gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla DİABETİK AYAK

21 Mart 2012 Çarşamba 12:12
Bu haber 1282 kez okundu

Diabetik ayak nedir? Kısacası diabetlilerde ayak cildi cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  DİABETİK AYAK
 Diabetik ayak  nedir?

 Kısacası diabetlilerde ayak cildi cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Diabetik ayak resmi (resimleri), görüntüsü (görüntüleri)

Diabetik ayak resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

 

Diabetik ayak  nasıl bir hastalıktır?

Diabetik ayak   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Diabetik ayak  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Diabetik ayak  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Diabetik ayak  iyi bir şekilde tedavi   edilmelidir.

 

Diabetik ayak  nedenleri nelerdir?

Diabetik ayak  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Diabetik ayak  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Diabetik ayak  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Diabetik ayak gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Diabetik ayak  belirtileri nelerdir?

DİABETİK AYAK: Diabetik ayak yaralarında ve dekübitüs ülserlerinde enfeksiyon genellikle karışık bir flora içerir. Tedavi stafilakoklara, anaeroblara ve gram negatif çomaklara yönelik olmalıdır.

Diabetik ayak  tanısı nasıl konulur?

Diabetik ayak   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Diabetik ayak  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Diabetik ayak   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Diabetik ayak   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Diabetik ayak   tedavisi nasıl olur ? . Diabetik ayak   tedavisi nedir? . Diabetik ayak  ne iyi gelir ? Diabetik ayak  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Diabetik ayak   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

Şİddetli vakalar, servikal ve submandibular bölge vakalarında: Solunum obstrüksiyonu nedeniyle) hastalar yatırılarak IV antibiyoterapi ile tedavi edilir.

ANTİBİYOTERAPİ SEÇİMİ

** Diyabetli hastalarda: Moksifloksasin AVELOX® 40mg tablet 1X1 kullanılabilir.

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Diabetik ayak   geç tedavi edilirse Diabetik ayak olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Diabetik ayak   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Diabetik ayak   reçetesi

Diabetik ayak ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Diabetik ayak   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Diabetik ayak  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

DİABETİK AYAK   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Diabetik ayak  kimlerde sık görülür?

Genelde  Diabetik ayak  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Diabetik ayak   görülebilir. Ama Diabetik ayak  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Diabetik ayak   görülür mü ?

Diabetik ayak  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Diabetik ayak   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Diabetik ayak   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Diabetik ayak   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Diabetik ayak   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Diabetik ayak   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Diabetik ayak  oluşur. Diabetik ayak   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Diabetik ayak  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Diabetik ayak    için  korunma yolları?

Diabetik ayak  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Diabetik ayak    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Diabetik ayak   için bir kat daha artmaktadır.

 

Diabetik ayak  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Diabetik ayak geliştiği için  genelde Diabetik ayak   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Diabetik ayak  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Diabetik ayak   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Diabetik ayak  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Diabetik ayak  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Diabetik ayak   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Diabetik ayak şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Diabetik ayak   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Diabetik ayak  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Diabetik ayak   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Diabetik ayak ilaçsız doğal tedavisi?

Diabetik ayak  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Diabetik ayak    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Diabetik ayak   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Diabetik ayak   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Diabetik ayak

Diabetik ayak   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Diabetik ayak   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Diabetik ayak   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Diabetik ayak  bulaşıcı mıdır. Diabetik ayak nasıl bulaşır ?

Hayır Diabetik ayak.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Diabetik ayak  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Diabetik ayak  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Diabetik ayak tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Diabetik ayak  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Diabetik ayak   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Diabetik ayak   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Diabetik ayak    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Diabetik ayak    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Diabetik ayak     tedavisi, Düşük   Diabetik ayakin tedavisi,       Diabetik ayak aku,t  alerjik   alerji Diabetik ayak,  Ameliyatları  Diabetik ayak   alerji.   Diabetik ayak      tedavi,   Diabetik ayak  alerjisi,   allerjik Diabetik ayak,     alerjık Diabetik ayak Ameliyatı,     Diabetik ayak    hastalıgı,      Diabetik ayak    hastalıkları, Diabetik ayak ne iyi gelir. Diabetik ayak kesin çözüm,  Diabetik ayak nasıl düzelir,    Diabetik ayak   nasıl gelişir.   Diabetik ayak   nedır,,     Diabetik ayak      ilaci,   kronik Diabetik ayak Diabetik ayak   başlangıcı tedavisi   Diabetik ayaka kesin çözüm, ,    Diabetik ayak  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Diabetik ayak   ilaclari,    Diabetik ayak     tedavisi ilaçları,    Diabetik ayak    bitkisel,    yenidoğanlarda Diabetik ayak,  Diabetik ayak   tedavisi ,Diabetik ayak    hastalığı duası, Diabetik ayak   duası,,,,  bebeklerde Diabetik ayak,,    çocuklarda Diabetik ayak,,      Diabetik ayak bitkisel tedavi,    Diabetik ayak      alerji tedavisi ,   alerji Diabetik ayak     tedavisi,   çocuk Diabetik ayak    ,   Diabetik ayak     çocuk,    Diabetik ayak    krizi,    bebeklerde Diabetik ayak,      Diabetik ayak   bitkisel tedavisi,    kronik Diabetik ayak    , Diabetik ayak     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Diabetik ayak    tedavisi,     Diabetik ayakın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Diabetik ayak  tedavisi ,      akut   Diabetik ayak    alerjik belirtileri,     alerjik Diabetik ayak     belirtileri,    çocuk Diabetik ayakı,      alerjik Diabetik ayakın belirtileri ,      akut    Diabetik ayak     hastasi,   allerjik Diabetik ayak      belirtileri,    Diabetik ayak     hastalari,    Diabetik ayak     alerji belirtileri,    alerji Diabetik ayak      belirtileri ,   akut  Diabetik ayak     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Diabetik ayak ,    kronik Diabetik ayak     çocukta,  Diabetik ayak  Diabetik ayak    şifalı bitki ,  Diabetik ayak     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Diabetik ayak     için şifalı bitkiler,    Diabetik ayak    hastalığı tedavisi,    Diabetik ayake   iyi gelen bitkiler,    Diabetik ayak     hastalığının tedavisi ,   Diabetik ayak    hastanesi,       Diabetik ayak    hastaligi nedir,    Diabetik ayak     hastaligi belirtileri ,   Diabetik ayak     bronşit belirtileri,    bronşit Diabetik ayak    belirtileri,    Diabetik ayak    hastaliginin belirtileri,    Diabetik ayak    baslangici ,     çocuklarda Diabetik ayak   tedavisi,    Diabetik ayak    testi,    bebeklerde Diabetik ayak   tedavisi,    Diabetik ayak    makinası ,   Diabetik ayak   öksürüğü  ,  kronik Diabetik ayak,    alerjik Diabetik ayak   nedir ,   Diabetik ayak     belirtileri nelerdir,    kronik Diabetik ayak,   Diabetik ayak     alerjisi nedir,    bebeklerde Diabetik ayak     belirtileri ,   Diabetik ayak   testleri ,   ahmet maranki Diabetik ayak  Diabetik ayak   atakları ,   Diabetik ayak    doktorları ,   Diabetik ayak   ilaçları isimleri ,   Diabetik ayaka bitkisel çözüm ,    Diabetik ayak    bronşiale,   Diabetik ayak     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Diabetik ayak    bronşit nedir,    çocuklarda Diabetik ayak,m    Diabetik ayak   ve tedavisi ,   Diabetik ayak    atağı  , alerjik Diabetik ayak   neden olur,    Diabetik ayak    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Diabetik ayak   bronşit tedavisi,    sinirsel Diabetik ayak  Diabetik ayak   ölümcülmüdür ,    Diabetik ayak     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Diabetik ayak    tedavi merkezleri,    alerjik Diabetik ayak     belirtileri  nelerdir,   alerjik Diabetik ayak     nedenleri ,   Diabetik ayak     hastalığı geçermi ,   Diabetik ayak   sprey isimleri  ,    alarjik Diabetik ayak    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Diabetik ayak     belirtileri,     Diabetik ayak    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Diabetik ayak ,   Diabetik ayak    tedavisi  ,   alerjik Diabetik ayak   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Diabetik ayak      hastalığı,    Diabetik ayak      ve öksürük,    Diabetik ayak    ilaçları nelerdir,    Diabetik ayak     bronşit hastalığı,    Diabetik ayak     tedavi yöntemleri  ,  kronik Diabetik ayak      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Diabetik ayak    ,  Diabetik ayak      hastalığı için şifalı bitkiler,     Diabetik ayaka    faydalı bitkiler,    Diabetik ayakın   tedavisi varmı ,    Diabetik ayak    bronşit ilaçları,      Diabetik ayak    tedavisi varmı ,     Diabetik ayak    başlangıcı tedavisi ,   Diabetik ayaka kesin çözüm,    kronik Diabetik ayak     tedavisi ,   Diabetik ayak      krizi belirtileri,    Diabetik ayak      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Diabetik ayak     tedavisi,    Diabetik ayak     alerji testi  ,  Diabetik ayak    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Diabetik ayak    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Diabetik ayak     alerji nasıl tedavi edilir ,    Diabetik ayak     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Diabetik ayak   atak tedavisi ,  Diabetik ayak    ve belirtileri ,   Diabetik ayak     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Diabetik ayak    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Diabetik ayak   tedavisi ,   Diabetik ayak    öldürürmü ,    Diabetik ayak     çeşitleri,    Diabetik ayak     krizi tedavisi ,    Diabetik ayak    aşısı ,   alerjik Diabetik ayak   ilaçları ,   alerjik Diabetik ayak   bronşit,    Diabetik ayak    spreyleri , Diabetik ayak    en iyi ilaç,  Diabetik ayak iyi gelen ilaçlar,   Diabetik ayak  krem merhem şampuanı,  Diabetik ayak   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Diabetik ayak    bronşit ,   Diabetik ayak   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Diabetik ayak   bronşit ,   Diabetik ayak   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Diabetik ayak ,   Diabetik ayak   için bitkisel tedavi ,,    Diabetik ayak    geçermi,     Diabetik ayak   doğal tedavi ,   Diabetik ayak   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder