gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla EL VE AYAK EGZEMA

21 Mart 2013 Perşembe 12:32
Bu haber 2444 kez okundu

El ve ayak egzema nedir? El ve ayak egzema alerjiye bağlı oluşan cilt garabiyetidir., hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan . Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla EL VE AYAK EGZEMA
 El ve ayak egzema  nedir?

El ve ayak egzema    alerjiye bağlı oluşan cilt garabiyetidir., hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   . Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb  gibi  nedenler  nedeniyle  gelişen tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

El ve ayak egzema resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri)

El ve ayak egzema resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

 

El ve ayak egzema  nasıl bir hastalıktır?

El ve ayak egzema  Alerjen ile karşılaşıldığında  gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. El ve ayak egzema  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa El ve ayak egzema  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka El ve ayak egzema  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

El ve ayak egzema  çeşitleri nelerdir.

Akut El ve ayak egzema

El ve ayak egzema  genel olarak akut  El ve ayak egzema   ve   kronik  El ve ayak egzema  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  El ve ayak egzema  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  El ve ayak egzema  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  El ve ayak egzema   belirtileri   ve   kronik  El ve ayak egzema  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  El ve ayak egzema   nedenleri   ve   kronik  El ve ayak egzema  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  El ve ayak egzema   tedavisi   ve   kronik  El ve ayak egzema  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

 

El ve ayak egzema  nedenleri nelerdir?

El ve ayak egzema  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  Alerjen ile karşılaşıldığında oluşur. ( deterjan, elbise, kimysal madde vb..nedenler El ve ayak egzema  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak El ve ayak egzema  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi El ve ayak egzema gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

El ve ayak egzema  belirtileri nelerdir?

El ve ayak egzema bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   El ve ayak egzema  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden

** Dermatitlerde kaşıntıya sekonder deri değişiklikleri görülebilir. Stres, soğuk, sıcak, kuru hava, ev tozları, yiyecekler, elbiseler tetikleyebilir.

***  Alerjenin temas ettiği bölgede oluşur. (Deterjan, bez, elbise, kimysal madde vb..)

Akut ekzema: Eritem, ödem, vezikül, süventman ve sonuç olarak krut  görülür.

Kronik ekzema:Likenifikasyon, deskuamasyon, hipo veya hiperpigmentasyon, bazı olgularda hiperkeratoz görülür

.   El ve ayak egzema  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. El ve ayak egzema   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  El ve ayak egzema  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

El ve ayak egzema  tanısı nasıl konulur?

El ve ayak egzema   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. El ve ayak egzema  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Klinik ,Muayene ve laboratuvar gibi  tanı yöntemleri El ve ayak egzema   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen El ve ayak egzema   tanısı koymak oldukça zordur.

 

El ve ayak egzema   tedavisi nasıl olur ? . El ve ayak egzema   tedavisi nedir? . El ve ayak egzema  ne iyi gelir ? El ve ayak egzema  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli El ve ayak egzema   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

Ekzema tedavisi:

Atopik dermatit, kontak dermatit ve hemen hemen diğer bütün dermatitlerde (ekzema) tedavi hastalığın şiddetine göre belirlenir. İlk tedavi antijeni uzaklaştırmaktır.

Hafif vakalarda: Sadece nemlendirici krem veya banyolar ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

Düzelmeyen şiddetli vakalarda: Nemlendirici krem veya banyolar + topikal steroidler ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

  Hastanın yaşına, lezyonun şiddetine ve lokalizasyonuna göre güçlü veya zayıf steroid seçilir.

** Çocuklarda kullanılacaksa zayıf etkili (%1 hidrokortizon) içeren steroidler tercih edilimelidir..

** Steroidler en fazla iki hafta kullanılır. 1 hafta ara verilip tekrar kullanılabilir.

** Sulu lezyonlarda ilacın krem formu, kuru lezyonlarda pomad formu tercih edilmelidir.

** Akut sulantılı lezyonlarında çok güçlü  (klobetazol propiyonat) kremler tercih edilmelidir.

** Akut sulantılı lezyonlarında sarı bal rengi görüldüğünde 7/10 gün topikal abtibiyotikler kullanılmalıdır.

** Yaygın veya tedaviye dirençli lezyonlar ileri merkeze sevk edilmelidirler.

El ve ayak egzema   geç tedavi edilirse El ve ayak egzema olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. El ve ayak egzema   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

El ve ayak egzema   reçetesi

El ve ayak egzema ÖRNEK REÇETE

TANI: Elde şiddetli  kontat dermatit  (yetişkin)

RP1:   DERMOVATE® KREM  DIB BİR

                                     S: Günde 2 kez  lezyonlar düzelince günde 1 kez (toplam 2 hafta)

EXCİPİAL® HYDRO (%2 üre) EMÜLSİYON DIB BİR

                                      S:Günde iki kez lezyonlar düzelinceye kadar

ALLERSET® 10 mg 20 TB DIB BİR

                                       S:1X1 ( Kaşıntı geçinceye kadar) Bu El ve ayak egzema   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden El ve ayak egzema  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

EL VE AYAK EGZEMA   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

El ve ayak egzema  kimlerde sık görülür?

Genelde  El ve ayak egzema  çocuk ve yetişkinlerde   .atopik alerjik bünyeye sahip olma gibi   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da El ve ayak egzema   görülebilir. Ama El ve ayak egzema  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  El ve ayak egzema   görülür mü ?

El ve ayak egzema  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. El ve ayak egzema   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece El ve ayak egzema   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. El ve ayak egzema   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen El ve ayak egzema   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

El ve ayak egzema   nasıl oluşur ?

Alerjenlerin cilt harabiyetine  bağlı olarak  sonucu El ve ayak egzema  oluşur. El ve ayak egzema   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde El ve ayak egzema  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

El ve ayak egzema    için  korunma yolları?

El ve ayak egzema  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  El ve ayak egzema    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi El ve ayak egzema   için bir kat daha artmaktadır.

 

El ve ayak egzema  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı El ve ayak egzema geliştiği için  genelde El ve ayak egzema   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  El ve ayak egzema  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer El ve ayak egzema   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

El ve ayak egzema  ilaçları

Atopik dermatit, kontak dermatit ve hemen hemen diğer bütün dermatitlerde (ekzema) tedavi hastalığın şiddetine göre belirlenir. İlk tedavi antijeni uzaklaştırmaktır.

Hafif vakalarda: Sadece nemlendirici krem veya banyolar ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

Düzelmeyen şiddetli vakalarda: Nemlendirici krem veya banyolar + topikal steroidler ± oral antihistaminikler (kaşıntı süresince)

 gibi ilaçlar El ve ayak egzema  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da El ve ayak egzema   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak El ve ayak egzema şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

El ve ayak egzema   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

El ve ayak egzema  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek El ve ayak egzema   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

El ve ayak egzema ilaçsız doğal tedavisi?

El ve ayak egzema  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. El ve ayak egzema    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle El ve ayak egzema   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle El ve ayak egzema   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

El ve ayak egzema testleri

El ve ayak egzema    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan El ve ayak egzema   testleri kan testleridir. Bunlar bazen El ve ayak egzema   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   El ve ayak egzema

El ve ayak egzema   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri El ve ayak egzema   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan El ve ayak egzema   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

El ve ayak egzema  bulaşıcı mıdır. El ve ayak egzema nasıl bulaşır ?

Hayır El ve ayak egzema.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel El ve ayak egzema  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi El ve ayak egzema  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği El ve ayak egzema tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen El ve ayak egzema  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları El ve ayak egzema   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde El ve ayak egzema   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde El ve ayak egzema    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da El ve ayak egzema    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: El ve ayak egzema     tedavisi, Düşük   El ve ayak egzemain tedavisi,       El ve ayak egzema aku,t  alerjik   alerji El ve ayak egzema,  Ameliyatları  El ve ayak egzema   alerji.   El ve ayak egzema      tedavi,   El ve ayak egzema  alerjisi,   allerjik El ve ayak egzema,     alerjık El ve ayak egzema Ameliyatı,     El ve ayak egzema    hastalıgı,      El ve ayak egzema    hastalıkları, El ve ayak egzema ne iyi gelir. El ve ayak egzema kesin çözüm,  El ve ayak egzema nasıl düzelir,    El ve ayak egzema   nasıl gelişir.   El ve ayak egzema   nedır,,     El ve ayak egzema      ilaci,   kronik El ve ayak egzema El ve ayak egzema   başlangıcı tedavisi   El ve ayak egzemaa kesin çözüm, ,    El ve ayak egzema  için   belirtiler ve hastalıklar ,   El ve ayak egzema   ilaclari,    El ve ayak egzema     tedavisi ilaçları,    El ve ayak egzema    bitkisel,    yenidoğanlarda El ve ayak egzema,  El ve ayak egzema   tedavisi ,El ve ayak egzema    hastalığı duası, El ve ayak egzema   duası,,,,  bebeklerde El ve ayak egzema,,    çocuklarda El ve ayak egzema,,      El ve ayak egzema bitkisel tedavi,    El ve ayak egzema      alerji tedavisi ,   alerji El ve ayak egzema     tedavisi,   çocuk El ve ayak egzema    ,   El ve ayak egzema     çocuk,    El ve ayak egzema    krizi,    bebeklerde El ve ayak egzema,      El ve ayak egzema   bitkisel tedavisi,    kronik El ve ayak egzema    , El ve ayak egzema     tedavisi,    bitkisel   bitkisel El ve ayak egzema    tedavisi,     El ve ayak egzemaın bitkisel tedavisi,      bitkilerle El ve ayak egzema  tedavisi ,      akut   El ve ayak egzema    alerjik belirtileri,     alerjik El ve ayak egzema     belirtileri,    çocuk El ve ayak egzemaı,      alerjik El ve ayak egzemaın belirtileri ,      akut    El ve ayak egzema     hastasi,   allerjik El ve ayak egzema      belirtileri,    El ve ayak egzema     hastalari,    El ve ayak egzema     alerji belirtileri,    alerji El ve ayak egzema      belirtileri ,   akut  El ve ayak egzema     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler El ve ayak egzema ,    kronik El ve ayak egzema     çocukta,  El ve ayak egzema  El ve ayak egzema    şifalı bitki ,  El ve ayak egzema     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    El ve ayak egzema     için şifalı bitkiler,    El ve ayak egzema    hastalığı tedavisi,    El ve ayak egzemae   iyi gelen bitkiler,    El ve ayak egzema     hastalığının tedavisi ,   El ve ayak egzema    hastanesi,       El ve ayak egzema    hastaligi nedir,    El ve ayak egzema     hastaligi belirtileri ,   El ve ayak egzema     bronşit belirtileri,    bronşit El ve ayak egzema    belirtileri,    El ve ayak egzema    hastaliginin belirtileri,    El ve ayak egzema    baslangici ,     çocuklarda El ve ayak egzema   tedavisi,    El ve ayak egzema    testi,    bebeklerde El ve ayak egzema   tedavisi,    El ve ayak egzema    makinası ,   El ve ayak egzema   öksürüğü  ,  kronik El ve ayak egzema,    alerjik El ve ayak egzema   nedir ,   El ve ayak egzema     belirtileri nelerdir,    kronik El ve ayak egzema,   El ve ayak egzema     alerjisi nedir,    bebeklerde El ve ayak egzema     belirtileri ,   El ve ayak egzema   testleri ,   ahmet maranki El ve ayak egzema  El ve ayak egzema   atakları ,   El ve ayak egzema    doktorları ,   El ve ayak egzema   ilaçları isimleri ,   El ve ayak egzemaa bitkisel çözüm ,    El ve ayak egzema    bronşiale,   El ve ayak egzema     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  El ve ayak egzema    bronşit nedir,    çocuklarda El ve ayak egzema,m    El ve ayak egzema   ve tedavisi ,   El ve ayak egzema    atağı  , alerjik El ve ayak egzema   neden olur,    El ve ayak egzema    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik El ve ayak egzema   bronşit tedavisi,    sinirsel El ve ayak egzema  El ve ayak egzema   ölümcülmüdür ,    El ve ayak egzema     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   El ve ayak egzema    tedavi merkezleri,    alerjik El ve ayak egzema     belirtileri  nelerdir,   alerjik El ve ayak egzema     nedenleri ,   El ve ayak egzema     hastalığı geçermi ,   El ve ayak egzema   sprey isimleri  ,    alarjik El ve ayak egzema    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik El ve ayak egzema     belirtileri,     El ve ayak egzema    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik El ve ayak egzema ,   El ve ayak egzema    tedavisi  ,   alerjik El ve ayak egzema   bronşit tedavisi ,    çocuklarda El ve ayak egzema      hastalığı,    El ve ayak egzema      ve öksürük,    El ve ayak egzema    ilaçları nelerdir,    El ve ayak egzema     bronşit hastalığı,    El ve ayak egzema     tedavi yöntemleri  ,  kronik El ve ayak egzema      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik El ve ayak egzema    ,  El ve ayak egzema      hastalığı için şifalı bitkiler,     El ve ayak egzemaa    faydalı bitkiler,    El ve ayak egzemaın   tedavisi varmı ,    El ve ayak egzema    bronşit ilaçları,      El ve ayak egzema    tedavisi varmı ,     El ve ayak egzema    başlangıcı tedavisi ,   El ve ayak egzemaa kesin çözüm,    kronik El ve ayak egzema     tedavisi ,   El ve ayak egzema      krizi belirtileri,    El ve ayak egzema      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki El ve ayak egzema     tedavisi,    El ve ayak egzema     alerji testi  ,  El ve ayak egzema    tedavisi için şifalı bitkiler ,    El ve ayak egzema    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı El ve ayak egzema     alerji nasıl tedavi edilir ,    El ve ayak egzema     tedavisinde şifalı bitkiler ,   El ve ayak egzema   atak tedavisi ,  El ve ayak egzema    ve belirtileri ,   El ve ayak egzema     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   El ve ayak egzema    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki El ve ayak egzema   tedavisi ,   El ve ayak egzema    öldürürmü ,    El ve ayak egzema     çeşitleri,    El ve ayak egzema     krizi tedavisi ,    El ve ayak egzema    aşısı ,   alerjik El ve ayak egzema   ilaçları ,   alerjik El ve ayak egzema   bronşit,    El ve ayak egzema    spreyleri , El ve ayak egzema    en iyi ilaç,  El ve ayak egzema iyi gelen ilaçlar,   El ve ayak egzema  krem merhem şampuanı,  El ve ayak egzema   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde El ve ayak egzema    bronşit ,   El ve ayak egzema   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda El ve ayak egzema   bronşit ,   El ve ayak egzema   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik El ve ayak egzema ,   El ve ayak egzema   için bitkisel tedavi ,,    El ve ayak egzema    geçermi,     El ve ayak egzema   doğal tedavi ,   El ve ayak egzema   tedavileri ,  

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder