gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla ÇIBAN

19 Mart 2013 Salı 22:11
Bu haber 14870 kez okundu

Çıban nedir? Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  ÇIBAN
 Çıban  nedir?

 Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Çıban resmi (resimleri), görüntüsü (görüntüleri)

Çıban resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ

Çıban  nasıl bir hastalıktır?

Çıban   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Çıban  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Çıban  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Çıban  iyi bir şekilde tedavi   

 

Çıban  nedenleri nelerdir?

Çıban  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Çıban  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Çıban  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Çıban gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Çıban  belirtileri nelerdir?

 

FRONKÜL (ÇIBAN) Kıl follikülünün stafilokoksik bir absesidir. Ortasında kıl ostiumuna uyan bir yerde beyaz veya gri bir tıkaç gösteren fındık veya ceviz iriliğinde akut inflamasyon gösterir. Zamanla tıkacı atılır ve içindeki cerahat boşalır. İnflamasyon şiddetli ise skar bırakabilir.

 

Çıban  tanısı nasıl konulur?

Çıban   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Çıban  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Çıban   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Çıban   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Çıban   tedavisi nasıl olur ? . Çıban   tedavisi nedir? . Çıban  ne iyi gelir ? Çıban  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Çıban   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

 

** Apsede: Tedaviye metronidazol veya klindamisin eklenmeli, apse drene edilmelidir..

 

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Çıban   geç tedavi edilirse Çıban olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Çıban   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Çıban   reçetesi

Çıban ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Çıban   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Çıban  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

ÇIBAN   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Çıban  kimlerde sık görülür?

Genelde  Çıban  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Çıban   görülebilir. Ama Çıban  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Çıban   görülür mü ?

Çıban  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Çıban   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Çıban   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Çıban   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Çıban   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Çıban   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Çıban  oluşur. Çıban   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Çıban  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Çıban    için  korunma yolları?

Çıban  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Çıban    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Çıban   için bir kat daha artmaktadır.

 

Çıban  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Çıban geliştiği için  genelde Çıban   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Çıban  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Çıban   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Çıban  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Çıban  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Çıban   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Çıban şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Çıban   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Çıban  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Çıban   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Çıban ilaçsız doğal tedavisi?

Çıban  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Çıban    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Çıban   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Çıban   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Çıban

Çıban   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Çıban   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Çıban   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Çıban  bulaşıcı mıdır. Çıban nasıl bulaşır ?

Hayır Çıban.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Çıban  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Çıban  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Çıban tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Çıban  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Çıban   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Çıban   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Çıban    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Çıban    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Çıban     tedavisi, Düşük   Çıbanin tedavisi,       Çıban aku,t  alerjik   alerji Çıban,  Ameliyatları  Çıban   alerji.   Çıban      tedavi,   Çıban  alerjisi,   allerjik Çıban,     alerjık Çıban Ameliyatı,     Çıban    hastalıgı,      Çıban    hastalıkları, Çıban ne iyi gelir. Çıban kesin çözüm,  Çıban nasıl düzelir,    Çıban   nasıl gelişir.   Çıban   nedır,,     Çıban      ilaci,   kronik Çıban Çıban   başlangıcı tedavisi   Çıbana kesin çözüm, ,    Çıban  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Çıban   ilaclari,    Çıban     tedavisi ilaçları,    Çıban    bitkisel,    yenidoğanlarda Çıban,  Çıban   tedavisi ,Çıban    hastalığı duası, Çıban   duası,,,,  bebeklerde Çıban,,    çocuklarda Çıban,,      Çıban bitkisel tedavi,    Çıban      alerji tedavisi ,   alerji Çıban     tedavisi,   çocuk Çıban    ,   Çıban     çocuk,    Çıban    krizi,    bebeklerde Çıban,      Çıban   bitkisel tedavisi,    kronik Çıban    , Çıban     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Çıban    tedavisi,     Çıbanın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Çıban  tedavisi ,      akut   Çıban    alerjik belirtileri,     alerjik Çıban     belirtileri,    çocuk Çıbanı,      alerjik Çıbanın belirtileri ,      akut    Çıban     hastasi,   allerjik Çıban      belirtileri,    Çıban     hastalari,    Çıban     alerji belirtileri,    alerji Çıban      belirtileri ,   akut  Çıban     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Çıban ,    kronik Çıban     çocukta,  Çıban  Çıban    şifalı bitki ,  Çıban     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Çıban     için şifalı bitkiler,    Çıban    hastalığı tedavisi,    Çıbane   iyi gelen bitkiler,    Çıban     hastalığının tedavisi ,   Çıban    hastanesi,       Çıban    hastaligi nedir,    Çıban     hastaligi belirtileri ,   Çıban     bronşit belirtileri,    bronşit Çıban    belirtileri,    Çıban    hastaliginin belirtileri,    Çıban    baslangici ,     çocuklarda Çıban   tedavisi,    Çıban    testi,    bebeklerde Çıban   tedavisi,    Çıban    makinası ,   Çıban   öksürüğü  ,  kronik Çıban,    alerjik Çıban   nedir ,   Çıban     belirtileri nelerdir,    kronik Çıban,   Çıban     alerjisi nedir,    bebeklerde Çıban     belirtileri ,   Çıban   testleri ,   ahmet maranki Çıban  Çıban   atakları ,   Çıban    doktorları ,   Çıban   ilaçları isimleri ,   Çıbana bitkisel çözüm ,    Çıban    bronşiale,   Çıban     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Çıban    bronşit nedir,    çocuklarda Çıban,m    Çıban   ve tedavisi ,   Çıban    atağı  , alerjik Çıban   neden olur,    Çıban    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Çıban   bronşit tedavisi,    sinirsel Çıban  Çıban   ölümcülmüdür ,    Çıban     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Çıban    tedavi merkezleri,    alerjik Çıban     belirtileri  nelerdir,   alerjik Çıban     nedenleri ,   Çıban     hastalığı geçermi ,   Çıban   sprey isimleri  ,    alarjik Çıban    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Çıban     belirtileri,     Çıban    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Çıban ,   Çıban    tedavisi  ,   alerjik Çıban   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Çıban      hastalığı,    Çıban      ve öksürük,    Çıban    ilaçları nelerdir,    Çıban     bronşit hastalığı,    Çıban     tedavi yöntemleri  ,  kronik Çıban      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Çıban    ,  Çıban      hastalığı için şifalı bitkiler,     Çıbana    faydalı bitkiler,    Çıbanın   tedavisi varmı ,    Çıban    bronşit ilaçları,      Çıban    tedavisi varmı ,     Çıban    başlangıcı tedavisi ,   Çıbana kesin çözüm,    kronik Çıban     tedavisi ,   Çıban      krizi belirtileri,    Çıban      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Çıban     tedavisi,    Çıban     alerji testi  ,  Çıban    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Çıban    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Çıban     alerji nasıl tedavi edilir ,    Çıban     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Çıban   atak tedavisi ,  Çıban    ve belirtileri ,   Çıban     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Çıban    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Çıban   tedavisi ,   Çıban    öldürürmü ,    Çıban     çeşitleri,    Çıban     krizi tedavisi ,    Çıban    aşısı ,   alerjik Çıban   ilaçları ,   alerjik Çıban   bronşit,    Çıban    spreyleri , Çıban    en iyi ilaç,  Çıban iyi gelen ilaçlar,   Çıban  krem merhem şampuanı,  Çıban   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Çıban    bronşit ,   Çıban   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Çıban   bronşit ,   Çıban   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Çıban ,   Çıban   için bitkisel tedavi ,,    Çıban    geçermi,     Çıban   doğal tedavi ,   Çıban   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder