gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

ÇOCUKLARDA ALTINI ISLATMA (ENÜRZİS NAKTURNA)

11 Kasım 2013 Pazartesi 22:28
Bu haber 8785 kez okundu

Altını ıslatma kısacası geceleyin altını ıslatma olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

ÇOCUKLARDA  ALTINI ISLATMA (ENÜRZİS NAKTURNA)

Sorularla
ÇOCUKLARDA

ALTINI ISLATMA
(ENÜRZİS NAKTURNA)

 

 

Altını ıslatma  nedir?

Altını ıslatma    kısacası   geceleyin altını ıslatma olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Altını ıslatma  nasıl bir hastalıktır?

Altını ıslatma   .genelde psikolojik nedenlere bazen de hastalıklara   bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Altını ıslatma  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Altını ıslatma  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Altını ıslatma  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Altını ıslatma  çeşitleri nelerdir.

Altını ıslatma  nedenleri nelerdir?

 

Doğumdan itibaren var olan Altını ıslatma

Hastaların %80-90’ını oluşturur. Daha çok genetik yatkınlık, biyolojik ve gelişimsel etmenler sorumlu tutulmuştur. Bunların %75-80’i bebeklikten beri sürekli altını ıslatan çocuklardır.

 

Sonradan gelişen Altını ıslatma

Hastaların %20-25’ni oluşturur. Arada en az 6 aylık kuru bir dönem geçirdikten sonra tekrar yatak ıslatan çocuklardır. En sık 5-8 yaşlar arasında görülür ve bu grupta daha çok psikolojik etmenlerin sorunu başlattığı ileri sürülmektedir.

 

Altını ıslatma yapan hastalıklar.

Mesane boynu darlığı, VUR, üreter anomalisi, diyabetes insipitus, epilepsi veya psikolojik olabilir.

 

 

 

Altını ıslatma  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

5 yaşından büyük çocukların, uyku sırasında, tekrarlayıcı, istemsiz idrar kaçırması, bu davranışın üç ay süre ile en az haftada iki kez ortaya çıkması ile tanı konur.

 

Altını ıslatma  tanısı nasıl konulur?

5 yaşından büyük çocukların, uyku sırasında, tekrarlayıcı, istemsiz idrar kaçırması, bu davranışın üç ay süre ile en az haftada iki kez ortaya çıkması ile tanı konur.

** Tedavi öncesi çocuğun fiziksel muayenesi yapılmalı, idrar kaçırmaya yol açabilecek diğer patolojik nedenler (idrar yolu enfeksiyonu, VUR, diyabetis insipitus, ürolojik sorunlar, şeker hastalığı, epilepsi gibi) gözden geçirilmelidir.

 

Altını ıslatma için  Yapılacak tetkikler:

Biyokimya analizleri, idrar tetkik ve kültürleri, üriner sistem USG , 24 saatlik idrarda protein ve sodyum atılımı, Voiding, EEG, MR

** Bu tetkikler yapıldıktan sonra altta patoloji bulunmasa tanı konur.

Altını ıslatma   tedavisi nasıl olur ? .

 Altını ıslatma   tedavisi nedir? .

Altını ıslatma  ne iyi gelir ? Altını ıslatma  nasıl geçer ?

Altını ıslatma son gelişmeler.

Altını ıslatma Temel tedavi:

Tedavide ilk ve en önemli adım, çocuğun tedaviye motive edilmesidir. Bu amaçla, çocukla sıcak bir ilişki kurulması, ailenin anlayış ve desteğinin sağlanması, problemin mutlaka çözüleceğine dair güven vermek ve suçluluk duygusunu gidermek çok önemlidir.

Çocuk gece yatmadan idrar yaptırılmalı, fazla sıvı gıdalar vermemeli, çocuğa ıslak ve kuru geceleri takvimde işaretletip kuru geceler için ödüllendirmeli, yatağını ıslattığı günler kesinlikle cezalandırılmamalı ve suçlanmamalıdır. Bu şeklinde çocuk motive edilir veya, zil yöntemi uygulanır. Bu yöntemlerde çocuğun ve ailenin sıkı ilgisi ve desteği şarttır.

Altını ıslatma  Zil yöntemi:

Tedavide çocuklarda %75-100 oranında iyileşme sağlanmaktadır. Alarm tedavisi sonunda tekrarlama riski %10 dolayındadır. Çocuk uyurken ilk birkaç damla idrarla birlikte alarm çalışmaya başlar ve çocuğu uyandırır. Uyanan çocuğun mesanesi kasılarak idrarın tamamının salınışını engeller. 2-4 hafta içinde çocuk uykusunda çişi geldiğinde alarm çalmadan uyanmaya başlar ve işeme engellenir.

 

Altını ıslatma  İlaç tedavisi:

İmipramin en sık tercih edilenilaçtır. Dezmopressin gibi ilaçlar da kullanılmaktadır. İlaç tedavisi ile %10-60 arasında iyileşme sağlanmaktadır. Fakat tedavi kesildikten sonra %90’a varan oranda tekrar riski bulunmaktadır. Bu nedenle son yıllarda alarm ve ilaç tedavisinin birlikte kullanılması önerilmektedir.

İmipramin: TOFRANİL® 10mg-25mg DRAJE

Desmopressin : MINIRIN MELT

 

Altını ıslatma   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Altını ıslatma  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Altını ıslatma  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Altını ıslatma    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Altını ıslatma için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Altını ıslatma  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Altını ıslatma   reçetesi

Altını ıslatma   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Altını ıslatma   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Altını ıslatma reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Altını ıslatma     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Altını ıslatma reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Altını ıslatma    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Altını ıslatma  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Altını ıslatma   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Altını ıslatma  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

Altını ıslatma   Ameliyatı ne zaman yapılır ?

Altını ıslatma  tedavisinde Altını ıslatma ameliyatları   kullanılan tedavilerden biridir. Genelde  ilaç tedavisinin ve  diğer tedavilerin yeterice fayda vermediği durumlarda  Altını ıslatma    ameliyatı yapılır.  Altını ıslatma   ameliyatı yapılacaksa tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır..  çünkü Altını ıslatma    ameliyatlarında  gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilir.  Eğer hekiminiz Altını ıslatma   ameliyat tavsiye ediyorsa mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra   Altını ıslatma ameliyatı olunması daha uygundur.

 

ALTINI ISLATMA   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 Çocuklarda alt ıslatma


 

Alt ıslatma problemi


DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Altını ıslatma  kimlerde sık görülür?

Genelde  Altını ıslatma  çocuk ve yetişkinlerde   psikolojik sorunlar veya çeşitli hastalıklar olması gibi    durumlara bağlı olarak sık görülür.  

 

Çocuklarda ve bebeklerde Altını ıslatma   görülür mü ?

Altını ıslatma  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Altını ıslatma   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzerlik gösterdiği gibi bazen çok farklılıkta gösterebilir.. Sadece Altını ıslatma   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Altını ıslatma   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır.

 

 

Altını ıslatma  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Altını ıslatma geliştiği için  genelde Altını ıslatma   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Altını ıslatma  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Altını ıslatma   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Altını ıslatma  ilaçları

Tofrabnil, desmopresin    gibi ilaçlar Altını ıslatma  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Altını ıslatma   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Altını ıslatma şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Altını ıslatma   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Altını ıslatma  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Altını ıslatma   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Altını ıslatma  ilaçları nasıl kullanılır?

Temel tedavi:Tedavide ilk ve en önemli adım, çocuğun tedaviye motive edilmesidir. Bu amaçla, çocukla sıcak bir ilişki kurulması, ailenin anlayış ve desteğinin sağlanması, problemin mutlaka çözüleceğine dair güven vermek ve suçluluk duygusunu gidermek çok önemlidir.

Çocuk gece yatmadan idrar yaptırılmalı, fazla sıvı gıdalar vermemeli, çocuğa ıslak ve kuru geceleri takvimde işaretletip kuru geceler için ödüllendirmeli, yatağını ıslattığı günler kesinlikle cezalandırılmamalı ve suçlanmamalıdır. Bu şeklinde çocuk motive edilir veya, zil yöntemi uygulanır. Bu yöntemlerde çocuğun ve ailenin sıkı ilgisi ve desteği şarttır.

Zil yöntemi: Tedavide çocuklarda %75-100 oranında iyileşme sağlanmaktadır. Alarm tedavisi sonunda tekrarlama riski %10 dolayındadır. Çocuk uyurken ilk birkaç damla idrarla birlikte alarm çalışmaya başlar ve çocuğu uyandırır. Uyanan çocuğun mesanesi kasılarak idrarın tamamının salınışını engeller. 2-4 hafta içinde çocuk uykusunda çişi geldiğinde alarm çalmadan uyanmaya başlar ve işeme engellenir.

 

Altını ıslatma ilaçsız doğal tedavisi?

Altını ıslatma  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Altını ıslatma    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Altını ıslatma   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Altını ıslatma   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelikte   Altını ıslatma

Altını ıslatma   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Altını ıslatma   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Altını ıslatma   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Altını ıslatma  bulaşıcı mıdır. Altını ıslatma nasıl bulaşır ?

Hayır Altını ıslatma.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

 

Bitkisel Altını ıslatma  tedavisi nedir ?

Altını ıslatma  tedavisi için şifalı bitkiler nelerdir?

Altını ıslatma tedavisi için alternatif tedaviler  nelerdir?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Altını ıslatma  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Altını ıslatma tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Altını ıslatma  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Altını ıslatma   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Altını ıslatma   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Altını ıslatma    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Altını ıslatma    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.


 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Altını ıslatma     tedavisi, Düşük   Altını ıslatmain tedavisi,       Altını ıslatma aku,t  alerjik   alerji Altını ıslatma,  Ameliyatları  Altını ıslatma   alerji.   Altını ıslatma      tedavi,   Altını ıslatma  alerjisi,   allerjik Altını ıslatma,     alerjık Altını ıslatma Ameliyatı,     Altını ıslatma    hastalıgı,      Altını ıslatma    hastalıkları, Altını ıslatma ne iyi gelir. Altını ıslatma kesin çözüm,  Altını ıslatma nasıl düzelir,    Altını ıslatma   nasıl gelişir.   Altını ıslatma   nedır,,     Altını ıslatma      ilaci,   kronik Altını ıslatma Altını ıslatma   başlangıcı tedavisi   Altını ıslatmaa kesin çözüm, ,    Altını ıslatma  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Altını ıslatma   ilaclari,    Altını ıslatma     tedavisi ilaçları,    Altını ıslatma    bitkisel,    yenidoğanlarda Altını ıslatma,  Altını ıslatma   tedavisi ,Altını ıslatma    hastalığı duası, Altını ıslatma   duası,,,,  bebeklerde Altını ıslatma,,    çocuklarda Altını ıslatma,,      Altını ıslatma bitkisel tedavi,    Altını ıslatma      alerji tedavisi ,   alerji Altını ıslatma     tedavisi,   çocuk Altını ıslatma    ,   Altını ıslatma     çocuk,    Altını ıslatma    krizi,    bebeklerde Altını ıslatma,      Altını ıslatma   bitkisel tedavisi,    kronik Altını ıslatma    , Altını ıslatma     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Altını ıslatma    tedavisi,     Altını ıslatmaın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Altını ıslatma  tedavisi ,      akut   Altını ıslatma    alerjik belirtileri,     alerjik Altını ıslatma     belirtileri,    çocuk Altını ıslatmaı,      alerjik Altını ıslatmaın belirtileri ,      akut    Altını ıslatma     hastasi,   allerjik Altını ıslatma      belirtileri,    Altını ıslatma     hastalari,    Altını ıslatma     alerji belirtileri,    alerji Altını ıslatma      belirtileri ,   akut  Altını ıslatma     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Altını ıslatma ,    kronik Altını ıslatma     çocukta,  Altını ıslatma  Altını ıslatma    şifalı bitki ,  Altını ıslatma     astimin belirtileri,,    Altını ıslatma     için şifalı bitkiler,    Altını ıslatma    hastalığı tedavisi,    Altını ıslatmae   iyi gelen bitkiler,    Altını ıslatma     hastalığının tedavisi ,   Altını ıslatma    hastanesi,       Altını ıslatma    hastaligi nedir,    Altını ıslatma     hastaligi belirtileri ,   Altını ıslatma     bronşit belirtileri,    bronşit Altını ıslatma    belirtileri,    Altını ıslatma    hastaliginin belirtileri,    Altını ıslatma    baslangici ,     çocuklarda Altını ıslatma   tedavisi,    Altını ıslatma    testi,    bebeklerde Altını ıslatma   tedavisi,    Altını ıslatma    makinası ,   Altını ıslatma   öksürüğü  ,  kronik Altını ıslatma,    alerjik Altını ıslatma   nedir ,   Altını ıslatma     belirtileri nelerdir,    kronik Altını ıslatma,   Altını ıslatma     alerjisi nedir,    bebeklerde Altını ıslatma     belirtileri ,   Altını ıslatma   testleri ,   ahmet maranki Altını ıslatma  Altını ıslatma   atakları ,   Altını ıslatma    doktorları ,   Altını ıslatma   ilaçları isimleri ,   Altını ıslatmaa bitkisel çözüm ,    Altını ıslatma    bronşiale,   Altını ıslatma     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Altını ıslatma   nedir,    çocuklarda Altını ıslatma,m    Altını ıslatma   ve tedavisi ,   Altını ıslatma    atağı  , alerjik Altını ıslatma   neden olur,    Altını ıslatma    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Altını ıslatma   bronşit tedavisi,    sinirsel Altını ıslatma  Altını ıslatma   ölümcülmüdür ,    Altını ıslatma     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Altını ıslatma    tedavi merkezleri,    alerjik Altını ıslatma     belirtileri  nelerdir,   alerjik Altını ıslatma     nedenleri ,   Altını ıslatma     hastalığı geçermi ,   Altını ıslatma   sprey isimleri  ,    alarjik Altını ıslatma    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Altını ıslatma     belirtileri,     Altını ıslatma    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Altını ıslatma ,   Altını ıslatma    tedavisi  ,   alerjik Altını ıslatma   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Altını ıslatma      hastalığı,    Altını ıslatma      ve öksürük,    Altını ıslatma    ilaçları nelerdir,    Altını ıslatma     bronşit hastalığı,    Altını ıslatma     tedavi yöntemleri  ,  kronik Altını ıslatma      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Altını ıslatma    ,  Altını ıslatma      hastalığı için şifalı bitkiler,     Altını ıslatmaa    faydalı bitkiler,    Altını ıslatmaın   tedavisi varmı ,    Altını ıslatma    bronşit ilaçları,      Altını ıslatma    tedavisi varmı ,     Altını ıslatma    başlangıcı tedavisi ,   Altını ıslatmaa kesin çözüm,    kronik Altını ıslatma     tedavisi ,   Altını ıslatma      krizi belirtileri,    Altını ıslatma      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Altını ıslatma     tedavisi,    Altını ıslatma     alerji testi  ,  Altını ıslatma    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Altını ıslatma    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Altını ıslatma     alerji nasıl tedavi edilir ,    Altını ıslatma     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Altını ıslatma   atak tedavisi ,  Altını ıslatma    ve belirtileri ,   Altını ıslatma     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Altını ıslatma    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Altını ıslatma   tedavisi ,  Altını ıslatma ilk yardım ,    Altını ıslatma    öldürürmü ,    Altını ıslatma     çeşitleri,    Altını ıslatma     krizi tedavisi ,    Altını ıslatma    aşısı ,   alerjik Altını ıslatma   ilaçları ,   alerjik Altını ıslatma   bronşit,    Altını ıslatma    spreyleri , Altını ıslatma    en iyi ilaç,  Altını ıslatma iyi gelen ilaçlar,   Altını ıslatma  krem merhem şampuanı,  Altını ıslatma   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Altını ıslatma    bronşit ,   Altını ıslatma   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Altını ıslatma   bronşit ,   Altını ıslatma   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Altını ıslatma ,   Altını ıslatma   için bitkisel tedavi ,,    Altını ıslatma    geçermi,     Altını ıslatma   doğal tedavi ,   Altını ıslatma   tedavileri ,  Altını ıslatma son gelişmeler

 

 

 

Yorum Gönder