gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla VİTİLİGO

23 Mart 2013 Cumartesi 19:24
Bu haber 16458 kez okundu

Vitiligo nedir? Vitiligo kısacası cilde veya kıllara renk veren melanosit adındaki hücrelerin azalması yada tükenmesi sonucu dokularda oluşan beyazlık olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  VİTİLİGO
 Vitiligo  nedir?

Vitiligo    kısacası   cilde veya kıllara  renk veren melanosit adındaki hücrelerin   azalması yada tükenmesi sonucu dokularda oluşan beyazlık   olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Vitiligo resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri)

Vitiligo resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Vitiligo  nasıl bir hastalıktır?

Vitiligo   melanosit adındaki hücrelerin   azalması yada tükenmesine  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Vitiligo  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Vitiligo  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Vitiligo  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Vitiligo  nedenleri nelerdir?

Vitiligo  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, ateşli hastalıklar, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  sıkıntılı stresli bir süreçten geçmek, vitaminsizlik-gerekli gıdanın alınamaması, antibiyotik ilaç tedavileri, ağrılı, uyku bozukluğu ve psikolojik bunalım nedenler Vitiligo  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Vitiligo  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Vitiligo gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Vitiligo  belirtileri nelerdir?

Vitiligo bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Vitiligo  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler  cilt ve kıllarda beyazlama     gibi belirtilerdir.   Vitiligo  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Vitiligo   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Vitiligo  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Vitiligo  tanısı nasıl konulur?

Vitiligo   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Vitiligo  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene  gibi  tanı yöntemleri Vitiligo   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Vitiligo   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Vitiligo   tedavisi nasıl olur ? . Vitiligo   tedavisi nedir? . Vitiligo  ne iyi gelir ? Vitiligo  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Vitiligo   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.

 Kısacası  

  Hücre Sprey i

  Fototerapi

  Dar Bant UVB Tedavisi

  PUVA ile ışık Tedavisi

  Mikrofototerapi (Lumera,BClear,Multiclear)

  İlaç Tedavileri ( bunlar Pimekrolimus ve takrolimus )

  Topikal kortikosteroitedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.

Vitiligo   geç tedavi edilirse Vitiligo olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Vitiligo   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Vitiligo   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Vitiligo  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Vitiligo  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Vitiligo    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Vitiligo için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Vitiligo  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Vitiligo   reçetesi

Vitiligo   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Vitiligo   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Vitiligo reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Vitiligo     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Vitiligo reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Vitiligo    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Vitiligo  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Vitiligo   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Vitiligo  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

Vitiligo   Ameliyatı ne zaman yapılır ?

Vitiligo  tedavisinde Vitiligo ameliyatları   kullanılan tedavilerden biridir. Genelde  ilaç tedavisinin ve  diğer tedavilerin yeterice fayda vermediği durumlarda  Vitiligo    ameliyatı yapılır.  Vitiligo   ameliyatı yapılacaksa tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır..  çünkü Vitiligo    ameliyatlarında  gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilir.  Eğer hekiminiz Vitiligo   ameliyat tavsiye ediyorsa mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra   Vitiligo ameliyatı olunması daha uygundur.

Vitiligo   Ameliyatı videosu

 

VİTİLİGO   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

 

Vitiligo  çeşitleri nelerdir.

elde Vitiligo

elde  görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

ciltte Vitiligo

cillte görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

deride Vitiligo

deride görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

yüzde Vitiligo

yüzdegörülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

Gözde  Vitiligo

Gözde görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

 Dişte Vitiligo

Dişte görülen lekeler Vitiligo değildir daha çok minarel flor eksikliğinde görülür..

 

dudakta Vitiligo

dudakta  görülen lekeler Vitiligo değildir daha çok minarel flor eksikliğinde görülür..

 

kolda Vitiligo

kolda görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

Vücutta  Vitiligo

görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

bebeklerde Vitiligo

bebeklerde görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

Tırnaklardaki Vitiligo

Tırnalarda görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

Boyunda  Vitiligo

Boyunda a görülen Vitiligo olarak tanımlanır.

 

 

Vitiligo  kimlerde sık görülür?

Genelde  Vitiligo  çocuk ve yetişkinlerde  çeşitli durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Vitiligo   görülebilir. Ama Vitiligo  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde Vitiligo   görülür mü ?

Vitiligo  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Vitiligo   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzerlik gösterdiği gibi bazen çok farklılıkta gösterebilir.. Sadece Vitiligo   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Vitiligo   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır.

Vitiligo   nasıl oluşur ?

cilde veya kıllara  renk veren melanosit adındaki hücrelerin   azalması yada tükenmesi sonucu Vitiligo  oluşur. Vitiligo   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Vitiligo  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Vitiligo    için  korunma yolları?

Vitiligo  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Vitiligo    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Vitiligo   için bir kat daha artmaktadır.

 

Vitiligo  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Vitiligo geliştiği için  genelde Vitiligo   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Vitiligo  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Vitiligo   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Vitiligo  ilaçları

Pimekrolimustakrolimus  veTopikal kortikosteroit  gibi ilaçlar Vitiligo  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Vitiligo   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Vitiligo şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Vitiligo   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Vitiligo  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Vitiligo   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Vitiligo  ilaçları nasıl kullanılır?

Vitiligo  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Vitiligo   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Vitiligo ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz), kas içi (intramüskükler),  merhem ve oral kullanılır. Vitiligo   ilaçlarının kullanma şekli için lütfen aşağıdaki görsel video ve resimler bakınız.

 

Vitiligo ilaçsız doğal tedavisi?

Vitiligo  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Vitiligo    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Vitiligo   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Vitiligo   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Vitiligo

Vitiligo   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Vitiligo   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Vitiligo   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Vitiligo  bulaşıcı mıdır. Vitiligo nasıl bulaşır ?

Hayır Vitiligo.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

Bitkisel Vitiligo  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Vitiligo  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Vitiligo tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Vitiligo  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Vitiligo   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Vitiligo   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Vitiligo    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Vitiligo    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Vitiligo     tedavisi, Düşük   Vitiligoin tedavisi,       Vitiligo aku,t  alerjik   alerji Vitiligo,  Ameliyatları  Vitiligo   alerji.   Vitiligo      tedavi,   Vitiligo  alerjisi,   allerjik Vitiligo,     alerjık Vitiligo Ameliyatı,     Vitiligo    hastalıgı,      Vitiligo    hastalıkları, Vitiligo ne iyi gelir. Vitiligo kesin çözüm,  Vitiligo nasıl düzelir,    Vitiligo   nasıl gelişir.   Vitiligo   nedır,,     Vitiligo      ilaci,   kronik Vitiligo Vitiligo   başlangıcı tedavisi   Vitiligoa kesin çözüm, ,    Vitiligo  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Vitiligo   ilaclari,    Vitiligo     tedavisi ilaçları,    Vitiligo    bitkisel,    yenidoğanlarda Vitiligo,  Vitiligo   tedavisi ,Vitiligo    hastalığı duası, Vitiligo   duası,,,,  bebeklerde Vitiligo,,    çocuklarda Vitiligo,,      Vitiligo bitkisel tedavi,    Vitiligo      alerji tedavisi ,   alerji Vitiligo     tedavisi,   çocuk Vitiligo    ,   Vitiligo     çocuk,    Vitiligo    krizi,    bebeklerde Vitiligo,      Vitiligo   bitkisel tedavisi,    kronik Vitiligo    , Vitiligo     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Vitiligo    tedavisi,     Vitiligoın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Vitiligo  tedavisi ,      akut   Vitiligo    alerjik belirtileri,     alerjik Vitiligo     belirtileri,    çocuk Vitiligoı,      alerjik Vitiligoın belirtileri ,      akut    Vitiligo     hastasi,   allerjik Vitiligo      belirtileri,    Vitiligo     hastalari,    Vitiligo     alerji belirtileri,    alerji Vitiligo      belirtileri ,   akut  Vitiligo     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Vitiligo ,    kronik Vitiligo     çocukta,  Vitiligo  Vitiligo    şifalı bitki ,  Vitiligo     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Vitiligo     için şifalı bitkiler,    Vitiligo    hastalığı tedavisi,    Vitiligoe   iyi gelen bitkiler,    Vitiligo     hastalığının tedavisi ,   Vitiligo    hastanesi,       Vitiligo    hastaligi nedir,    Vitiligo     hastaligi belirtileri ,   Vitiligo     bronşit belirtileri,    bronşit Vitiligo    belirtileri,    Vitiligo    hastaliginin belirtileri,    Vitiligo    baslangici ,     çocuklarda Vitiligo   tedavisi,    Vitiligo    testi,    bebeklerde Vitiligo   tedavisi,    Vitiligo    makinası ,   Vitiligo   öksürüğü  ,  kronik Vitiligo,    alerjik Vitiligo   nedir ,   Vitiligo     belirtileri nelerdir,    kronik Vitiligo,   Vitiligo     alerjisi nedir,    bebeklerde Vitiligo     belirtileri ,   Vitiligo   testleri ,   ahmet maranki Vitiligo  Vitiligo   atakları ,   Vitiligo    doktorları ,   Vitiligo   ilaçları isimleri ,   Vitiligoa bitkisel çözüm ,    Vitiligo    bronşiale,   Vitiligo     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Vitiligo    bronşit nedir,    çocuklarda Vitiligo,m    Vitiligo   ve tedavisi ,   Vitiligo    atağı  , alerjik Vitiligo   neden olur,    Vitiligo    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Vitiligo   bronşit tedavisi,    sinirsel Vitiligo  Vitiligo   ölümcülmüdür ,    Vitiligo     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Vitiligo    tedavi merkezleri,    alerjik Vitiligo     belirtileri  nelerdir,   alerjik Vitiligo     nedenleri ,   Vitiligo     hastalığı geçermi ,   Vitiligo   sprey isimleri  ,    alarjik Vitiligo    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Vitiligo     belirtileri,     Vitiligo    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Vitiligo ,   Vitiligo    tedavisi  ,   alerjik Vitiligo   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Vitiligo      hastalığı,    Vitiligo      ve öksürük,    Vitiligo    ilaçları nelerdir,    Vitiligo     bronşit hastalığı,    Vitiligo     tedavi yöntemleri  ,  kronik Vitiligo      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Vitiligo    ,  Vitiligo      hastalığı için şifalı bitkiler,     Vitiligoa    faydalı bitkiler,    Vitiligoın   tedavisi varmı ,    Vitiligo    bronşit ilaçları,      Vitiligo    tedavisi varmı ,     Vitiligo    başlangıcı tedavisi ,   Vitiligoa kesin çözüm,    kronik Vitiligo     tedavisi ,   Vitiligo      krizi belirtileri,    Vitiligo      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Vitiligo     tedavisi,    Vitiligo     alerji testi  ,  Vitiligo    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Vitiligo    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Vitiligo     alerji nasıl tedavi edilir ,    Vitiligo     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Vitiligo   atak tedavisi ,  Vitiligo    ve belirtileri ,   Vitiligo     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Vitiligo    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Vitiligo   tedavisi ,  Vitiligo ilk yardım ,    Vitiligo    öldürürmü ,    Vitiligo     çeşitleri,    Vitiligo     krizi tedavisi ,    Vitiligo    aşısı ,   alerjik Vitiligo   ilaçları ,   alerjik Vitiligo   bronşit,    Vitiligo    spreyleri , Vitiligo    en iyi ilaç,  Vitiligo iyi gelen ilaçlar,   Vitiligo  krem merhem şampuanı,  Vitiligo   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Vitiligo    bronşit ,   Vitiligo   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Vitiligo   bronşit ,   Vitiligo   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Vitiligo ,   Vitiligo   için bitkisel tedavi ,,    Vitiligo    geçermi,     Vitiligo   doğal tedavi ,   Vitiligo   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder