gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla İMPETİGO

21 Mart 2013 Perşembe 14:09
Bu haber 6654 kez okundu

İmpetigo nedir? Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  İMPETİGO
 İmpetigo  nedir?

 Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

İmpetigo resmi (), görüntüsü (görüntüleri)

RESİMLER

İmpetigo  nasıl bir hastalıktır?

İmpetigo   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. İmpetigo  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa İmpetigo  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka İmpetigo  iyi bir şekilde tedavi   

 

İmpetigo  nedenleri nelerdir?

İmpetigo  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler İmpetigo  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak İmpetigo  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi İmpetigo gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

İmpetigo  belirtileri nelerdir?

 

İMPETİGO: En sık 2-5 yaş arasında yüzde, bacaklarda ve kollarda kaşıntılı, yüzeyi sarı veya gri kabuklu parlak kırmızı yaralar şeklinde kendini gösterir. Papül şeklinde başlar, etrafı eritemle çevrilir, papülo veziküler şekilden sonra 4-6 günde kabuklaşır.

 

İmpetigo  tanısı nasıl konulur?

İmpetigo   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. İmpetigo  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri İmpetigo   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen İmpetigo   tanısı koymak oldukça zordur.

 

İmpetigo   tedavisi nasıl olur ? . İmpetigo   tedavisi nedir? . İmpetigo  ne iyi gelir ? İmpetigo  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli İmpetigo   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

Şİddetli vakalar, servikal ve submandibular bölge vakalarında: Solunum obstrüksiyonu nedeniyle) hastalar yatırılarak IV antibiyoterapi ile tedavi edilir.

  

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

İmpetigo   geç tedavi edilirse İmpetigo olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. İmpetigo   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

İmpetigo   reçetesi

İmpetigo ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu İmpetigo   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden İmpetigo  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

İmpetigo  kimlerde sık görülür?

Genelde  İmpetigo  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da İmpetigo   görülebilir. Ama İmpetigo  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  İmpetigo   görülür mü ?

İmpetigo  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. İmpetigo   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece İmpetigo   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. İmpetigo   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen İmpetigo   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

İmpetigo   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu İmpetigo  oluşur. İmpetigo   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde İmpetigo  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

İmpetigo    için  korunma yolları?

İmpetigo  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  İmpetigo    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi İmpetigo   için bir kat daha artmaktadır.

 

İmpetigo  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı İmpetigo geliştiği için  genelde İmpetigo   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  İmpetigo  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer İmpetigo   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

İmpetigo  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar İmpetigo  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da İmpetigo   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak İmpetigo şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

İmpetigo   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

İmpetigo  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek İmpetigo   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

İmpetigo ilaçsız doğal tedavisi?

İmpetigo  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. İmpetigo    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle İmpetigo   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle İmpetigo   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   İmpetigo

İmpetigo   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri İmpetigo   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan İmpetigo   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

İmpetigo  bulaşıcı mıdır. İmpetigo nasıl bulaşır ?

Hayır İmpetigo.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel İmpetigo  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi İmpetigo  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği İmpetigo tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen İmpetigo  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları İmpetigo   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde İmpetigo   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde İmpetigo    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da İmpetigo    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.


 
www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: İmpetigo     tedavisi, Düşük   İmpetigoin tedavisi,       İmpetigo aku,t  alerjik   alerji İmpetigo,  Ameliyatları  İmpetigo   alerji.   İmpetigo      tedavi,   İmpetigo  alerjisi,   allerjik İmpetigo,     alerjık İmpetigo Ameliyatı,     İmpetigo    hastalıgı,      İmpetigo    hastalıkları, İmpetigo ne iyi gelir. İmpetigo kesin çözüm,  İmpetigo nasıl düzelir,    İmpetigo   nasıl gelişir.   İmpetigo   nedır,,     İmpetigo      ilaci,   kronik İmpetigo İmpetigo   başlangıcı tedavisi   İmpetigoa kesin çözüm, ,    İmpetigo  için   belirtiler ve hastalıklar ,   İmpetigo   ilaclari,    İmpetigo     tedavisi ilaçları,    İmpetigo    bitkisel,    yenidoğanlarda İmpetigo,  İmpetigo   tedavisi ,İmpetigo    hastalığı duası, İmpetigo   duası,,,,  bebeklerde İmpetigo,,    çocuklarda İmpetigo,,      İmpetigo bitkisel tedavi,    İmpetigo      alerji tedavisi ,   alerji İmpetigo     tedavisi,   çocuk İmpetigo    ,   İmpetigo     çocuk,    İmpetigo    krizi,    bebeklerde İmpetigo,      İmpetigo   bitkisel tedavisi,    kronik İmpetigo    , İmpetigo     tedavisi,    bitkisel   bitkisel İmpetigo    tedavisi,     İmpetigoın bitkisel tedavisi,      bitkilerle İmpetigo  tedavisi ,      akut   İmpetigo    alerjik belirtileri,     alerjik İmpetigo     belirtileri,    çocuk İmpetigoı,      alerjik İmpetigoın belirtileri ,      akut    İmpetigo     hastasi,   allerjik İmpetigo      belirtileri,    İmpetigo     hastalari,    İmpetigo     alerji belirtileri,    alerji İmpetigo      belirtileri ,   akut  İmpetigo     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler İmpetigo ,    kronik İmpetigo     çocukta,  İmpetigo  İmpetigo    şifalı bitki ,  İmpetigo     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    İmpetigo     için şifalı bitkiler,    İmpetigo    hastalığı tedavisi,    İmpetigoe   iyi gelen bitkiler,    İmpetigo     hastalığının tedavisi ,   İmpetigo    hastanesi,       İmpetigo    hastaligi nedir,    İmpetigo     hastaligi belirtileri ,   İmpetigo     bronşit belirtileri,    bronşit İmpetigo    belirtileri,    İmpetigo    hastaliginin belirtileri,    İmpetigo    baslangici ,     çocuklarda İmpetigo   tedavisi,    İmpetigo    testi,    bebeklerde İmpetigo   tedavisi,    İmpetigo    makinası ,   İmpetigo   öksürüğü  ,  kronik İmpetigo,    alerjik İmpetigo   nedir ,   İmpetigo     belirtileri nelerdir,    kronik İmpetigo,   İmpetigo     alerjisi nedir,    bebeklerde İmpetigo     belirtileri ,   İmpetigo   testleri ,   ahmet maranki İmpetigo  İmpetigo   atakları ,   İmpetigo    doktorları ,   İmpetigo   ilaçları isimleri ,   İmpetigoa bitkisel çözüm ,    İmpetigo    bronşiale,   İmpetigo     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  İmpetigo    bronşit nedir,    çocuklarda İmpetigo,m    İmpetigo   ve tedavisi ,   İmpetigo    atağı  , alerjik İmpetigo   neden olur,    İmpetigo    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik İmpetigo   bronşit tedavisi,    sinirsel İmpetigo  İmpetigo   ölümcülmüdür ,    İmpetigo     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   İmpetigo    tedavi merkezleri,    alerjik İmpetigo     belirtileri  nelerdir,   alerjik İmpetigo     nedenleri ,   İmpetigo     hastalığı geçermi ,   İmpetigo   sprey isimleri  ,    alarjik İmpetigo    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik İmpetigo     belirtileri,     İmpetigo    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik İmpetigo ,   İmpetigo    tedavisi  ,   alerjik İmpetigo   bronşit tedavisi ,    çocuklarda İmpetigo      hastalığı,    İmpetigo      ve öksürük,    İmpetigo    ilaçları nelerdir,    İmpetigo     bronşit hastalığı,    İmpetigo     tedavi yöntemleri  ,  kronik İmpetigo      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik İmpetigo    ,  İmpetigo      hastalığı için şifalı bitkiler,     İmpetigoa    faydalı bitkiler,    İmpetigoın   tedavisi varmı ,    İmpetigo    bronşit ilaçları,      İmpetigo    tedavisi varmı ,     İmpetigo    başlangıcı tedavisi ,   İmpetigoa kesin çözüm,    kronik İmpetigo     tedavisi ,   İmpetigo      krizi belirtileri,    İmpetigo      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki İmpetigo     tedavisi,    İmpetigo     alerji testi  ,  İmpetigo    tedavisi için şifalı bitkiler ,    İmpetigo    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı İmpetigo     alerji nasıl tedavi edilir ,    İmpetigo     tedavisinde şifalı bitkiler ,   İmpetigo   atak tedavisi ,  İmpetigo    ve belirtileri ,   İmpetigo     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   İmpetigo    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki İmpetigo   tedavisi ,   İmpetigo    öldürürmü ,    İmpetigo     çeşitleri,    İmpetigo     krizi tedavisi ,    İmpetigo    aşısı ,   alerjik İmpetigo   ilaçları ,   alerjik İmpetigo   bronşit,    İmpetigo    spreyleri , İmpetigo    en iyi ilaç,  İmpetigo iyi gelen ilaçlar,   İmpetigo  krem merhem şampuanı,  İmpetigo   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde İmpetigo    bronşit ,   İmpetigo   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda İmpetigo   bronşit ,   İmpetigo   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik İmpetigo ,   İmpetigo   için bitkisel tedavi ,,    İmpetigo    geçermi,     İmpetigo   doğal tedavi ,   İmpetigo   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder