   testi,     bebeklerde Ayak mantarı    tedavisi ,  Ayak mantarı   makinası   Ayak mantarı   öksürüğü   kronik Ayak mantarı , alerjik Ayak mantarı   nedir ,  Ayak mantarı    belirtileri nelerdir   kronik Ayak mantarı  Ayak mantarı   alerjisi nedir ,  bebeklerde Ayak mantarı     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Ayak mantarı  Ayak mantarı   atakları,  Ayak mantarı   doktorları   Ayak mantarı   ilaçları isimleri   Ayak mantarıa bitkisel çözüm,   Ayak mantarı    bronşiale  , Ayak mantarı   bronşit bitkisel tedavi   Ayak mantarı   bronşit nedir  , çocuklarda Ayak mantarı , Ayak mantarı   ve tedavisi  , Ayak mantarı   atağı   alerjik Ayak mantarı   neden olur ,  Ayak mantarı   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Ayak mantarı   bronşit tedavisi  , sinirsel Ayak mantarı , Ayak mantarı   ölümcülmüdür  ,  Ayak mantarı   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Ayak mantarı   tedavi merkezleri  , alerjik Ayak mantarıbelirtileri nelerdir ,  alerjik Ayak mantarın   edenleri ,  Ayak mantarıh   astalığı geçermi  , Ayak mantarı   sprey isimleri  ,  alarjik Ayak mantarı   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Ayak mantarı   belirtileri    Ayak mantarıg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Ayak mantarı Ayak mantarı   tedavisi  ,  alerjik Ayak mantarı   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Ayak mantarı   hastalığı  , Ayak mantarı   ve öksürük   Ayak mantarı   ilaçları nelerdir  , Ayak mantarı  bronşit hastalığı  , Ayak mantarıt    edavi yöntemleri   kronik Ayak mantarı   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Ayak mantarı   Ayak mantarı   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Ayak mantarıa faydalı bitkiler  , Ayak mantarıın tedavisi varmı   Ayak mantarı   bronşit ilaçları  ,  Ayak mantarı   tedavisi varmı ,   Ayak mantarı   başlangıcı tedavisi   Ayak mantarıa kesin çözüm ,  kronik Ayak mantarı   tedavisi  , Ayak mantarı   krizi belirtileri   Ayak mantarı    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Ayak mantarı   tedavisi  , Ayak mantarı   alerji testi   Ayak mantarı     tedavisi için şifalı bitkiler , Ayak mantarı   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Ayak mantarı  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Ayak mantarı   tedavisinde şifalı bitkiler  , Ayak mantarı   atak tedavisi   Ayak mantarı   ve belirtileri  , Ayak mantarı   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Ayak mantarı   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Ayak mantarı   tedavisi   Ayak mantarı   öldürürmü ,  Ayak mantarı   çeşitleri   Ayak mantarı   krizi tedavisi   Ayak mantarı   aşısı   alerjik Ayak mantarıilaçları ,  alerjik Ayak mantarı   bronşit   Ayak mantarıs   preyleri ,  bebeklerde Ayak mantarı   bronşit  , Ayak mantarı   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Ayak mantarı   bronşit   Ayak mantarı   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Ayak mantarı  ,Ayak mantarıiçin bitkisel tedavi  , Ayak mantarı   geçermi   ,Ayak mantarı   doğal tedavi  , Ayak mantarı   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder