gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla KALÇA ÇIKIĞI

09 Nisan 2013 Salı 14:39
Bu haber 1291 kez okundu

Kalça çıkığı nedir? ** Ülkemizde 1997 yılında yapılan bir çalış¬maya göre Türkiye'deki DKÇ sıklığı % 0.5-1.5 arasındadır. kızlarda DKÇ görülme riski erkek¬lere oranla 4-6 kat daha fazladır.

Sorularla  KALÇA ÇIKIĞI

** Yeni doğan ile karşılaşan hemşire, pediatristler, jinekologlar,    ortopedist  veya ebeveyn  erken tanı için dikkatli olmalıdır. Çünkü erken tanı ve tedavi ile %96 oranında olağanüstü başarı sağlar

  Kalça çıkığı  nedenleri nelerdir?

İntra uterin kötü pozisyon (makadi doğum vb.), ikiz gebelikler, genetik faktörler ve do­ğum sonrası geleneksel yanlış alışkanlıklar, oligohidramnios, ilk bebekler, tortikolis olan bebeklerde RİSK FAZLADIR. risk grubundaki bebeklerin DKÇ taraması için kalça USG yapılmalıdır.

Kalça çıkığı  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

Her iki bacak arasındaki uzunluk farkı, bebek sırt üstü yatarken bacaklarının düz olması ve bacakları düzeltilirken ağlaması,  (normalde sırt üstü iken bebeklerin uyluk ve bacakları hafi flekiyondadır.), bacakların yana tam açılamaması, yürümede gecikme, yürürken topallama, ördek yürüyüşü, kalça ve üst bacak kıvrımlarında her iki taraf arasında fark olması, bir bacakta daha az hareket veya esneklik , grafide kalça ve uyluk çizgilerinin asimetrisi.

Kalça çıkığı  tanısı nasıl konulur?

               DKÇ tipleri

    Çıkabilen: (Tanıda barlow testi kullanılır)

    Tam çıkık: (Tanıda ortaloni testi kulanıır.)

    Yarı çıkık: (Tanıda ortaloni testi kulanıır.)

BARLOW TESTİ: Yerinde olan kalçayı çıkarma prensibine dayanır. Her iki el ile baş parmaklar uyluğun medialine diğer parmaklar ile uyluğun lateraline gelecek şekilde uyluk arkadan  kavranır ve başparmak ile medialden laterale basınç uygulanarak  kalça yerinden çıkartılmaya çalışılır. Kalça yerinden çıkarsa test pozitif kabul edilir. Çıkabilen DKÇ vardır denir.

ORTALONİ TESTİ: Bir el ile kalça sabit tutulurken diğer el ile test edilecek taraftaki uyluk önden kavranır ve bacak ileri ve mediale itilerek kalça yerine konmaya çalışılır.  Eğer kluk diye bir ses duyulur yada kalça hareketi hissedilirse test pozitif kabul edilir. Yani ya  tam yada yarı çıkık vardır demektir.

Kalça grafisi: Yeni doğanlarda pek kullanılmaz asetabulum belirdikten sonra 6. aydan sonra daha kullanışlıdır.  Asetabulum yerinde mi ve asimetri var mı ona balkır.

Kalça USG: Tecrübeli bir radyolog ile kesin tanı koyar.

Kalça çıkığı   tedavisi nasıl olur ?

          ** Tedavi tanı zamanın göre düzenlenir.

İlk üç ayda tedavi:  Bandaj uygulaması ile çok iyi sonuç alınır.

Üç ay ile 1 yaş arasındaki tedavi: traksiyon yapılabilir, genel anestezi altında çıkık yerine konulabilir ve gövde bacak alçısı yapılabilir.

Bir yaş sonrası tedavi: Daha çok ameliyat  kullanılır.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder