gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla FRONKÜL

21 Mart 2013 Perşembe 12:56
Bu haber 5636 kez okundu

Fronkül nedir? Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  FRONKÜL

Fronkül  nedir?

 Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Fronkül resmi (resimleri), görüntüsü (görüntüleri)

Fronkül resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

 

Fronkül  nasıl bir hastalıktır?

Fronkül   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Fronkül  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Fronkül  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Fronkül  iyi bir şekilde tedavi   edilmelidir.

 

Fronkül  nedenleri nelerdir?

Fronkül  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Fronkül  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Fronkül  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Fronkül gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Fronkül  belirtileri nelerdir?

FRONKÜL (ÇIBAN) Kıl follikülünün stafilokoksik bir absesidir. Ortasında kıl ostiumuna uyan bir yerde beyaz veya gri bir tıkaç gösteren fındık veya ceviz iriliğinde akut inflamasyon gösterir. Zamanla tıkacı atılır ve içindeki cerahat boşalır. İnflamasyon şiddetli ise skar bırakabilir.

İMPETİGO: En sık 2-5 yaş arasında yüzde, bacaklarda ve kollarda kaşıntılı, yüzeyi sarı veya gri kabuklu parlak kırmızı yaralar şeklinde kendini gösterir. Papül şeklinde başlar, etrafı eritemle çevrilir, papülo veziküler şekilden sonra 4-6 günde kabuklaşır.

Fronkül  tanısı nasıl konulur?

Fronkül   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Fronkül  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Fronkül   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Fronkül   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Fronkül   tedavisi nasıl olur ? . Fronkül   tedavisi nedir? . Fronkül  ne iyi gelir ? Fronkül  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Fronkül   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

Şİddetli vakalar, servikal ve submandibular bölge vakalarında: Solunum obstrüksiyonu nedeniyle) hastalar yatırılarak IV antibiyoterapi ile tedavi edilir.

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Fronkül   geç tedavi edilirse Fronkül olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Fronkül   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Fronkül   reçetesi

Fronkül ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Fronkül   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Fronkül  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

FRONKÜL   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Fronkül  kimlerde sık görülür?

Genelde  Fronkül  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Fronkül   görülebilir. Ama Fronkül  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Fronkül   görülür mü ?

Fronkül  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Fronkül   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Fronkül   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Fronkül   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Fronkül   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Fronkül   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Fronkül  oluşur. Fronkül   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Fronkül  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Fronkül    için  korunma yolları?

Fronkül  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Fronkül    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Fronkül   için bir kat daha artmaktadır.

 

Fronkül  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Fronkül geliştiği için  genelde Fronkül   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Fronkül  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Fronkül   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Fronkül  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Fronkül  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Fronkül   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Fronkül şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Fronkül   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Fronkül  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Fronkül   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Fronkül ilaçsız doğal tedavisi?

Fronkül  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Fronkül    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Fronkül   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Fronkül   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Fronkül

Fronkül   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Fronkül   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Fronkül   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Fronkül  bulaşıcı mıdır. Fronkül nasıl bulaşır ?

Hayır Fronkül.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Fronkül  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Fronkül  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Fronkül tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Fronkül  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Fronkül   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Fronkül   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Fronkül    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Fronkül    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Fronkül     tedavisi, Düşük   Fronkülin tedavisi,       Fronkül aku,t  alerjik   alerji Fronkül,  Ameliyatları  Fronkül   alerji.   Fronkül      tedavi,   Fronkül  alerjisi,   allerjik Fronkül,     alerjık Fronkül Ameliyatı,     Fronkül    hastalıgı,      Fronkül    hastalıkları, Fronkül ne iyi gelir. Fronkül kesin çözüm,  Fronkül nasıl düzelir,    Fronkül   nasıl gelişir.   Fronkül   nedır,,     Fronkül      ilaci,   kronik Fronkül Fronkül   başlangıcı tedavisi   Fronküla kesin çözüm, ,    Fronkül  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Fronkül   ilaclari,    Fronkül     tedavisi ilaçları,    Fronkül    bitkisel,    yenidoğanlarda Fronkül,  Fronkül   tedavisi ,Fronkül    hastalığı duası, Fronkül   duası,,,,  bebeklerde Fronkül,,    çocuklarda Fronkül,,      Fronkül bitkisel tedavi,    Fronkül      alerji tedavisi ,   alerji Fronkül     tedavisi,   çocuk Fronkül    ,   Fronkül     çocuk,    Fronkül    krizi,    bebeklerde Fronkül,      Fronkül   bitkisel tedavisi,    kronik Fronkül    , Fronkül     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Fronkül    tedavisi,     Fronkülın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Fronkül  tedavisi ,      akut   Fronkül    alerjik belirtileri,     alerjik Fronkül     belirtileri,    çocuk Fronkülı,      alerjik Fronkülın belirtileri ,      akut    Fronkül     hastasi,   allerjik Fronkül      belirtileri,    Fronkül     hastalari,    Fronkül     alerji belirtileri,    alerji Fronkül      belirtileri ,   akut  Fronkül     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Fronkül ,    kronik Fronkül     çocukta,  Fronkül  Fronkül    şifalı bitki ,  Fronkül     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Fronkül     için şifalı bitkiler,    Fronkül    hastalığı tedavisi,    Fronküle   iyi gelen bitkiler,    Fronkül     hastalığının tedavisi ,   Fronkül    hastanesi,       Fronkül    hastaligi nedir,    Fronkül     hastaligi belirtileri ,   Fronkül     bronşit belirtileri,    bronşit Fronkül    belirtileri,    Fronkül    hastaliginin belirtileri,    Fronkül    baslangici ,     çocuklarda Fronkül   tedavisi,    Fronkül    testi,    bebeklerde Fronkül   tedavisi,    Fronkül    makinası ,   Fronkül   öksürüğü  ,  kronik Fronkül,    alerjik Fronkül   nedir ,   Fronkül     belirtileri nelerdir,    kronik Fronkül,   Fronkül     alerjisi nedir,    bebeklerde Fronkül     belirtileri ,   Fronkül   testleri ,   ahmet maranki Fronkül  Fronkül   atakları ,   Fronkül    doktorları ,   Fronkül   ilaçları isimleri ,   Fronküla bitkisel çözüm ,    Fronkül    bronşiale,   Fronkül     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Fronkül    bronşit nedir,    çocuklarda Fronkül,m    Fronkül   ve tedavisi ,   Fronkül    atağı  , alerjik Fronkül   neden olur,    Fronkül    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Fronkül   bronşit tedavisi,    sinirsel Fronkül  Fronkül   ölümcülmüdür ,    Fronkül     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Fronkül    tedavi merkezleri,    alerjik Fronkül     belirtileri  nelerdir,   alerjik Fronkül     nedenleri ,   Fronkül     hastalığı geçermi ,   Fronkül   sprey isimleri  ,    alarjik Fronkül    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Fronkül     belirtileri,     Fronkül    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Fronkül ,   Fronkül    tedavisi  ,   alerjik Fronkül   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Fronkül      hastalığı,    Fronkül      ve öksürük,    Fronkül    ilaçları nelerdir,    Fronkül     bronşit hastalığı,    Fronkül     tedavi yöntemleri  ,  kronik Fronkül      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Fronkül    ,  Fronkül      hastalığı için şifalı bitkiler,     Fronküla    faydalı bitkiler,    Fronkülın   tedavisi varmı ,    Fronkül    bronşit ilaçları,      Fronkül    tedavisi varmı ,     Fronkül    başlangıcı tedavisi ,   Fronküla kesin çözüm,    kronik Fronkül     tedavisi ,   Fronkül      krizi belirtileri,    Fronkül      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Fronkül     tedavisi,    Fronkül     alerji testi  ,  Fronkül    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Fronkül    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Fronkül     alerji nasıl tedavi edilir ,    Fronkül     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Fronkül   atak tedavisi ,  Fronkül    ve belirtileri ,   Fronkül     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Fronkül    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Fronkül   tedavisi ,   Fronkül    öldürürmü ,    Fronkül     çeşitleri,    Fronkül     krizi tedavisi ,    Fronkül    aşısı ,   alerjik Fronkül   ilaçları ,   alerjik Fronkül   bronşit,    Fronkül    spreyleri , Fronkül    en iyi ilaç,  Fronkül iyi gelen ilaçlar,   Fronkül  krem merhem şampuanı,  Fronkül   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Fronkül    bronşit ,   Fronkül   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Fronkül   bronşit ,   Fronkül   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Fronkül ,   Fronkül   için bitkisel tedavi ,,    Fronkül    geçermi,     Fronkül   doğal tedavi ,   Fronkül   tedavileri ,  

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder