gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla TİNEA UNGİUM

23 Mart 2013 Cumartesi 18:33
Bu haber 1650 kez okundu

Tinea ungium nedir? Tinea Rubrum denilen mantarın tırnaklarda yaptığı hastalıktır. tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla TİNEA UNGİUM
 Tinea ungium  nedir?

Tinea  Rubrum  denilen mantarın tırnaklarda yaptığı hastalıktır. tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Tinea ungium  nasıl bir hastalıktır?

Tinea ungium   Tinea  Rubruma  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Tinea ungium  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Tinea ungium  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Tinea ungium  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Tinea ungium  nedenleri nelerdir?

Tinea ungium  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  kötü tırnak bakımı,   Tinea  Rubrum gibi  nedenler Tinea ungium  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Tinea ungium  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Tinea ungium gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Tinea ungium  belirtileri nelerdir?

Tinea ungium bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Tinea ungium  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler   Tırnaklarda sarı-yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, kalınlaşma, her türlü şekil bozukluğu, tırnak altında kir birikmesi gibi belirtilerdir.   Tinea ungium  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Tinea ungium   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Tinea ungium  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

Tinea ungium  tanısı nasıl konulur?

Tinea ungium   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Tinea ungium  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene ve kültür gibi  tanı yöntemleri Tinea ungium   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tinea ungium   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Tinea ungium   tedavisi nasıl olur ? . Tinea ungium   tedavisi nedir? Tinea ungium  ne iyi gelir ? Tinea ungium  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Tinea ungium   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 2-3 ay sistemik antifungaller tedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.

** Çocuklarda terbinafin tercih edilmelidir.

    Terbinafin: TERBONİLE® 250 mg  14-28 tablet.  

         Doz: Erişkin: 1x1 tb  çocuk: 5mg/kg/gün, tok karna, el tırnaklarında 2 ay, ayak tırnaklarında 3 ay kullanılır.

     İtrakonazol: İTRASPOR® 100 mg 28 kapsül.

          Doz: 1 hafta 2x2 kapsül (tok karna), sonra 3 hafta ara verilir, Tekrar 1 hafta ilaç 3 hafta ara verilir. El tırnaklarında 2 kür, Ayak tırnaklarında 3 kür kullanılır. Toksik etkiler için KCFT (ALT; AST ) ayda 1 kez kontrol edilmelidir.

Tinea ungium   geç tedavi edilirse Tinea ungium olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Tinea ungium   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Tinea ungium   reçetesi

TANI: Ayak tırnağı mantarı

 

RP:   TERBONİLE® 250 MG  28 TB DIIIB ÜÇ

                        S: 1x1 (3 ay ) tok karna

Bu Tinea ungium   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Tinea ungium  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

Tinea ungium   Ameliyatı ne zaman yapılır ?

Tinea ungium  tedavisinde Tinea ungium ameliyatları   kullanılan tedavilerden biridir. Genelde  ilaç tedavisinin ve  diğer tedavilerin yeterice fayda vermediği durumlarda  Tinea ungium    ameliyatı yapılır.  Tinea ungium   ameliyatı yapılacaksa tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır..  çünkü Tinea ungium    ameliyatlarında  gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilir.  Eğer hekiminiz Tinea ungium   ameliyat tavsiye ediyorsa mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra   Tinea ungium ameliyatı olunması daha uygundur.

Tinea ungium   Ameliyatı videosu

TİNEA UNGİUM   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Tinea ungium  kimlerde sık görülür?

Genelde  Tinea ungium  çocuk ve yetişkinlerde   tırnak bakımı kötü olduğu     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Tinea ungium   görülebilir. Ama Tinea ungium  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tinea ungium   görülür mü ?

Tinea ungium  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Tinea ungium   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Tinea ungium   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Tinea ungium   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Tinea ungium   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Tinea ungium   nasıl oluşur ?

 Tinea  Rubrum denilen mantarın tırnaklara bulaşması sonucu Tinea ungium  oluşur. Tinea ungium   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Tinea ungium  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Tinea ungium    için  korunmak korunma yolları?

Tinea ungium  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel tırnak  temizliklerine azami dikkat etmeliler,  , gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Tinea ungium    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Tinea ungium   için bir kat daha artmaktadır.

 

Tinea ungium  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Tinea ungium geliştiği için  genelde Tinea ungium   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Tinea ungium  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Tinea ungium   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Tinea ungium  ilaçları

2-3 ay sistemik antifungaller. (Terbinafin veya itrakonazol)  gibi ilaçlar Tinea ungium  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Tinea ungium   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Tinea ungium şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Tinea ungium   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Tinea ungium  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Tinea ungium   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Tinea ungium  ilaçları nasıl kullanılır?

Tinea ungium  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Tinea ungium   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Tinea ungium   ilaçları sprey , hap olarak kullanılırlar.

 

Tinea ungium ilaçsız doğal tedavisi?

Tinea ungium  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Tinea ungium    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Tinea ungium   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Tinea ungium   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

  

Gebelikte   Tinea ungium

Tinea ungium   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Tinea ungium   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Tinea ungium   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Tinea ungium  bulaşıcı mıdır.

Evet çok az ihtimalde olsa bir kişiden diğerine bulaşabilir.

 

Bitkisel Tinea ungium  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Tinea ungium  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Tinea ungium tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Tinea ungium  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Tinea ungium   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Tinea ungium   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Tinea ungium    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Tinea ungium    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Tinea ungium    tedavisi, Düşük   Tinea ungiumın   tedavisi,       Tinea ungium  akut  alerjik ,  alerji Tinea ungium Ameliyatları , Tinea ungium   alerji ,  Tinea ungium  tedavi ,  Tinea ungium  alerjisi,   alerjik  Tinea ungium,  alerjık Tinea ungium Ameliyatı ,  Tinea ungium   hastalıgı,   Tinea ungium  astalıkları ,   Tinea ungium    nedır,    Tinea ungium   ilaci,   kronik Tinea ungium,  Tinea ungium  için   belirtiler ve hastalıklar,    Tinea ungium    ilaclari ,   Tinea ungium   tedavisi,  ilaçları    Tinea ungium  bitkisel,   yenidoğanlarda Tinea ungium ,   bebeklerde Tinea ungium ,   çocuklarda Tinea ungium,    Tinea ungium bitkisel tedavi ,    Tinea ungium  alerji tedavisi,    alerji Tinea ungium   tedavisi ,   çocuk Tinea ungium,   Tinea ungium    çocuk,    Tinea ungium    krizi ,   bebeklerde Tinea ungium,   Tinea ungium    bitkisel tedavisi,   kronik Tinea ungium,, Tinea ungium    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Tinea ungium   tedavisi ,Tinea ungium    hastalığı duası, Tinea ungium   duası,   Tinea ungiumın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Tinea ungium   tedavisi,    akut   Tinea ungium  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Tinea ungium   belirtileri,    çocuk Tinea ungiumı,    alerjik Tinea ungiumın belirtileri ,     akut    Tinea ungium   hastasi ,    allerjik Tinea ungium    belirtileri ,  Tinea ungium  hastalari,    Tinea ungiumalerji belirtileri ,   alerji Tinea ungium   belirtileri   ,  akut  Tinea ungium   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Tinea ungium ,  kronik Tinea ungium, çocukta Tinea ungium ,  Tinea ungium  şifalı bitki ,   Tinea ungium    bronşit tedavisi ,   Tinea ungium belirtileri ,   Tinea ungium   için şifalı bitkiler ,    Tinea ungium    hastalığı tedavisi,     Tinea ungiume iyi gelen bitkiler,    Tinea ungium   hastalığının tedavisi,   Tinea ungium   hastanesi,       Tinea ungium   hastaligi nedir,    Tinea ungium  hastaligi belirtileri,    Tinea ungium  bronşit belirtileri,     bronşit Tinea ungium   belirtileri ,   Tinea ungium   hastaliginin belirtileri,     Tinea ungium   baslangici ,      çocuklarda Tinea ungium  tedavisi,    Tinea ungium   testi,     bebeklerde Tinea ungium    tedavisi ,  Tinea ungium   makinası   Tinea ungium   öksürüğü   kronik Tinea ungium , alerjik Tinea ungium   nedir ,  Tinea ungium    belirtileri nelerdir   kronik Tinea ungium  Tinea ungium   alerjisi nedir ,  bebeklerde Tinea ungium     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Tinea ungium  Tinea ungium   atakları,  Tinea ungium   doktorları   Tinea ungium   ilaçları isimleri   Tinea ungiuma bitkisel çözüm,   Tinea ungium    bronşiale  , Tinea ungium   bronşit bitkisel tedavi   Tinea ungium   bronşit nedir  , çocuklarda Tinea ungium , Tinea ungium   ve tedavisi  , Tinea ungium   atağı   alerjik Tinea ungium   neden olur ,  Tinea ungium   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Tinea ungium   bronşit tedavisi  , sinirsel Tinea ungium , Tinea ungium   ölümcülmüdür  ,  Tinea ungium   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Tinea ungium   tedavi merkezleri  , alerjik Tinea ungiumbelirtileri nelerdir ,  alerjik Tinea ungiumn   edenleri ,  Tinea ungiumh   astalığı geçermi  , Tinea ungium   sprey isimleri  ,  alarjik Tinea ungium   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Tinea ungium   belirtileri    Tinea ungiumg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Tinea ungium Tinea ungium   tedavisi  ,  alerjik Tinea ungium   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Tinea ungium   hastalığı  , Tinea ungium   ve öksürük   Tinea ungium   ilaçları nelerdir  , Tinea ungium  bronşit hastalığı  , Tinea ungiumt    edavi yöntemleri   kronik Tinea ungium   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Tinea ungium   Tinea ungium   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Tinea ungiuma faydalı bitkiler  , Tinea ungiumın tedavisi varmı   Tinea ungium   bronşit ilaçları  ,  Tinea ungium   tedavisi varmı ,   Tinea ungium   başlangıcı tedavisi   Tinea ungiuma kesin çözüm ,  kronik Tinea ungium   tedavisi  , Tinea ungium   krizi belirtileri   Tinea ungium    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Tinea ungium   tedavisi  , Tinea ungium   alerji testi   Tinea ungium     tedavisi için şifalı bitkiler , Tinea ungium   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Tinea ungium  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Tinea ungium   tedavisinde şifalı bitkiler  , Tinea ungium   atak tedavisi   Tinea ungium   ve belirtileri  , Tinea ungium   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Tinea ungium   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Tinea ungium   tedavisi   Tinea ungium   öldürürmü ,  Tinea ungium   çeşitleri   Tinea ungium   krizi tedavisi   Tinea ungium   aşısı   alerjik Tinea ungiumilaçları ,  alerjik Tinea ungium   bronşit   Tinea ungiums   preyleri ,  bebeklerde Tinea ungium   bronşit  , Tinea ungium   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Tinea ungium   bronşit   Tinea ungium   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Tinea ungium  ,Tinea ungiumiçin bitkisel tedavi  , Tinea ungium   geçermi   ,Tinea ungium   doğal tedavi  , Tinea ungium   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder