gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla YILANCIK

23 Mart 2013 Cumartesi 19:21
Bu haber 8719 kez okundu

Yılancık nedir? Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

Sorularla  YILANCIK
 Yılancık  nedir?

 Kısacası cilt enfeksiyonudur. Bir çok tipi vardır.

 

Yılancık resmi (), görüntüsü (görüntüleri)

Yılancık resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Yılancık  nasıl bir hastalıktır?

Yılancık   ciltteki anfeksiyona  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Yılancık  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Yılancık  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Yılancık  iyi bir şekilde tedavi   

 

Yılancık  nedenleri nelerdir?

Yılancık  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  En sık normal doku florası olan streptokoklar, stafilokoklar, apsede anearoblar, diyabetlilerde gram negatifler , En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan gelişme  gibi nedenler Yılancık  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Yılancık  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Yılancık gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Yılancık  belirtileri nelerdir?

ERİZİPEL (YILANCIK): Genelde burun veya çenede parlak kırmızı bir benek belirir, genişler sıcak ve ağrılı bir hal alır. Sağlam deriden keskin bir sınırla ayrılır. Buna ateş, üşüme, kas krampları ve titreme eşlik eder. İkinci sıklıkta da bacaklarda görülür.

Yılancık  tanısı nasıl konulur?

Yılancık   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Yılancık  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Yılancık   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Yılancık   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Yılancık   tedavisi nasıl olur ? . Yılancık   tedavisi nedir? . yılancık  ne iyi gelir ? yılancık  nasıl geçer ?

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Yılancık   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.   

TEDAVİ:

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su ile yıkamadır.

** Hayvan ve böcek ısırmalarında da Amoksisilin- Klavulanik asit 1. Tercihtir.

Hafif vakalarda: Oral tedavi yeterlidir.

Orta şiddetteki vakalarda: Ayaktan IM tedavi verilebilir

Şİddetli vakalar, servikal ve submandibular bölge vakalarında: Solunum obstrüksiyonu nedeniyle) hastalar yatırılarak IV antibiyoterapi ile tedavi edilir.

İLAÇLAR (yetişkin ve çocuk) 

     Oral tedavi:

1. tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: Doz40-50 mg/kg/gün Yetişkin: 2-3 x 1gr 7-10 gün

KLAMOKS® BID 200/28 SÜSP , 400/57  SÜSP (70–100ml),625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

Sefaklor: CECLOR 125-250mg 100 ml süsp, veya CEC 250-500mg-1000mg (20 tb) efersan tablet

      Doz: 20-40 mg/kg/gün 3-4 dozda

 

    IV/IM tedavi:

1. Tercih Ampisilin-sulbaktam COMBİSİD® 0,5-1gr flk (150mg/kg/gün) IM 2doz, IV 4 doz.

            Sefazol:CEFOZİN® 250-500-1gr flk (IM) Doz: 50-100 mg/kg/gün 2 dozda  (yetişkin 2x 1gr) tercih edebilir. (Pratisyen  hekimler amp-sulb yazamadıklarında IM olarak sefazol yazabilirler)

Klindamisin: KLİNDAN® 150 mg KAPSÜL, 300-600mg AMP

                     Doz: Oral/IV: 10-20mg/kg/gün 3-4 dozda)

Metronidazol: FLAGYL® 125 mg 120 ml ŞURUP  500 mg  20 TB  Doz: 30 mg/kg/gün 3 dozda

Topikal antibiyotik:BACTROBAN® POMAD / KREM Doz: Günde 3  kez lezyona sürülür.

Antipiretik:Parasetamol  Doz: 10-30mg/kg/doz 3-4 doz, max:100mg/kg/gün ve yetişkin 3x500mg)

TYLOL® 120 Mg sup. (fitil) veya 120 -250 Mg SURUP veya 500 Mg TB   DIB BIR 3*1  

Yılancık   geç tedavi edilirse Yılancık olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Yılancık   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

 

Yılancık   reçetesi

Yılancık ÖRNEK REÇETE

TANI:: Yumuşak doku enfeksiyonu (yetişkin)

RP1:   KLAMOKS® BID 1GR  FİLM TB  DIB BIR

                                                 S: 2X1 TB (7 gün)

TYLOL®       500 MG    TB DIB BİR

                                           S: 3 X1 TB

BACTROBAN® POMAD DIB BİR

                                               3X1

** Sabunlu su ile yıkama önerilir.

** 1-2 gün içinde klinik durmaz ve gerilemezse hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Bu Yılancık   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Yılancık  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

  

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Yılancık  kimlerde sık görülür?

Genelde  Yılancık  çocuk ve yetişkinlerde   En sık doku travması,yaralanma, tırnak çekme, böçek ısırığı, hayvan ısırıkları  veya spontan olarak gelişir.. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Yılancık   görülebilir. Ama Yılancık  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde  Yılancık   görülür mü ?

Yılancık  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Yılancık   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Yılancık   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Yılancık   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Yılancık   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.

 

Yılancık   nasıl oluşur ?

Cildin enfeksiyon kapmasına   bağlı olarak  sonucu Yılancık  oluşur. Yılancık   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Yılancık  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Yılancık    için  korunma yolları?

Yılancık  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Yılancık    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Yılancık   için bir kat daha artmaktadır.

 

Yılancık  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Yılancık geliştiği için  genelde Yılancık   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Yılancık  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Yılancık   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

Yılancık  ilaçları

Hepsinde hastalığın şiddetine göre:oral/IV/IM antibiyotik +NSAI+ topikal antibiyotik. (7-10 Gün.) + sabunlu su gibi ilaçlar Yılancık  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Yılancık   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Yılancık şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Yılancık   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Yılancık  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Yılancık   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Yılancık ilaçsız doğal tedavisi?

Yılancık  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Yılancık    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Yılancık   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Yılancık   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Yılancık

Yılancık   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Yılancık   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Yılancık   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Yılancık  bulaşıcı mıdır. Yılancık nasıl bulaşır ?

Hayır Yılancık.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Yılancık  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Yılancık  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Yılancık tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Yılancık  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Yılancık   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Yılancık   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Yılancık    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Yılancık    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Yılancık     tedavisi, Düşük   Yılancıkin tedavisi,       Yılancık aku,t  alerjik   alerji Yılancık,  Ameliyatları  Yılancık   alerji.   Yılancık      tedavi,   Yılancık  alerjisi,   allerjik Yılancık,     alerjık Yılancık Ameliyatı,     Yılancık    hastalıgı,      Yılancık    hastalıkları, yılancık ne iyi gelir. yılancık kesin çözüm,  yılancık nasıl düzelir,    yılancık   nasıl gelişir.   Yılancık   nedır,,     Yılancık      ilaci,   kronik Yılancık Yılancık   başlangıcı tedavisi   Yılancıka kesin çözüm, ,    Yılancık  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Yılancık   ilaclari,    Yılancık     tedavisi ilaçları,    Yılancık    bitkisel,    yenidoğanlarda Yılancık,  Yılancık   tedavisi ,yılancık    hastalığı duası, yılancık   duası,,,,  bebeklerde Yılancık,,    çocuklarda Yılancık,,      Yılancık bitkisel tedavi,    Yılancık      alerji tedavisi ,   alerji Yılancık     tedavisi,   çocuk Yılancık    ,   Yılancık     çocuk,    Yılancık    krizi,    bebeklerde Yılancık,      Yılancık   bitkisel tedavisi,    kronik Yılancık    , Yılancık     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Yılancık    tedavisi,     Yılancıkın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Yılancık  tedavisi ,      akut   Yılancık    alerjik belirtileri,     alerjik Yılancık     belirtileri,    çocuk Yılancıkı,      alerjik Yılancıkın belirtileri ,      akut    Yılancık     hastasi,   allerjik Yılancık      belirtileri,    Yılancık     hastalari,    Yılancık     alerji belirtileri,    alerji Yılancık      belirtileri ,   akut  Yılancık     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Yılancık ,    kronik Yılancık     çocukta,  Yılancık  Yılancık    şifalı bitki ,  Yılancık     bronşit tedavisi,    astimin belirtileri,,    Yılancık     için şifalı bitkiler,    Yılancık    hastalığı tedavisi,    yılancıke   iyi gelen bitkiler,    Yılancık     hastalığının tedavisi ,   Yılancık    hastanesi,       Yılancık    hastaligi nedir,    Yılancık     hastaligi belirtileri ,   Yılancık     bronşit belirtileri,    bronşit Yılancık    belirtileri,    Yılancık    hastaliginin belirtileri,    Yılancık    baslangici ,     çocuklarda Yılancık   tedavisi,    Yılancık    testi,    bebeklerde Yılancık   tedavisi,    Yılancık    makinası ,   Yılancık   öksürüğü  ,  kronik Yılancık,    alerjik Yılancık   nedir ,   Yılancık     belirtileri nelerdir,    kronik Yılancık,   Yılancık     alerjisi nedir,    bebeklerde Yılancık     belirtileri ,   Yılancık   testleri ,   ahmet maranki Yılancık  Yılancık   atakları ,   Yılancık    doktorları ,   Yılancık   ilaçları isimleri ,   Yılancıka bitkisel çözüm ,    Yılancık    bronşiale,   Yılancık     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Yılancık    bronşit nedir,    çocuklarda Yılancık,m    Yılancık   ve tedavisi ,   Yılancık    atağı  , alerjik Yılancık   neden olur,    Yılancık    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Yılancık   bronşit tedavisi,    sinirsel Yılancık  Yılancık   ölümcülmüdür ,    Yılancık     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Yılancık    tedavi merkezleri,    alerjik Yılancık     belirtileri  nelerdir,   alerjik Yılancık     nedenleri ,   Yılancık     hastalığı geçermi ,   Yılancık   sprey isimleri  ,    alarjik Yılancık    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Yılancık     belirtileri,     Yılancık    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Yılancık ,   Yılancık    tedavisi  ,   alerjik Yılancık   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Yılancık      hastalığı,    Yılancık      ve öksürük,    Yılancık    ilaçları nelerdir,    Yılancık     bronşit hastalığı,    Yılancık     tedavi yöntemleri  ,  kronik Yılancık      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Yılancık    ,  Yılancık      hastalığı için şifalı bitkiler,     Yılancıka    faydalı bitkiler,    Yılancıkın   tedavisi varmı ,    Yılancık    bronşit ilaçları,      Yılancık    tedavisi varmı ,     Yılancık    başlangıcı tedavisi ,   Yılancıka kesin çözüm,    kronik Yılancık     tedavisi ,   Yılancık      krizi belirtileri,    Yılancık      belirtileri ve tedavisi  ,n  ahmet maranki Yılancık     tedavisi,    Yılancık     alerji testi  ,  Yılancık    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Yılancık    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Yılancık     alerji nasıl tedavi edilir ,    Yılancık     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Yılancık   atak tedavisi ,  Yılancık    ve belirtileri ,   Yılancık     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Yılancık    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Yılancık   tedavisi ,   Yılancık    öldürürmü ,    Yılancık     çeşitleri,    Yılancık     krizi tedavisi ,    Yılancık    aşısı ,   alerjik Yılancık   ilaçları ,   alerjik Yılancık   bronşit,    Yılancık    spreyleri , yılancık    en iyi ilaç,  yılancık iyi gelen ilaçlar,   yılancık  krem merhem şampuanı,  yılancık   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Yılancık    bronşit ,   Yılancık   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Yılancık   bronşit ,   Yılancık   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Yılancık ,   Yılancık   için bitkisel tedavi ,,    Yılancık    geçermi,     Yılancık   doğal tedavi ,   Yılancık   tedavileri ,  

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder