gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla BOĞMACA

06 Nisan 2013 Cumartesi 17:39
Bu haber 5520 kez okundu

Boğmaca nedir? Etken bordetella pertussistir. Kuluçka dönemi 5-15 gündür. Bazen interstisyel pnömoni yapar. Bulaşma öksürük damlacığı ile olur. İndirekt bulaşma yoktur. Bulaşıcılık 4-6 hafta sürer. Bu süre zarfında hasta izole edilmelidir. Olguların çoğu 7 yaşın altındadır. Bir yaş altında mortalite fazladır. Kış aylarında sık görülür.

Sorularla  BOĞMACA

Boğmaca  mikropü.

Boğmaca mikrobu

Boğmacaya  neden olan mikroptür.  Bulaşıcı bir mikroptür.  Bebek   çocuk yetişkin ve gebelerde hastalık yapabilir.

 

Boğmaca resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

Boğmaca resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER 

Boğmaca  nasıl bir hastalıktır?

Başlangıçta ÜSYE benzeri basit bir enfeksiyon şeklinde başlar. Bu duruM 1-2 hafta sürer. Sonra 2-6 hafta süren ökrük nöbetleri başlar. Öksürük üstüste, kesik ve boğulur gibi olur. Öksürüğü izleyen derin ve sesli inspiryum, öksürük nöbeti sonrası kusma ile beraber hasta mukoid balgam çıkarır ve rahatlar. Nöbet sırasında boğulma hissi uyandırır. Nöbetle birlikte konvülziyon, epistaksis, konjunktiva kanamaları alt göz kapaklarında şişlik görülebilir. Öksürük nöbetleri hafif vakalarda günde 5-10, ağırlar vakalarda 40 defadan fazladır. Nöbet aralarında hasta iyidir. Nöbetler daha çok geceleri gelir.  

 

Boğmaca  nedenleri nelerdir?

Boğmaca   mikropünün  başkasından bulaşması sonucu oluşur. Bu nedenle bulaşıcı bir hastalık olduğu için  Boğmaca olan kişiden iyileşinceye kadar uzak durulmalıdır.

 

Boğmaca  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

Boğmaca bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Boğmaca  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler    ..............     gibi belirtilerdir.   Boğmaca  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Boğmaca   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Boğmaca  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Boğmaca  tanısı nasıl konulur?

Boğmaca   tanısı  fizik muayene, hikaye, tipik döküntüler,  laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Boğmaca  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. .fizik muayene ve tipik cilt lezyonlarının görülmesi gibi  tanı yöntemleri Boğmaca   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Bazen Özellikle çocuklarda tüm testlere ve muayeneye rağmen kesin  Boğmaca   tanısı koymak oldukça zor olabilir. Abeslang ile dile basıldığında nöbetin uyarılması tanıda önemlidir. Muayenede akciğer sesleri doğal veya kaba raller işitilir. Laboratuarda lökositoz genelde 2. haftadan sonra görülür ve 15-45 bin/mm3 arasında ve lenfositozla birliktedir

 

Boğmaca   tedavisi nasıl olur ? .

Eritromisin veya  klaritromisin kullanılabilir. Hastalığın kliniği üzerindeki etkileri sınırlıdır. Öksürük ataklarının olduğu dönemde havayolu açık tutlmalı, oksijen tedavisi, parenteral sıvı  ve sedatifler uygulanmalıdır.

Boğmaca   geç tedavi edilirse Boğmaca olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Boğmaca   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Boğmaca   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Boğmaca  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Boğmaca  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Boğmaca    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Boğmaca için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Boğmaca  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Boğmaca   reçetesi

Boğmaca   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Boğmaca   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Boğmaca reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Boğmaca     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Boğmaca reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Boğmaca    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Boğmaca  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Boğmaca   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Boğmaca  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

BOĞMACA   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 

Boğmaca öksürüğü videosu 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Boğmaca  kimlerde sık görülür?

Genelde  Boğmaca  küçük çocuklarda diğer çocuklardan bulaşması durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan hasta kişilerden uzak duran , iyi beslenen şahıslarda da Boğmaca   görülebilir. Ama Boğmaca  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Bebeklerde Boğmaca

Boğmaca en sık bebeklerde  görülür  aşı ile bu görülme oranları azaltılabilir.  Bebeklerde görülen Boğmaca   genelde hafif seyreder ve tam olarak düzelir.

 

Yetişkinlerde  Boğmaca   

Boğmaca  bebeklerde ve çocuklarda da görüldüğü gibi daha azda olsa yetişkinlerde de görülebilir. Genelde yetişkinlerde daha ağır seyreder.  . Boğmaca   tanı tedavisi belirtileri yine çocuklara benzerlik gösterdiği gibi bazen çok farklılıkta gösterebilir.. Sadece Boğmaca   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir.  

 

Boğmaca    için  korunma yolları?

Boğmaca  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler zinüzit hastalığı olan kişilerden uzak durmalıdırlar.

 

Boğmaca  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Boğmaca geliştiği için  genelde Boğmaca   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir..

 

Boğmaca  ilaçları

Ateş düşürücü ve bazen Boğmaca mikropüne karşı antibiyotikler   gibi ilaçlar Boğmaca  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Boğmaca   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Boğmaca şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Boğmaca   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Boğmaca  tedavisi için ilaç tedavisi önemli olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Boğmaca   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Boğmaca ilaçsız doğal tedavisi?

Boğmaca  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Boğmaca    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Boğmaca   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Boğmaca   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Boğmaca testleri

Boğmaca    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Boğmaca   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Boğmaca   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelerde (hamilelerde)   Boğmaca

Boğmaca   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Boğmaca   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Anne gebelik döneminde Boğmaca geçirirse bebekte ciddi ve kalıcı sağlık problemlerine neden olabilir hatta düşük olabilir. Bu yüzden gebeler Boğmaca olan kişilerden  uzak   durmalıdırlar.

 

Boğmaca  bulaşıcı mıdır.

 

Boğmaca   genelde  hasta kişilerle   yakın temas, yada damlacık yani tükürük yolu ile bulaşabilir. Bu yüzden   Boğmaca olan kişilerden uzak durulmalıdır.  

Boğmaca banyo yapılabilir mi?

Boğmaca olan bebekler ılık su ile banyo yapabilirler. Cildi tahriş etmedikten ve fazla ovalamadıktan sonra bir sakıncası olmaz.

 

Boğmaca kaç günde geçer ?

Boğmaca ortalama  21   Günde  geçer.  Genelde herhangi bulgu ve belirti kalmaz ve tekrarlamaz.

 

 

Boğmaca  kuluçka

Boğmaca  kuluçka süresi yani mikrop vucutta girdikten hastalık oluşuncaya kadar olan süre genelde ….   Gündür.

 

Boğmaca  beslenme

Boğmaca ne yemeli

Boğmaca   için özel bir beslenme yoktur.  Boğmaca olan kişi normal nasıl besleniyorsa  o şekilde beslenebilir. Çünkü beslenme şeklinin  hastalık üzerine bir etkisi yoktur.

 

 

Boğmaca  aşısı

Boğmaca    aşısı oldukça faydalıdır. Genelde kişiyi Boğmaca     geçirmeye karşı tam  korur yada en azından hafif geçirmesini sağlar.  Bu yüzden çocuklara muhakkak  sağlık bakanlığının önerdiği  zamanda Boğmaca aşısı yapılmalıdır. Boğmaca   aşısının  yan etkileri veya komplikasyonları çok azdır.  Bunlar Boğmaca  aşısının yararları yanında halk tabiri ile devede kulak  kalır.  O yüzden doktorunuz Boğmaca  aşısı öneriyorsa  Boğmaca  aşısı yaptırmanızda fayda olacaktır.

 

Bitkisel Boğmaca  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Boğmaca  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Boğmaca tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Boğmaca  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Boğmaca   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Boğmaca   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Boğmaca    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Boğmaca    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Boğmaca     tedavisi, Düşük   Boğmacain tedavisi,       Boğmaca aku,t  alerjik   alerji Boğmaca,  Ameliyatları  Boğmaca   alerji.   Boğmaca      tedavi,   Boğmaca  alerjisi,   allerjik Boğmaca,     alerjık Boğmaca Ameliyatı,     Boğmaca    hastalıgı,      Boğmaca    hastalıkları, Boğmaca ne iyi gelir. Boğmaca kesin çözüm,  Boğmaca nasıl düzelir,    Boğmaca   nasıl gelişir.   Boğmaca   nedır,,     Boğmaca      ilaci,   kronik Boğmaca Boğmaca   başlangıcı tedavisi   Boğmacaa kesin çözüm, ,    Boğmaca  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Boğmaca   ilaclari,    Boğmaca     tedavisi ilaçları,    Boğmaca    bitkisel,    yenidoğanlarda Boğmaca,  Boğmaca   tedavisi ,Boğmaca    hastalığı duası, Boğmaca   duası,,,,  bebeklerde Boğmaca,,    çocuklarda Boğmaca,,      Boğmaca bitkisel tedavi,    Boğmaca      alerji tedavisi ,   alerji Boğmaca     tedavisi,   çocuk Boğmaca    ,   Boğmaca     çocuk,    Boğmaca    krizi,    bebeklerde Boğmaca,      Boğmaca   bitkisel tedavisi,    kronik Boğmaca    , Boğmaca     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Boğmaca    tedavisi,     Boğmacaın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Boğmaca  tedavisi ,      akut   Boğmaca    alerjik belirtileri,     alerjik Boğmaca     belirtileri,    çocuk Boğmacaı,      alerjik Boğmacaın belirtileri ,      akut    Boğmaca     hastasi,   allerjik Boğmaca      belirtileri,    Boğmaca     hastalari,    Boğmaca     alerji belirtileri,    alerji Boğmaca      belirtileri ,   akut  Boğmaca     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Boğmaca ,    kronik Boğmaca     çocukta,  Boğmaca  Boğmaca    şifalı bitki ,  Boğmaca     astimin belirtileri,,    Boğmaca     için şifalı bitkiler,    Boğmaca    hastalığı tedavisi,    Boğmacae   iyi gelen bitkiler,    Boğmaca     hastalığının tedavisi ,   Boğmaca    hastanesi,       Boğmaca    hastaligi nedir,    Boğmaca     hastaligi belirtileri ,   Boğmaca     bronşit belirtileri,    bronşit Boğmaca    belirtileri,    Boğmaca    hastaliginin belirtileri,    Boğmaca    baslangici ,     çocuklarda Boğmaca   tedavisi,    Boğmaca    testi,    bebeklerde Boğmaca   tedavisi,    Boğmaca    makinası ,   Boğmaca   öksürüğü  ,  kronik Boğmaca,    alerjik Boğmaca   nedir ,   Boğmaca     belirtileri nelerdir,    kronik Boğmaca,   Boğmaca     alerjisi nedir,    bebeklerde Boğmaca     belirtileri ,   Boğmaca   testleri ,   ahmet maranki Boğmaca  Boğmaca   atakları ,   Boğmaca    doktorları ,   Boğmaca   ilaçları isimleri ,   Boğmacaa bitkisel çözüm ,    Boğmaca    bronşiale,   Boğmaca     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Boğmaca   nedir,    çocuklarda Boğmaca,m    Boğmaca   ve tedavisi ,   Boğmaca    atağı  , alerjik Boğmaca   neden olur,    Boğmaca    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Boğmaca   bronşit tedavisi,    sinirsel Boğmaca  Boğmaca   ölümcülmüdür ,    Boğmaca     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Boğmaca    tedavi merkezleri,    alerjik Boğmaca     belirtileri  nelerdir,   alerjik Boğmaca     nedenleri ,   Boğmaca     hastalığı geçermi ,   Boğmaca   sprey isimleri  ,    alarjik Boğmaca    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Boğmaca     belirtileri,     Boğmaca    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Boğmaca ,   Boğmaca    tedavisi  ,   alerjik Boğmaca   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Boğmaca      hastalığı,    Boğmaca      ve öksürük,    Boğmaca    ilaçları nelerdir,    Boğmaca     bronşit hastalığı,    Boğmaca     tedavi yöntemleri  ,  kronik Boğmaca      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Boğmaca    ,  Boğmaca      hastalığı için şifalı bitkiler,     Boğmacaa    faydalı bitkiler,    Boğmacaın   tedavisi varmı ,    Boğmaca    bronşit ilaçları,      Boğmaca    tedavisi varmı ,     Boğmaca    başlangıcı tedavisi ,   Boğmacaa kesin çözüm,    kronik Boğmaca     tedavisi ,   Boğmaca      krizi belirtileri,    Boğmaca      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Boğmaca     tedavisi,    Boğmaca     alerji testi  ,  Boğmaca    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Boğmaca    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Boğmaca     alerji nasıl tedavi edilir ,    Boğmaca     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Boğmaca   atak tedavisi ,  Boğmaca    ve belirtileri ,   Boğmaca     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Boğmaca    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Boğmaca   tedavisi ,  Boğmaca ilk yardım ,    Boğmaca    öldürürmü ,    Boğmaca     çeşitleri,    Boğmaca     krizi tedavisi ,    Boğmaca    aşısı ,   alerjik Boğmaca   ilaçları ,   alerjik Boğmaca   bronşit,    Boğmaca    spreyleri , Boğmaca    en iyi ilaç,  Boğmaca iyi gelen ilaçlar,   Boğmaca  krem merhem şampuanı,  Boğmaca   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Boğmaca    bronşit ,   Boğmaca   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Boğmaca   bronşit ,   Boğmaca   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Boğmaca ,   Boğmaca   için bitkisel tedavi ,,    Boğmaca    geçermi,     Boğmaca   doğal tedavi ,   Boğmaca   tedavileri ,  Boğmaca son gelişmeler

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder