gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla UÇUK

23 Mart 2013 Cumartesi 18:38
Bu haber 2856 kez okundu

Uçuk nedir? Uçuk herpes vürüşü tarafından ciltte oluşturulan vezikül içeren lezyonlardır. .bir çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlarvb. ) ve özellikle immün direncin düştüğü durumlar gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  UÇUK
 Uçuk  nedir?

Uçuk herpes vürüşü tarafından ciltte oluşturulan vezikül içeren lezyonlardır.   .bir çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan  stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlarvb. ) ve özellikle immün direncin düştüğü durumlar gibi  nedenler  nedeniyle  gelişen tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Uçuk resmi (), görüntüsü (görüntüleri)

Uçuk resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

 RESİMLER

Uçuk nasıl bir hastalıktır?

Uçuk  hepes virüsüne bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Uçuk  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Uçuk  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Uçuk  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Uçuk  çeşitleri nelerdir.

Dudakta, genital bölgede, gözde, sinirde, sırtta veya ciltte herhangi bir bölgede hastalık yapan tipleri vardır.  

 

Akut Uçuk

Uçuk  genel olarak akut  Uçuk   ve   kronik  Uçuk  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Uçuk  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Uçuk  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Uçuk   belirtileri   ve   kronik  Uçuk  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Uçuk   nedenleri   ve   kronik  Uçuk  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Uçuk   tedavisi   ve   kronik  Uçuk  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

 

Uçuk  nedenleri nelerdir?

Uçuk  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlarvb. ) ve özellikle immün direncin düştüğü durumlar gibi nedenler Uçuk  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Uçuk  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Uçuk gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Uçuk  belirtileri nelerdir?

Uçuk bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Uçuk  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir

Herpes labialis ve cilt herpesi: Vucudun her yerinde görülebilmekle beraber özellikle deri ve mukozanın birleştiği ağız ve burun etrafında, eritematöz alan üzerinde çok sayıda veziküllerle kendini gösterir. Aynı yerde tekrar çıkarlar ve bulaşıcıdırlar.

Zona: Suçiçeği geçiren kimselerin % 20 si Zona geçirir. Genelde gövdede ve kalçalarda sağ veya sol tarafında tek tarafı saran veya bir hattı izleyen bir alanda gelişen ağrı, iğnelenme, hassasiyet başlar. Ama en çok sırt bölgesinde tek yönlü sinir trasesine paralel olara lezyonlar görülür.  Beraberinde hafif ateş ve baş ağrısı da olabilir. Genelde 1-3 gün içinde aynı alanda eritemli veziküller gelişir. Bazen yüz, kol ve bacaklarda da görülebilir. Oluşan Ağrının aylarca, bazen yıllarca sürebildiği görülmüştür. Erken tedavi ağrıyı azaltır süresini kısaltır.

Genital herpes: Eritemli zeminde çok acı veren kaşıntılı veziküller, genital bölgeyi etkileyen yumrular, döküntüler ve idrar yaparken duyulan ağrı, bazen ateş, halsizlik, LAP gibi belirtiler olabilir.  Bu belirtiler 10 ile 15 gün sürebilir..   

Uçuk  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Uçuk   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Uçuk  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Uçuk  tanısı nasıl konulur?

Uçuk   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Uçuk  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene gibi  tanı yöntemleri Uçuk   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Uçuk   tanısı koymak oldukça zordur.

** Vücudun neresinde olursa olsun eritemli veziküller lezyonlar varsa önce herpes enfeksiyonları düşünülmelidir.

** Herpes enfeksiyonlarında kümelenmiş veziküller küçük olduğundan bazen veziküllerin farkına varılamayabilir.

 

Uçuk   tedavisi nasıl olur ? . Uçuk   tedavisi nedir? .

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Uçuk   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. 

Herpes labialis tedavisi: Topikal asiklovir + aneljzik

ZOVİRAX UÇUK KREMİ Doz: Günde 5 defa lezyonları örtecek şekilde 1 hafta kullanılır.

** Lezyon çıkmadan  kaşıntı varken sürülür  yoksa faydası  olmaz.

** Yaygın hastalığı olanlarda, göz tutulumu olanlarda ve ağrısı fazla olanlarda kortizol içeren ilaçlar kullanılabilir.

    Göz tutulumunda: ZOVİRAX Oftalmik POMAD ( Günde 5 kez alt konjiktival kese içine sürülür.)

 

      Tekrarlayan hepes labialis, genital herpes, zona zoster, yaygın herpes tedavisi:

**Sistemik (oral/IV) asiklovir kullanılır.

ZOVİRAX® 250 mg FLAKON ( 5 adet flakon )

ZOVİRAX®  400 mg/5ml  100ml FORT SÜSP

AKLOVİR® 200mg 25 tb, 800mg  20 tb,  200mg/5ml 100ml süsp.

        DOZ:(Normal immün sisteme sahip hastalar için )

    Tekrarlayan hepes labialis: tedavi dozu:5X200mg 5 gün, proflaksi dozu:4x200mg 5 gün

    Genital herpes: Oral ≥12 yaş: 1000-1200 mg/gün  3-5 dozda 7-10 gün. Oral <12 yaş: 40-80 mg/kg/ gün 3-4 dozda 5-10 gün (max: 1000 mg/gün).  IV tedavi: 15 mg/kg/gün 3 dozda 5-7 gün

    Zona zoster: oral tedavi: ≥12 yaş  40 mg/kg/gün 5 dozda 5-7 gün, VEYA  5x800mg 7 gün.

IV tedavi: yetişkin ve çocuk 30 mg/kg/gün 3 dozda 7-10 gün

** Detaylı Asiklovir dozuna bakınız.

Uçuk   geç tedavi edilirse Uçuk olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Uçuk   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

 

Uçuk   reçetesi

Uçuk ÖRNEK REÇETE

        TANI: Uçuk

RP1    ZOVİRAX® UÇUK KREMİ DIB BİR

                                          S: 5X1 (lezyon  çıkmadan  kaşıntı varken tabaka şeklinde sürülür.)

** Çok ağrı varsa aneljezik yazılabilir. Enfeksiyon varsa antibakteriyel kullanılabilir.Bu Uçuk   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Uçuk  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

UÇUK   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Uçuk  kimlerde sık görülür?

Genelde  Uçuk  çocuk ve yetişkinlerde  stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve uv ışınları, adet dönemi, hamilelik, ilaçlar (steroid kemoterapi vb), hastalıklar (lenfoma, lösemi, sıradan enfeksiyonlarvb. ) ve özellikle immün direncin düştüğü durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Uçuk   görülebilir. Ama Uçuk  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Uçuk   görülür mü ?

Uçuk  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Uçuk   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Uçuk   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Uçuk   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Uçuk   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Uçuk   nasıl oluşur ?

Herpes virüsüne  bağlı olarak  Uçuk  oluşur. Uçuk   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Uçuk  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Uçuk    için  korunmak korunma yolları?

Uçuk  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Uçuk    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Uçuk   için bir kat daha artmaktadır.

 

Uçuk  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Uçuk geliştiği için  genelde Uçuk   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Uçuk  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Uçuk   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Uçuk  ilaçları

Topikal s,stemik  asiklovir + aneljzik  gibi ilaçlar Uçuk  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Uçuk   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Uçuk şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Uçuk   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Uçuk  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Uçuk   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Uçuk  ilaçları nasıl kullanılır?

Uçuk  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Uçuk   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Uçuk ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz),  oral kullanılır.  

 

Uçuk ilaçsız doğal tedavisi?

Uçuk  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Uçuk    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Uçuk   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Uçuk   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Uçuk testleri

Uçuk    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Uçuk   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Uçuk   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Uçuk

Uçuk   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Uçuk   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Uçuk   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Uçuk  bulaşıcı mıdır. Uçuk nasıl bulaşır ?

Evet  Uçuk... bulaşıcı bir hastalıktır   dokunmakla, öpmekle,   bulaşabilir.

 

Uçuk  aşısı

Uçuk  aşısı oldukça faydalıdır. Genelde kişiyi Uçukgeçirmeye karşı tam  korur yada en azından hafif geçirmesini sağlar.  Bu yüzden Uçuk   geçirme riski yüksek olan kişiler muhakkak Uçuk   aşısı yaptırmaları önerilir. Uçuk   aşısının  yan etkileri veya komplikasyonları çok azdır.  Bunlar Uçuk  aşısının yararları yanında halk tabiri ile devede kulak  kalır.  O yüzden doktorunuz Uçuk  aşısı öneriyorsa  Uçuk  aşısı yaptırmanızda fayda olacaktır.

 

Bitkisel Uçuk  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Uçuk  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Uçuk tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Uçuk  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Uçuk   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Uçuk   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Uçuk    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Uçuk    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Uçuk     tedavisi, Düşük   Uçukin tedavisi,       Uçuk aku,t  alerjik   alerji Uçuk,  Ameliyatları  Uçuk   alerji.   Uçuk      tedavi,   Uçuk  alerjisi,   allerjik Uçuk,     alerjık Uçuk Ameliyatı,     Uçuk    hastalıgı,      Uçuk    hastalıkları,    Uçuk   nedır,,     Uçuk      ilaci,   kronik Uçuk,     Uçuk  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Uçuk   ilaclari,    Uçuk     tedavisi ilaçları,    Uçuk    bitkisel,    yenidoğanlarda Uçuk,,,,  bebeklerde Uçuk,,    çocuklarda Uçuk,,      Uçuk bitkisel tedavi,    Uçuk      alerji tedavisi ,   alerji Uçuk     tedavisi,   çocuk Uçuk    ,   Uçuk     çocuk,    Uçuk    krizi,    bebeklerde Uçuk,      Uçuk   bitkisel tedavisi,    kronik Uçuk    , Uçuk     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Uçuk    tedavisi,     Uçukın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Uçuk  tedavisi ,      akut   Uçuk    alerjik belirtileri,     alerjik Uçuk     belirtileri,    çocuk Uçukı,      alerjik Uçukın belirtileri ,      akut    Uçuk     hastasi,   allerjik Uçuk      belirtileri,    Uçuk     hastalari,    Uçuk     alerji belirtileri,    alerji Uçuk      belirtileri ,   akut  Uçuk     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Uçuk ,    kronik Uçuk     çocukta,  Uçuk  Uçuk    şifalı bitki ,  Uçuk     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Uçuk     için şifalı bitkiler,    Uçuk    hastalığı tedavisi,    Uçuke   iyi gelen bitkiler,    Uçuk     hastalığının tedavisi ,   Uçuk    hastanesi,       Uçuk    hastaligi nedir,    Uçuk     hastaligi belirtileri ,   Uçuk     bronşit belirtileri,    bronşit Uçuk    belirtileri,    Uçuk    hastaliginin belirtileri,    Uçuk    baslangici ,     çocuklarda Uçuk   tedavisi,    Uçuk    testi,    bebeklerde Uçuk   tedavisi,    Uçuk    makinası ,   Uçuk   öksürüğü  ,  kronik Uçuk,    alerjik Uçuk   nedir ,   Uçuk     belirtileri nelerdir,    kronik Uçuk,   Uçuk     alerjisi nedir,    bebeklerde Uçuk     belirtileri ,   Uçuk   testleri ,   ahmet maranki Uçuk  Uçuk   atakları ,   Uçuk    doktorları ,   Uçuk   ilaçları isimleri ,   Uçuka bitkisel çözüm ,    Uçuk    bronşiale,   Uçuk     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Uçuk    bronşit nedir,    çocuklarda Uçuk,m    Uçuk   ve tedavisi ,   Uçuk    atağı  , alerjik Uçuk   neden olur,    Uçuk    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Uçuk   bronşit tedavisi,    sinirsel Uçuk  Uçuk   ölümcülmüdür ,    Uçuk     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Uçuk    tedavi merkezleri,    alerjik Uçuk     belirtileri  nelerdir,   alerjik Uçuk     nedenleri ,   Uçuk     hastalığı geçermi ,   Uçuk   sprey isimleri  ,    alarjik Uçuk    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Uçuk     belirtileri,     Uçuk    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Uçuk ,   Uçuk    tedavisi  ,   alerjik Uçuk   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Uçuk      hastalığı,    Uçuk      ve öksürük,    Uçuk    ilaçları nelerdir,    Uçuk     bronşit hastalığı,    Uçuk     tedavi yöntemleri  ,  kronik Uçuk      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Uçuk    ,  Uçuk      hastalığı için şifalı bitkiler,     Uçuka    faydalı bitkiler,    Uçukın   tedavisi varmı ,    Uçuk    bronşit ilaçları,      Uçuk    tedavisi varmı ,     Uçuk    başlangıcı tedavisi ,   Uçuka kesin çözüm,    kronik Uçuk     tedavisi ,   Uçuk      krizi belirtileri,    Uçuk      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Uçuk     tedavisi,    Uçuk     alerji testi  ,  Uçuk    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Uçuk    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Uçuk     alerji nasıl tedavi edilir ,    Uçuk     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Uçuk   atak tedavisi ,  Uçuk    ve belirtileri ,   Uçuk     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Uçuk    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Uçuk   tedavisi ,   Uçuk    öldürürmü ,    Uçuk     çeşitleri,    Uçuk     krizi tedavisi ,    Uçuk    aşısı ,   alerjik Uçuk   ilaçları ,   alerjik Uçuk   bronşit,    Uçuk    spreyleri ,   bebeklerde Uçuk    bronşit ,   Uçuk   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Uçuk   bronşit ,   Uçuk   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Uçuk ,   Uçuk   için bitkisel tedavi ,,    Uçuk    geçermi,     Uçuk   doğal tedavi ,   Uçuk   tedavileri ,  

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder