gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla TİNEA İNGUİNALİS

23 Mart 2013 Cumartesi 18:24
Bu haber 4145 kez okundu

Tinea inguinalis nedir? Tinea inguinalis: El, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan dermatofitik mantar enfeksiyonudur. En sık boyun, gövde ve extremitlerde görülür. Tinea İnguinalis: İnguinal bölgenin dermatofitik enfeksiyonudur ** Kaşıntı hastalığın en önemli özelliğidir. ** Vezikül varsa herpes enfeksiyonu düşünülmelidir.

Sorularla TİNEA İNGUİNALİS
 Tinea inguinalis  nedir?

Tinea inguinalis: El, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan dermatofitik mantar enfeksiyonudur. En sık boyun, gövde ve extremitlerde görülür.

Tinea İnguinalis: İnguinal bölgenin dermatofitik enfeksiyonudur

** Kaşıntı hastalığın en önemli özelliğidir.

** Vezikül varsa herpes enfeksiyonu düşünülmelidir.

 

Tinea inguinalis  nedenleri nelerdir?

Tinea inguinalis  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  ........... ..........  nedenler Tinea inguinalis  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Tinea inguinalis  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Tinea inguinalis gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Tinea inguinalis  belirtileri nelerdir?

Lezyonlar merkezden çevreye doğru genişleyen, keskin sınırlı, kenarları kabarık,ortası soluk etrafı  eritemli-skuamlı merkezden iyileşme görülen plak veya plaklar şeklindedir

 

Tinea inguinalis  tanısı nasıl konulur?

Tinea inguinalis   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Tinea inguinalis  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. . Muayene gibi  tanı yöntemleri Tinea inguinalis   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tinea inguinalis   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Tinea inguinalis   tedavisi nasıl olur ? . Tinea inguinalis   tedavisi nedir? Tinea inguinalis  ne iyi gelir ? Tinea inguinalis  nasıl geçer ?

Topikal + sistemik antifungaller.

 

Krem antifungal:

   İzokonazol + steroid: TRAVOCORT® KREM.

   Sertokonazol: ZALAİN KREM®

 Doz: Günde 1-2 kez , 2-3 hafta sabah akşam, cilde hafif yedirilerek ince tabaka şeklinde kullanılır. Gazlı beze sürülerek bez parmak aralarınada bırakılabilir.

 

    Sistemik(oral) antifungal:

   Terbinafin: TERBONİLE® 250 mg 14-28 tablet. Doz:  tok karna erişkin: 1x1 tablet, çocuk: 5mg/kg/gün, hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta kullanılabilir.Tinea inguinalis   geç tedavi edilirse Tinea inguinalis olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Tinea inguinalis   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Tinea inguinalis   reçetesi

TANI: Tinea inguinalis  veya tinea inguinalis            

 

RP:   TERBONİLE® 250 MG  14 TB DIB BİR

                                      S: 1x1 (1 hafta) tok karna

         TRAVOCORT®  KREM. DIIB İKİ

                                      S: 2x1  (3 hafta sabah akşam)

 

Öneri: Lezyonlar kuru tutulmalıdır.Bu Tinea inguinalis   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Tinea inguinalis  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Tinea inguinalis  kimlerde sık görülür?

Genelde  Tinea inguinalis  çocuk ve yetişkinlerde   çeşitli  durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Tinea inguinalis   görülebilir. Ama Tinea inguinalis  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tinea inguinalis   görülür mü ?

Tinea inguinalis  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Tinea inguinalis   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Tinea inguinalis   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Tinea inguinalis   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Tinea inguinalis   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

  

 

Tinea inguinalis  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Tinea inguinalis geliştiği için  genelde Tinea inguinalis   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Tinea inguinalis  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Tinea inguinalis   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Tinea inguinalis  ilaçları

Topikal + sistemik antifungaller  gibi ilaçlar Tinea inguinalis  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Tinea inguinalis   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Tinea inguinalis şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Tinea inguinalis   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Tinea inguinalis  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Tinea inguinalis   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Tinea inguinalis ilaçsız doğal tedavisi?

Tinea inguinalis  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Tinea inguinalis    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Tinea inguinalis   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Tinea inguinalis   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Tinea inguinalis

Tinea inguinalis   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Tinea inguinalis   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Tinea inguinalis   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Bitkisel Tinea inguinalis  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Tinea inguinalis  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Tinea inguinalis tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Tinea inguinalis  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Tinea inguinalis   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Tinea inguinalis   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Tinea inguinalis    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Tinea inguinalis    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Tinea inguinalis    tedavisi, Düşük   Tinea inguinalisın   tedavisi,       Tinea inguinalis  akut  alerjik ,  alerji Tinea inguinalis Ameliyatları , Tinea inguinalis   alerji ,  Tinea inguinalis  tedavi ,  Tinea inguinalis  alerjisi,   alerjik  Tinea inguinalis,  alerjık Tinea inguinalis Ameliyatı ,  Tinea inguinalis   hastalıgı,   Tinea inguinalis  astalıkları ,   Tinea inguinalis    nedır,    Tinea inguinalis   ilaci,   kronik Tinea inguinalis,  Tinea inguinalis  için   belirtiler ve hastalıklar,    Tinea inguinalis    ilaclari ,   Tinea inguinalis   tedavisi,  ilaçları    Tinea inguinalis  bitkisel,   yenidoğanlarda Tinea inguinalis ,   bebeklerde Tinea inguinalis ,   çocuklarda Tinea inguinalis,    Tinea inguinalis bitkisel tedavi ,    Tinea inguinalis  alerji tedavisi,    alerji Tinea inguinalis   tedavisi ,   çocuk Tinea inguinalis,   Tinea inguinalis    çocuk,    Tinea inguinalis    krizi ,   bebeklerde Tinea inguinalis,   Tinea inguinalis    bitkisel tedavisi,   kronik Tinea inguinalis,, Tinea inguinalis    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Tinea inguinalis   tedavisi ,Tinea inguinalis    hastalığı duası, Tinea inguinalis   duası,   Tinea inguinalisın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Tinea inguinalis   tedavisi,    akut   Tinea inguinalis  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Tinea inguinalis   belirtileri,    çocuk Tinea inguinalisı,    alerjik Tinea inguinalisın belirtileri ,     akut    Tinea inguinalis   hastasi ,    allerjik Tinea inguinalis    belirtileri ,  Tinea inguinalis  hastalari,    Tinea inguinalisalerji belirtileri ,   alerji Tinea inguinalis   belirtileri   ,  akut  Tinea inguinalis   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Tinea inguinalis ,  kronik Tinea inguinalis, çocukta Tinea inguinalis ,  Tinea inguinalis  şifalı bitki ,   Tinea inguinalis    bronşit tedavisi ,   Tinea inguinalis belirtileri ,   Tinea inguinalis   için şifalı bitkiler ,    Tinea inguinalis    hastalığı tedavisi,     Tinea inguinalise iyi gelen bitkiler,    Tinea inguinalis   hastalığının tedavisi,   Tinea inguinalis   hastanesi,       Tinea inguinalis   hastaligi nedir,    Tinea inguinalis  hastaligi belirtileri,    Tinea inguinalis  bronşit belirtileri,     bronşit Tinea inguinalis   belirtileri ,   Tinea inguinalis   hastaliginin belirtileri,     Tinea inguinalis   baslangici ,      çocuklarda Tinea inguinalis  tedavisi,    Tinea inguinalis   testi,     bebeklerde Tinea inguinalis    tedavisi ,  Tinea inguinalis   makinası   Tinea inguinalis   öksürüğü   kronik Tinea inguinalis , alerjik Tinea inguinalis   nedir ,  Tinea inguinalis    belirtileri nelerdir   kronik Tinea inguinalis  Tinea inguinalis   alerjisi nedir ,  bebeklerde Tinea inguinalis     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Tinea inguinalis  Tinea inguinalis   atakları,  Tinea inguinalis   doktorları   Tinea inguinalis   ilaçları isimleri   Tinea inguinalisa bitkisel çözüm,   Tinea inguinalis    bronşiale  , Tinea inguinalis   bronşit bitkisel tedavi   Tinea inguinalis   bronşit nedir  , çocuklarda Tinea inguinalis , Tinea inguinalis   ve tedavisi  , Tinea inguinalis   atağı   alerjik Tinea inguinalis   neden olur ,  Tinea inguinalis   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Tinea inguinalis   bronşit tedavisi  , sinirsel Tinea inguinalis , Tinea inguinalis   ölümcülmüdür  ,  Tinea inguinalis   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Tinea inguinalis   tedavi merkezleri  , alerjik Tinea inguinalisbelirtileri nelerdir ,  alerjik Tinea inguinalisn   edenleri ,  Tinea inguinalish   astalığı geçermi  , Tinea inguinalis   sprey isimleri  ,  alarjik Tinea inguinalis   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Tinea inguinalis   belirtileri    Tinea inguinalisg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Tinea inguinalis Tinea inguinalis   tedavisi  ,  alerjik Tinea inguinalis   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Tinea inguinalis   hastalığı  , Tinea inguinalis   ve öksürük   Tinea inguinalis   ilaçları nelerdir  , Tinea inguinalis  bronşit hastalığı  , Tinea inguinalist    edavi yöntemleri   kronik Tinea inguinalis   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Tinea inguinalis   Tinea inguinalis   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Tinea inguinalisa faydalı bitkiler  , Tinea inguinalisın tedavisi varmı   Tinea inguinalis   bronşit ilaçları  ,  Tinea inguinalis   tedavisi varmı ,   Tinea inguinalis   başlangıcı tedavisi   Tinea inguinalisa kesin çözüm ,  kronik Tinea inguinalis   tedavisi  , Tinea inguinalis   krizi belirtileri   Tinea inguinalis    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Tinea inguinalis   tedavisi  , Tinea inguinalis   alerji testi   Tinea inguinalis     tedavisi için şifalı bitkiler , Tinea inguinalis   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Tinea inguinalis  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Tinea inguinalis   tedavisinde şifalı bitkiler  , Tinea inguinalis   atak tedavisi   Tinea inguinalis   ve belirtileri  , Tinea inguinalis   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Tinea inguinalis   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Tinea inguinalis   tedavisi   Tinea inguinalis   öldürürmü ,  Tinea inguinalis   çeşitleri   Tinea inguinalis   krizi tedavisi   Tinea inguinalis   aşısı   alerjik Tinea inguinalisilaçları ,  alerjik Tinea inguinalis   bronşit   Tinea inguinaliss   preyleri ,  bebeklerde Tinea inguinalis   bronşit  , Tinea inguinalis   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Tinea inguinalis   bronşit   Tinea inguinalis   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Tinea inguinalis  ,Tinea inguinalisiçin bitkisel tedavi  , Tinea inguinalis   geçermi   ,Tinea inguinalis   doğal tedavi  , Tinea inguinalis   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder