gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla DERİ (CİLT) MANTARI

19 Mart 2013 Salı 22:18
Bu haber 33117 kez okundu

Deri (cilt) mantarı nedir? cilde mantar bulaşması ile oluşan hastalıktır..Genellikle yetişkin erkeklerde görülen ayaktaki mantar enfeksiyonudur. Çocuklarda da görülür. Toplumda çok yaygın olarak görülür.

Sorularla DERİ (CİLT) MANTARI

 

Deri (cilt) mantarı  nedir?

cilde mantar bulaşması ile oluşan hastalıktır..Genellikle yetişkin erkeklerde görülen ayaktaki mantar enfeksiyonudur. Çocuklarda da görülür. Toplumda çok yaygın olarak görülür.

Deri (cilt) mantarı  nasıl bir hastalıktır?

Deri (cilt) mantarı  mantarın cilde bulaşmasına   bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Deri (cilt) mantarı  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Deri (cilt) mantarı  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Deri (cilt) mantarı  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Deri (cilt) mantarı  çeşitleri nelerdir.

Deri (cilt) mantarı  genel olarak akut  Deri (cilt) mantarı   ve   kronik  Deri (cilt) mantarı  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Deri (cilt) mantarı   belirtileri   ve   kronik  Deri (cilt) mantarı  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Deri (cilt) mantarı   nedenleri   ve   kronik  Deri (cilt) mantarı  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Deri (cilt) mantarı   tedavisi   ve   kronik  Deri (cilt) mantarı  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

 

Deri (cilt) mantarı  nedenleri nelerdir?

Deri (cilt) mantarı  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir.  Kötü acilt bakımı, mantarlı giyecekler, nem vb   nedenler Deri (cilt) mantarı  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Deri (cilt) mantarı  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Deri (cilt) mantarı gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Deri (cilt) mantarı  belirtileri nelerdir?

Deri (cilt) mantarı bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Deri (cilt) mantarı  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler:

İntertrijinöz tip: Parmak arası ve altında maserasyon, deskuamasyon, fissür ve ödem ve kendine has özel bir pis kokusu ve kaşıntı vardır.

Vezikülobüllöz tip: Plantar bölge ve topukta görülür. Stratum korneum çok kalındır. Veziküller papül gibi görünebilir.

Kuru skuamlı keratozik tip: İnflamasyonun görülmediği kronik tiptir. Yaygın, ince, gümüşi beyaz renkte deskuamasyon bulunur. Skuamlar deriye sıkıca yapışıktır. Bu tipte ellere bulaş daha kolaydır.

     ** Kısaca ayakta (topukta, parmakta ve tırnaklarda) görülen her türlü cilt değişiklikleri, kaşıntı ve kötü kokuda önce mantar düşünülmelidir

Deri (cilt) mantarı  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Deri (cilt) mantarı   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Deri (cilt) mantarı  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Deri (cilt) mantarı  tanısı nasıl konulur?

Deri (cilt) mantarı   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Deri (cilt) mantarı  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir.muayenen ve kültür gibi  tanı yöntemleri Deri (cilt) mantarı   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Deri (cilt) mantarı   tanısı koymak oldukça zordur.

Deri (cilt) mantarı   tedavisi nasıl olur ? . Deri (cilt) mantarı   tedavisi nedir? Deri (cilt) mantarı  ne iyi gelir ? Deri (cilt) mantarı  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Deri (cilt) mantarı   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

   TEDAVİ:

Ayak bakımı + ayak banyoları + topikal antifungal merhem/sprey/ losyonlar ± oral antifungal

** Dirençli şiddetli vakalarda  oral antifungal  tedaviye eklenir.

** Klinik düzelmesinden sonra da 2 hafta topikal tedavi devam edilir.

** Çocuklarda öncelikle tekli krem günde bir kez sürülmesi tercih edilebilir.

** Enfekte ise antibiyotik, id reaksiyonu varsa antihistaminik eklenebilir.

    Krem antifungal:

İzokonazol + steroid: TRAVAZOL® KREM.

Sertokonazol: ZALAİN KREM®

 Doz: Günde 1-2 kez , 2-3 hafta sabah akşam, cilde hafif yedirilerek ince tabaka şeklinde kullanılır. Gazlı beze sürülerek bez parmak aralarınada bırakılabilir.

    Ayak banyosu:

Potasyum permanganat: PERMASOL® 250 mg 20 tablet. Doz: Günde 2 kez,1 hafta kullanılır. (12 su bardağı ılık suya 1 tablet atılıp günde 2 kez 15 dakika ayak banyosu yapılır)

    Antifungal sprey:

Terbinafin: TEKFİN® SPREY. Doz: 2x1  1 hafta, ayak temizlenip kurulandıktan sonra)

İsokonazol: TRAVOGEN SPREY

    Sistemik(oral) antifungal:

Terbinafin: TEKFİN® 250 mg 14-28 tablet. Doz:  tok karna erişkin: 1x1 tablet, çocuk: 5mg/kg/gün, hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta verilebilir.

Deri (cilt) mantarı   geç tedavi edilirse Deri (cilt) mantarı olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Deri (cilt) mantarı   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Deri (cilt) mantarı   reçetesi

TANI: Orta şiddeli tinea pedis (yetişkin)

RP1:  TRAVAZOL®  KREM. DIIB İKİ

                              S:2x1  (3 hafta sabah akşam)

PERMASOL® 250 MG 20 TABLET DIB BİR

                              S: Bir hafta haricen günde 2 defa  ayak banyosu

TEKFİN® SPREY  DIB BİR

                               S:2x1 (Bir hafta boyunca ayak temizlenip kurulandıktan sonra kullanılır.)

TEKFİN ®250 MG  14 TB DIB BİR

                                  S:1x1 (1 hafta) tok karna

** Tedaviye yanıt yoksa egzema düşünülebilir.

ÖNERİLER: Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir. Kişisel  Temiz ayakkabı ve terlik tercih edilmelidir.Bu Deri (cilt) mantarı   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Deri (cilt) mantarı  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

DERİ (CİLT) MANTARI   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Deri (cilt) mantarı  kimlerde sık görülür?

Genelde  Deri (cilt) mantarı  çocuk ve yetişkinlerde   ayak temizliğine ve bakımına dikkat etmeme   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Deri (cilt) mantarı   görülebilir. Ama Deri (cilt) mantarı  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Deri (cilt) mantarı   görülür mü ?

Deri (cilt) mantarı  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Deri (cilt) mantarı   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Deri (cilt) mantarı   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Deri (cilt) mantarı   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Deri (cilt) mantarı   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Deri (cilt) mantarı   nasıl oluşur ?

Ayaklara mantar bulaşmasına bağlı olarak  sonucu Deri (cilt) mantarı  oluşur. Deri (cilt) mantarı   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Deri (cilt) mantarı  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Deri (cilt) mantarı    için  korunmak korunma yolları?

Deri (cilt) mantarı  gelişimini engellemek için  ayak bakımına ve temizliğine dikkat edilmeli, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Deri (cilt) mantarı    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Deri (cilt) mantarı   için bir kat daha artmaktadır.

 

Deri (cilt) mantarı  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Deri (cilt) mantarı geliştiği için  genelde Deri (cilt) mantarı   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Deri (cilt) mantarı  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Deri (cilt) mantarı   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Deri (cilt) mantarı  ilaçları

    Krem antifungal:

İzokonazol + steroid: TRAVAZOL® KREM.

Sertokonazol: ZALAİN KREM®

 Doz: Günde 1-2 kez , 2-3 hafta sabah akşam, cilde hafif yedirilerek ince tabaka şeklinde kullanılır. Gazlı beze sürülerek bez parmak aralarınada bırakılabilir.

    Ayak banyosu:

Potasyum permanganat: PERMASOL® 250 mg 20 tablet. Doz: Günde 2 kez,1 hafta kullanılır. (12 su bardağı ılık suya 1 tablet atılıp günde 2 kez 15 dakika ayak banyosu yapılır)

    Antifungal sprey:

Terbinafin: TEKFİN® SPREY. Doz: 2x1  1 hafta, ayak temizlenip kurulandıktan sonra)

İsokonazol: TRAVOGEN SPREY

    Sistemik(oral) antifungal:

Terbinafin: TEKFİN® 250 mg 14-28 tablet. Doz:  tok karna erişkin: 1x1 tablet, çocuk: 5mg/kg/gün, hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta verilebilir.

  gibi ilaçlar Deri (cilt) mantarı  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Deri (cilt) mantarı   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Deri (cilt) mantarı şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Deri (cilt) mantarı   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Deri (cilt) mantarı  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Deri (cilt) mantarı   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Deri (cilt) mantarı  ilaçları nasıl kullanılır?

Deri (cilt) mantarı  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Deri (cilt) mantarı   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Deri (cilt) mantarı   ilaçları   merhem , hap , seprey, ayak banyosu şeklinde kullanılır.

 

Deri (cilt) mantarı ilaçsız doğal tedavisi?

Deri (cilt) mantarı  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Deri (cilt) mantarı    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Deri (cilt) mantarı   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Deri (cilt) mantarı   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

 

Deri (cilt) mantarı testleri

Deri (cilt) mantarı    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Deri (cilt) mantarı   testleri ışıkla yapılan muayene testleridir. Bunlar bazen Deri (cilt) mantarı   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Deri (cilt) mantarı

Deri (cilt) mantarı   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Deri (cilt) mantarı   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Deri (cilt) mantarı   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Deri (cilt) mantarı  bulaşıcı mıdır.

evet bulaşıcıdır. Ortak eşya kullanmakla bulaşabilir.

 

Bitkisel Deri (cilt) mantarı  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Deri (cilt) mantarı  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Deri (cilt) mantarı tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Deri (cilt) mantarı  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Deri (cilt) mantarı   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Deri (cilt) mantarı   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Deri (cilt) mantarı    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Deri (cilt) mantarı    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Deri (cilt) mantarı    tedavisi, Düşük   Deri (cilt) mantarıın   tedavisi,       Deri (cilt) mantarı  akut  alerjik ,  alerji Deri (cilt) mantarı Ameliyatları , Deri (cilt) mantarı   alerji ,  Deri (cilt) mantarı  tedavi ,  Deri (cilt) mantarı  alerjisi,   alerjik  Deri (cilt) mantarı,  alerjık Deri (cilt) mantarı Ameliyatı ,  Deri (cilt) mantarı   hastalıgı,   Deri (cilt) mantarı  astalıkları ,   Deri (cilt) mantarı    nedır,    Deri (cilt) mantarı   ilaci,   kronik Deri (cilt) mantarı,  Deri (cilt) mantarı  için   belirtiler ve hastalıklar,    Deri (cilt) mantarı    ilaclari ,   Deri (cilt) mantarı   tedavisi,  ilaçları    Deri (cilt) mantarı  bitkisel,   yenidoğanlarda Deri (cilt) mantarı ,   bebeklerde Deri (cilt) mantarı ,   çocuklarda Deri (cilt) mantarı,    Deri (cilt) mantarı bitkisel tedavi ,    Deri (cilt) mantarı  alerji tedavisi,    alerji Deri (cilt) mantarı   tedavisi ,   çocuk Deri (cilt) mantarı,   Deri (cilt) mantarı    çocuk,    Deri (cilt) mantarı    krizi ,   bebeklerde Deri (cilt) mantarı,   Deri (cilt) mantarı    bitkisel tedavisi,   kronik Deri (cilt) mantarı,, Deri (cilt) mantarı    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Deri (cilt) mantarı   tedavisi ,Deri (cilt) mantarı    hastalığı duası, Deri (cilt) mantarı   duası,   Deri (cilt) mantarıın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Deri (cilt) mantarı   tedavisi,    akut   Deri (cilt) mantarı  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Deri (cilt) mantarı   belirtileri,    çocuk Deri (cilt) mantarıı,    alerjik Deri (cilt) mantarıın belirtileri ,     akut    Deri (cilt) mantarı   hastasi ,    allerjik Deri (cilt) mantarı    belirtileri ,  Deri (cilt) mantarı  hastalari,    Deri (cilt) mantarıalerji belirtileri ,   alerji Deri (cilt) mantarı   belirtileri   ,  akut  Deri (cilt) mantarı   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Deri (cilt) mantarı ,  kronik Deri (cilt) mantarı, çocukta Deri (cilt) mantarı ,  Deri (cilt) mantarı  şifalı bitki ,   Deri (cilt) mantarı    bronşit tedavisi ,   Deri (cilt) mantarı belirtileri ,   Deri (cilt) mantarı   için şifalı bitkiler ,    Deri (cilt) mantarı    hastalığı tedavisi,     Deri (cilt) mantarıe iyi gelen bitkiler,    Deri (cilt) mantarı   hastalığının tedavisi,   Deri (cilt) mantarı   hastanesi,       Deri (cilt) mantarı   hastaligi nedir,    Deri (cilt) mantarı  hastaligi belirtileri,    Deri (cilt) mantarı  bronşit belirtileri,     bronşit Deri (cilt) mantarı   belirtileri ,   Deri (cilt) mantarı   hastaliginin belirtileri,     Deri (cilt) mantarı   baslangici ,      çocuklarda Deri (cilt) mantarı  tedavisi,    Deri (cilt) mantarı   testi,     bebeklerde Deri (cilt) mantarı    tedavisi ,  Deri (cilt) mantarı   makinası   Deri (cilt) mantarı   öksürüğü   kronik Deri (cilt) mantarı , alerjik Deri (cilt) mantarı   nedir ,  Deri (cilt) mantarı    belirtileri nelerdir   kronik Deri (cilt) mantarı  Deri (cilt) mantarı   alerjisi nedir ,  bebeklerde Deri (cilt) mantarı     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Deri (cilt) mantarı  Deri (cilt) mantarı   atakları,  Deri (cilt) mantarı   doktorları   Deri (cilt) mantarı   ilaçları isimleri   Deri (cilt) mantarıa bitkisel çözüm,   Deri (cilt) mantarı    bronşiale  , Deri (cilt) mantarı   bronşit bitkisel tedavi   Deri (cilt) mantarı   bronşit nedir  , çocuklarda Deri (cilt) mantarı , Deri (cilt) mantarı   ve tedavisi  , Deri (cilt) mantarı   atağı   alerjik Deri (cilt) mantarı   neden olur ,  Deri (cilt) mantarı   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Deri (cilt) mantarı   bronşit tedavisi  , sinirsel Deri (cilt) mantarı , Deri (cilt) mantarı   ölümcülmüdür  ,  Deri (cilt) mantarı   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Deri (cilt) mantarı   tedavi merkezleri  , alerjik Deri (cilt) mantarıbelirtileri nelerdir ,  alerjik Deri (cilt) mantarın   edenleri ,  Deri (cilt) mantarıh   astalığı geçermi  , Deri (cilt) mantarı   sprey isimleri  ,  alarjik Deri (cilt) mantarı   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Deri (cilt) mantarı   belirtileri    Deri (cilt) mantarıg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Deri (cilt) mantarı Deri (cilt) mantarı   tedavisi  ,  alerjik Deri (cilt) mantarı   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Deri (cilt) mantarı   hastalığı  , Deri (cilt) mantarı   ve öksürük   Deri (cilt) mantarı   ilaçları nelerdir  , Deri (cilt) mantarı  bronşit hastalığı  , Deri (cilt) mantarıt    edavi yöntemleri   kronik Deri (cilt) mantarı   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Deri (cilt) mantarı   Deri (cilt) mantarı   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Deri (cilt) mantarıa faydalı bitkiler  , Deri (cilt) mantarıın tedavisi varmı   Deri (cilt) mantarı   bronşit ilaçları  ,  Deri (cilt) mantarı   tedavisi varmı ,   Deri (cilt) mantarı   başlangıcı tedavisi   Deri (cilt) mantarıa kesin çözüm ,  kronik Deri (cilt) mantarı   tedavisi  , Deri (cilt) mantarı   krizi belirtileri   Deri (cilt) mantarı    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Deri (cilt) mantarı   tedavisi  , Deri (cilt) mantarı   alerji testi   Deri (cilt) mantarı     tedavisi için şifalı bitkiler , Deri (cilt) mantarı   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Deri (cilt) mantarı  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Deri (cilt) mantarı   tedavisinde şifalı bitkiler  , Deri (cilt) mantarı   atak tedavisi   Deri (cilt) mantarı   ve belirtileri  , Deri (cilt) mantarı   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Deri (cilt) mantarı   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Deri (cilt) mantarı   tedavisi   Deri (cilt) mantarı   öldürürmü ,  Deri (cilt) mantarı   çeşitleri   Deri (cilt) mantarı   krizi tedavisi   Deri (cilt) mantarı   aşısı   alerjik Deri (cilt) mantarıilaçları ,  alerjik Deri (cilt) mantarı   bronşit   Deri (cilt) mantarıs   preyleri ,  bebeklerde Deri (cilt) mantarı   bronşit  , Deri (cilt) mantarı   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Deri (cilt) mantarı   bronşit   Deri (cilt) mantarı   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Deri (cilt) mantarı  ,Deri (cilt) mantarıiçin bitkisel tedavi  , Deri (cilt) mantarı   geçermi   ,Deri (cilt) mantarı   doğal tedavi  , Deri (cilt) mantarı   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

seydi vakkas 3 yıl önce yorumlandı

Merhabalar benim cinsel organimda malessia furfur denilen mantarin sebep oldugu beyaz lekeler olustu tedavisi icin ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim

1 Kişi beğendi.