gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla YENİDOĞAN İSHAL

10 Nisan 2013 Çarşamba 13:10
Bu haber 58008 kez okundu

Yenidoğan ishal nedir? Yenidoğan ishal kısacası 24 saatte 3’ten fazla veya her zamankinden daha sık veya daha sulu dışkılama olarak olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  YENİDOĞAN İSHAL

Yenidioğan Yenidoğan ishal

** Yeni doğanlarda bol sulu veya 3-10 kez dışkılama olabılır. Özellikle 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebeklerde günde 2-7 kez sulu dışkılama normal kabul edilir.

 

Yenidoğan ishal resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

Yenidoğan ishal resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

 

Yenidoğan ishal  nasıl bir hastalıktır?

Yenidoğan ishal   24 saatte 3’ten fazla veya her zamankinden daha sık veya daha sulu dışkılamaya   bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Yenidoğan ishal  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Yenidoğan ishal  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Yenidoğan ishal  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

Yenidoğan ishal  çeşitleri nelerdir.

Akut Yenidoğan ishal

Yenidoğan ishal  genel olarak akut  Yenidoğan ishal   ve   kronik  Yenidoğan ishal  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Yenidoğan ishal  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Yenidoğan ishal  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Yenidoğan ishal   belirtileri   ve   kronik  Yenidoğan ishal  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Yenidoğan ishal   nedenleri   ve   kronik  Yenidoğan ishal  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Yenidoğan ishal   tedavisi   ve   kronik  Yenidoğan ishal  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

Yenidoğan ishal  nedenleri nelerdir?

Yenidoğan ishal  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  gibi  nedenler Yenidoğan ishal  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Yenidoğan ishal  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Yenidoğan ishal gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

                 AKUT  İSHAL YAPAN ETKENLER VE TEDAVİLERİ:

 

               Rotavirüslere bağlı  Yenidoğan ishal:

     Hastaneye yatmayı gerektiren ağır ishallerin yarısı Rotavirüs’e bağlıdır. Kreş ve çocuk yuvalarında tekrarlayan ishallerde sık etkendir. Bulaşıcılık ishal öncesi dönemde başlayıp, ishalin kesilmesinden 10 gün sonraya kadar devam edebilir. İshal hafif ateş, kusma ve bol sulu dışkılama ile birden bire başlar. Dışkıda kan ve mukus yoktur. Kusma 2-3 gün, ishal 4-5 gün sürer. Seyrek olarak kronikleşebilir. Sıvı ve elektrolit kaybına bağlı asidoz gelişebilir. Antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

Tedavi: Sıvı ve destek tedavisi yeterlidir.

             Giardiasis, (Etken Giardia lamblia) Yenidoğan ishal :

    Dünyanın her bölgesinde ve tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte, çocuklarda daha sıktır. Kuluçka süresi 1-3 haftadır. Kansız, yeşil, bol, sık, pis kokulu, yağlı dışkılama, kilo kaybı, malabsorbsiyon, kronik ishal, çocuklarda gelişme geriliği ve dışkıda giardia görülür.

Tedavi: Metronidazol: NİDAZOL 50-200mg 100 ml SÜSP, 250-500 mg 20 TABLET

 

             Basilli Dizanteri (Şigelloz, etken Shigella) Yenidoğan ishal

    Şigella cinsi bakterilerin neden olduğu, kanlı mukuslu ishal, karın ağrısı ve ateşle seyreden akut, enfeksiyöz bir kolittir. Klinikte konfüze tarzda başağrısı olabilir. En çok 1-5 yaşındaki çocuklarda görülür. Kuluçka süresi 1-3 gündür. Dışkılama sayısı 20-40’dir. Antibiyotikler, tabloyu 2-3 gün içinde düzeltir.

               Tedavi: Sefiksim: FİXEF®  100mg 50/100ml  ŞURUP 400 mg 5/ 10  TABLET

            Amipli Dizanteriye bağlı  (Amebiyaz) Yenidoğan ishal:

   Entamoeba histolytica’nın neden olduğu kolittir. Kuluçka dönemi bir kaç gün- ay arasında olabilir. Klinikte hafif ateş  bulantı, kusma, karın ağrısı, kramplar, ishal, tenezm olabilir. Dışkı bol-kanlı-mukuslu, ancak cerahatsız olup, parlak kırmızı renkte ve kırmızı jöleye benzer görünümdedir. Çocuklarda ateşle birlikte ölümcül seyreder. Hastaların ¾’ünde 4 hafta kadar sürer.

     ** Taşıyıcılarda 2 çekirdekli kist hastalarda 4 çekirdekli kist ve trofozit görülür. Dışkıdaki Charcot-Leyden kristalleri tanı koydurucu bir özelliktir. Tedavi edilmezse kronikleşebilir.

    ** Amipte karaciğer tutulduğunda (hepatik amibiazis) ateş terleme karaciğerde hassasiyet ve karaciğer büyümesi görülür. 2-3 haftada tüm karaciğer tutulur.

 Tedavi: Metronidazol:  

Antibiyotik Yenidoğan ishal

Antibiyotiklere bağlı gelişen ishaldir. Antibiyotikler bağırsak baktrerilerini öldürünce ishal olur.

 

        Koleraya bağlı  Yenidoğan ishal :

     İnsanlara su ve besinlerle sindirim kanalından bulaşan; kusma ile başlayıp, pirinç yıkantı suyu (beyaz su) görünümünde şiddetli ishal ile seyreden bir ince barsak enfeksiyonudur. Tedavi edilmediğinde dehidretasyona ve ölüme yol açabilir.

Kişi sıhhatte iken, boşalır gibi bir kusma, karın ağrısı ve boşalır gibi diare ortaya çıkar. Hasta tuvalete gitmeye fırsat bulamaz. Zaman geçtikçe kusmuk ve dışkının volümleri artar, rengi açılır ve pirinç yıkantı suyu görünümünü alır. Hasta günde 8-10 hatta 15 litre sıvı kaybeder.

Organizmada dokusal bir tahribat olmaz. Kaybedilen sıvı ve elektrolitler yerine konur ve asidoz önlenirse 1-2 gün gibi kısa bir sürede şifa sağlanabilir. Bu tür olgularda eğer gerekli tedavi uygulanmaz ise ölüm oranı %50’ye kadar çıkabilmektedir.

Tedavi: TMP-SMZ, tetrasiklin veya ofloksasin kullanılabilir.

 

Yenidoğan ishal  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

** Üst solunum yolu infeksiyonu ve beraberinde ishal yapabilen virüsler de sıklıkla görülür.

** İnce bağırsak hastalığı tarzında ishallerde dışkının miktarı ve sıvı içeriği fazla olur. Kalın bağırsak hastalığında ise az olur.

** Kalın bağırsak hastalığıyla giden ishallerde dışkı iltihaplı, sümüksü ve kanlı olur. Bu tabloya dizanteri denir. Bakterilerden şigella bakteriyel dizanteri, protozoonlardan amip buna yol açar.

** Sıvı içeriği fazla olanlarda parazitlerden sıklıkla giardia etken olabilir.

** Kolera bakterisi ise pirinç suyu görüntüsünde, ciddi sıvı elektrolit kaybıyla giden ishale neden olur.

** Tifo ve tifo benzeri tablolara neden olan salmonella bakterileri, yüksek ateşle ve genel durum bozukluğuyla seyreder.

   Yenidoğan ishal,  pratik ayırıcı tanı:

  

  Kansız Yenidoğan ishal,

 çok volüm, çok dışkılama, fekal lökosit yok ve toksik tablo yok ise :

 Hafif ateş varsa viral, ateş yoksa giardia, çok fazla volum kolera düşünülebilir. 

 

     Kanlı Yenidoğan ishal,, az volumlu, sık dışkılama, fekal lökosit var, ateş var ve toksik tablo varsa:

Şigelle, ETEC, veya salmonella, membranöz enterokolit (ilaç hikayesi) düşünülebilir.

 az volumlu  Kanlı Yenidoğan ishal,, az volumlu sık dışkılama, fekal lökosit yok, ateş yok ve toksik tablo yok ise:

 Amip (E histolitika) düşünülebilir.

Yenidoğan ishal  tanısı nasıl konulur?

Yenidoğan ishal   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Yenidoğan ishal  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Gaita tahlili ve anemnez gibi  tanı yöntemleri Yenidoğan ishal   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Yenidoğan ishal   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Yenidoğan ishal   tedavisi nasıl olur ? .

Yenidoğan ishal  GENEL TEDAVİ YAKLAŞIMI:

  Ayaktan Tedavi :

Gereğinde oral antibiyotik + prebiyotik + G ORAL ±  çinko +bolsıvı alımı.

  Yatarak Tedavi:

Gereğinde oral/IV antibiyotik + dehidretasyon tedavisi + çinko + prebiyotik.

Yenidoğan ishal Yatış endikasyonu:

 Belirgin dehidratasyon olanlar, oral alımı olmayanlar, 3 aydan küçük gaitada kan olanlar, basilli dizanteri olanlar ve kliniği ağır olan vakalar yatırılarak tedavi edilmelidir.

           Yenidoğan ishal Dehidratasyon bulguları:

 Turgor tonusu bozuk (Karın derisi sıkıldığında hamur gibi eski şekline geç dönüyorsa), taşikardi, göz küreleri çökük ve ağız kuru ise 4-6 saat idrar çıkışı yoksa hasta dehidrate demektir

Yenidoğan ishal Dehidratasyon tedavisi:

 Hafif DH: 20-50 cc/kg 4 saate, Orta derece DH: 50-75cc/kg 4 saate, İleri derece DH: 100cc/kg 4 saatte  İZOTONİK ® verilir. Çok şiddetli vakalarda idrar çıkarıncaya kadar mayi verilir. Ardından idame: 2000-2500cc/m2/gün mayi verilir. (bakınız sayfa: )

Yenidoğan ishal  ORAL SIVI ORS (Oral rehidrasyon sıvısı hazırlanışı):

1 litre kaynatılmış su içine, 2 çorba kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat eklenip karıştırılarak hazırlanır. Veya hazır GE-ORAL ® TOZ 2 POŞET, 1 litre suya 1 poşet katılarak hazırlanır. Kusan bebeklerde az ve sık beslenme önerilir. Her ishalli dışkıdan sonra 2 yaşın altındakilere bir çay bardağı, 2 yaşından büyüklere yarım veya bir su bardağı, büyük çocuk ve yetişkinlerde içebildiği kadar sıvı verilmelidir.

 

Yenidoğan ishal yapan meyveler

Muz, yoğurt, pirinç, çay, ekmek yağsız çorba, ayran, elma, şeftali, yağsız makarna, pirinç lapası, haşlanmış patates, çorba (havuçlu, patatesli, pirinçli ve yağsız) verilebilir. Şekerli, kızarmış ve baharatlı yiyecekler verilmez.

 

Yenidoğan ishal DİĞER İLAÇLAR.

 

     Çinko: ZİNCO® 15mg/5ml 100 ml ŞURUP,   

    Prebiyotik: REFLOR ® ŞAŞE / MAFLOR ® ŞASE  1X1 veya 2x1/2

    K Vit: İshallerde Vit. K eksikliği görülebilir. Libavit K Büyük çocukta 1x5 dzm, bebeklerde 1x3 dzm, tüm yenidoganlara 1x1dzm tek doz  yapılır. (K vit eksikliğine bağlı bilhassa yeni doğanlarda İKK görülebilir.)

     Antiemetik :AMETİK ® DAMLA (Şiddetli kusma varsa kullanılır  Yenidoğan ishal   geç tedavi edilirse Yenidoğan ishal olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Yenidoğan ishal   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Yenidoğan ishal   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Yenidoğan ishal  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Yenidoğan ishal  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Yenidoğan ishal    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Yenidoğan ishal için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Yenidoğan ishal  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Yenidoğan ishal   reçetesi

Yenidoğan ishal   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Yenidoğan ishal   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Yenidoğan ishal reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Yenidoğan ishal     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Yenidoğan ishal reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Yenidoğan ishal    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Yenidoğan ishal  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Yenidoğan ishal   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Yenidoğan ishal  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

Yenidoğan ishal yemekleri

Muz, yoğurt, pirinç, çay, ekmek yağsız çorba, ayran, elma, şeftali, yağsız makarna, pirinç lapası, haşlanmış patates, çorba (havuçlu, patatesli, pirinçli ve yağsız) verilebilir. Şekerli, kızarmış ve baharatlı yiyecekler verilmez.

 

 

YENİDOĞAN İSHAL   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

0-5 yaş arası çocuklarda ölümlerin en önemli ikinci nedeni Yenidoğan ishal.

Yenidoğan ishal den korunmak için nelere dikkat etmeli?

Yenidoğan ishal olursa ne yapmalı?

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Yenidoğan ishal  kimlerde sık görülür?

Genelde  Yenidoğan ishal  çocuklarda   enfeksiyonlara, alerjiye, zehirlenme     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Yenidoğan ishal   görülebilir. Ama Yenidoğan ishal  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Yenidoğan ishal   nasıl oluşur ?

Çeşitli nedenlere bağlı dışkının yumuşaması ve artması  sonucu Yenidoğan ishal  oluşur. Yenidoğan ishal   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Yenidoğan ishal  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Yenidoğan ishal    için  korunma yolları?

Yenidoğan ishal  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Yenidoğan ishal    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Yenidoğan ishal   için bir kat daha artmaktadır.

 

Yenidoğan ishal  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Yenidoğan ishal geliştiği için  genelde Yenidoğan ishal   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Yenidoğan ishal  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Yenidoğan ishal   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Yenidoğan ishal  ilaçları

Prebiyotik, serom, çinko    gibi ilaçlar Yenidoğan ishal  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Yenidoğan ishal   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Yenidoğan ishal şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Yenidoğan ishal   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

Yenidoğan ishal  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Yenidoğan ishal   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Yenidoğan ishal  ilaçları nasıl kullanılır?

Yenidoğan ishal  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Yenidoğan ishal   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Yenidoğan ishal ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz), kas içi (intramüskükler kullanılır.  

 

Yenidoğan ishal ilaçsız doğal tedavisi?

Yenidoğan ishal  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Yenidoğan ishal    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Yenidoğan ishal   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Yenidoğan ishal   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Yenidoğan ishal testleri

Yenidoğan ishal    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Yenidoğan ishal   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Yenidoğan ishal   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

 

Yenidoğan ishal  bulaşıcı mıdır. Yenidoğan ishal nasıl bulaşır ?

Hayır Yenidoğan ishal.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Yenidoğan ishal  aşısı

Yenidoğan ishal    aşısı oldukça faydalıdır. Genelde kişiyi Yenidoğan ishalgeçirmeye karşı tam  korur yada en azından hafif geçirmesini sağlar.  Bu yüzden Yenidoğan ishal   geçirme riski yüksek olan kişiler muhakkak Yenidoğan ishal   aşısı yaptırmaları önerilir. Yenidoğan ishal   aşısının  yan etkileri veya komplikasyonları çok azdır.  Bunlar Yenidoğan ishal  aşısının yararları yanında halk tabiri ile devede kulak  kalır.  O yüzden doktorunuz Yenidoğan ishal  aşısı öneriyorsa  Yenidoğan ishal  aşısı yaptırmanızda fayda olacaktır.

 

Bitkisel Yenidoğan ishal  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Yenidoğan ishal  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Yenidoğan ishal tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Yenidoğan ishal  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Yenidoğan ishal   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Yenidoğan ishal   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Yenidoğan ishal    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Yenidoğan ishal    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Yenidoğan ishal     tedavisi, Düşük   Yenidoğan ishalin tedavisi,       Yenidoğan ishal aku,t  alerjik   alerji Yenidoğan ishal,  Ameliyatları  Yenidoğan ishal   alerji.   Yenidoğan ishal      tedavi,   Yenidoğan ishal  alerjisi,   allerjik Yenidoğan ishal,     alerjık Yenidoğan ishal Ameliyatı,     Yenidoğan ishal    hastalıgı,      Yenidoğan ishal    hastalıkları, Yenidoğan ishal ne iyi gelir. Yenidoğan ishal kesin çözüm,  Yenidoğan ishal nasıl düzelir,    Yenidoğan ishal   nasıl gelişir.   Yenidoğan ishal   nedır,,     Yenidoğan ishal      ilaci,   kronik Yenidoğan ishal Yenidoğan ishal   başlangıcı tedavisi   Yenidoğan ishala kesin çözüm, ,    Yenidoğan ishal  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Yenidoğan ishal   ilaclari,    Yenidoğan ishal     tedavisi ilaçları,    Yenidoğan ishal    bitkisel,    yenidoğanlarda Yenidoğan ishal,  Yenidoğan ishal   tedavisi ,Yenidoğan ishal    hastalığı duası, Yenidoğan ishal   duası,,,,  bebeklerde Yenidoğan ishal,,    çocuklarda Yenidoğan ishal,,      Yenidoğan ishal bitkisel tedavi,    Yenidoğan ishal      alerji tedavisi ,   alerji Yenidoğan ishal     tedavisi,   çocuk Yenidoğan ishal    ,   Yenidoğan ishal     çocuk,    Yenidoğan ishal    krizi,    bebeklerde Yenidoğan ishal,      Yenidoğan ishal   bitkisel tedavisi,    kronik Yenidoğan ishal    , Yenidoğan ishal     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Yenidoğan ishal    tedavisi,     Yenidoğan ishalın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Yenidoğan ishal  tedavisi ,      akut   Yenidoğan ishal    alerjik belirtileri,     alerjik Yenidoğan ishal     belirtileri,    çocuk Yenidoğan ishalı,      alerjik Yenidoğan ishalın belirtileri ,      akut    Yenidoğan ishal     hastasi,   allerjik Yenidoğan ishal      belirtileri,    Yenidoğan ishal     hastalari,    Yenidoğan ishal     alerji belirtileri,    alerji Yenidoğan ishal      belirtileri ,   akut  Yenidoğan ishal     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Yenidoğan ishal ,    kronik Yenidoğan ishal     çocukta,  Yenidoğan ishal  Yenidoğan ishal    şifalı bitki ,  Yenidoğan ishal     astimin belirtileri,,    Yenidoğan ishal     için şifalı bitkiler,    Yenidoğan ishal    hastalığı tedavisi,    Yenidoğan ishale   iyi gelen bitkiler,    Yenidoğan ishal     hastalığının tedavisi ,   Yenidoğan ishal    hastanesi,       Yenidoğan ishal    hastaligi nedir,    Yenidoğan ishal     hastaligi belirtileri ,   Yenidoğan ishal     bronşit belirtileri,    bronşit Yenidoğan ishal    belirtileri,    Yenidoğan ishal    hastaliginin belirtileri,    Yenidoğan ishal    baslangici ,     çocuklarda Yenidoğan ishal   tedavisi,    Yenidoğan ishal    testi,    bebeklerde Yenidoğan ishal   tedavisi,    Yenidoğan ishal    makinası ,   Yenidoğan ishal   öksürüğü  ,  kronik Yenidoğan ishal,    alerjik Yenidoğan ishal   nedir ,   Yenidoğan ishal     belirtileri nelerdir,    kronik Yenidoğan ishal,   Yenidoğan ishal     alerjisi nedir,    bebeklerde Yenidoğan ishal     belirtileri ,   Yenidoğan ishal   testleri ,   ahmet maranki Yenidoğan ishal  Yenidoğan ishal   atakları ,   Yenidoğan ishal    doktorları ,   Yenidoğan ishal   ilaçları isimleri ,   Yenidoğan ishala bitkisel çözüm ,    Yenidoğan ishal    bronşiale,   Yenidoğan ishal     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Yenidoğan ishal   nedir,    çocuklarda Yenidoğan ishal,m    Yenidoğan ishal   ve tedavisi ,   Yenidoğan ishal    atağı  , alerjik Yenidoğan ishal   neden olur,    Yenidoğan ishal    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Yenidoğan ishal   bronşit tedavisi,    sinirsel Yenidoğan ishal  Yenidoğan ishal   ölümcülmüdür ,    Yenidoğan ishal     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Yenidoğan ishal    tedavi merkezleri,    alerjik Yenidoğan ishal     belirtileri  nelerdir,   alerjik Yenidoğan ishal     nedenleri ,   Yenidoğan ishal     hastalığı geçermi ,   Yenidoğan ishal   sprey isimleri  ,    alarjik Yenidoğan ishal    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Yenidoğan ishal     belirtileri,     Yenidoğan ishal    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Yenidoğan ishal ,   Yenidoğan ishal    tedavisi  ,   alerjik Yenidoğan ishal   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Yenidoğan ishal      hastalığı,    Yenidoğan ishal      ve öksürük,    Yenidoğan ishal    ilaçları nelerdir,    Yenidoğan ishal     bronşit hastalığı,    Yenidoğan ishal     tedavi yöntemleri  ,  kronik Yenidoğan ishal      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Yenidoğan ishal    ,  Yenidoğan ishal      hastalığı için şifalı bitkiler,     Yenidoğan ishala    faydalı bitkiler,    Yenidoğan ishalın   tedavisi varmı ,    Yenidoğan ishal    bronşit ilaçları,      Yenidoğan ishal    tedavisi varmı ,     Yenidoğan ishal    başlangıcı tedavisi ,   Yenidoğan ishala kesin çözüm,    kronik Yenidoğan ishal     tedavisi ,   Yenidoğan ishal      krizi belirtileri,    Yenidoğan ishal      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Yenidoğan ishal     tedavisi,    Yenidoğan ishal     alerji testi  ,  Yenidoğan ishal    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Yenidoğan ishal    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Yenidoğan ishal     alerji nasıl tedavi edilir ,    Yenidoğan ishal     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Yenidoğan ishal   atak tedavisi ,  Yenidoğan ishal    ve belirtileri ,   Yenidoğan ishal     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Yenidoğan ishal    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Yenidoğan ishal   tedavisi ,  Yenidoğan ishal ilk yardım ,    Yenidoğan ishal    öldürürmü ,    Yenidoğan ishal     çeşitleri,    Yenidoğan ishal     krizi tedavisi ,    Yenidoğan ishal    aşısı ,   alerjik Yenidoğan ishal   ilaçları ,   alerjik Yenidoğan ishal   bronşit,    Yenidoğan ishal    spreyleri , Yenidoğan ishal    en iyi ilaç,  Yenidoğan ishal iyi gelen ilaçlar,   Yenidoğan ishal  krem merhem şampuanı,  Yenidoğan ishal   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Yenidoğan ishal    bronşit ,   Yenidoğan ishal   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Yenidoğan ishal   bronşit ,   Yenidoğan ishal   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Yenidoğan ishal ,   Yenidoğan ishal   için bitkisel tedavi ,,    Yenidoğan ishal    geçermi,     Yenidoğan ishal   doğal tedavi ,   Yenidoğan ishal   tedavileri ,  Yenidoğan ishal son gelişmeler

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder