gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla PARONİŞİ NEDİR

22 Mart 2013 Cuma 20:40
Bu haber 4160 kez okundu

Paronişi nedir? PARONİŞİ Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla PARONİŞİ  NEDİR
 Paronişi  nedir? PARONİŞİ

Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Paronişi resmi (), görüntüsü (görüntüleri)

Paronişi resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

 

RESİMLER

Paronişi  nasıl bir hastalıktır?

Paronişi   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Paronişi  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Paronişi  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Paronişi  iyi bir şekilde tedavi   edilmelidir.

 

Paronişi  nedenleri nelerdir?

Paronişi  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Paronişi  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Paronişi  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Paronişi gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Paronişi  belirtileri nelerdir?

 .

PARONİŞİ: Tırnak çevresinin enfeksiyonudur. Hafif vakalarda tedavi verilmez.

Paronişi  tanısı nasıl konulur?

Paronişi   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Paronişi  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Paronişi   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Paronişi   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Paronişi   tedavisi nasıl olur ? . Paronişi   tedavisi nedir? . paronişi  ne iyi gelir ? paronişi  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Paronişi   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

Şİddetli vakalar, servikal ve submandibular bölge vakalarında: Solunum obstrüksiyonu nedeniyle) hastalar yatırılarak IV antibiyoterapi ile tedavi edilir.

 

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Paronişi   geç tedavi edilirse Paronişi olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Paronişi   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Paronişi   reçetesi

Paronişi ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Paronişi   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Paronişi  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

PARONİŞİ   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Paronişi  kimlerde sık görülür?

Genelde  Paronişi  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Paronişi   görülebilir. Ama Paronişi  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Paronişi   görülür mü ?

Paronişi  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Paronişi   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Paronişi   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Paronişi   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Paronişi   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Paronişi   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Paronişi  oluşur. Paronişi   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Paronişi  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Paronişi    için  korunma yolları?

Paronişi  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Paronişi    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Paronişi   için bir kat daha artmaktadır.

 

Paronişi  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Paronişi geliştiği için  genelde Paronişi   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Paronişi  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Paronişi   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Paronişi  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Paronişi  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Paronişi   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Paronişi şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Paronişi   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Paronişi  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Paronişi   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Paronişi ilaçsız doğal tedavisi?

Paronişi  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Paronişi    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Paronişi   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Paronişi   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Paronişi

Paronişi   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Paronişi   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Paronişi   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Paronişi  bulaşıcı mıdır. Paronişi nasıl bulaşır ?

Hayır Paronişi.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Paronişi  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Paronişi  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Paronişi tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Paronişi  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Paronişi   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Paronişi   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Paronişi    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Paronişi    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Paronişi     tedavisi, Düşük   Paronişiin tedavisi,       Paronişi aku,t  alerjik   alerji Paronişi,  Ameliyatları  Paronişi   alerji.   Paronişi      tedavi,   Paronişi  alerjisi,   allerjik Paronişi,     alerjık Paronişi Ameliyatı,     Paronişi    hastalıgı,      Paronişi    hastalıkları, paronişi ne iyi gelir. paronişi kesin çözüm,  paronişi nasıl düzelir,    paronişi   nasıl gelişir.   Paronişi   nedır,,     Paronişi      ilaci,   kronik Paronişi Paronişi   başlangıcı tedavisi   Paronişia kesin çözüm, ,    Paronişi  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Paronişi   ilaclari,    Paronişi     tedavisi ilaçları,    Paronişi    bitkisel,    yenidoğanlarda Paronişi,  Paronişi   tedavisi ,paronişi    hastalığı duası, paronişi   duası,,,,  bebeklerde Paronişi,,    çocuklarda Paronişi,,      Paronişi bitkisel tedavi,    Paronişi      alerji tedavisi ,   alerji Paronişi     tedavisi,   çocuk Paronişi    ,   Paronişi     çocuk,    Paronişi    krizi,    bebeklerde Paronişi,      Paronişi   bitkisel tedavisi,    kronik Paronişi    , Paronişi     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Paronişi    tedavisi,     Paronişiın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Paronişi  tedavisi ,      akut   Paronişi    alerjik belirtileri,     alerjik Paronişi     belirtileri,    çocuk Paronişiı,      alerjik Paronişiın belirtileri ,      akut    Paronişi     hastasi,   allerjik Paronişi      belirtileri,    Paronişi     hastalari,    Paronişi     alerji belirtileri,    alerji Paronişi      belirtileri ,   akut  Paronişi     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Paronişi ,    kronik Paronişi     çocukta,  Paronişi  Paronişi    şifalı bitki ,  Paronişi     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Paronişi     için şifalı bitkiler,    Paronişi    hastalığı tedavisi,    paronişie   iyi gelen bitkiler,    Paronişi     hastalığının tedavisi ,   Paronişi    hastanesi,       Paronişi    hastaligi nedir,    Paronişi     hastaligi belirtileri ,   Paronişi     bronşit belirtileri,    bronşit Paronişi    belirtileri,    Paronişi    hastaliginin belirtileri,    Paronişi    baslangici ,     çocuklarda Paronişi   tedavisi,    Paronişi    testi,    bebeklerde Paronişi   tedavisi,    Paronişi    makinası ,   Paronişi   öksürüğü  ,  kronik Paronişi,    alerjik Paronişi   nedir ,   Paronişi     belirtileri nelerdir,    kronik Paronişi,   Paronişi     alerjisi nedir,    bebeklerde Paronişi     belirtileri ,   Paronişi   testleri ,   ahmet maranki Paronişi  Paronişi   atakları ,   Paronişi    doktorları ,   Paronişi   ilaçları isimleri ,   Paronişia bitkisel çözüm ,    Paronişi    bronşiale,   Paronişi     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Paronişi    bronşit nedir,    çocuklarda Paronişi,m    Paronişi   ve tedavisi ,   Paronişi    atağı  , alerjik Paronişi   neden olur,    Paronişi    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Paronişi   bronşit tedavisi,    sinirsel Paronişi  Paronişi   ölümcülmüdür ,    Paronişi     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Paronişi    tedavi merkezleri,    alerjik Paronişi     belirtileri  nelerdir,   alerjik Paronişi     nedenleri ,   Paronişi     hastalığı geçermi ,   Paronişi   sprey isimleri  ,    alarjik Paronişi    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Paronişi     belirtileri,     Paronişi    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Paronişi ,   Paronişi    tedavisi  ,   alerjik Paronişi   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Paronişi      hastalığı,    Paronişi      ve öksürük,    Paronişi    ilaçları nelerdir,    Paronişi     bronşit hastalığı,    Paronişi     tedavi yöntemleri  ,  kronik Paronişi      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Paronişi    ,  Paronişi      hastalığı için şifalı bitkiler,     Paronişia    faydalı bitkiler,    Paronişiın   tedavisi varmı ,    Paronişi    bronşit ilaçları,      Paronişi    tedavisi varmı ,     Paronişi    başlangıcı tedavisi ,   Paronişia kesin çözüm,    kronik Paronişi     tedavisi ,   Paronişi      krizi belirtileri,    Paronişi      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Paronişi     tedavisi,    Paronişi     alerji testi  ,  Paronişi    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Paronişi    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Paronişi     alerji nasıl tedavi edilir ,    Paronişi     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Paronişi   atak tedavisi ,  Paronişi    ve belirtileri ,   Paronişi     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Paronişi    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Paronişi   tedavisi ,   Paronişi    öldürürmü ,    Paronişi     çeşitleri,    Paronişi     krizi tedavisi ,    Paronişi    aşısı ,   alerjik Paronişi   ilaçları ,   alerjik Paronişi   bronşit,    Paronişi    spreyleri , paronişi    en iyi ilaç,  paronişi iyi gelen ilaçlar,   paronişi  krem merhem şampuanı,  paronişi   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Paronişi    bronşit ,   Paronişi   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Paronişi   bronşit ,   Paronişi   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Paronişi ,   Paronişi   için bitkisel tedavi ,,    Paronişi    geçermi,     Paronişi   doğal tedavi ,   Paronişi   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder