gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla ERİZİPEL

21 Mart 2013 Perşembe 13:15
Bu haber 4090 kez okundu

Erizipel nedir? Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  ERİZİPEL

Erizipel  nedir?

 Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Erizipel resmi (resimleri), görüntüsü (görüntüleri)

Erizipel resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Erizipel  nasıl bir hastalıktır?

Erizipel   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Erizipel  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Erizipel  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Erizipel  iyi bir şekilde tedavi   

 

Erizipel  nedenleri nelerdir?

Erizipel  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Erizipel  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Erizipel  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Erizipel gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Erizipel  belirtileri nelerdir?

ERİZİPEL (YILANCIK): Genelde burun veya çenede parlak kırmızı bir benek belirir, genişler sıcak ve ağrılı bir hal alır. Sağlam deriden keskin bir sınırla ayrılır. Buna ateş, üşüme, kas krampları ve titreme eşlik eder. İkinci sıklıkta da bacaklarda görülür.

Erizipel  tanısı nasıl konulur?

Erizipel   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Erizipel  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Erizipel   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Erizipel   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Erizipel   tedavisi nasıl olur ? . Erizipel   tedavisi nedir? . Erizipel  ne iyi gelir ? Erizipel  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Erizipel   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

Şİddetli vakalar, servikal ve submandibular bölge vakalarında: Solunum obstrüksiyonu nedeniyle) hastalar yatırılarak IV antibiyoterapi ile tedavi edilir.

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Erizipel   geç tedavi edilirse Erizipel olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Erizipel   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Erizipel   reçetesi

Erizipel ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Erizipel   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Erizipel  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

ERİZİPEL   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Erizipel  kimlerde sık görülür?

Genelde  Erizipel  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Erizipel   görülebilir. Ama Erizipel  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Erizipel   görülür mü ?

Erizipel  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Erizipel   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Erizipel   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Erizipel   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Erizipel   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Erizipel   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Erizipel  oluşur. Erizipel   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Erizipel  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Erizipel    için  korunma yolları?

Erizipel  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Erizipel    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Erizipel   için bir kat daha artmaktadır.

 

Erizipel  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Erizipel geliştiği için  genelde Erizipel   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Erizipel  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Erizipel   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Erizipel  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Erizipel  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Erizipel   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Erizipel şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Erizipel   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Erizipel  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Erizipel   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Erizipel ilaçsız doğal tedavisi?

Erizipel  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Erizipel    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Erizipel   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Erizipel   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Erizipel

Erizipel   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Erizipel   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Erizipel   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Erizipel  bulaşıcı mıdır. Erizipel nasıl bulaşır ?

Hayır Erizipel.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Erizipel  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Erizipel  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Erizipel tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Erizipel  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Erizipel   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Erizipel   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Erizipel    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Erizipel    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Erizipel     tedavisi, Düşük   Erizipelin tedavisi,       Erizipel aku,t  alerjik   alerji Erizipel,  Ameliyatları  Erizipel   alerji.   Erizipel      tedavi,   Erizipel  alerjisi,   allerjik Erizipel,     alerjık Erizipel Ameliyatı,     Erizipel    hastalıgı,      Erizipel    hastalıkları, Erizipel ne iyi gelir. Erizipel kesin çözüm,  Erizipel nasıl düzelir,    Erizipel   nasıl gelişir.   Erizipel   nedır,,     Erizipel      ilaci,   kronik Erizipel Erizipel   başlangıcı tedavisi   Erizipela kesin çözüm, ,    Erizipel  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Erizipel   ilaclari,    Erizipel     tedavisi ilaçları,    Erizipel    bitkisel,    yenidoğanlarda Erizipel,  Erizipel   tedavisi ,Erizipel    hastalığı duası, Erizipel   duası,,,,  bebeklerde Erizipel,,    çocuklarda Erizipel,,      Erizipel bitkisel tedavi,    Erizipel      alerji tedavisi ,   alerji Erizipel     tedavisi,   çocuk Erizipel    ,   Erizipel     çocuk,    Erizipel    krizi,    bebeklerde Erizipel,      Erizipel   bitkisel tedavisi,    kronik Erizipel    , Erizipel     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Erizipel    tedavisi,     Erizipelın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Erizipel  tedavisi ,      akut   Erizipel    alerjik belirtileri,     alerjik Erizipel     belirtileri,    çocuk Erizipelı,      alerjik Erizipelın belirtileri ,      akut    Erizipel     hastasi,   allerjik Erizipel      belirtileri,    Erizipel     hastalari,    Erizipel     alerji belirtileri,    alerji Erizipel      belirtileri ,   akut  Erizipel     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Erizipel ,    kronik Erizipel     çocukta,  Erizipel  Erizipel    şifalı bitki ,  Erizipel     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Erizipel     için şifalı bitkiler,    Erizipel    hastalığı tedavisi,    Erizipele   iyi gelen bitkiler,    Erizipel     hastalığının tedavisi ,   Erizipel    hastanesi,       Erizipel    hastaligi nedir,    Erizipel     hastaligi belirtileri ,   Erizipel     bronşit belirtileri,    bronşit Erizipel    belirtileri,    Erizipel    hastaliginin belirtileri,    Erizipel    baslangici ,     çocuklarda Erizipel   tedavisi,    Erizipel    testi,    bebeklerde Erizipel   tedavisi,    Erizipel    makinası ,   Erizipel   öksürüğü  ,  kronik Erizipel,    alerjik Erizipel   nedir ,   Erizipel     belirtileri nelerdir,    kronik Erizipel,   Erizipel     alerjisi nedir,    bebeklerde Erizipel     belirtileri ,   Erizipel   testleri ,   ahmet maranki Erizipel  Erizipel   atakları ,   Erizipel    doktorları ,   Erizipel   ilaçları isimleri ,   Erizipela bitkisel çözüm ,    Erizipel    bronşiale,   Erizipel     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Erizipel    bronşit nedir,    çocuklarda Erizipel,m    Erizipel   ve tedavisi ,   Erizipel    atağı  , alerjik Erizipel   neden olur,    Erizipel    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Erizipel   bronşit tedavisi,    sinirsel Erizipel  Erizipel   ölümcülmüdür ,    Erizipel     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Erizipel    tedavi merkezleri,    alerjik Erizipel     belirtileri  nelerdir,   alerjik Erizipel     nedenleri ,   Erizipel     hastalığı geçermi ,   Erizipel   sprey isimleri  ,    alarjik Erizipel    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Erizipel     belirtileri,     Erizipel    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Erizipel ,   Erizipel    tedavisi  ,   alerjik Erizipel   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Erizipel      hastalığı,    Erizipel      ve öksürük,    Erizipel    ilaçları nelerdir,    Erizipel     bronşit hastalığı,    Erizipel     tedavi yöntemleri  ,  kronik Erizipel      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Erizipel    ,  Erizipel      hastalığı için şifalı bitkiler,     Erizipela    faydalı bitkiler,    Erizipelın   tedavisi varmı ,    Erizipel    bronşit ilaçları,      Erizipel    tedavisi varmı ,     Erizipel    başlangıcı tedavisi ,   Erizipela kesin çözüm,    kronik Erizipel     tedavisi ,   Erizipel      krizi belirtileri,    Erizipel      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Erizipel     tedavisi,    Erizipel     alerji testi  ,  Erizipel    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Erizipel    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Erizipel     alerji nasıl tedavi edilir ,    Erizipel     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Erizipel   atak tedavisi ,  Erizipel    ve belirtileri ,   Erizipel     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Erizipel    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Erizipel   tedavisi ,   Erizipel    öldürürmü ,    Erizipel     çeşitleri,    Erizipel     krizi tedavisi ,    Erizipel    aşısı ,   alerjik Erizipel   ilaçları ,   alerjik Erizipel   bronşit,    Erizipel    spreyleri , Erizipel    en iyi ilaç,  Erizipel iyi gelen ilaçlar,   Erizipel  krem merhem şampuanı,  Erizipel   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Erizipel    bronşit ,   Erizipel   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Erizipel   bronşit ,   Erizipel   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Erizipel ,   Erizipel   için bitkisel tedavi ,,    Erizipel    geçermi,     Erizipel   doğal tedavi ,   Erizipel   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder