gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla SİĞİL

23 Mart 2013 Cumartesi 17:25
Bu haber 4183 kez okundu

Siğil nedir? HPV virüsü tarafından oluşturulan cillte kabarık lezyonlardır. tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla SİĞİL
 Siğil  nedir?

HPV virüsü tarafından oluşturulan cillte kabarık lezyonlardır.  tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Siğil resimleri

Aşağıdaki adresi tıklayarak Siğil resimleri görebilirsiniz.

 

RESİMLER

sünüzit nasıl bir hastalıktır?

Ciltte HPV birüsüne   bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Siğil  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Siğil  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Siğil  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Siğil  çeşitleri nelerdir.

 Eldeki siğiller, yüzdeki siğiller, genital bölge siğilleri, vajina siğiller vb

 

Siğil  nedenleri nelerdir?

Siğiller her bünyeye giremez girse bile üreyemez. Deri bütünlüğünün bozulması (tırnak yiyen/yolan kişiler), bağışıklık sisteminin bozulması, yoğun stresi olanlar, sıkı diyet veya düzensiz/dengesiz beslenenlerde, aşırı çalışma ve yorgunluk halleri, çok eşli ve güvenlik önlemi olmaksızın cinsel temasta bulunanlarda, ortak havlu, bornoz kullananlarda, havuz, hamam, jakuziyi sık kullananlarda bulaşma riski yüksektir.. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Siğil  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Siğil gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Siğil  belirtileri nelerdir?

Siğil bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Siğil  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir.

Yaygın siğiller/verruca vulgaris: Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır. Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme/yolma, vb.) daha kolay çıkar. Çocuklarda sık görülür.

Etek siğilleri/genital warts/kondiloma: Erişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajen, servix gibi iç kısımlarda da olabilir. Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda servixi (rahim ağzını) uzun süre tedavi edilmezse kansere neden olabilir..

Siğil  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Siğil   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Siğil  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Siğil  tanısı nasıl konulur?

Siğil   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Siğil  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Klinik ve muayene gibi  tanı yöntemleri Siğil   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Siğil   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Siğil  tedavisi nasıl olur ? . Siğil   tedavisi nedir? .Siğil çözüm?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Siğil   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

TEDAVİ:

Tüm siğillerin tedavisinde en çok uygulanan ve başarılı olan yöntem lezyonun yakılması (koter)ya da dondurulma(kriyoterapi) işlemidir. Lazer cerrahisi de siğillerde başarı ile uygulanmaktadır.

Medikal tedavi: VERRUTOL SOLÜSYON  (salisilik asit +flurourasil) kullanılabilir.

                    Doz:  S: 3X1  (tam düzelinceye kadar. Normal cilde temas ettirmeden sadece siğilin üstüne sürülür).

 

** Genital siğiller çok fazlaysa bağışıklık sistemini uyaran kremler  kullanılmaktadır.

** Bayanlarda genital siğillerden korunmak için GARDASİL denilen aşı yapılabilir.

** Genital siğillerin pek çoğu iyi huylu  HPV Tip 6 ve Tip 11'dir.

** Rahim ağzı kanser ve kanser öncüsü durumların % 70'inden HPV Tip 16 ve 18 sorumludur. Bu nedenle 35 yaş üstü bayanlarda düzenli Pap Smear testi yapılmalıdır.

Siğil   geç tedavi edilirse Siğil olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Siğil   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Siğil aşısı

** Bayanlarda genital siğillerden korunmak için GARDASİL denilen aşı yapılabilir.

** Genital siğillerin pek çoğu iyi huylu  HPV Tip 6 ve Tip 11'dir.

 

  Siğil reçetesi

 

TANI: Elde siğil (verruka vulgaris)

RP1: VERRUTOL ® SOLÜSYON  DIB BİR

                         S: 3X1  (Tam düzelinceye kadar. Normal cilde temas ettirmeden sadece siğilin üstüne sürülür).

                                                   

**Tüm siğillerin tedavisinde en çok uygulanan, en hızlı ve başarılı olan yöntem lezyonun yakılması ( koter)ya da dondurulma (kriyoterapi) işlemidir.

Bu Siğil   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Siğil  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

SİĞİL   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Siğil  kimlerde sık görülür?

Genelde  Siğil  çocuk ve yetişkinlerde  Deri bütünlüğünün bozulması (tırnak yiyen/yolan kişiler), bağışıklık sisteminin bozulması, yoğun stresi olanlar, sıkı diyet veya düzensiz/dengesiz beslenenlerde, aşırı çalışma ve yorgunluk halleri, çok eşli ve güvenlik önlemi olmaksızın cinsel temasta bulunanlarda, ortak havlu, bornoz kullananlarda, havuz, hamam, jakuziyi sık kullanma  gibi  durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Siğil   görülebilir. Ama Siğil  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Siğil   görülür mü ?

Siğil  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Siğil   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Siğil   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Siğil   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Siğil   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Siğil   nasıl oluşur ?

HPV virüsün Ciltte kabarma sonucu Siğil  oluşur. Siğil   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Siğil  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Siğil    için  korunmak korunma yolları?

Siğil  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine, kullanılan suya ve bireysel saç temizliklerine temizliklerine azami dikkat etmeliler,   gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Siğil    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Siğil   için bir kat daha artmaktadır.

 

Siğil  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Siğil geliştiği için  genelde Siğil   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Siğil  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Siğil   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Siğil  ilaçları

Tüm siğillerin tedavisinde en çok uygulanan ve başarılı olan yöntem lezyonun yakılması (koter)ya da dondurulma(kriyoterapi) işlemidir. Lazer cerrahisi de siğillerde başarı ile uygulanmaktadır. Tabi ki bunun dışında da Siğil   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Siğil şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Siğil   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Siğil  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Siğil   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

Siğil ilaçsız doğal tedavisi?

Siğil duası,

 

Siğil  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Siğil    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Siğil   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Siğil   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Siğil

Siğil   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Siğil   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Siğil   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Siğil  bulaşıcı mıdır.

Evet Siğil bulaşıcıdır. Deri bütünlüğünün bozulması (tırnak yiyen/yolan kişiler), bağışıklık sisteminin bozulması, yoğun stresi olanlar, sıkı diyet veya düzensiz/dengesiz beslenenlerde, aşırı çalışma ve yorgunluk halleri, çok eşli ve güvenlik önlemi olmaksızın cinsel temasta bulunanlarda, ortak havlu, bornoz kullananlarda, havuz, hamam, jakuziyi sık kullananlarda bulaşma riski yüksektir.

 

Bitkisel Siğil  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Siğil  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Siğil tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Siğil  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Siğil   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Siğil   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Siğil    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Siğil    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Siğil     tedavisi, Düşük   Siğilin tedavisi,       Siğil aku,t  alerjik   alerji Siğil,  Ameliyatları  Siğil   alerji.   Siğil      tedavi,   Siğil  alerjisi,   allerjik Siğil,     alerjık Siğil Ameliyatı,     Siğil    hastalıgı,      Siğil    hastalıkları,    Siğil   nedır,,     Siğil      ilaci,   kronik Siğil,     Siğil  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Siğil   ilaclari,    Siğil     tedavisi ilaçları,    Siğil    bitkisel,    yenidoğanlarda Siğil,,,,  bebeklerde Siğil,,    çocuklarda Siğil,,      Siğil bitkisel tedavi,    Siğil      alerji tedavisi ,   alerji Siğil     tedavisi,   çocuk Siğil    ,   Siğil     çocuk,    Siğil    krizi,    bebeklerde Siğil,      Siğil   bitkisel tedavisi,    kronik Siğil    , Siğil     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Siğil    tedavisi,     Siğilın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Siğil  tedavisi ,      akut   Siğil    alerjik belirtileri,     alerjik Siğil     belirtileri,    çocuk Siğilı,      alerjik Siğilın belirtileri ,      akut    Siğil     hastasi,   allerjik Siğil      belirtileri,    Siğil     hastalari,    Siğil     alerji belirtileri,    alerji Siğil      belirtileri ,   akut  Siğil     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Siğil ,    kronik Siğil     çocukta,  Siğil  Siğil    şifalı bitki ,  Siğil     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Siğil     için şifalı bitkiler,    Siğil    hastalığı tedavisi,    Siğile   iyi gelen bitkiler,    Siğil     hastalığının tedavisi ,   Siğil    hastanesi,       Siğil    hastaligi nedir,    Siğil     hastaligi belirtileri ,   Siğil     bronşit belirtileri,    bronşit Siğil    belirtileri,    Siğil    hastaliginin belirtileri,    Siğil    baslangici ,     çocuklarda Siğil   tedavisi,    Siğil    testi,    bebeklerde Siğil   tedavisi,    Siğil    makinası ,   Siğil   öksürüğü  ,  kronik Siğil,    alerjik Siğil   nedir ,   Siğil     belirtileri nelerdir,    kronik Siğil,   Siğil     alerjisi nedir,    bebeklerde Siğil     belirtileri ,   Siğil   testleri ,   ahmet maranki Siğil  Siğil   atakları ,   Siğil    doktorları ,   Siğil   ilaçları isimleri ,   Siğila bitkisel çözüm ,    Siğil    bronşiale,   Siğil     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Siğil    bronşit nedir,    çocuklarda Siğil,m    Siğil   ve tedavisi ,   Siğil    atağı  , alerjik Siğil   neden olur,    Siğil    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Siğil   bronşit tedavisi,    sinirsel Siğil  Siğil   ölümcülmüdür ,    Siğil     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Siğil    tedavi merkezleri,    alerjik Siğil     belirtileri  nelerdir,   alerjik Siğil     nedenleri ,   Siğil     hastalığı geçermi ,   Siğil   sprey isimleri  ,    alarjik Siğil    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Siğil     belirtileri,     Siğil    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Siğil ,   Siğil    tedavisi  ,   alerjik Siğil   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Siğil      hastalığı,    Siğil      ve öksürük,    Siğil    ilaçları nelerdir,    Siğil     bronşit hastalığı,    Siğil     tedavi yöntemleri  ,  kronik Siğil      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Siğil    ,  Siğil      hastalığı için şifalı bitkiler,     Siğila    faydalı bitkiler,    Siğilın   tedavisi varmı ,    Siğil    bronşit ilaçları,      Siğil    tedavisi varmı ,     Siğil    başlangıcı tedavisi ,   Siğila kesin çözüm,    kronik Siğil     tedavisi ,   Siğil      krizi belirtileri,    Siğil      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Siğil     tedavisi,    Siğil     alerji testi  ,  Siğil    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Siğil    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Siğil     alerji nasıl tedavi edilir ,    Siğil     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Siğil   atak tedavisi ,  Siğil    ve belirtileri ,   Siğil     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Siğil    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Siğil   tedavisi ,   Siğil    öldürürmü ,    Siğil     çeşitleri,    Siğil     krizi tedavisi ,    Siğil    aşısı ,   alerjik Siğil   ilaçları ,   alerjik Siğil   bronşit,    Siğil    spreyleri ,   bebeklerde Siğil    bronşit ,   Siğil   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Siğil   bronşit ,   Siğil   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Siğil ,   Siğil   için bitkisel tedavi ,,    Siğil    geçermi,     Siğil   doğal tedavi ,   Siğil   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder