gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla TİNEA KORPORİS

23 Mart 2013 Cumartesi 18:27
Bu haber 7509 kez okundu

Tinea korporis nedir? Tinea korporis: El, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan dermatofitik mantar enfeksiyonudur. En sık boyun, gövde ve extremitlerde görülür. Tinea İnguinalis: İnguinal bölgenin dermatofitik enfeksiyonudur ** Kaşıntı hastalığın en önemli özelliğidir. ** Vezikül varsa herpes enfeksiyonu düşünülmelidir.

Sorularla TİNEA KORPORİS
 Tinea korporis  nedir?

Tinea korporis: El, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan dermatofitik mantar enfeksiyonudur. En sık boyun, gövde ve extremitlerde görülür.

Tinea İnguinalis: İnguinal bölgenin dermatofitik enfeksiyonudur

** Kaşıntı hastalığın en önemli özelliğidir.

** Vezikül varsa herpes enfeksiyonu düşünülmelidir.

Tinea korporis  nedenleri nelerdir?

Tinea korporis  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  ........... ..........  nedenler Tinea korporis  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Tinea korporis  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Tinea korporis gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Tinea korporis  belirtileri nelerdir?

Lezyonlar merkezden çevreye doğru genişleyen, keskin sınırlı, kenarları kabarık,ortası soluk etrafı  eritemli-skuamlı merkezden iyileşme görülen plak veya plaklar şeklindedir

 

Tinea korporis  tanısı nasıl konulur?

Tinea korporis   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Tinea korporis  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. . Muayene gibi  tanı yöntemleri Tinea korporis   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tinea korporis   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Tinea korporis   tedavisi nasıl olur ? . Tinea korporis   tedavisi nedir? Tinea korporis  ne iyi gelir ? Tinea korporis  nasıl geçer ?

Topikal + sistemik antifungaller.

 

Krem antifungal:

   İzokonazol + steroid: TRAVOCORT® KREM.

   Sertokonazol: ZALAİN KREM®

 Doz: Günde 1-2 kez , 2-3 hafta sabah akşam, cilde hafif yedirilerek ince tabaka şeklinde kullanılır. Gazlı beze sürülerek bez parmak aralarınada bırakılabilir.

 

    Sistemik(oral) antifungal:

   Terbinafin: TERBONİLE® 250 mg 14-28 tablet. Doz:  tok karna erişkin: 1x1 tablet, çocuk: 5mg/kg/gün, hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta kullanılabilir.Tinea korporis   geç tedavi edilirse Tinea korporis olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Tinea korporis   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Tinea korporis   reçetesi

TANI: Tinea korporis  veya tinea inguinalis            

 

RP:   TERBONİLE® 250 MG  14 TB DIB BİR

                                      S: 1x1 (1 hafta) tok karna

         TRAVOCORT®  KREM. DIIB İKİ

                                      S: 2x1  (3 hafta sabah akşam)

 

Öneri: Lezyonlar kuru tutulmalıdır.Bu Tinea korporis   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Tinea korporis  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

 

TİNEA KORPORİS   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Tinea korporis  kimlerde sık görülür?

Genelde  Tinea korporis  çocuk ve yetişkinlerde   çeşitli  durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Tinea korporis   görülebilir. Ama Tinea korporis  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tinea korporis   görülür mü ?

Tinea korporis  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Tinea korporis   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Tinea korporis   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Tinea korporis   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Tinea korporis   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

  

 

Tinea korporis  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Tinea korporis geliştiği için  genelde Tinea korporis   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Tinea korporis  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Tinea korporis   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Tinea korporis  ilaçları

Topikal + sistemik antifungaller  gibi ilaçlar Tinea korporis  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Tinea korporis   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Tinea korporis şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Tinea korporis   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Tinea korporis  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Tinea korporis   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Tinea korporis ilaçsız doğal tedavisi?

Tinea korporis  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Tinea korporis    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Tinea korporis   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Tinea korporis   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Tinea korporis

Tinea korporis   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Tinea korporis   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Tinea korporis   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Bitkisel Tinea korporis  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Tinea korporis  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Tinea korporis tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Tinea korporis  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Tinea korporis   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Tinea korporis   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Tinea korporis    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Tinea korporis    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Tinea korporis    tedavisi, Düşük   Tinea korporisın   tedavisi,       Tinea korporis  akut  alerjik ,  alerji Tinea korporis Ameliyatları , Tinea korporis   alerji ,  Tinea korporis  tedavi ,  Tinea korporis  alerjisi,   alerjik  Tinea korporis,  alerjık Tinea korporis Ameliyatı ,  Tinea korporis   hastalıgı,   Tinea korporis  astalıkları ,   Tinea korporis    nedır,    Tinea korporis   ilaci,   kronik Tinea korporis,  Tinea korporis  için   belirtiler ve hastalıklar,    Tinea korporis    ilaclari ,   Tinea korporis   tedavisi,  ilaçları    Tinea korporis  bitkisel,   yenidoğanlarda Tinea korporis ,   bebeklerde Tinea korporis ,   çocuklarda Tinea korporis,    Tinea korporis bitkisel tedavi ,    Tinea korporis  alerji tedavisi,    alerji Tinea korporis   tedavisi ,   çocuk Tinea korporis,   Tinea korporis    çocuk,    Tinea korporis    krizi ,   bebeklerde Tinea korporis,   Tinea korporis    bitkisel tedavisi,   kronik Tinea korporis,, Tinea korporis    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Tinea korporis   tedavisi ,Tinea korporis    hastalığı duası, Tinea korporis   duası,   Tinea korporisın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Tinea korporis   tedavisi,    akut   Tinea korporis  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Tinea korporis   belirtileri,    çocuk Tinea korporisı,    alerjik Tinea korporisın belirtileri ,     akut    Tinea korporis   hastasi ,    allerjik Tinea korporis    belirtileri ,  Tinea korporis  hastalari,    Tinea korporisalerji belirtileri ,   alerji Tinea korporis   belirtileri   ,  akut  Tinea korporis   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Tinea korporis ,  kronik Tinea korporis, çocukta Tinea korporis ,  Tinea korporis  şifalı bitki ,   Tinea korporis    bronşit tedavisi ,   Tinea korporis belirtileri ,   Tinea korporis   için şifalı bitkiler ,    Tinea korporis    hastalığı tedavisi,     Tinea korporise iyi gelen bitkiler,    Tinea korporis   hastalığının tedavisi,   Tinea korporis   hastanesi,       Tinea korporis   hastaligi nedir,    Tinea korporis  hastaligi belirtileri,    Tinea korporis  bronşit belirtileri,     bronşit Tinea korporis   belirtileri ,   Tinea korporis   hastaliginin belirtileri,     Tinea korporis   baslangici ,      çocuklarda Tinea korporis  tedavisi,    Tinea korporis   testi,     bebeklerde Tinea korporis    tedavisi ,  Tinea korporis   makinası   Tinea korporis   öksürüğü   kronik Tinea korporis , alerjik Tinea korporis   nedir ,  Tinea korporis    belirtileri nelerdir   kronik Tinea korporis  Tinea korporis   alerjisi nedir ,  bebeklerde Tinea korporis     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Tinea korporis  Tinea korporis   atakları,  Tinea korporis   doktorları   Tinea korporis   ilaçları isimleri   Tinea korporisa bitkisel çözüm,   Tinea korporis    bronşiale  , Tinea korporis   bronşit bitkisel tedavi   Tinea korporis   bronşit nedir  , çocuklarda Tinea korporis , Tinea korporis   ve tedavisi  , Tinea korporis   atağı   alerjik Tinea korporis   neden olur ,  Tinea korporis   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Tinea korporis   bronşit tedavisi  , sinirsel Tinea korporis , Tinea korporis   ölümcülmüdür  ,  Tinea korporis   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Tinea korporis   tedavi merkezleri  , alerjik Tinea korporisbelirtileri nelerdir ,  alerjik Tinea korporisn   edenleri ,  Tinea korporish   astalığı geçermi  , Tinea korporis   sprey isimleri  ,  alarjik Tinea korporis   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Tinea korporis   belirtileri    Tinea korporisg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Tinea korporis Tinea korporis   tedavisi  ,  alerjik Tinea korporis   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Tinea korporis   hastalığı  , Tinea korporis   ve öksürük   Tinea korporis   ilaçları nelerdir  , Tinea korporis  bronşit hastalığı  , Tinea korporist    edavi yöntemleri   kronik Tinea korporis   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Tinea korporis   Tinea korporis   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Tinea korporisa faydalı bitkiler  , Tinea korporisın tedavisi varmı   Tinea korporis   bronşit ilaçları  ,  Tinea korporis   tedavisi varmı ,   Tinea korporis   başlangıcı tedavisi   Tinea korporisa kesin çözüm ,  kronik Tinea korporis   tedavisi  , Tinea korporis   krizi belirtileri   Tinea korporis    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Tinea korporis   tedavisi  , Tinea korporis   alerji testi   Tinea korporis     tedavisi için şifalı bitkiler , Tinea korporis   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Tinea korporis  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Tinea korporis   tedavisinde şifalı bitkiler  , Tinea korporis   atak tedavisi   Tinea korporis   ve belirtileri  , Tinea korporis   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Tinea korporis   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Tinea korporis   tedavisi   Tinea korporis   öldürürmü ,  Tinea korporis   çeşitleri   Tinea korporis   krizi tedavisi   Tinea korporis   aşısı   alerjik Tinea korporisilaçları ,  alerjik Tinea korporis   bronşit   Tinea korporiss   preyleri ,  bebeklerde Tinea korporis   bronşit  , Tinea korporis   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Tinea korporis   bronşit   Tinea korporis   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Tinea korporis  ,Tinea korporisiçin bitkisel tedavi  , Tinea korporis   geçermi   ,Tinea korporis   doğal tedavi  , Tinea korporis   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder