gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla DERMATİT

21 Mart 2013 Perşembe 12:03
Bu haber 2413 kez okundu

Dermatit nedir? Dermatit alerjiye bağlı oluşan cilt garabiyetidir., hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan . Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla DERMATİT
 Dermatit  nedir?

Dermatit    alerjiye bağlı oluşan cilt garabiyetidir., hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   . Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb  gibi  nedenler  nedeniyle  gelişen tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Dermatit resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri)

Dermatit resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

 FOTOĞRAFLAR

 

Dermatit  nasıl bir hastalıktır?

Dermatit  Alerjen ile karşılaşıldığında  gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Dermatit  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Dermatit  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Dermatit  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Dermatit  çeşitleri nelerdir.

Akut dermatit

Dermatit  genel olarak akut  Dermatit   ve   kronik  Dermatit  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Dermatit  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Dermatit  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Dermatit   belirtileri   ve   kronik  Dermatit  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Dermatit   nedenleri   ve   kronik  Dermatit  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Dermatit   tedavisi   ve   kronik  Dermatit  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

 

Dermatit  nedenleri nelerdir?

Dermatit  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb..nedenler Dermatit  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Dermatit  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Dermatit gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Dermatit  belirtileri nelerdir?

Dermatit bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Dermatit  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden

** Dermatitlerde kaşıntıya sekonder deri değişiklikleri görülebilir. Stres, soğuk, sıcak, kuru hava, ev tozları, yiyecekler, elbiseler tetikleyebilir.

***  Alerjenin temas ettiği bölgede oluşur. (Deterjan, bez, elbise, kimysal madde vb..)

Akut ekzema: Eritem, ödem, vezikül, süventman ve sonuç olarak krut  görülür.

Kronik ekzema:Likenifikasyon, deskuamasyon, hipo veya hiperpigmentasyon, bazı olgularda hiperkeratoz görülür

.   Dermatit  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Dermatit   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Dermatit  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Dermatit  tanısı nasıl konulur?

Dermatit   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Dermatit  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Klinik ,Muayene ve laboratuvar gibi  tanı yöntemleri Dermatit   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Dermatit   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Dermatit   tedavisi nasıl olur ? . Dermatit   tedavisi nedir? . dermatit  ne iyi gelir ? dermatit  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Dermatit   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

Ekzema tedavisi:

Atopik dermatit, kontak dermatit ve hemen hemen diğer bütün dermatitlerde (ekzema) tedavi hastalığın şiddetine göre belirlenir. İlk tedavi antijeni uzaklaştırmaktır.

Hafif vakalarda: Sadece nemlendirici krem veya banyolar ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

Düzelmeyen şiddetli vakalarda: Nemlendirici krem veya banyolar + topikal steroidler ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

  Hastanın yaşına, lezyonun şiddetine ve lokalizasyonuna göre güçlü veya zayıf steroid seçilir.

** Çocuklarda kullanılacaksa zayıf etkili (%1 hidrokortizon) içeren steroidler tercih edilimelidir..

** Steroidler en fazla iki hafta kullanılır. 1 hafta ara verilip tekrar kullanılabilir.

** Sulu lezyonlarda ilacın krem formu, kuru lezyonlarda pomad formu tercih edilmelidir.

** Akut sulantılı lezyonlarında çok güçlü  (klobetazol propiyonat) kremler tercih edilmelidir.

** Akut sulantılı lezyonlarında sarı bal rengi görüldüğünde 7/10 gün topikal abtibiyotikler kullanılmalıdır.

** Yaygın veya tedaviye dirençli lezyonlar ileri merkeze sevk edilmelidirler.

Dermatit   geç tedavi edilirse Dermatit olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Dermatit   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Dermatit   reçetesi

Dermatit ÖRNEK REÇETE

TANI: Elde şiddetli  kontat dermatit  (yetişkin)

RP1:   DERMOVATE® KREM  DIB BİR

                                     S: Günde 2 kez  lezyonlar düzelince günde 1 kez (toplam 2 hafta)

EXCİPİAL® HYDRO (%2 üre) EMÜLSİYON DIB BİR

                                      S:Günde iki kez lezyonlar düzelinceye kadar

ALLERSET® 10 mg 20 TB DIB BİR

                                       S:1X1 ( Kaşıntı geçinceye kadar) Bu Dermatit   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Dermatit  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

SİNÜZİT   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Dermatit  kimlerde sık görülür?

Genelde  Dermatit  çocuk ve yetişkinlerde   .atopik alerjik bünyeye sahip olma gibi   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Dermatit   görülebilir. Ama Dermatit  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Dermatit   görülür mü ?

Dermatit  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Dermatit   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Dermatit   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Dermatit   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Dermatit   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Dermatit   nasıl oluşur ?

Alerjenlerin cilt harabiyetine  bağlı olarak  sonucu Dermatit  oluşur. Dermatit   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Dermatit  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Dermatit    için  korunma yolları?

Dermatit  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Dermatit    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Dermatit   için bir kat daha artmaktadır.

 

Dermatit  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Dermatit geliştiği için  genelde Dermatit   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Dermatit  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Dermatit   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Dermatit  ilaçları

Atopik dermatit, kontak dermatit ve hemen hemen diğer bütün dermatitlerde (ekzema) tedavi hastalığın şiddetine göre belirlenir. İlk tedavi antijeni uzaklaştırmaktır.

Hafif vakalarda: Sadece nemlendirici krem veya banyolar ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

Düzelmeyen şiddetli vakalarda: Nemlendirici krem veya banyolar + topikal steroidler ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

 gibi ilaçlar Dermatit  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Dermatit   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Dermatit şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Dermatit   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Dermatit  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Dermatit   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Dermatit ilaçsız doğal tedavisi?

Dermatit  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Dermatit    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Dermatit   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Dermatit   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Dermatit testleri

Dermatit    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Dermatit   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Dermatit   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Dermatit

Dermatit   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Dermatit   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Dermatit   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Dermatit  bulaşıcı mıdır. Dermatit nasıl bulaşır ?

Hayır Dermatit.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Dermatit  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Dermatit  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Dermatit tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Dermatit  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Dermatit   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Dermatit   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Dermatit    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Dermatit    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Dermatit     tedavisi, Düşük   Dermatitin tedavisi,       Dermatit aku,t  alerjik   alerji Dermatit,  Ameliyatları  Dermatit   alerji.   Dermatit      tedavi,   Dermatit  alerjisi,   allerjik Dermatit,     alerjık Dermatit Ameliyatı,     Dermatit    hastalıgı,      Dermatit    hastalıkları, dermatit ne iyi gelir. dermatit kesin çözüm,  dermatit nasıl düzelir,    dermatit   nasıl gelişir.   Dermatit   nedır,,     Dermatit      ilaci,   kronik Dermatit Dermatit   başlangıcı tedavisi   Dermatita kesin çözüm, ,    Dermatit  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Dermatit   ilaclari,    Dermatit     tedavisi ilaçları,    Dermatit    bitkisel,    yenidoğanlarda Dermatit,  Dermatit   tedavisi ,dermatit    hastalığı duası, dermatit   duası,,,,  bebeklerde Dermatit,,    çocuklarda Dermatit,,      Dermatit bitkisel tedavi,    Dermatit      alerji tedavisi ,   alerji Dermatit     tedavisi,   çocuk Dermatit    ,   Dermatit     çocuk,    Dermatit    krizi,    bebeklerde Dermatit,      Dermatit   bitkisel tedavisi,    kronik Dermatit    , Dermatit     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Dermatit    tedavisi,     Dermatitın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Dermatit  tedavisi ,      akut   Dermatit    alerjik belirtileri,     alerjik Dermatit     belirtileri,    çocuk Dermatitı,      alerjik Dermatitın belirtileri ,      akut    Dermatit     hastasi,   allerjik Dermatit      belirtileri,    Dermatit     hastalari,    Dermatit     alerji belirtileri,    alerji Dermatit      belirtileri ,   akut  Dermatit     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Dermatit ,    kronik Dermatit     çocukta,  Dermatit  Dermatit    şifalı bitki ,  Dermatit     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Dermatit     için şifalı bitkiler,    Dermatit    hastalığı tedavisi,    dermatite   iyi gelen bitkiler,    Dermatit     hastalığının tedavisi ,   Dermatit    hastanesi,       Dermatit    hastaligi nedir,    Dermatit     hastaligi belirtileri ,   Dermatit     bronşit belirtileri,    bronşit Dermatit    belirtileri,    Dermatit    hastaliginin belirtileri,    Dermatit    baslangici ,     çocuklarda Dermatit   tedavisi,    Dermatit    testi,    bebeklerde Dermatit   tedavisi,    Dermatit    makinası ,   Dermatit   öksürüğü  ,  kronik Dermatit,    alerjik Dermatit   nedir ,   Dermatit     belirtileri nelerdir,    kronik Dermatit,   Dermatit     alerjisi nedir,    bebeklerde Dermatit     belirtileri ,   Dermatit   testleri ,   ahmet maranki Dermatit  Dermatit   atakları ,   Dermatit    doktorları ,   Dermatit   ilaçları isimleri ,   Dermatita bitkisel çözüm ,    Dermatit    bronşiale,   Dermatit     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Dermatit    bronşit nedir,    çocuklarda Dermatit,m    Dermatit   ve tedavisi ,   Dermatit    atağı  , alerjik Dermatit   neden olur,    Dermatit    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Dermatit   bronşit tedavisi,    sinirsel Dermatit  Dermatit   ölümcülmüdür ,    Dermatit     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Dermatit    tedavi merkezleri,    alerjik Dermatit     belirtileri  nelerdir,   alerjik Dermatit     nedenleri ,   Dermatit     hastalığı geçermi ,   Dermatit   sprey isimleri  ,    alarjik Dermatit    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Dermatit     belirtileri,     Dermatit    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Dermatit ,   Dermatit    tedavisi  ,   alerjik Dermatit   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Dermatit      hastalığı,    Dermatit      ve öksürük,    Dermatit    ilaçları nelerdir,    Dermatit     bronşit hastalığı,    Dermatit     tedavi yöntemleri  ,  kronik Dermatit      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Dermatit    ,  Dermatit      hastalığı için şifalı bitkiler,     Dermatita    faydalı bitkiler,    Dermatitın   tedavisi varmı ,    Dermatit    bronşit ilaçları,      Dermatit    tedavisi varmı ,     Dermatit    başlangıcı tedavisi ,   Dermatita kesin çözüm,    kronik Dermatit     tedavisi ,   Dermatit      krizi belirtileri,    Dermatit      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Dermatit     tedavisi,    Dermatit     alerji testi  ,  Dermatit    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Dermatit    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Dermatit     alerji nasıl tedavi edilir ,    Dermatit     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Dermatit   atak tedavisi ,  Dermatit    ve belirtileri ,   Dermatit     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Dermatit    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Dermatit   tedavisi ,   Dermatit    öldürürmü ,    Dermatit     çeşitleri,    Dermatit     krizi tedavisi ,    Dermatit    aşısı ,   alerjik Dermatit   ilaçları ,   alerjik Dermatit   bronşit,    Dermatit    spreyleri , dermatit    en iyi ilaç,  dermatit iyi gelen ilaçlar,   dermatit  krem merhem şampuanı,  dermatit   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Dermatit    bronşit ,   Dermatit   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Dermatit   bronşit ,   Dermatit   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Dermatit ,   Dermatit   için bitkisel tedavi ,,    Dermatit    geçermi,     Dermatit   doğal tedavi ,   Dermatit   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder