gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla TIRNAK MANTARI

23 Mart 2013 Cumartesi 18:45
Bu haber 6115 kez okundu

Tırnak mantarı nedir? Tinea Rubrum denilen mantarın tırnaklarda yaptığı hastalıktır. tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla TIRNAK MANTARI
 Tırnak mantarı  nedir?

Tinea  Rubrum  denilen mantarın tırnaklarda yaptığı hastalıktır. tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Tırnak mantarı  nasıl bir hastalıktır?

Tırnak mantarı   Tinea  Rubruma  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Tırnak mantarı  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Tırnak mantarı  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Tırnak mantarı  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Tırnak mantarı  nedenleri nelerdir?

Tırnak mantarı  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  kötü tırnak bakımı,   Tinea  Rubrum gibi  nedenler Tırnak mantarı  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Tırnak mantarı  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Tırnak mantarı gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Tırnak mantarı  belirtileri nelerdir?

Tırnak mantarı bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Tırnak mantarı  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler   Tırnaklarda sarı-yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, kalınlaşma, her türlü şekil bozukluğu, tırnak altında kir birikmesi gibi belirtilerdir.   Tırnak mantarı  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Tırnak mantarı   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Tırnak mantarı  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

Tırnak mantarı  tanısı nasıl konulur?

Tırnak mantarı   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Tırnak mantarı  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene ve kültür gibi  tanı yöntemleri Tırnak mantarı   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Tırnak mantarı   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Tırnak mantarı   tedavisi nasıl olur ? . Tırnak mantarı   tedavisi nedir? Tırnak mantarı  ne iyi gelir ? Tırnak mantarı  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Tırnak mantarı   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 2-3 ay sistemik antifungaller tedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.

** Çocuklarda terbinafin tercih edilmelidir.

    Terbinafin: TERBONİLE® 250 mg  14-28 tablet.  

         Doz: Erişkin: 1x1 tb  çocuk: 5mg/kg/gün, tok karna, el tırnaklarında 2 ay, ayak tırnaklarında 3 ay kullanılır.

     İtrakonazol: İTRASPOR® 100 mg 28 kapsül.

          Doz: 1 hafta 2x2 kapsül (tok karna), sonra 3 hafta ara verilir, Tekrar 1 hafta ilaç 3 hafta ara verilir. El tırnaklarında 2 kür, Ayak tırnaklarında 3 kür kullanılır. Toksik etkiler için KCFT (ALT; AST ) ayda 1 kez kontrol edilmelidir.

Tırnak mantarı   geç tedavi edilirse Tırnak mantarı olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Tırnak mantarı   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Tırnak mantarı   reçetesi

TANI: Ayak tırnağı mantarı

 

RP:   TERBONİLE® 250 MG  28 TB DIIIB ÜÇ

                        S: 1x1 (3 ay ) tok karna

Bu Tırnak mantarı   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Tırnak mantarı  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

Tırnak mantarı   Ameliyatı ne zaman yapılır ?

Tırnak mantarı  tedavisinde Tırnak mantarı ameliyatları   kullanılan tedavilerden biridir. Genelde  ilaç tedavisinin ve  diğer tedavilerin yeterice fayda vermediği durumlarda  Tırnak mantarı    ameliyatı yapılır.  Tırnak mantarı   ameliyatı yapılacaksa tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır..  çünkü Tırnak mantarı    ameliyatlarında  gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilir.  Eğer hekiminiz Tırnak mantarı   ameliyat tavsiye ediyorsa mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra   Tırnak mantarı ameliyatı olunması daha uygundur.

Tırnak mantarı   Ameliyatı videosu

TIRNAK MANTARI   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Tırnak mantarı  kimlerde sık görülür?

Genelde  Tırnak mantarı  çocuk ve yetişkinlerde   tırnak bakımı kötü olduğu     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Tırnak mantarı   görülebilir. Ama Tırnak mantarı  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Tırnak mantarı   görülür mü ?

Tırnak mantarı  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Tırnak mantarı   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Tırnak mantarı   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Tırnak mantarı   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Tırnak mantarı   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Tırnak mantarı   nasıl oluşur ?

 Tinea  Rubrum denilen mantarın tırnaklara bulaşması sonucu Tırnak mantarı  oluşur. Tırnak mantarı   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Tırnak mantarı  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Tırnak mantarı    için  korunmak korunma yolları?

Tırnak mantarı  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel tırnak  temizliklerine azami dikkat etmeliler,  , gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Tırnak mantarı    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Tırnak mantarı   için bir kat daha artmaktadır.

 

Tırnak mantarı  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Tırnak mantarı geliştiği için  genelde Tırnak mantarı   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Tırnak mantarı  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Tırnak mantarı   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Tırnak mantarı  ilaçları

2-3 ay sistemik antifungaller. (Terbinafin veya itrakonazol)  gibi ilaçlar Tırnak mantarı  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Tırnak mantarı   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Tırnak mantarı şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Tırnak mantarı   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Tırnak mantarı  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Tırnak mantarı   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Tırnak mantarı  ilaçları nasıl kullanılır?

Tırnak mantarı  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Tırnak mantarı   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Tırnak mantarı   ilaçları sprey , hap olarak kullanılırlar.

 

Tırnak mantarı ilaçsız doğal tedavisi?

Tırnak mantarı  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Tırnak mantarı    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Tırnak mantarı   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Tırnak mantarı   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

  

Gebelikte   Tırnak mantarı

Tırnak mantarı   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Tırnak mantarı   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Tırnak mantarı   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Tırnak mantarı  bulaşıcı mıdır.

Evet çok az ihtimalde olsa bir kişiden diğerine bulaşabilir.

 

Bitkisel Tırnak mantarı  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Tırnak mantarı  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Tırnak mantarı tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Tırnak mantarı  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Tırnak mantarı   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Tırnak mantarı   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Tırnak mantarı    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Tırnak mantarı    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Tırnak mantarı    tedavisi, Düşük   Tırnak mantarıın   tedavisi,       Tırnak mantarı  akut  alerjik ,  alerji Tırnak mantarı Ameliyatları , Tırnak mantarı   alerji ,  Tırnak mantarı  tedavi ,  Tırnak mantarı  alerjisi,   alerjik  Tırnak mantarı,  alerjık Tırnak mantarı Ameliyatı ,  Tırnak mantarı   hastalıgı,   Tırnak mantarı  astalıkları ,   Tırnak mantarı    nedır,    Tırnak mantarı   ilaci,   kronik Tırnak mantarı,  Tırnak mantarı  için   belirtiler ve hastalıklar,    Tırnak mantarı    ilaclari ,   Tırnak mantarı   tedavisi,  ilaçları    Tırnak mantarı  bitkisel,   yenidoğanlarda Tırnak mantarı ,   bebeklerde Tırnak mantarı ,   çocuklarda Tırnak mantarı,    Tırnak mantarı bitkisel tedavi ,    Tırnak mantarı  alerji tedavisi,    alerji Tırnak mantarı   tedavisi ,   çocuk Tırnak mantarı,   Tırnak mantarı    çocuk,    Tırnak mantarı    krizi ,   bebeklerde Tırnak mantarı,   Tırnak mantarı    bitkisel tedavisi,   kronik Tırnak mantarı,, Tırnak mantarı    tedavisi bitkisel ,   bitkisel Tırnak mantarı   tedavisi ,Tırnak mantarı    hastalığı duası, Tırnak mantarı   duası,   Tırnak mantarıın bitkisel tedavisi,     bitkilerle Tırnak mantarı   tedavisi,    akut   Tırnak mantarı  ,  alerjik belirtileri,,    alerjik Tırnak mantarı   belirtileri,    çocuk Tırnak mantarıı,    alerjik Tırnak mantarıın belirtileri ,     akut    Tırnak mantarı   hastasi ,    allerjik Tırnak mantarı    belirtileri ,  Tırnak mantarı  hastalari,    Tırnak mantarıalerji belirtileri ,   alerji Tırnak mantarı   belirtileri   ,  akut  Tırnak mantarı   şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler   Tırnak mantarı ,  kronik Tırnak mantarı, çocukta Tırnak mantarı ,  Tırnak mantarı  şifalı bitki ,   Tırnak mantarı    bronşit tedavisi ,   Tırnak mantarı belirtileri ,   Tırnak mantarı   için şifalı bitkiler ,    Tırnak mantarı    hastalığı tedavisi,     Tırnak mantarıe iyi gelen bitkiler,    Tırnak mantarı   hastalığının tedavisi,   Tırnak mantarı   hastanesi,       Tırnak mantarı   hastaligi nedir,    Tırnak mantarı  hastaligi belirtileri,    Tırnak mantarı  bronşit belirtileri,     bronşit Tırnak mantarı   belirtileri ,   Tırnak mantarı   hastaliginin belirtileri,     Tırnak mantarı   baslangici ,      çocuklarda Tırnak mantarı  tedavisi,    Tırnak mantarı   testi,     bebeklerde Tırnak mantarı    tedavisi ,  Tırnak mantarı   makinası   Tırnak mantarı   öksürüğü   kronik Tırnak mantarı , alerjik Tırnak mantarı   nedir ,  Tırnak mantarı    belirtileri nelerdir   kronik Tırnak mantarı  Tırnak mantarı   alerjisi nedir ,  bebeklerde Tırnak mantarı     belirtileri   Sinüzi   testleri   ahmet maranki Tırnak mantarı  Tırnak mantarı   atakları,  Tırnak mantarı   doktorları   Tırnak mantarı   ilaçları isimleri   Tırnak mantarıa bitkisel çözüm,   Tırnak mantarı    bronşiale  , Tırnak mantarı   bronşit bitkisel tedavi   Tırnak mantarı   bronşit nedir  , çocuklarda Tırnak mantarı , Tırnak mantarı   ve tedavisi  , Tırnak mantarı   atağı   alerjik Tırnak mantarı   neden olur ,  Tırnak mantarı   nedir nasıl tedavi edilir  , kronik Tırnak mantarı   bronşit tedavisi  , sinirsel Tırnak mantarı , Tırnak mantarı   ölümcülmüdür  ,  Tırnak mantarı   tedavisi nasıl olur   alerjik reaksiyon tedavisi ,  Tırnak mantarı   tedavi merkezleri  , alerjik Tırnak mantarıbelirtileri nelerdir ,  alerjik Tırnak mantarın   edenleri ,  Tırnak mantarıh   astalığı geçermi  , Tırnak mantarı   sprey isimleri  ,  alarjik Tırnak mantarı   Ameliyatı ,, çocuklarda alerjik Tırnak mantarı   belirtileri    Tırnak mantarıg   eçicimidir  , çocuklarda alerjik kronik Tırnak mantarı Tırnak mantarı   tedavisi  ,  alerjik Tırnak mantarı   bronşit tedavisi ,  çocuklarda Tırnak mantarı   hastalığı  , Tırnak mantarı   ve öksürük   Tırnak mantarı   ilaçları nelerdir  , Tırnak mantarı  bronşit hastalığı  , Tırnak mantarıt    edavi yöntemleri   kronik Tırnak mantarı   nedir  , alerji tedavi yöntemleri , kronik Tırnak mantarı   Tırnak mantarı   hastalığı için şifalı bitkiler  ,  Tırnak mantarıa faydalı bitkiler  , Tırnak mantarıın tedavisi varmı   Tırnak mantarı   bronşit ilaçları  ,  Tırnak mantarı   tedavisi varmı ,   Tırnak mantarı   başlangıcı tedavisi   Tırnak mantarıa kesin çözüm ,  kronik Tırnak mantarı   tedavisi  , Tırnak mantarı   krizi belirtileri   Tırnak mantarı    belirtileri ve tedavisi ,  ahmet maranki Tırnak mantarı   tedavisi  , Tırnak mantarı   alerji testi   Tırnak mantarı     tedavisi için şifalı bitkiler , Tırnak mantarı   nasıl tedavi edilir ,  nefes darlığı Tırnak mantarı  alerji nasıl tedavi edilir, ,  Tırnak mantarı   tedavisinde şifalı bitkiler  , Tırnak mantarı   atak tedavisi   Tırnak mantarı   ve belirtileri  , Tırnak mantarı   tedavisinde kullanılan bitkiler ,  bronşit hastalığı tedavisi ,  Tırnak mantarı   tedavisi şifalı bitkiler   , maranki Tırnak mantarı   tedavisi   Tırnak mantarı   öldürürmü ,  Tırnak mantarı   çeşitleri   Tırnak mantarı   krizi tedavisi   Tırnak mantarı   aşısı   alerjik Tırnak mantarıilaçları ,  alerjik Tırnak mantarı   bronşit   Tırnak mantarıs   preyleri ,  bebeklerde Tırnak mantarı   bronşit  , Tırnak mantarı   bronşit şifalı bitkiler ,  çocuklarda Tırnak mantarı   bronşit   Tırnak mantarı   hastalığının nedenleri  ,  bebeklerde alerjik Tırnak mantarı  ,Tırnak mantarıiçin bitkisel tedavi  , Tırnak mantarı   geçermi   ,Tırnak mantarı   doğal tedavi  , Tırnak mantarı   tedavileri 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder