gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla TIRNAK ENFEKSİYONU

23 Mart 2013 Cumartesi 18:53
Bu haber 14190 kez okundu

Tırnak enfeksiyonu nedir? Kısacası turnak enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  TIRNAK ENFEKSİYONU
 Tırnak enfeksiyonu  nedir?

 Kısacası turnak enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Tırnak enfeksiyonu resmi (resimleri), görüntüsü (görüntüleri)

 

Tırnak enfeksiyonu resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Tırnak enfeksiyonu  nasıl bir hastalıktır?

Tırnak enfeksiyonu   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Tırnak enfeksiyonu  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Tırnak enfeksiyonu  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Tırnak enfeksiyonu  iyi bir şekilde tedavi   edilmelidir.

 

Tırnak enfeksiyonu  nedenleri nelerdir?

Tırnak enfeksiyonu  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Tırnak enfeksiyonu  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Tırnak enfeksiyonu  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Tırnak enfeksiyonu gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Tırnak enfeksiyonu  belirtileri nelerdir?

PARONİŞİ: Tırnak çevresinin enfeksiyonudur. Hafif vakalarda tedavi verilmez.

Tırnak enfeksiyonu  tanısı nasıl konulur?

Tırnak enfeksiyonu   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Tırnak enfeksiyonu  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Tırnak enfeksiyonu   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tırnak enfeksiyonu   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Tırnak enfeksiyonu   tedavisi nasıl olur ? . Tırnak enfeksiyonu   tedavisi nedir? . Tırnak enfeksiyonu  ne iyi gelir ? Tırnak enfeksiyonu  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Tırnak enfeksiyonu   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

 

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Tırnak enfeksiyonu   geç tedavi edilirse Tırnak enfeksiyonu olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Tırnak enfeksiyonu   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Tırnak enfeksiyonu   reçetesi

Tırnak enfeksiyonu ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Tırnak enfeksiyonu   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Tırnak enfeksiyonu  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

  

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Tırnak enfeksiyonu  kimlerde sık görülür?

Genelde  Tırnak enfeksiyonu  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Tırnak enfeksiyonu   görülebilir. Ama Tırnak enfeksiyonu  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tırnak enfeksiyonu   görülür mü ?

Tırnak enfeksiyonu  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Tırnak enfeksiyonu   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Tırnak enfeksiyonu   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Tırnak enfeksiyonu   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Tırnak enfeksiyonu   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Tırnak enfeksiyonu   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Tırnak enfeksiyonu  oluşur. Tırnak enfeksiyonu   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Tırnak enfeksiyonu  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Tırnak enfeksiyonu    için  korunma yolları?

Tırnak enfeksiyonu  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Tırnak enfeksiyonu    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Tırnak enfeksiyonu   için bir kat daha artmaktadır.

 

Tırnak enfeksiyonu  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Tırnak enfeksiyonu geliştiği için  genelde Tırnak enfeksiyonu   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Tırnak enfeksiyonu  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Tırnak enfeksiyonu   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Tırnak enfeksiyonu  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Tırnak enfeksiyonu  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Tırnak enfeksiyonu   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Tırnak enfeksiyonu şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Tırnak enfeksiyonu   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Tırnak enfeksiyonu  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Tırnak enfeksiyonu   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Tırnak enfeksiyonu ilaçsız doğal tedavisi?

Tırnak enfeksiyonu  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Tırnak enfeksiyonu    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Tırnak enfeksiyonu   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Tırnak enfeksiyonu   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Tırnak enfeksiyonu

Tırnak enfeksiyonu   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Tırnak enfeksiyonu   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Tırnak enfeksiyonu   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Tırnak enfeksiyonu  bulaşıcı mıdır. Tırnak enfeksiyonu nasıl bulaşır ?

Hayır Tırnak enfeksiyonu.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Tırnak enfeksiyonu  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Tırnak enfeksiyonu  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Tırnak enfeksiyonu tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Tırnak enfeksiyonu  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Tırnak enfeksiyonu   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Tırnak enfeksiyonu   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Tırnak enfeksiyonu    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Tırnak enfeksiyonu    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Tırnak enfeksiyonu     tedavisi, Düşük   Tırnak enfeksiyonuin tedavisi,       Tırnak enfeksiyonu aku,t  alerjik   alerji Tırnak enfeksiyonu,  Ameliyatları  Tırnak enfeksiyonu   alerji.   Tırnak enfeksiyonu      tedavi,   Tırnak enfeksiyonu  alerjisi,   allerjik Tırnak enfeksiyonu,     alerjık Tırnak enfeksiyonu Ameliyatı,     Tırnak enfeksiyonu    hastalıgı,      Tırnak enfeksiyonu    hastalıkları, Tırnak enfeksiyonu ne iyi gelir. Tırnak enfeksiyonu kesin çözüm,  Tırnak enfeksiyonu nasıl düzelir,    Tırnak enfeksiyonu   nasıl gelişir.   Tırnak enfeksiyonu   nedır,,     Tırnak enfeksiyonu      ilaci,   kronik Tırnak enfeksiyonu Tırnak enfeksiyonu   başlangıcı tedavisi   Tırnak enfeksiyonua kesin çözüm, ,    Tırnak enfeksiyonu  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Tırnak enfeksiyonu   ilaclari,    Tırnak enfeksiyonu     tedavisi ilaçları,    Tırnak enfeksiyonu    bitkisel,    yenidoğanlarda Tırnak enfeksiyonu,  Tırnak enfeksiyonu   tedavisi ,Tırnak enfeksiyonu    hastalığı duası, Tırnak enfeksiyonu   duası,,,,  bebeklerde Tırnak enfeksiyonu,,    çocuklarda Tırnak enfeksiyonu,,      Tırnak enfeksiyonu bitkisel tedavi,    Tırnak enfeksiyonu      alerji tedavisi ,   alerji Tırnak enfeksiyonu     tedavisi,   çocuk Tırnak enfeksiyonu    ,   Tırnak enfeksiyonu     çocuk,    Tırnak enfeksiyonu    krizi,    bebeklerde Tırnak enfeksiyonu,      Tırnak enfeksiyonu   bitkisel tedavisi,    kronik Tırnak enfeksiyonu    , Tırnak enfeksiyonu     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Tırnak enfeksiyonu    tedavisi,     Tırnak enfeksiyonuın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Tırnak enfeksiyonu  tedavisi ,      akut   Tırnak enfeksiyonu    alerjik belirtileri,     alerjik Tırnak enfeksiyonu     belirtileri,    çocuk Tırnak enfeksiyonuı,      alerjik Tırnak enfeksiyonuın belirtileri ,      akut    Tırnak enfeksiyonu     hastasi,   allerjik Tırnak enfeksiyonu      belirtileri,    Tırnak enfeksiyonu     hastalari,    Tırnak enfeksiyonu     alerji belirtileri,    alerji Tırnak enfeksiyonu      belirtileri ,   akut  Tırnak enfeksiyonu     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Tırnak enfeksiyonu ,    kronik Tırnak enfeksiyonu     çocukta,  Tırnak enfeksiyonu  Tırnak enfeksiyonu    şifalı bitki ,  Tırnak enfeksiyonu     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Tırnak enfeksiyonu     için şifalı bitkiler,    Tırnak enfeksiyonu    hastalığı tedavisi,    Tırnak enfeksiyonue   iyi gelen bitkiler,    Tırnak enfeksiyonu     hastalığının tedavisi ,   Tırnak enfeksiyonu    hastanesi,       Tırnak enfeksiyonu    hastaligi nedir,    Tırnak enfeksiyonu     hastaligi belirtileri ,   Tırnak enfeksiyonu     bronşit belirtileri,    bronşit Tırnak enfeksiyonu    belirtileri,    Tırnak enfeksiyonu    hastaliginin belirtileri,    Tırnak enfeksiyonu    baslangici ,     çocuklarda Tırnak enfeksiyonu   tedavisi,    Tırnak enfeksiyonu    testi,    bebeklerde Tırnak enfeksiyonu   tedavisi,    Tırnak enfeksiyonu    makinası ,   Tırnak enfeksiyonu   öksürüğü  ,  kronik Tırnak enfeksiyonu,    alerjik Tırnak enfeksiyonu   nedir ,   Tırnak enfeksiyonu     belirtileri nelerdir,    kronik Tırnak enfeksiyonu,   Tırnak enfeksiyonu     alerjisi nedir,    bebeklerde Tırnak enfeksiyonu     belirtileri ,   Tırnak enfeksiyonu   testleri ,   ahmet maranki Tırnak enfeksiyonu  Tırnak enfeksiyonu   atakları ,   Tırnak enfeksiyonu    doktorları ,   Tırnak enfeksiyonu   ilaçları isimleri ,   Tırnak enfeksiyonua bitkisel çözüm ,    Tırnak enfeksiyonu    bronşiale,   Tırnak enfeksiyonu     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Tırnak enfeksiyonu    bronşit nedir,    çocuklarda Tırnak enfeksiyonu,m    Tırnak enfeksiyonu   ve tedavisi ,   Tırnak enfeksiyonu    atağı  , alerjik Tırnak enfeksiyonu   neden olur,    Tırnak enfeksiyonu    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Tırnak enfeksiyonu   bronşit tedavisi,    sinirsel Tırnak enfeksiyonu  Tırnak enfeksiyonu   ölümcülmüdür ,    Tırnak enfeksiyonu     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Tırnak enfeksiyonu    tedavi merkezleri,    alerjik Tırnak enfeksiyonu     belirtileri  nelerdir,   alerjik Tırnak enfeksiyonu     nedenleri ,   Tırnak enfeksiyonu     hastalığı geçermi ,   Tırnak enfeksiyonu   sprey isimleri  ,    alarjik Tırnak enfeksiyonu    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Tırnak enfeksiyonu     belirtileri,     Tırnak enfeksiyonu    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Tırnak enfeksiyonu ,   Tırnak enfeksiyonu    tedavisi  ,   alerjik Tırnak enfeksiyonu   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Tırnak enfeksiyonu      hastalığı,    Tırnak enfeksiyonu      ve öksürük,    Tırnak enfeksiyonu    ilaçları nelerdir,    Tırnak enfeksiyonu     bronşit hastalığı,    Tırnak enfeksiyonu     tedavi yöntemleri  ,  kronik Tırnak enfeksiyonu      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Tırnak enfeksiyonu    ,  Tırnak enfeksiyonu      hastalığı için şifalı bitkiler,     Tırnak enfeksiyonua    faydalı bitkiler,    Tırnak enfeksiyonuın   tedavisi varmı ,    Tırnak enfeksiyonu    bronşit ilaçları,      Tırnak enfeksiyonu    tedavisi varmı ,     Tırnak enfeksiyonu    başlangıcı tedavisi ,   Tırnak enfeksiyonua kesin çözüm,    kronik Tırnak enfeksiyonu     tedavisi ,   Tırnak enfeksiyonu      krizi belirtileri,    Tırnak enfeksiyonu      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Tırnak enfeksiyonu     tedavisi,    Tırnak enfeksiyonu     alerji testi  ,  Tırnak enfeksiyonu    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Tırnak enfeksiyonu    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Tırnak enfeksiyonu     alerji nasıl tedavi edilir ,    Tırnak enfeksiyonu     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Tırnak enfeksiyonu   atak tedavisi ,  Tırnak enfeksiyonu    ve belirtileri ,   Tırnak enfeksiyonu     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Tırnak enfeksiyonu    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Tırnak enfeksiyonu   tedavisi ,   Tırnak enfeksiyonu    öldürürmü ,    Tırnak enfeksiyonu     çeşitleri,    Tırnak enfeksiyonu     krizi tedavisi ,    Tırnak enfeksiyonu    aşısı ,   alerjik Tırnak enfeksiyonu   ilaçları ,   alerjik Tırnak enfeksiyonu   bronşit,    Tırnak enfeksiyonu    spreyleri , Tırnak enfeksiyonu    en iyi ilaç,  Tırnak enfeksiyonu iyi gelen ilaçlar,   Tırnak enfeksiyonu  krem merhem şampuanı,  Tırnak enfeksiyonu   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Tırnak enfeksiyonu    bronşit ,   Tırnak enfeksiyonu   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Tırnak enfeksiyonu   bronşit ,   Tırnak enfeksiyonu   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Tırnak enfeksiyonu ,   Tırnak enfeksiyonu   için bitkisel tedavi ,,    Tırnak enfeksiyonu    geçermi,     Tırnak enfeksiyonu   doğal tedavi ,   Tırnak enfeksiyonu   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder