gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla TİNEA KAPİTİS

23 Mart 2013 Cumartesi 18:11
Bu haber 1785 kez okundu

Tinea kapitis nedir? Çocuklarda çok sık görülen saçlı deri ve saçın dermatofitik enfeksiyonudur. ** En sık 3-8 yaş grubunda görülür. Yetişkinlerde görülmez. Salgın oluşturabilir.

Sorularla TİNEA KAPİTİS
 Tinea kapitis  nedir?

Çocuklarda çok sık görülen saçlı deri ve saçın dermatofitik enfeksiyonudur.

** En sık 3-8 yaş grubunda görülür. Yetişkinlerde görülmez. Salgın oluşturabilir.

 

Tinea kapitis  nasıl bir hastalıktır?

Tinea kapitis saçlarda  mantarlara    bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Tinea kapitis  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Tinea kapitis  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Tinea kapitis  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

 

Tinea kapitis  nedenleri nelerdir?

Tinea kapitis  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  kötü saç bakımı, saç mantarları gibi  nedenler Tinea kapitis  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Tinea kapitis  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Tinea kapitis gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Tinea kapitis  belirtileri nelerdir?

Tinea kapitis bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Tinea kapitis  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Saçlı deride kepeklenme, bölgesel alopesi ve servikal-oksipital lenfadenopati tinea kapitisin klasik triadıdır. Ayrıca kafa derisinde pembe pullu lezyonlar ve saç tellerinin gövdesinde kırılma yaparak saç dökülmesine neden olur..   Tinea kapitis  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Tinea kapitis   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Tinea kapitis  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Tinea kapitis  tanısı nasıl konulur?

Tinea kapitis   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Tinea kapitis  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene gibi  tanı yöntemleri Tinea kapitis   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tinea kapitis   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Tinea kapitis   tedavisi nasıl olur ? . Tinea kapitis   tedavisi nedir? Tinea kapitis  ne iyi gelir ? Tinea kapitis  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Tinea kapitis   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

Hastalığın şiddetine göre  antifungal şampuanlar ± sistemik antifungallerdir.

               Şampuan:

      Ketokonazol: KETORAL® ŞAMPUAN

            Doz: Haftada 3-4 kez 2-3 hafta kullanılır. Şaçlar şampuanla yıkanır 3-5 dk beklenir iyice durulanır).

                Sistemik(oral): 

      Terbinafin:  TEKFİN® 250 mg  14-28 tablet.

            Doz: Tok karna  çocuklarda  5mg/kg/gün  tek doz  alınır. Hastalığın şiddetine göre 2-4 hafta kullanılabilir.

Tinea kapitis   geç tedavi edilirse Tinea kapitis olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Tinea kapitis   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Tinea kapitis   reçetesi

TANI: Şiddetli tinea kapitis 20 kg çocuk

RP1:     TEKFİN 250 MG  28 TB DIIIB ÜÇ

                        S: 1x 2/5 (3 ay ) tok karna

Bu Tinea kapitis   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Tinea kapitis  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

TİNEA KAPİTİS   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Tinea kapitis  kimlerde sık görülür?

Genelde  Tinea kapitis  çocuk ve yetişkinlerde  kötü saç bakımı gibi     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Tinea kapitis   görülebilir. Ama Tinea kapitis  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tinea kapitis   görülür mü ?

Tinea kapitis  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Tinea kapitis   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Tinea kapitis   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Tinea kapitis   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Tinea kapitis   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Tinea kapitis   nasıl oluşur ?

Mantarların saçlara bulaşması   sonucu Tinea kapitis  oluşur. Tinea kapitis   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Tinea kapitis  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Tinea kapitis    için  korunmak korunma yolları?

Tinea kapitis  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Tinea kapitis    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Tinea kapitis   için bir kat daha artmaktadır.

 

Tinea kapitis  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Tinea kapitis geliştiği için  genelde Tinea kapitis   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Tinea kapitis  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Tinea kapitis   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Tinea kapitis  ilaçları

Hastalığın şiddetine göre  antifungal şampuanlar ± sistemik antifungaller  gibi ilaçlar Tinea kapitis  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Tinea kapitis   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Tinea kapitis şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Tinea kapitis   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Tinea kapitis  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Tinea kapitis   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Tinea kapitis  ilaçları nasıl kullanılır?

Tinea kapitis  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Tinea kapitis   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Tinea kapitis   ilaçları hap merhem şeklinde kullanılır.

 

Tinea kapitis ilaçsız doğal tedavisi?

Tinea kapitis  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Tinea kapitis    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Tinea kapitis   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Tinea kapitis   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Tinea kapitis

Tinea kapitis   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Tinea kapitis   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Tinea kapitis   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Tinea kapitis  bulaşıcı mıdır.

Evet nadirde olsa bulaşabilir.

 

Bitkisel Tinea kapitis  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Tinea kapitis  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Tinea kapitis tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Tinea kapitis  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Tinea kapitis   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Tinea kapitis   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Tinea kapitis    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Tinea kapitis    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Tinea kapitis    tedavisi, Düşük   Tinea kapitisın   tedavisi,       Tinea kapitis  akut  alerjik ,  alerji Tinea kapitis Ameliyatları , Tinea kapitis   alerji ,  Tinea kapitis  tedavi ,  Tinea kapitis  alerjisi,   alerjik  Tinea kapitis,  alerjık Tinea kapitis Ameliyatı ,  Tinea kapitis   hastalıgı,   Tinea kapitis  astalıkları ,   Tinea kapitis    nedır,    Tinea kapitis   ilaci,   kronik Tinea kapitis,  Tinea kapitis  için   belirtiler ve hastalıklar,    Tinea kapitis    ilaclari ,   Tinea kapitis   tedavisi,  ilaçları    Tinea kapitis  bitkisel,   yenidoğanlarda Tinea kapitis ,   bebeklerde Tinea kapitis ,   çocuklarda Tinea kapitis,    Tinea kapitis bitkisel tedavi ,    Tinea kapitis  alerji tedavisi,    alerji Tinea kapitis   tedavisi ,   çocuk Tinea kapitis,   Tinea kapitis    çocuk,    Tinea kapitis    krizi ,   bebeklerde Tinea kapitis,   Tinea kapitis    bitkisel tedavisi,   kronik Tinea kapitis,, Tinea kapitis    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Tinea kapitis   tedavisi ,Tinea kapitis    hastalığı duası, Tinea kapitis   duası,   Tinea kapitisın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Tinea kapitis   tedavisi,    akut   Tinea kapitis  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Tinea kapitis   belirtileri,    çocuk Tinea kapitisı,    alerjik Tinea kapitisın belirtileri ,     akut    Tinea kapitis   hastasi ,    allerjik Tinea kapitis    belirtileri ,  Tinea kapitis  hastalari,    Tinea kapitisalerji belirtileri ,   alerji Tinea kapitis   belirtileri   ,  akut  Tinea kapitis   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Tinea kapitis ,  kronik Tinea kapitis, çocukta Tinea kapitis ,  Tinea kapitis  şifalı bitki ,   Tinea kapitis    bronşit tedavisi ,   Tinea kapitis belirtileri ,   Tinea kapitis   için şifalı bitkiler ,    Tinea kapitis    hastalığı tedavisi,     Tinea kapitise iyi gelen bitkiler,    Tinea kapitis   hastalığının tedavisi,   Tinea kapitis   hastanesi,       Tinea kapitis   hastaligi nedir,    Tinea kapitis  hastaligi belirtileri,    Tinea kapitis  bronşit belirtileri,     bronşit Tinea kapitis   belirtileri ,   Tinea kapitis   hastaliginin belirtileri,     Tinea kapitis   baslangici ,      çocuklarda Tinea kapitis  tedavisi,    Tinea kapitis   testi,     bebeklerde Tinea kapitis    tedavisi ,  Tinea kapitis   makinası   Tinea kapitis   öksürüğü   kronik Tinea kapitis , alerjik Tinea kapitis   nedir ,  Tinea kapitis    belirtileri nelerdir   kronik Tinea kapitis  Tinea kapitis   alerjisi nedir ,  bebeklerde Tinea kapitis     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Tinea kapitis  Tinea kapitis   atakları,  Tinea kapitis   doktorları   Tinea kapitis   ilaçları isimleri   Tinea kapitisa bitkisel çözüm,   Tinea kapitis    bronşiale  , Tinea kapitis   bronşit bitkisel tedavi   Tinea kapitis   bronşit nedir  , çocuklarda Tinea kapitis , Tinea kapitis   ve tedavisi  , Tinea kapitis   atağı   alerjik Tinea kapitis   neden olur ,  Tinea kapitis   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Tinea kapitis   bronşit tedavisi  , sinirsel Tinea kapitis , Tinea kapitis   ölümcülmüdür  ,  Tinea kapitis   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Tinea kapitis   tedavi merkezleri  , alerjik Tinea kapitisbelirtileri nelerdir ,  alerjik Tinea kapitisn   edenleri ,  Tinea kapitish   astalığı geçermi  , Tinea kapitis   sprey isimleri  ,  alarjik Tinea kapitis   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Tinea kapitis   belirtileri    Tinea kapitisg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Tinea kapitis Tinea kapitis   tedavisi  ,  alerjik Tinea kapitis   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Tinea kapitis   hastalığı  , Tinea kapitis   ve öksürük   Tinea kapitis   ilaçları nelerdir  , Tinea kapitis  bronşit hastalığı  , Tinea kapitist    edavi yöntemleri   kronik Tinea kapitis   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Tinea kapitis   Tinea kapitis   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Tinea kapitisa faydalı bitkiler  , Tinea kapitisın tedavisi varmı   Tinea kapitis   bronşit ilaçları  ,  Tinea kapitis   tedavisi varmı ,   Tinea kapitis   başlangıcı tedavisi   Tinea kapitisa kesin çözüm ,  kronik Tinea kapitis   tedavisi  , Tinea kapitis   krizi belirtileri   Tinea kapitis    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Tinea kapitis   tedavisi  , Tinea kapitis   alerji testi   Tinea kapitis     tedavisi için şifalı bitkiler , Tinea kapitis   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Tinea kapitis  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Tinea kapitis   tedavisinde şifalı bitkiler  , Tinea kapitis   atak tedavisi   Tinea kapitis   ve belirtileri  , Tinea kapitis   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Tinea kapitis   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Tinea kapitis   tedavisi   Tinea kapitis   öldürürmü ,  Tinea kapitis   çeşitleri   Tinea kapitis   krizi tedavisi   Tinea kapitis   aşısı   alerjik Tinea kapitisilaçları ,  alerjik Tinea kapitis   bronşit   Tinea kapitiss   preyleri ,  bebeklerde Tinea kapitis   bronşit  , Tinea kapitis   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Tinea kapitis   bronşit   Tinea kapitis   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Tinea kapitis  ,Tinea kapitisiçin bitkisel tedavi  , Tinea kapitis   geçermi   ,Tinea kapitis   doğal tedavi  , Tinea kapitis   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder