gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla BEBEKLERDE KABIZLIK

06 Nisan 2013 Cumartesi 12:48
Bu haber 4778 kez okundu

Bebeklerde kabızlık nedir? Bebeklerde kabızlık kısacası İki haftadan uzun süren dışkılamada zorlanma ve/veya sert dışkılama ve/veya dışkılama sıklığında azalma ve/veya tam olarak dışkılamama hissi veya haftada 2 defadan az dışkılama olarak tanımlanır. Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır. Her bebeğin bağırsaklarının çalışma düzeni ve dışkılama sıklığı farklıdır. Eğer bebek normal sıklığının dışında birkaç gün dışkı yapmadıysa, sert ve yoğun, zaman zaman çakıl taşı gibi dışkılıyorsa, bunu yaparken acı çekiyorsa veya dışkısında kanlı izler varsa kabız olmuş demektir. En sık 2 yaş civarında görülür.

Sorularla BEBEKLERDE KABIZLIK

Bebeklerde kabızlık  nasıl bir hastalıktır?

Bebeklerde kabızlık  İki haftadan uzun süren dışkılamada zorlanma ve/veya sert dışkılama ve/veya dışkılama sıklığında azalma ve/veya tam olarak dışkılamama hissi veya haftada 2 defadan az dışkılamaya  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bebeklerde kabızlık  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Bebeklerde kabızlık  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Bebeklerde kabızlık  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Bebeklerde kabızlık  çeşitleri nelerdir.

Akut Bebeklerde kabızlık

Bebeklerde kabızlık  genel olarak akut  Bebeklerde kabızlık   ve   kronik  Bebeklerde kabızlık  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Bebeklerde kabızlık  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Bebeklerde kabızlık  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Bebeklerde kabızlık   belirtileri   ve   kronik  Bebeklerde kabızlık  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Bebeklerde kabızlık   nedenleri   ve   kronik  Bebeklerde kabızlık  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Bebeklerde kabızlık   tedavisi   ve   kronik  Bebeklerde kabızlık  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

Fonksiyonel Bebeklerde kabızlık:

 Kabızlığa neden olacak patoloji yoktur. Hastaların %95 bu guruptur.

 

  Hipotonik Bebeklerde kabızlık:

Kolon hareketleri azalmış, dışkılama sayısı seyrek, karın ağrısı yok ve dışkı çapı normal veya artmıştır.

 

  Spastik Bebeklerde kabızlık: Dışkılama sayısı az, dışkılama zorluğu, karın ağrısı ve gerginliği vardır. Dışkıları küçük, kuru, parça parçadır. Dışkının kıvamı değişkendir.  Kolonda tonik kasılmalar artmıştır. 

 

  Dyschezia  Tipi Bebeklerde kabızlık: Dışkılama sayısı normal fakat rektal boşalma yetersizdir. Hastalar parmak müdahelesi ile rektumlarını boşaltırlar. Karın ağrısı yoktur. Dışkı çapı değişken olabilir.

 

 Hastalığa bağlı Bebeklerde kabızlık: Elektolit bozuklukları, nörolojik, endokrin ve GİS hastalıklarına bağlı olarak oluşabilir.

** Rektumda uzun süre dışkının kalması sonucu dışkıdaki su tamamen emilir ve dışkı çok sertleşir.

 

Bebeklerde kabızlık  nedenleri nelerdir?

Bebeklerde kabızlık  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  gibi  nedenler Bebeklerde kabızlık  için başlıca nedenlerdir.

** %95 fonksiyoneldir. Altta bir neden bulunmaz veya aile hikayesi vardır.

** Bebeklerde kabızlık mamaya geçiş, inek sütü, tuvalet alıştırıldığı zamanlarda sık görülebilir.

Bebeklerde kabızlık yapan Gastrointestinal Hastalıklar:

 Konjenital aganglionik megakolon, İBS, crohn hastalığı, ülseratif kolit, divertikkülit, kr. amebiazis, GİS benign ve maling tümörleri.

Bebeklerde kabızlık yapan Sistemik Hastalıklar:

Hipotiroidi, hiperparatiroidi, kurşun zehirlenmesi, feokromasitoma, glukagonoma, dm, gebelik, hiperkalsemi, hipopotasemi, porfirya,

Bebeklerde kabızlık yapan İlaçlar:

 Antiasidler (Al ve Ca tuzları), bizmut tuzları, baryum, antikolinerjikler, betablokerler, opiate’lar, trankilizan ve sedatifler, antikonvülsanlar, ganglion blokerleri,diüretikler, demirli ilaçlar

Bebeklerde kabızlık yapan  Anorektal Hastalıklar:

Anal fissür, fistül ve ülser, hemoroid, nörolojik hastalıklar (hirchsprung hst, trypanosoma cruzi’nin neden olduğu chagas hatalığı, M. skleroz, parkinson hst, spinal kord yaralanması)

Bebeklerde kabızlık yapan Dışkılama düzenini bozan nedenler:

 tuvalet eğitimi ve alışkanlığında eksiklik, az sıvı alma ve posasız yeme alışkanlığı fizik aktivitede yetersizlik, karın kaslarında zayıflık, yaşlılık, aşırı laksatif kullanımı, psikolojik bozukluklar.

Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Bebeklerde kabızlık  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Bebeklerde kabızlık gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Bebeklerde kabızlık  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

Bebeklerde kabızlık bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Bebeklerde kabızlık  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler   kısacası   İki haftadan uzun süren dışkılamada zorlanma ve/veya sert dışkılama ve/veya dışkılama sıklığında azalma ve/veya tam olarak dışkılamama hissi veya haftada 2 defadan az dışkılama   gibi belirtilerdir.   Bebeklerde kabızlık  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Bebeklerde kabızlık   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Bebeklerde kabızlık  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Bebeklerde kabızlık  tanısı nasıl konulur?

Bebeklerde kabızlık   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Bebeklerde kabızlık  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. ** Anemnez FM ve klinik çok önemlidir. Muayenede batında fekaloid palpe edilebilir veya grafide gaita ve aşırı gaz görülebilir.  Gaita ve kan   tanı yöntemleri Bebeklerde kabızlık   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Bebeklerde kabızlık   tanısı koymak oldukça zordur.

** Anemnez FM ve klinik çok önemlidir. Muayenede batında fekaloid palpe edilebilir veya grafide gaita ve aşırı gaz görülebilir.

 

   Fonksiyonel Bebeklerde kabızlık   tanısı 

Kabızlığı uzun süredir varsa, anamnez ve FM bulguları normal ve genel durumu iyi olan hastalarda ileri tetkik yapmaya gerek yoktur 

 

     Patolojik Bebeklerde kabızlık   tanısı 

:Doğuşta olan kabızlık, dışkılama ritmi birden düzensizleşmiş, kilo kaybı, karın ağrısı, rektal kanama, zayıflık, kansızlık, karında şüpheli kitle saptanan hastalarda ileri tetkik yapılmalıdır.

 

  Bebeklerde kabızlık   tanısı  Başlangıçta yapılacak tetkikler:

TK, sedimentasyon, GGK, serum elektrolitleri, serum Ca, TSH, romatolojik serolojiler ve bebeklerde ter testi

** İlk 48 saatte mekonyum çıkarmayan yenidoğan anal atrezi, anal stenoz, HH ve kistik, fibrozis açısından değerlendirilmeli ve araştırılmalıdır.

 

Bebeklerde kabızlık   tedavisi nasıl olur ? .

 

Bebeklerde kabızlık  TEMEL TEDAVİ:

Patoloji varsa düzeltilmeli dışkılama alışkanlığı düzeltilmeli, psikolojik tedavi/destek,  beslenme düzenlenmeli ve gereğinde medikal tedavi verilir.

MEDİKAL TEDAVİ DIŞI ÖNERİLER.

 

Bebeklerde kabızlık ne iyi gelir

 

Öneriler: Hasta  bol su ve sıvı gıdalar almalı ve düzenli yürüyüş veya spor yapılmalıdır. Bol posa bırakan yiyecekler tercih edilmelidir.(sebze, erik, armut, kayısı gibi meyveler, kepekli yiyecekler). Yemekler zeytinyağı ile yapılmalıdır. Hergün sabah aç karnına bir kaç kaşık zeytinyağı ve1-2 bardak ılık su alınabilir. Dışkılamaya her gün sabah kahvaltıdan sonra çıkılmalı ve hasta buna alıştırılmalıdır. Dışkılama hissi gelince tuvalete gidilmeli ertelenmemeli hemen tuvalete gidilmelidir.

** Koyu çay, kahve, neskafe, kolalar, gazozlar, patates, pirinç, şeftali ve fazla karbonhiratlı yiyecekler azaltılmalıdır. Çünkü bunlar kabızlık sebeplerindendir.

 

Bebeklerde kabızlık  Şifalı bitkiler:

BADEMYAĞI: (Küçük çocukların kabızlığında 1 çay kaşığı verilirse iyi gelir.) BAL, ELMA ÇAYI, açık limonlu çay ve IHLAMUR: (Kabızlığı ve barsak spazmını(kolik) giderir)

 

Bebeklerde kabızlık  AKUT TEDAVİ ( ACİLDE LAVMAN )

** Bebeklerde lavman için sadece idrar sondası makata sokularak irigasyon yapılması çoğu kez yeterlidir. Bebek kendinden dışkılar.

  FLEET ENEMA ®  66ml ÇOCUK ve 133ml YETİŞKİN (makattan yapılır)

 

Bebeklerde kabızlık İDAME TEDAVİSİ

** Öncelikle sadece öneriler uygulanmalıdır. Yanıt alınmasa aşağıdaki ilaçlardan biri veya birkaçı beraber kullanılabilir. Ama çok uzun süre üst üste kullanılmamalıdır.

 

Laktuloz: OSMOLAK ®  100ml- 250ml (667mg/ml) SOLUSYON (oral kullanılır)

 

 ** Başlangıçta 2 dozda orta doz başlanır sonra doz azaltılarak sabah kahvaltısıyla beraber tek doza indirilir. Hedef günde 2-3 defa defekasyon sağlayacak şekilde tek doz ayarlanır.

Gliserin: GLİSERİN-KANSUK ®  1.4 gr K  10 adet  SUPPOZİTUVAR (FİTİL) 

                GLİSERİN-KANSUK ®  3.3gr B    6 adet SUPPOZİTUVAR (FİTİL)

   2x1 kullanılır.

** Kısa süreli tedavilerde kullanılır.

Trimebutin meleat: DEBRİDAT ® 24mg/5ml  250ml SÜSP –100mg 20-40 TB ve 200mg 40 fort TB

      Bebeklerde kabızlık   geç tedavi edilirse Bebeklerde kabızlık olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Bebeklerde kabızlık   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Bebeklerde kabızlık   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Bebeklerde kabızlık  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Bebeklerde kabızlık  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Bebeklerde kabızlık    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Bebeklerde kabızlık için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Bebeklerde kabızlık  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Bebeklerde kabızlık   reçetesi

Bebeklerde kabızlık   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Bebeklerde kabızlık   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Bebeklerde kabızlık reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Bebeklerde kabızlık     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Bebeklerde kabızlık reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Bebeklerde kabızlık    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Bebeklerde kabızlık  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Bebeklerde kabızlık   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Bebeklerde kabızlık  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

BEBEKLERDE KABIZLIK   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

 

 

Bebeklerde kabızlık sebepleri nelerdir?

 

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Bebeklerde kabızlık  kimlerde sık görülür?

Genelde  Bebeklerde kabızlık  çocuk ve yetişkinlerde   .çeşitli    durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Bebeklerde kabızlık   görülebilir. Ama Bebeklerde kabızlık  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde   kabızlık   görülür mü ?

Bebeklerde kabızlık  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Bebeklerde kabızlık   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzerlik gösterdiği gibi bazen çok farklılıkta gösterebilir.. Sadece Bebeklerde kabızlık   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Bebeklerde kabızlık   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır.

Bebeklerde kabızlık   nasıl oluşur ?

İki haftadan uzun süren dışkılamada zorlanma ve/veya sert dışkılama ve/veya dışkılama sıklığında azalma ve/veya tam olarak dışkılamama hissi veya haftada 2 defadan az dışkılama  sonucu Bebeklerde kabızlık  oluşur. Bebeklerde kabızlık   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Bebeklerde kabızlık  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Bebeklerde kabızlık    için  korunma yolları?

Bebeklerde kabızlık  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Bebeklerde kabızlık    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Bebeklerde kabızlık   için bir kat daha artmaktadır.

 

Bebeklerde kabızlık  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Bebeklerde kabızlık geliştiği için  genelde Bebeklerde kabızlık   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Bebeklerde kabızlık  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Bebeklerde kabızlık   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Bebeklerde kabızlık  ilaçları

Laktuloz, yağlar, debridat   gibi ilaçlar Bebeklerde kabızlık  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Bebeklerde kabızlık   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Bebeklerde kabızlık şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Bebeklerde kabızlık   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Bebeklerde kabızlık  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Bebeklerde kabızlık   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Bebeklerde kabızlık  ilaçları nasıl kullanılır?

Bebeklerde kabızlık  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Bebeklerde kabızlık   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Bebeklerde kabızlık ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz), kas içi (intramüskükler  kullanılır.  

 

Bebeklerde kabızlık ilaçsız doğal tedavisi?

Bebeklerde kabızlık  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Bebeklerde kabızlık    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Bebeklerde kabızlık   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Bebeklerde kabızlık   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Bebeklerde kabızlık   krizi

Bebeklerde kabızlık krizi genelde doktorun önerdiği ilaçları kullanmayan ve doktorun önerdiği önerileri uygulamayanlarda görülür. Bu nedenler Bebeklerde kabızlık  olan kişiler doktorların önerilerini uygulamalıdırlar.

 

Bebeklerde kabızlık testleri

Bebeklerde kabızlık    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Bebeklerde kabızlık   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Bebeklerde kabızlık   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Bebeklerde kabızlık

Bebeklerde kabızlık   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Bebeklerde kabızlık   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Bebeklerde kabızlık   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Bebeklerde kabızlık  bulaşıcı mıdır. Bebeklerde kabızlık nasıl bulaşır ?

Hayır Bebeklerde kabızlık.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel Bebeklerde kabızlık  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Bebeklerde kabızlık  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Bebeklerde kabızlık tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Bebeklerde kabızlık  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Bebeklerde kabızlık   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Bebeklerde kabızlık   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Bebeklerde kabızlık    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Bebeklerde kabızlık    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Bebeklerde kabızlık     tedavisi, Düşük   Bebeklerde kabızlıkin tedavisi,       Bebeklerde kabızlık aku,t  alerjik   alerji Bebeklerde kabızlık,  Ameliyatları  Bebeklerde kabızlık   alerji.   Bebeklerde kabızlık      tedavi,   Bebeklerde kabızlık  alerjisi,   allerjik Bebeklerde kabızlık,     alerjık Bebeklerde kabızlık Ameliyatı,     Bebeklerde kabızlık    hastalıgı,      Bebeklerde kabızlık    hastalıkları, Bebeklerde kabızlık ne iyi gelir. Bebeklerde kabızlık kesin çözüm,  Bebeklerde kabızlık nasıl düzelir,    Bebeklerde kabızlık   nasıl gelişir.   Bebeklerde kabızlık   nedır,,     Bebeklerde kabızlık      ilaci,   kronik Bebeklerde kabızlık Bebeklerde kabızlık   başlangıcı tedavisi   Bebeklerde kabızlıka kesin çözüm, ,    Bebeklerde kabızlık  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Bebeklerde kabızlık   ilaclari,    Bebeklerde kabızlık     tedavisi ilaçları,    Bebeklerde kabızlık    bitkisel,    yenidoğanlarda Bebeklerde kabızlık,  Bebeklerde kabızlık   tedavisi ,Bebeklerde kabızlık    hastalığı duası, Bebeklerde kabızlık   duası,,,,  bebeklerde Bebeklerde kabızlık,,    çocuklarda Bebeklerde kabızlık,,      Bebeklerde kabızlık bitkisel tedavi,    Bebeklerde kabızlık      alerji tedavisi ,   alerji Bebeklerde kabızlık     tedavisi,   çocuk Bebeklerde kabızlık    ,   Bebeklerde kabızlık     çocuk,    Bebeklerde kabızlık    krizi,    bebeklerde Bebeklerde kabızlık,      Bebeklerde kabızlık   bitkisel tedavisi,    kronik Bebeklerde kabızlık    , Bebeklerde kabızlık     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Bebeklerde kabızlık    tedavisi,     Bebeklerde kabızlıkın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Bebeklerde kabızlık  tedavisi ,      akut   Bebeklerde kabızlık    alerjik belirtileri,     alerjik Bebeklerde kabızlık     belirtileri,    çocuk Bebeklerde kabızlıkı,      alerjik Bebeklerde kabızlıkın belirtileri ,      akut    Bebeklerde kabızlık     hastasi,   allerjik Bebeklerde kabızlık      belirtileri,    Bebeklerde kabızlık     hastalari,    Bebeklerde kabızlık     alerji belirtileri,    alerji Bebeklerde kabızlık      belirtileri ,   akut  Bebeklerde kabızlık     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Bebeklerde kabızlık ,    kronik Bebeklerde kabızlık     çocukta,  Bebeklerde kabızlık  Bebeklerde kabızlık    şifalı bitki ,  Bebeklerde kabızlık     astimin belirtileri,,    Bebeklerde kabızlık     için şifalı bitkiler,    Bebeklerde kabızlık    hastalığı tedavisi,    Bebeklerde kabızlıke   iyi gelen bitkiler,    Bebeklerde kabızlık     hastalığının tedavisi ,   Bebeklerde kabızlık    hastanesi,       Bebeklerde kabızlık    hastaligi nedir,    Bebeklerde kabızlık     hastaligi belirtileri ,   Bebeklerde kabızlık     bronşit belirtileri,    bronşit Bebeklerde kabızlık    belirtileri,    Bebeklerde kabızlık    hastaliginin belirtileri,    Bebeklerde kabızlık    baslangici ,     çocuklarda Bebeklerde kabızlık   tedavisi,    Bebeklerde kabızlık    testi,    bebeklerde Bebeklerde kabızlık   tedavisi,    Bebeklerde kabızlık    makinası ,   Bebeklerde kabızlık   öksürüğü  ,  kronik Bebeklerde kabızlık,    alerjik Bebeklerde kabızlık   nedir ,   Bebeklerde kabızlık     belirtileri nelerdir,    kronik Bebeklerde kabızlık,   Bebeklerde kabızlık     alerjisi nedir,    bebeklerde Bebeklerde kabızlık     belirtileri ,   Bebeklerde kabızlık   testleri ,   ahmet maranki Bebeklerde kabızlık  Bebeklerde kabızlık   atakları ,   Bebeklerde kabızlık    doktorları ,   Bebeklerde kabızlık   ilaçları isimleri ,   Bebeklerde kabızlıka bitkisel çözüm ,    Bebeklerde kabızlık    bronşiale,   Bebeklerde kabızlık     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Bebeklerde kabızlık   nedir,    çocuklarda Bebeklerde kabızlık,m    Bebeklerde kabızlık   ve tedavisi ,   Bebeklerde kabızlık    atağı  , alerjik Bebeklerde kabızlık   neden olur,    Bebeklerde kabızlık    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Bebeklerde kabızlık   bronşit tedavisi,    sinirsel Bebeklerde kabızlık  Bebeklerde kabızlık   ölümcülmüdür ,    Bebeklerde kabızlık     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Bebeklerde kabızlık    tedavi merkezleri,    alerjik Bebeklerde kabızlık     belirtileri  nelerdir,   alerjik Bebeklerde kabızlık     nedenleri ,   Bebeklerde kabızlık     hastalığı geçermi ,   Bebeklerde kabızlık   sprey isimleri  ,    alarjik Bebeklerde kabızlık    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Bebeklerde kabızlık     belirtileri,     Bebeklerde kabızlık    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Bebeklerde kabızlık ,   Bebeklerde kabızlık    tedavisi  ,   alerjik Bebeklerde kabızlık   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Bebeklerde kabızlık      hastalığı,    Bebeklerde kabızlık      ve öksürük,    Bebeklerde kabızlık    ilaçları nelerdir,    Bebeklerde kabızlık     bronşit hastalığı,    Bebeklerde kabızlık     tedavi yöntemleri  ,  kronik Bebeklerde kabızlık      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Bebeklerde kabızlık    ,  Bebeklerde kabızlık      hastalığı için şifalı bitkiler,     Bebeklerde kabızlıka    faydalı bitkiler,    Bebeklerde kabızlıkın   tedavisi varmı ,    Bebeklerde kabızlık    bronşit ilaçları,      Bebeklerde kabızlık    tedavisi varmı ,     Bebeklerde kabızlık    başlangıcı tedavisi ,   Bebeklerde kabızlıka kesin çözüm,    kronik Bebeklerde kabızlık     tedavisi ,   Bebeklerde kabızlık      krizi belirtileri,    Bebeklerde kabızlık      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Bebeklerde kabızlık     tedavisi,    Bebeklerde kabızlık     alerji testi  ,  Bebeklerde kabızlık    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Bebeklerde kabızlık    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Bebeklerde kabızlık     alerji nasıl tedavi edilir ,    Bebeklerde kabızlık     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Bebeklerde kabızlık   atak tedavisi ,  Bebeklerde kabızlık    ve belirtileri ,   Bebeklerde kabızlık     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Bebeklerde kabızlık    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Bebeklerde kabızlık   tedavisi ,  Bebeklerde kabızlık ilk yardım ,    Bebeklerde kabızlık    öldürürmü ,    Bebeklerde kabızlık     çeşitleri,    Bebeklerde kabızlık     krizi tedavisi ,    Bebeklerde kabızlık    aşısı ,   alerjik Bebeklerde kabızlık   ilaçları ,   alerjik Bebeklerde kabızlık   bronşit,    Bebeklerde kabızlık    spreyleri , Bebeklerde kabızlık    en iyi ilaç,  Bebeklerde kabızlık iyi gelen ilaçlar,   Bebeklerde kabızlık  krem merhem şampuanı,  Bebeklerde kabızlık   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Bebeklerde kabızlık    bronşit ,   Bebeklerde kabızlık   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Bebeklerde kabızlık   bronşit ,   Bebeklerde kabızlık   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Bebeklerde kabızlık ,   Bebeklerde kabızlık   için bitkisel tedavi ,,    Bebeklerde kabızlık    geçermi,     Bebeklerde kabızlık   doğal tedavi ,   Bebeklerde kabızlık   tedavileri ,  Bebeklerde kabızlık son gelişmeler

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder