gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla CÜZZAM

19 Mart 2013 Salı 22:05
Bu haber 2842 kez okundu

Cüzzam hastalığı nedir? Cüzzam kısacası Cüzzam veya lepra, Hansen basili (Mycobacterium leprae) adı verilen bir mikroorganizmanın neden olduğu , çevresel sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen, bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  CÜZZAM
 Cüzzam hastalığı  nedir?

Cüzzam     kısacası Cüzzam veya lepra, Hansen basili (Mycobacterium leprae) adı verilen bir mikroorganizmanın neden olduğu , çevresel sinir sistemi ve deri başta olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen, bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Cüzzam  resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

Cüzzam  resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?q=c%C3%BCzzam+hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=tr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=x3TCULjOKdK6hAf7gYGwCA&biw=1600&bih=724&sei=ynTCUOCZC8OzhAeh-YGIDg#um=1&hl=tr&client=firefox-a&tbo=d&rls=org.mozilla:tr%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=lepra&oq=lepra&gs_l=img.3..0l8j0i24l2.6921.7817.0.8788.5.5.0.0.0.0.196.906.0j5.5.0...0.0...1c.1.FTKEcUf-ZQY&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&fp=a432dd3c00b8a0c3&bpcl=39650382&biw=1600&bih=724

 

Cüzzam   nasıl bir hastalıktır?

Cüzzam    Hansen basili (Mycobacterium leprae) ya bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Cüzzam   mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Cüzzam   ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Cüzzam   iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Cüzzam   çeşitleri nelerdir.

Akut Cüzzam

Cüzzam Türleri

 

Cüzzam   nedenleri nelerdir?

Cüzzam   sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  .hasta olan kişilere temas sonucu cüzam mikrobu kapma gibi   nedenler Cüzzam   için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Cüzzam   olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Cüzzam  gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Cüzzam   belirtileri nelerdir?

Cüzzam  bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Cüzzam   belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler   yüz derisinde kalınlaşma aslan yüz görünümü gibi belirtilerdir.   Cüzzam   olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Cüzzam    belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Cüzzam   olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Cüzzam   tanısı nasıl konulur?

Cüzzam    tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Cüzzam   tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. .mikrobun tespiti gibi  tanı yöntemleri Cüzzam    tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Cüzzam    tanısı koymak oldukça zordur.

 

Cüzzam    tedavisi nasıl olur ? .

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Cüzzam    tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. Kısacası  üçlü  antibiyotik tedavisi gibi   tedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.

Cüzzam    geç tedavi edilirse Cüzzam  olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Cüzzam    olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Cüzzam    tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Cüzzam   tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Cüzzam   tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Cüzzam     tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Cüzzam  için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Cüzzam   tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Cüzzam   kimlerde sık görülür?

Genelde  Cüzzam yetişkinlerde   yukarıdaki   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Cüzzam    görülebilir. Ama Cüzzam   kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

Cüzzam    nasıl oluşur ?

Hansen basili (Mycobacterium leprae)  bulaşması sonucu Cüzzam   oluşur. Cüzzam    bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Cüzzam   hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Cüzzam     için  korunma yolları?

Cüzzam   gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, cüzam olan kişilerdenuzak durmalı,  çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Cüzzam     benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Cüzzam    için bir kat daha artmaktadır.

 

Cüzzam   geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Cüzzam  geliştiği için  genelde Cüzzam    uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Cüzzam   kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Cüzzam    olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Cüzzam   ilaçları

Antibiyotikler   gibi ilaçlar Cüzzam   tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Cüzzam    tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Cüzzam  şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Cüzzam    tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Cüzzam   tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Cüzzam    iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Cüzzam   ilaçları nasıl kullanılır?

Cüzzam   için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Cüzzam    için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Cüzzam  ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz), kas içi (intramüskükler),  oral kullanılır. Cüzzam    ilaçlarının kullanma şekli için lütfen aşağıdaki görsel video ve resimler bakınız.

 

Cüzzam  ilaçsız doğal tedavisi?

Cüzzam   ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Cüzzam     için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Cüzzam    için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Cüzzam    için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Cüzzam

Cüzzam    normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Cüzzam    olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Cüzzam    tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Cüzzam   bulaşıcı mıdır. Cüzzam  nasıl bulaşır ?

Hayır  Cüzzam . bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz. Çok nadir olarak cüzamlı kişilere uzun süre temasla bulaşabilir.

Bitkisel Cüzzam   tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Cüzzam   için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Cüzzam  tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Cüzzam   tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Cüzzam    için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Cüzzam    için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Cüzzam     hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Cüzzam     için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Cüzzam      tedavisi, Düşük   Cüzzam in tedavisi,       Cüzzam  aku,t  alerjik   alerji Cüzzam ,  Ameliyatları  Cüzzam    alerji.   Cüzzam       tedavi,   Cüzzam   alerjisi,   allerjik Cüzzam ,     alerjık Cüzzam  Ameliyatı,     Cüzzam     hastalıgı,      Cüzzam     hastalıkları, Cüzzam  ne iyi gelir. Cüzzam  kesin çözüm,  Cüzzam  nasıl düzelir,    Cüzzam    nasıl gelişir.   Cüzzam    nedır,,     Cüzzam       ilaci,   kronik Cüzzam  Cüzzam    başlangıcı tedavisi   Cüzzam a kesin çözüm, ,    Cüzzam   için   belirtiler ve hastalıklar ,   Cüzzam    ilaclari,    Cüzzam      tedavisi ilaçları,    Cüzzam     bitkisel,    yenidoğanlarda Cüzzam ,  Cüzzam    tedavisi ,Cüzzam     hastalığı duası, Cüzzam    duası,,,,  bebeklerde Cüzzam ,,    çocuklarda Cüzzam ,,      Cüzzam  bitkisel tedavi,    Cüzzam       alerji tedavisi ,   alerji Cüzzam      tedavisi,   çocuk Cüzzam     ,   Cüzzam      çocuk,    Cüzzam     krizi,    bebeklerde Cüzzam ,      Cüzzam    bitkisel tedavisi,    kronik Cüzzam     , Cüzzam      tedavisi,    bitkisel   bitkisel Cüzzam     tedavisi,     Cüzzam ın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Cüzzam   tedavisi ,      akut   Cüzzam     alerjik belirtileri,     alerjik Cüzzam      belirtileri,    çocuk Cüzzam ı,      alerjik Cüzzam ın belirtileri ,      akut    Cüzzam      hastasi,   allerjik Cüzzam       belirtileri,    Cüzzam      hastalari,    Cüzzam      alerji belirtileri,    alerji Cüzzam       belirtileri ,   akut  Cüzzam      şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Cüzzam  ,    kronik Cüzzam      çocukta,  Cüzzam   Cüzzam     şifalı bitki ,  Cüzzam      astimin belirtileri,,    Cüzzam      için şifalı bitkiler,    Cüzzam     hastalığı tedavisi,    Cüzzam e   iyi gelen bitkiler,    Cüzzam      hastalığının tedavisi ,   Cüzzam     hastanesi,       Cüzzam     hastaligi nedir,    Cüzzam      hastaligi belirtileri ,   Cüzzam      bronşit belirtileri,    bronşit Cüzzam     belirtileri,    Cüzzam     hastaliginin belirtileri,    Cüzzam     baslangici ,     çocuklarda Cüzzam    tedavisi,    Cüzzam     testi,    bebeklerde Cüzzam    tedavisi,    Cüzzam     makinası ,   Cüzzam    öksürüğü  ,  kronik Cüzzam ,    alerjik Cüzzam    nedir ,   Cüzzam      belirtileri nelerdir,    kronik Cüzzam ,   Cüzzam      alerjisi nedir,    bebeklerde Cüzzam      belirtileri ,   Cüzzam    testleri ,   ahmet maranki Cüzzam   Cüzzam    atakları ,   Cüzzam     doktorları ,   Cüzzam    ilaçları isimleri ,   Cüzzam a bitkisel çözüm ,    Cüzzam     bronşiale,   Cüzzam      bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Cüzzam    nedir,    çocuklarda Cüzzam ,m    Cüzzam    ve tedavisi ,   Cüzzam     atağı  , alerjik Cüzzam    neden olur,    Cüzzam     nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Cüzzam    bronşit tedavisi,    sinirsel Cüzzam   Cüzzam    ölümcülmüdür ,    Cüzzam      tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Cüzzam     tedavi merkezleri,    alerjik Cüzzam      belirtileri  nelerdir,   alerjik Cüzzam      nedenleri ,   Cüzzam      hastalığı geçermi ,   Cüzzam    sprey isimleri  ,    alarjik Cüzzam     Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Cüzzam      belirtileri,     Cüzzam     geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Cüzzam  ,   Cüzzam     tedavisi  ,   alerjik Cüzzam    bronşit tedavisi ,    çocuklarda Cüzzam       hastalığı,    Cüzzam       ve öksürük,    Cüzzam     ilaçları nelerdir,    Cüzzam      bronşit hastalığı,    Cüzzam      tedavi yöntemleri  ,  kronik Cüzzam       nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Cüzzam     ,  Cüzzam       hastalığı için şifalı bitkiler,     Cüzzam a    faydalı bitkiler,    Cüzzam ın   tedavisi varmı ,    Cüzzam     bronşit ilaçları,      Cüzzam     tedavisi varmı ,     Cüzzam     başlangıcı tedavisi ,   Cüzzam a kesin çözüm,    kronik Cüzzam      tedavisi ,   Cüzzam       krizi belirtileri,    Cüzzam       belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Cüzzam      tedavisi,    Cüzzam      alerji testi  ,  Cüzzam     tedavisi için şifalı bitkiler ,    Cüzzam     nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Cüzzam      alerji nasıl tedavi edilir ,    Cüzzam      tedavisinde şifalı bitkiler ,   Cüzzam    atak tedavisi ,  Cüzzam     ve belirtileri ,   Cüzzam      tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Cüzzam     tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Cüzzam    tedavisi ,  Cüzzam  ilk yardım ,    Cüzzam     öldürürmü ,    Cüzzam      çeşitleri,    Cüzzam      krizi tedavisi ,    Cüzzam     aşısı ,   alerjik Cüzzam    ilaçları ,   alerjik Cüzzam    bronşit,    Cüzzam     spreyleri , Cüzzam     en iyi ilaç,  Cüzzam  iyi gelen ilaçlar,   Cüzzam   krem merhem şampuanı,  Cüzzam    iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Cüzzam     bronşit ,   Cüzzam    bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Cüzzam    bronşit ,   Cüzzam    hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Cüzzam  ,   Cüzzam    için bitkisel tedavi ,,    Cüzzam     geçermi,     Cüzzam    doğal tedavi ,   Cüzzam    tedavileri ,  Cüzzam  son gelişmeler

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder