gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla KIZAMIK

10 Nisan 2013 Çarşamba 00:30
Bu haber 4673 kez okundu

Kızamık nedir? Kızamık kısacası Kızamık virüsünün oluşturduğu ciltte çeşitli belirtilerin olduğu bulaşıcı bir hastalıktır Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen tedavi edilebilen ve genelde tam olarak toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır. Düşük ve orta yükseklikte ateş, kuru öksürük, nezle, konjoktivit ve foto fobi olur. Sonra sonra yüzde döküntüler başlar. 24 saatte tüm vücuda yayılır. Enfekte olan kişiler virüsle ilk karşılaştığının 9.-10. günü bulaştırıcı olur. Bunlar 7 gün süre ile, yani döküntüler çıktıktan sonraki 5. güne kadar bulaştırıcıdır. Döküntü ortaya çıkmadan yaklaşık 2 gün önce molar dişler hizasında bukkal mukozada membranlarda koplik lekeleri belirir ve 3 günde artarlar. Bildirimi zorunlu hastalıktır. En önemli komplikasyonu yıllar içinde gelişen SSPE dir. ** Ülkemizde son yıllarda eradike edildiği söyleniyor ama eğer yeni SSPE vakaları varsa demekki hala eradike edilmemiştir.

Sorularla KIZAMIK
Kızamık  virüsü.

Kızamık  neden olan virüstür.  Bulaşıcı bir virüstür.  Bebek   çocuk yetişkin ve gebelerde hastalık yapabilir.

 

Kızamık resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

Kızamık resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Kızamık  nasıl bir hastalıktır?

Kızamık  virüsüne   bağlı gelişen ve genelde  tam olarak düzelen  bir hastalıktır.  Ciltte döküntünün görülür. Bazen diğer bir çok organı etkileyebilir.  Genelde hafif  seyretmesine rağmen bazen öldürücü olacak şekilde ağır seyredebilir. Kızamık  bazen mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Kızamık  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Kızamık  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir. Döküntülerden 2-4 gün önce ve 4 gün sonra kan, idrar ve damlacık yolu ile bulaşır. Prodromal dönem 3-5 gün sürer.

 

Kızamık  nedenleri nelerdir?

Kızamık   virüsünün  başkasından bulaşması sonucu oluşur. Bu nedenle bulaşıcı bir hastalık olduğu için  Kızamık olan kişiden iyileşinceye kadar uzak durulmalıdır. Döküntülerden 2-4 gün önce ve 4 gün sonra kan, idrar ve damlacık yolu ile bulaşır. Prodromal dönem 3-5 gün sürer.

 

Kızamık  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

Kızamık bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Kızamık  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir. Bunlarda en sık görülen belirtiler   Düşük ve orta yükseklikte ateş, kuru öksürük, nezle, konjoktivit ve foto fobi olur. Sonra sonra yüzde döküntüler başlar. 24 saatte tüm vücuda yayılır. Enfekte olan kişiler virüsle ilk karşılaştığının 9.-10. günü bulaştırıcı olur. Bunlar 7 gün süre ile, yani döküntüler çıktıktan sonraki 5. güne kadar bulaştırıcıdır. Döküntü ortaya çıkmadan yaklaşık 2 gün önce molar dişler hizasında bukkal mukozada membranlarda koplik lekeleri belirir ve 3 günde artarlar. Bildirimi zorunlu hastalıktır. En önemli komplikasyonu yıllar içinde gelişen SSPE dir.

gibi belirtilerdir.   Kızamık  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Kızamık   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  Kızamık  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

Kızamık  tanısı nasıl konulur?

Kızamık   tanısı  fizik muayene, hikaye, tipik döküntüler,  laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Kızamık  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. .fizik muayene ve tipik cilt lezyonlarının görülmesi gibi  tanı yöntemleri Kızamık   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Bazen Özellikle çocuklarda tüm testlere ve muayeneye rağmen kesin  Kızamık   tanısı koymak oldukça zor olabilir.

 

Kızamık   tedavisi nasıl olur ? .

Tedavi semptomatiktir. Komplikasyonların varlığında uygun antibiyotikler verilir. Gelişmekte olan ülkelerde A vit. 400.000İU kullanılması morbidite ve mortaliteyi azaltmaktadır. Ateşli dönemde antipiretikler kullanılabilir.

Kızamık   geç tedavi edilirse Kızamık olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Kızamık   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Kızamık   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Kızamık  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Kızamık  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Kızamık    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Kızamık için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Kızamık  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Kızamık   reçetesi

Kızamık   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Kızamık   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Kızamık reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Kızamık     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Kızamık reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Kızamık    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Kızamık  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Kızamık   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Kızamık  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

 

KIZAMIK   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

Çocuklarda Görülen Döküntülü Hastalıklar

 

 

SSPE (ölümcül kızamık virüsü) hastalığı nedir??

 

 

Kızamıktan korunma yöntemleri nelerdir?

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Kızamık  kimlerde sık görülür?

Genelde  Kızamık  küçük çocuklarda diğer çocuklardan bulaşması durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan hasta kişilerden uzak duran , iyi beslenen şahıslarda da Kızamık   görülebilir. Ama Kızamık  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Bebeklerde Kızamık

Kızamık en sık bebeklerde  görülür  aşı ile bu görülme oranları azaltılabilir.  Bebeklerde görülen Kızamık   genelde hafif seyreder ve tam olarak düzelir.

 

Yetişkinlerde  Kızamık   

Kızamık  bebeklerde ve çocuklarda da görüldüğü gibi daha azda olsa yetişkinlerde de görülebilir. Genelde yetişkinlerde daha ağır seyreder.  . Kızamık   tanı tedavisi belirtileri yine çocuklara benzerlik gösterdiği gibi bazen çok farklılıkta gösterebilir.. Sadece Kızamık   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir.  

 

Kızamık    için  korunma yolları?

Kızamık  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler kızamık hastalığı olan kişilerden uzak durmalıdırlar.

 

Kızamık  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Kızamık geliştiği için  genelde Kızamık   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir.. En önemli komplikasyonu yıllar içinde gelişen SSPE dir.

 

 

Kızamık  ilaçları

Ateş düşürücü ve bazen Kızamık virüsüne karşı antiviral   gibi ilaçlar Kızamık  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Kızamık   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Kızamık şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Kızamık   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Kızamık  tedavisi için ilaç tedavisi önemli olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Kızamık   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Kızamık ilaçsız doğal tedavisi?

Kızamık  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Kızamık    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Kızamık   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Kızamık   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Gebelerde (hamilelerde)   Kızamık

Kızamık   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Kızamık   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Anne gebelik döneminde Kızamık geçirirse bebekte ciddi ve kalıcı sağlık problemlerine neden olabilir hatta düşük olabilir. Bu yüzden gebeler Kızamık olan kişilerden  uzak   durmalıdırlar.

 

Kızamık  bulaşıcı mıdır.

Kızamık   genelde  hasta kişilerle   yakın temas, yada damlacık yani tükürük yolu ile bulaşabilir. Bu yüzden   Kızamık olan kişilerden uzak durulmalıdır.  Döküntülerden 2-4 gün önce ve 4 gün sonra kan, idrar ve damlacık yolu ile bulaşır. Prodromal dönem 3-5 gün sürer.

 

 

Kızamık banyo

Kızamık olan bebekler ılık su ile banyo yapabilirler. Cildi tahriş etmedikten ve fazla ovalamadıktan sonra bir sakıncası olmaz.

 

Kızamık kaç günde geçer ?

Kızamık ortalama   15 Günde  geçer.  Genelde herhangi bulgu ve belirti kalmaz ve tekrarlamaz.

 

 

Kızamık  kuluçka

Kızamık  kuluçka süresi yani virüs vücutta girdikten hastalık oluşuncaya kadar olan süre genelde 15-20 Gündür.

 

Kızamık  beslenme

Kızamık   için özel bir beslenme yoktur.  Kızamık olan kişi normal nasıl besleniyorsa  o şekilde beslenebilir. Çünkü beslenme şeklinin  hastalık üzerine bir etkisi yoktur.

 

Kızamık   izi

Kızamık izleri genelde kaşınmaya bağlı olarak gerçekleşir . o yüzden  Kızamık olan kişi çok kaşınıyorsa bu kaşıntıyı engellemek için kaşıntı ilacı kullanmalıdır.  Kızamık izleri genelde zamanla tam olarak düzelir.

 

 

Kızamık kaşıntısı

Kızamık   bazen  kaşıntılı olabilir.   Çocuklar sürekli olarak kaşındıklarında ciltlerinde ciddi izler kalabilir. Bu kaşıntıyı engellemek için kaşıntı losyonları yada  şurupları kullanılabilir.

 

Kızamık  aşısı

Kızamık    aşısı oldukça faydalıdır. Genelde kişiyi Kızamık     geçirmeye karşı tam  korur yada en azından hafif geçirmesini sağlar.  Bu yüzden çocuklara muhakkak  sağlık bakanlığının önerdiği  zamanda Kızamık aşısı yapılmalıdır. Kızamık   aşısının  yan etkileri veya komplikasyonları çok azdır.  Bunlar Kızamık  aşısının yararları yanında halk tabiri ile devede kulak  kalır.  O yüzden doktorunuz Kızamık  aşısı öneriyorsa  Kızamık  aşısı yaptırmanızda fayda olacaktır.

 

Bitkisel Kızamık  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Kızamık  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Kızamık tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Kızamık  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Kızamık   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Kızamık   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Kızamık    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Kızamık    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Kızamık     tedavisi, Düşük   Kızamıkin tedavisi,       Kızamık aku,t  alerjik   alerji Kızamık,  Ameliyatları  Kızamık   alerji.   Kızamık      tedavi,   Kızamık  alerjisi,   allerjik Kızamık,     alerjık Kızamık Ameliyatı,     Kızamık    hastalıgı,      Kızamık    hastalıkları, Kızamık ne iyi gelir. Kızamık kesin çözüm,  Kızamık nasıl düzelir,    Kızamık   nasıl gelişir.   Kızamık   nedır,,     Kızamık      ilaci,   kronik Kızamık Kızamık   başlangıcı tedavisi   Kızamıka kesin çözüm, ,    Kızamık  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Kızamık   ilaclari,    Kızamık     tedavisi ilaçları,    Kızamık    bitkisel,    yenidoğanlarda Kızamık,  Kızamık   tedavisi ,Kızamık    hastalığı duası, Kızamık   duası,,,,  bebeklerde Kızamık,,    çocuklarda Kızamık,,      Kızamık bitkisel tedavi,    Kızamık      alerji tedavisi ,   alerji Kızamık     tedavisi,   çocuk Kızamık    ,   Kızamık     çocuk,    Kızamık    krizi,    bebeklerde Kızamık,      Kızamık   bitkisel tedavisi,    kronik Kızamık    , Kızamık     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Kızamık    tedavisi,     Kızamıkın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Kızamık  tedavisi ,      akut   Kızamık    alerjik belirtileri,     alerjik Kızamık     belirtileri,    çocuk Kızamıkı,      alerjik Kızamıkın belirtileri ,      akut    Kızamık     hastasi,   allerjik Kızamık      belirtileri,    Kızamık     hastalari,    Kızamık     alerji belirtileri,    alerji Kızamık      belirtileri ,   akut  Kızamık     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Kızamık ,    kronik Kızamık     çocukta,  Kızamık  Kızamık    şifalı bitki ,  Kızamık     astimin belirtileri,,    Kızamık     için şifalı bitkiler,    Kızamık    hastalığı tedavisi,    Kızamıke   iyi gelen bitkiler,    Kızamık     hastalığının tedavisi ,   Kızamık    hastanesi,       Kızamık    hastaligi nedir,    Kızamık     hastaligi belirtileri ,   Kızamık     bronşit belirtileri,    bronşit Kızamık    belirtileri,    Kızamık    hastaliginin belirtileri,    Kızamık    baslangici ,     çocuklarda Kızamık   tedavisi,    Kızamık    testi,    bebeklerde Kızamık   tedavisi,    Kızamık    makinası ,   Kızamık   öksürüğü  ,  kronik Kızamık,    alerjik Kızamık   nedir ,   Kızamık     belirtileri nelerdir,    kronik Kızamık,   Kızamık     alerjisi nedir,    bebeklerde Kızamık     belirtileri ,   Kızamık   testleri ,   ahmet maranki Kızamık  Kızamık   atakları ,   Kızamık    doktorları ,   Kızamık   ilaçları isimleri ,   Kızamıka bitkisel çözüm ,    Kızamık    bronşiale,   Kızamık     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Kızamık   nedir,    çocuklarda Kızamık,m    Kızamık   ve tedavisi ,   Kızamık    atağı  , alerjik Kızamık   neden olur,    Kızamık    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Kızamık   bronşit tedavisi,    sinirsel Kızamık  Kızamık   ölümcülmüdür ,    Kızamık     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Kızamık    tedavi merkezleri,    alerjik Kızamık     belirtileri  nelerdir,   alerjik Kızamık     nedenleri ,   Kızamık     hastalığı geçermi ,   Kızamık   sprey isimleri  ,    alarjik Kızamık    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Kızamık     belirtileri,     Kızamık    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Kızamık ,   Kızamık    tedavisi  ,   alerjik Kızamık   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Kızamık      hastalığı,    Kızamık      ve öksürük,    Kızamık    ilaçları nelerdir,    Kızamık     bronşit hastalığı,    Kızamık     tedavi yöntemleri  ,  kronik Kızamık      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Kızamık    ,  Kızamık      hastalığı için şifalı bitkiler,     Kızamıka    faydalı bitkiler,    Kızamıkın   tedavisi varmı ,    Kızamık    bronşit ilaçları,      Kızamık    tedavisi varmı ,     Kızamık    başlangıcı tedavisi ,   Kızamıka kesin çözüm,    kronik Kızamık     tedavisi ,   Kızamık      krizi belirtileri,    Kızamık      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Kızamık     tedavisi,    Kızamık     alerji testi  ,  Kızamık    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Kızamık    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Kızamık     alerji nasıl tedavi edilir ,    Kızamık     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Kızamık   atak tedavisi ,  Kızamık    ve belirtileri ,   Kızamık     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Kızamık    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Kızamık   tedavisi ,  Kızamık ilk yardım ,    Kızamık    öldürürmü ,    Kızamık     çeşitleri,    Kızamık     krizi tedavisi ,    Kızamık    aşısı ,   alerjik Kızamık   ilaçları ,   alerjik Kızamık   bronşit,    Kızamık    spreyleri , Kızamık    en iyi ilaç,  Kızamık iyi gelen ilaçlar,   Kızamık  krem merhem şampuanı,  Kızamık   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Kızamık    bronşit ,   Kızamık   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Kızamık   bronşit ,   Kızamık   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Kızamık ,   Kızamık   için bitkisel tedavi ,,    Kızamık    geçermi,     Kızamık   doğal tedavi ,   Kızamık   tedavileri ,  Kızamık son gelişmeler

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gamze 3 yıl önce yorumlandı

Oğlum 6aylikken kizamik olan 9yasinda Biriyle aynı odada kalmak zorunda kaldık.ve kizamikli hasta bir hafta boyunca oğlumla aynı odada kaldı iyilesene kadar.Bir hafta sonra oğlum ağırlaştı.nefes alamadı acil hastaneye kaldırdık. Aynı gün içinde boynunda sivilceye benzer noktalar belirdi.Bi saat sonra kustu.ama kan kustu.pihtilasmis kan gibiydi.sonra herşey benim için bitti.hastanedeki dr bana kizamik demişti.size sorum benim oğlum aynı evde yaşamak zorunda kaldığım eşimin ailesi 9aylik kizamik gorumcemden bulaşan virüsler yüzünden mi oldue

0 Kişi beğendi.