gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla TİNEA PEDİS

23 Mart 2013 Cumartesi 18:49
Bu haber 16347 kez okundu

Tinea pedis nedir? Ayaklara mantar bulaşması ile oluşan hastalıktır..Genellikle yetişkin erkeklerde görülen ayaktaki mantar enfeksiyonudur. Çocuklarda da görülür. Toplumda çok yaygın olarak görülür.

Sorularla TİNEA PEDİS
 Tinea pedis  nedir?

Ayaklara mantar bulaşması ile oluşan hastalıktır..Genellikle yetişkin erkeklerde görülen ayaktaki mantar enfeksiyonudur. Çocuklarda da görülür. Toplumda çok yaygın olarak görülür.

Tinea pedis  nasıl bir hastalıktır?

Tinea pedis  mantarın ayaklara bulaşmasına   bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Tinea pedis  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Tinea pedis  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Tinea pedis  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Tinea pedis  çeşitleri nelerdir.

Tinea pedis  genel olarak akut  Tinea pedis   ve   kronik  Tinea pedis  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Tinea pedis   belirtileri   ve   kronik  Tinea pedis  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Tinea pedis   nedenleri   ve   kronik  Tinea pedis  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Tinea pedis   tedavisi   ve   kronik  Tinea pedis  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

 

Tinea pedis  nedenleri nelerdir?

Tinea pedis  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir.  Kötü ayak bakımı, mantarlı giyecekler, nem vb   nedenler Tinea pedis  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Tinea pedis  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Tinea pedis gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Tinea pedis  belirtileri nelerdir?

Tinea pedis bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Tinea pedis  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler:

İntertrijinöz tip: Parmak arası ve altında maserasyon, deskuamasyon, fissür ve ödem ve kendine has özel bir pis kokusu ve kaşıntı vardır.

Vezikülobüllöz tip: Plantar bölge ve topukta görülür. Stratum korneum çok kalındır. Veziküller papül gibi görünebilir.

Kuru skuamlı keratozik tip: İnflamasyonun görülmediği kronik tiptir. Yaygın, ince, gümüşi beyaz renkte deskuamasyon bulunur. Skuamlar deriye sıkıca yapışıktır. Bu tipte ellere bulaş daha kolaydır.

     ** Kısaca ayakta (topukta, parmakta ve tırnaklarda) görülen her türlü cilt değişiklikleri, kaşıntı ve kötü kokuda önce mantar düşünülmelidir

Tinea pedis  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Tinea pedis   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Tinea pedis  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Tinea pedis  tanısı nasıl konulur?

Tinea pedis   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Tinea pedis  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir.muayenen ve kültür gibi  tanı yöntemleri Tinea pedis   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tinea pedis   tanısı koymak oldukça zordur.

Tinea pedis   tedavisi nasıl olur ? . Tinea pedis   tedavisi nedir? Tinea pedis  ne iyi gelir ? Tinea pedis  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Tinea pedis   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

   TEDAVİ:

Ayak bakımı + ayak banyoları + topikal antifungal merhem/sprey/ losyonlar ± oral antifungal

** Dirençli şiddetli vakalarda  oral antifungal  tedaviye eklenir.

** Klinik düzelmesinden sonra da 2 hafta topikal tedavi devam edilir.

** Çocuklarda öncelikle tekli krem günde bir kez sürülmesi tercih edilebilir.

** Enfekte ise antibiyotik, id reaksiyonu varsa antihistaminik eklenebilir.

    Krem antifungal:

İzokonazol + steroid: TRAVAZOL® KREM.

Sertokonazol: ZALAİN KREM®

 Doz: Günde 1-2 kez , 2-3 hafta sabah akşam, cilde hafif yedirilerek ince tabaka şeklinde kullanılır. Gazlı beze sürülerek bez parmak aralarınada bırakılabilir.

    Ayak banyosu:

Potasyum permanganat: PERMASOL® 250 mg 20 tablet. Doz: Günde 2 kez,1 hafta kullanılır. (12 su bardağı ılık suya 1 tablet atılıp günde 2 kez 15 dakika ayak banyosu yapılır)

    Antifungal sprey:

Terbinafin: TEKFİN® SPREY. Doz: 2x1  1 hafta, ayak temizlenip kurulandıktan sonra)

İsokonazol: TRAVOGEN SPREY

    Sistemik(oral) antifungal:

Terbinafin: TEKFİN® 250 mg 14-28 tablet. Doz:  tok karna erişkin: 1x1 tablet, çocuk: 5mg/kg/gün, hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta verilebilir.

Tinea pedis   geç tedavi edilirse Tinea pedis olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Tinea pedis   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Tinea pedis   reçetesi

TANI: Orta şiddeli tinea pedis (yetişkin)

RP1:  TRAVAZOL®  KREM. DIIB İKİ

                              S:2x1  (3 hafta sabah akşam)

PERMASOL® 250 MG 20 TABLET DIB BİR

                              S: Bir hafta haricen günde 2 defa  ayak banyosu

TEKFİN® SPREY  DIB BİR

                               S:2x1 (Bir hafta boyunca ayak temizlenip kurulandıktan sonra kullanılır.)

TEKFİN ®250 MG  14 TB DIB BİR

                                  S:1x1 (1 hafta) tok karna

** Tedaviye yanıt yoksa egzema düşünülebilir.

ÖNERİLER: Ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir. Kişisel  Temiz ayakkabı ve terlik tercih edilmelidir.Bu Tinea pedis   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Tinea pedis  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

TİNEA PEDİS   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Tinea pedis  kimlerde sık görülür?

Genelde  Tinea pedis  çocuk ve yetişkinlerde   ayak temizliğine ve bakımına dikkat etmeme   durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Tinea pedis   görülebilir. Ama Tinea pedis  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tinea pedis   görülür mü ?

Tinea pedis  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Tinea pedis   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Tinea pedis   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Tinea pedis   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Tinea pedis   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Tinea pedis   nasıl oluşur ?

Ayaklara mantar bulaşmasına bağlı olarak  sonucu Tinea pedis  oluşur. Tinea pedis   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Tinea pedis  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Tinea pedis    için  korunmak korunma yolları?

Tinea pedis  gelişimini engellemek için  ayak bakımına ve temizliğine dikkat edilmeli, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Tinea pedis    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Tinea pedis   için bir kat daha artmaktadır.

 

Tinea pedis  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Tinea pedis geliştiği için  genelde Tinea pedis   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Tinea pedis  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Tinea pedis   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Tinea pedis  ilaçları

    Krem antifungal:

İzokonazol + steroid: TRAVAZOL® KREM.

Sertokonazol: ZALAİN KREM®

 Doz: Günde 1-2 kez , 2-3 hafta sabah akşam, cilde hafif yedirilerek ince tabaka şeklinde kullanılır. Gazlı beze sürülerek bez parmak aralarınada bırakılabilir.

    Ayak banyosu:

Potasyum permanganat: PERMASOL® 250 mg 20 tablet. Doz: Günde 2 kez,1 hafta kullanılır. (12 su bardağı ılık suya 1 tablet atılıp günde 2 kez 15 dakika ayak banyosu yapılır)

    Antifungal sprey:

Terbinafin: TEKFİN® SPREY. Doz: 2x1  1 hafta, ayak temizlenip kurulandıktan sonra)

İsokonazol: TRAVOGEN SPREY

    Sistemik(oral) antifungal:

Terbinafin: TEKFİN® 250 mg 14-28 tablet. Doz:  tok karna erişkin: 1x1 tablet, çocuk: 5mg/kg/gün, hastalığın şiddetine göre 1-6 hafta verilebilir.

  gibi ilaçlar Tinea pedis  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Tinea pedis   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Tinea pedis şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Tinea pedis   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Tinea pedis  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Tinea pedis   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Tinea pedis  ilaçları nasıl kullanılır?

Tinea pedis  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Tinea pedis   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Tinea pedis   ilaçları   merhem , hap , seprey, ayak banyosu şeklinde kullanılır.

 

Tinea pedis ilaçsız doğal tedavisi?

Tinea pedis  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Tinea pedis    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Tinea pedis   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Tinea pedis   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

 

Tinea pedis testleri

Tinea pedis    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Tinea pedis   testleri ışıkla yapılan muayene testleridir. Bunlar bazen Tinea pedis   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Tinea pedis

Tinea pedis   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Tinea pedis   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Tinea pedis   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Tinea pedis  bulaşıcı mıdır.

evet bulaşıcıdır. Ortak eşya kullanmakla bulaşabilir.

 

Bitkisel Tinea pedis  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Tinea pedis  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Tinea pedis tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Tinea pedis  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Tinea pedis   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Tinea pedis   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Tinea pedis    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Tinea pedis    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Tinea pedis    tedavisi, Düşük   Tinea pedisın   tedavisi,       Tinea pedis  akut  alerjik ,  alerji Tinea pedis Ameliyatları , Tinea pedis   alerji ,  Tinea pedis  tedavi ,  Tinea pedis  alerjisi,   alerjik  Tinea pedis,  alerjık Tinea pedis Ameliyatı ,  Tinea pedis   hastalıgı,   Tinea pedis  astalıkları ,   Tinea pedis    nedır,    Tinea pedis   ilaci,   kronik Tinea pedis,  Tinea pedis  için   belirtiler ve hastalıklar,    Tinea pedis    ilaclari ,   Tinea pedis   tedavisi,  ilaçları    Tinea pedis  bitkisel,   yenidoğanlarda Tinea pedis ,   bebeklerde Tinea pedis ,   çocuklarda Tinea pedis,    Tinea pedis bitkisel tedavi ,    Tinea pedis  alerji tedavisi,    alerji Tinea pedis   tedavisi ,   çocuk Tinea pedis,   Tinea pedis    çocuk,    Tinea pedis    krizi ,   bebeklerde Tinea pedis,   Tinea pedis    bitkisel tedavisi,   kronik Tinea pedis,, Tinea pedis    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Tinea pedis   tedavisi ,Tinea pedis    hastalığı duası, Tinea pedis   duası,   Tinea pedisın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Tinea pedis   tedavisi,    akut   Tinea pedis  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Tinea pedis   belirtileri,    çocuk Tinea pedisı,    alerjik Tinea pedisın belirtileri ,     akut    Tinea pedis   hastasi ,    allerjik Tinea pedis    belirtileri ,  Tinea pedis  hastalari,    Tinea pedisalerji belirtileri ,   alerji Tinea pedis   belirtileri   ,  akut  Tinea pedis   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Tinea pedis ,  kronik Tinea pedis, çocukta Tinea pedis ,  Tinea pedis  şifalı bitki ,   Tinea pedis    bronşit tedavisi ,   Tinea pedis belirtileri ,   Tinea pedis   için şifalı bitkiler ,    Tinea pedis    hastalığı tedavisi,     Tinea pedise iyi gelen bitkiler,    Tinea pedis   hastalığının tedavisi,   Tinea pedis   hastanesi,       Tinea pedis   hastaligi nedir,    Tinea pedis  hastaligi belirtileri,    Tinea pedis  bronşit belirtileri,     bronşit Tinea pedis   belirtileri ,   Tinea pedis   hastaliginin belirtileri,     Tinea pedis   baslangici ,      çocuklarda Tinea pedis  tedavisi,    Tinea pedis   testi,     bebeklerde Tinea pedis    tedavisi ,  Tinea pedis   makinası   Tinea pedis   öksürüğü   kronik Tinea pedis , alerjik Tinea pedis   nedir ,  Tinea pedis    belirtileri nelerdir   kronik Tinea pedis  Tinea pedis   alerjisi nedir ,  bebeklerde Tinea pedis     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Tinea pedis  Tinea pedis   atakları,  Tinea pedis   doktorları   Tinea pedis   ilaçları isimleri   Tinea pedisa bitkisel çözüm,   Tinea pedis    bronşiale  , Tinea pedis   bronşit bitkisel tedavi   Tinea pedis   bronşit nedir  , çocuklarda Tinea pedis , Tinea pedis   ve tedavisi  , Tinea pedis   atağı   alerjik Tinea pedis   neden olur ,  Tinea pedis   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Tinea pedis   bronşit tedavisi  , sinirsel Tinea pedis , Tinea pedis   ölümcülmüdür  ,  Tinea pedis   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Tinea pedis   tedavi merkezleri  , alerjik Tinea pedisbelirtileri nelerdir ,  alerjik Tinea pedisn   edenleri ,  Tinea pedish   astalığı geçermi  , Tinea pedis   sprey isimleri  ,  alarjik Tinea pedis   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Tinea pedis   belirtileri    Tinea pedisg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Tinea pedis Tinea pedis   tedavisi  ,  alerjik Tinea pedis   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Tinea pedis   hastalığı  , Tinea pedis   ve öksürük   Tinea pedis   ilaçları nelerdir  , Tinea pedis  bronşit hastalığı  , Tinea pedist    edavi yöntemleri   kronik Tinea pedis   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Tinea pedis   Tinea pedis   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Tinea pedisa faydalı bitkiler  , Tinea pedisın tedavisi varmı   Tinea pedis   bronşit ilaçları  ,  Tinea pedis   tedavisi varmı ,   Tinea pedis   başlangıcı tedavisi   Tinea pedisa kesin çözüm ,  kronik Tinea pedis   tedavisi  , Tinea pedis   krizi belirtileri   Tinea pedis    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Tinea pedis   tedavisi  , Tinea pedis   alerji testi   Tinea pedis     tedavisi için şifalı bitkiler , Tinea pedis   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Tinea pedis  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Tinea pedis   tedavisinde şifalı bitkiler  , Tinea pedis   atak tedavisi   Tinea pedis   ve belirtileri  , Tinea pedis   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Tinea pedis   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Tinea pedis   tedavisi   Tinea pedis   öldürürmü ,  Tinea pedis   çeşitleri   Tinea pedis   krizi tedavisi   Tinea pedis   aşısı   alerjik Tinea pedisilaçları ,  alerjik Tinea pedis   bronşit   Tinea pediss   preyleri ,  bebeklerde Tinea pedis   bronşit  , Tinea pedis   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Tinea pedis   bronşit   Tinea pedis   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Tinea pedis  ,Tinea pedisiçin bitkisel tedavi  , Tinea pedis   geçermi   ,Tinea pedis   doğal tedavi  , Tinea pedis   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder