gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla SEBOREİK DERMATİT

23 Mart 2013 Cumartesi 10:54
Bu haber 14252 kez okundu

Seboreik dermatit problemi sorunu nedir? Saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü gelişir. Ayrıca göbek deliği, kalçalar, koltuk altları, göğüs altları ve kasıklar gibi deri kıvrımları da tutulabilir. ** Genelde bebeklerde (Özellikle 2. Aydan sonra ) kafa derisinde ve vücüdun kıvrım yerlerinde görülür. 40 yaş üstü yetişkinlerde de görülür. tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla SEBOREİK DERMATİT
 Seboreik dermatit problemi sorunu  nedir?

Saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü gelişir. Ayrıca göbek deliği, kalçalar, koltuk altları, göğüs altları ve kasıklar gibi deri kıvrımları da tutulabilir.

** Genelde bebeklerde (Özellikle 2. Aydan sonra ) kafa derisinde ve  vücüdun kıvrım yerlerinde görülür. 40 yaş üstü  yetişkinlerde de görülür.  tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Seboreik dermatit  resim

Aşağıdaki web adresini tıklayarak seboreik dermatit resimleri görebilirsiniz.

RESİMLER

Seboreik dermatit  nasıl bir hastalıktır?

Seboreik dermatit  saçta kepeklenmeye   bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Seboreik dermatit  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Seboreik dermatit  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Seboreik dermatit  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Seboreik dermatit  çeşitleri nelerdir.

Akut Seboreik dermatit

Seboreik dermatit  genel olarak akut  Seboreik dermatit   ve   kronik  Seboreik dermatit  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Seboreik dermatit  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Seboreik dermatit  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Seboreik dermatit   belirtileri   ve   kronik  Seboreik dermatit  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Seboreik dermatit   nedenleri   ve   kronik  Seboreik dermatit  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Seboreik dermatit   tedavisi   ve   kronik  Seboreik dermatit  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

Seboreik dermatit  nedenleri nelerdir?

Seboreik dermatit  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir   Kepeklenme saçlı deride kırmızılık oluşmadan gelişen bir durumdur. Sebore ise derinin aşırı yağ salgılamasıdır.  . Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Seboreik dermatit  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Seboreik dermatit gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Seboreik dermatit  belirtileri nelerdir?

Seboreik dermatit bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Seboreik dermatit  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Kepeklenme saçlı deride kırmızılık oluşmadan gelişen bir durumdur. Sebore ise derinin aşırı yağ salgılamasıdır. Özellikle saçlı deri ve yüzde görülür. Kepeklenme ve kızarıklık yoktur. Seboresi olan hastalarda seboreik dermatit gelişebilir. Seboreik dermatitte ise kızarıklık olabilir ve sarımsı pullanma vardır. Seboreik dermatit  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Seboreik dermatit   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Seboreik dermatit  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Seboreik dermatit  tanısı nasıl konulur?

Seboreik dermatit   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Seboreik dermatit  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Klinik ve muayene gibi  tanı yöntemleri Seboreik dermatit   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Seboreik dermatit   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Seboreik dermatit  tedavisi nasıl olur ? . Seboreik dermatit   tedavisi nedir? .Seboreik dermatit şampuanı çözüm?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Seboreik dermatit   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

** Ayırıcı tanı yapıldıktan sonra tedavi verilir.

Erişkinlerde kepek veya seboreik dermatit tedavisi :

Öncelikle ketokanazol, selenyum, çinko içeren şampuan ve kremler medikal şampuanlar kullanır. Şiddetli vakalarda kortizonlu katran, zink piritione, selenyum sülfit, salisilik asit içeren şampuanlar ve kremler tedaviye eklenebilir.

** Yetişkinlerde  kepek ve seboreik dermatit için aşağıdakilerden birisi kullanılabilir

 

Ketokonazol: KETORAL® ŞAMPUAN ve KREM Şampuan: Haftada 2 kez 2-4 hafta kullanılır. Proflakside haftada 1 kez kullanılır. Saçlar ve hasta bölge şampuanla köpürtülür 3-5 dk beklenir iyice durulanır . Krem: günde bir kez kullanılır.

Selenyum süfit: SELSUN® SÜSPANSİYON

Doz: Günde 1 kez,1 hafta kullanılır. Şaçlar yıkandıktan sonra şampuan ile saç ve hasta bölge köpürtülür, 3-5 dk bekledikten sonra iyice durulanır. Aynı işlem bir kez daha tekrarlanır.

Zn piritiyon: SEBOREKS® ŞAMPUAN 

       Doz: haftada 2-3 kez, 1-2 hafta kullanılır. Şaçlar yıkandıktan sonra şampuan ile saç ve hasta bölge köpürtülür, 3-5 dk bekledikten sonra iyice durulanır. Aynı işlem iki kez daha tekrarlanır.

 

Bebeklerde Seboreik dermatit tedavisi.

Seboreik dermatit (deri iltihabı) kaşıntılı bir hastalık değildir ve bebeği rahatsız etmez. Seboreik dermatit küçük bebeklerin çoğunda yaklaşık iki ay içinde geçer

** Dermatiti tahriş edebileceğinden sabun kullanmaktan kaçınılmalıdır.

** Sabun yerine parfümsüz banyo yağları kullanılmalıdır.

** AQUEOUS® ya da SORBOLENE® KREM gibi sade nemlendirici ürünler kullanılabilir.

** Kabukları çıkarmak için baş derisine haftada birkeç defa ZEYTİN YAĞI İle masaj yapılabilir

Seboreik dermatit   geç tedavi edilirse Seboreik dermatit olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Seboreik dermatit   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Seboreik dermatit   reçetesi

Seboreik dermatit ÖRNEK REÇETE

TANI: Kepek veya seboreik dermatit  yetişkin

RP1 SEBOREKS ® ŞAMPUAN DIB BİR

                                S:Haricen (Haftada 2-3 kez   1-2  hafta kullanılır.  Şaçlar yıkandıktan sonra şampuan ile saç ve hasta bölge köpürtülür, 3-5 dk bekledikten sonra iyice durulanır. Aynı işlem iki kez daha tekrarlanır.)

Bu Seboreik dermatit   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Seboreik dermatit  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

SEBOREİK DERMATİT   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Seboreik dermatit  kimlerde sık görülür?

Genelde  Seboreik dermatit  çocuk ve yetişkinlerde  çeşitli   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Seboreik dermatit   görülebilir. Ama Seboreik dermatit  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Seboreik dermatit   görülür mü ?

Seboreik dermatit  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Seboreik dermatit   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Seboreik dermatit   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Seboreik dermatit   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Seboreik dermatit   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Seboreik dermatit   nasıl oluşur ?

Ciltte pullanmaya  bağlı olarak  sonucu Seboreik dermatit  oluşur. Seboreik dermatit   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Seboreik dermatit  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Seboreik dermatit    için  korunmak korunma yolları?

Seboreik dermatit  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine, kullanılan suya ve bireysel saç temizliklerine temizliklerine azami dikkat etmeliler,  , gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Seboreik dermatit    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Seboreik dermatit   için bir kat daha artmaktadır.

 

Seboreik dermatit  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Seboreik dermatit geliştiği için  genelde Seboreik dermatit   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Seboreik dermatit  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Seboreik dermatit   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Seboreik dermatit  ilaçları

Öncelikle ketokanazol, selenyum, çinko içeren şampuan ve kremler medikal şampuanlar kullanır. Şiddetli vakalarda kortizonlu katran, zink piritione, selenyum sülfit, salisilik asit içeren şampuanlar ve kremler tedaviye eklenebilir.. Tabi ki bunun dışında da Seboreik dermatit   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Seboreik dermatit şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Seboreik dermatit   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Seboreik dermatit  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Seboreik dermatit   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Seboreik dermatit  ilaçları nasıl kullanılır?

Seboreik dermatit  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Seboreik dermatit   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Seboreik dermatit ilaçları genelde şampuan veya merhem veya losyon olarak  kullanılır. Seboreik dermatit   ilaçlarının kullanma şekli için lütfen aşağıdaki görsel video ve resimler bakınız.

 

Seboreik dermatit ilaçsız doğal tedavisi?

Seboreik dermatit  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Seboreik dermatit    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Seboreik dermatit   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Seboreik dermatit   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Seboreik dermatit

Seboreik dermatit   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Seboreik dermatit   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Seboreik dermatit   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Seboreik dermatit  bulaşıcı mıdır.

Hayır Seboreik dermatit.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

 

Bitkisel Seboreik dermatit  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Seboreik dermatit  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Seboreik dermatit tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Seboreik dermatit  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Seboreik dermatit   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Seboreik dermatit   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Seboreik dermatit    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Seboreik dermatit    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Seboreik dermatit     tedavisi, Düşük   Seboreik dermatitin tedavisi,       Seboreik dermatit aku,t  alerjik   alerji Seboreik dermatit,  Ameliyatları  Seboreik dermatit   alerji.   Seboreik dermatit      tedavi,   Seboreik dermatit  alerjisi,   allerjik Seboreik dermatit,     alerjık Seboreik dermatit Ameliyatı,     Seboreik dermatit    hastalıgı,      Seboreik dermatit    hastalıkları,    Seboreik dermatit   nedır,,     Seboreik dermatit      ilaci,   kronik Seboreik dermatit,     Seboreik dermatit  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Seboreik dermatit   ilaclari,    Seboreik dermatit     tedavisi ilaçları,    Seboreik dermatit    bitkisel,    yenidoğanlarda Seboreik dermatit,,,,  bebeklerde Seboreik dermatit,,    çocuklarda Seboreik dermatit,,      Seboreik dermatit bitkisel tedavi,    Seboreik dermatit      alerji tedavisi ,   alerji Seboreik dermatit     tedavisi,   çocuk Seboreik dermatit    ,   Seboreik dermatit     çocuk,    Seboreik dermatit    krizi,    bebeklerde Seboreik dermatit,      Seboreik dermatit   bitkisel tedavisi,    kronik Seboreik dermatit    , Seboreik dermatit     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Seboreik dermatit    tedavisi,     Seboreik dermatitın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Seboreik dermatit  tedavisi ,      akut   Seboreik dermatit    alerjik belirtileri,     alerjik Seboreik dermatit     belirtileri,    çocuk Seboreik dermatitı,      alerjik Seboreik dermatitın belirtileri ,      akut    Seboreik dermatit     hastasi,   allerjik Seboreik dermatit      belirtileri,    Seboreik dermatit     hastalari,    Seboreik dermatit     alerji belirtileri,    alerji Seboreik dermatit      belirtileri ,   akut  Seboreik dermatit     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Seboreik dermatit ,    kronik Seboreik dermatit     çocukta,  Seboreik dermatit  Seboreik dermatit    şifalı bitki ,  Seboreik dermatit     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Seboreik dermatit     için şifalı bitkiler,    Seboreik dermatit    hastalığı tedavisi,    Seboreik dermatite   iyi gelen bitkiler,    Seboreik dermatit     hastalığının tedavisi ,   Seboreik dermatit    hastanesi,       Seboreik dermatit    hastaligi nedir,    Seboreik dermatit     hastaligi belirtileri ,   Seboreik dermatit     bronşit belirtileri,    bronşit Seboreik dermatit    belirtileri,    Seboreik dermatit    hastaliginin belirtileri,    Seboreik dermatit    baslangici ,     çocuklarda Seboreik dermatit   tedavisi,    Seboreik dermatit    testi,    bebeklerde Seboreik dermatit   tedavisi,    Seboreik dermatit    makinası ,   Seboreik dermatit   öksürüğü  ,  kronik Seboreik dermatit,    alerjik Seboreik dermatit   nedir ,   Seboreik dermatit     belirtileri nelerdir,    kronik Seboreik dermatit,   Seboreik dermatit     alerjisi nedir,    bebeklerde Seboreik dermatit     belirtileri ,   Seboreik dermatit   testleri ,   ahmet maranki Seboreik dermatit  Seboreik dermatit   atakları ,   Seboreik dermatit    doktorları ,   Seboreik dermatit   ilaçları isimleri ,   Seboreik dermatita bitkisel çözüm ,    Seboreik dermatit    bronşiale,   Seboreik dermatit     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Seboreik dermatit    bronşit nedir,    çocuklarda Seboreik dermatit,m    Seboreik dermatit   ve tedavisi ,   Seboreik dermatit    atağı  , alerjik Seboreik dermatit   neden olur,    Seboreik dermatit    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Seboreik dermatit   bronşit tedavisi,    sinirsel Seboreik dermatit  Seboreik dermatit   ölümcülmüdür ,    Seboreik dermatit     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Seboreik dermatit    tedavi merkezleri,    alerjik Seboreik dermatit     belirtileri  nelerdir,   alerjik Seboreik dermatit     nedenleri ,   Seboreik dermatit     hastalığı geçermi ,   Seboreik dermatit   sprey isimleri  ,    alarjik Seboreik dermatit    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Seboreik dermatit     belirtileri,     Seboreik dermatit    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Seboreik dermatit ,   Seboreik dermatit    tedavisi  ,   alerjik Seboreik dermatit   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Seboreik dermatit      hastalığı,    Seboreik dermatit      ve öksürük,    Seboreik dermatit    ilaçları nelerdir,    Seboreik dermatit     bronşit hastalığı,    Seboreik dermatit     tedavi yöntemleri  ,  kronik Seboreik dermatit      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Seboreik dermatit    ,  Seboreik dermatit      hastalığı için şifalı bitkiler,     Seboreik dermatita    faydalı bitkiler,    Seboreik dermatitın   tedavisi varmı ,    Seboreik dermatit    bronşit ilaçları,      Seboreik dermatit    tedavisi varmı ,     Seboreik dermatit    başlangıcı tedavisi ,   Seboreik dermatita kesin çözüm,    kronik Seboreik dermatit     tedavisi ,   Seboreik dermatit      krizi belirtileri,    Seboreik dermatit      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Seboreik dermatit     tedavisi,    Seboreik dermatit     alerji testi  ,  Seboreik dermatit    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Seboreik dermatit    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Seboreik dermatit     alerji nasıl tedavi edilir ,    Seboreik dermatit     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Seboreik dermatit   atak tedavisi ,  Seboreik dermatit    ve belirtileri ,   Seboreik dermatit     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Seboreik dermatit    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Seboreik dermatit   tedavisi ,   Seboreik dermatit    öldürürmü ,    Seboreik dermatit     çeşitleri,    Seboreik dermatit     krizi tedavisi ,    Seboreik dermatit    aşısı ,   alerjik Seboreik dermatit   ilaçları ,   alerjik Seboreik dermatit   bronşit,    Seboreik dermatit    spreyleri ,   bebeklerde Seboreik dermatit    bronşit ,   Seboreik dermatit   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Seboreik dermatit   bronşit ,   Seboreik dermatit   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Seboreik dermatit ,   Seboreik dermatit   için bitkisel tedavi ,,    Seboreik dermatit    geçermi,     Seboreik dermatit   doğal tedavi ,   Seboreik dermatit   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder