gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla YENİDOĞAN SARILIĞI

11 Nisan 2013 Perşembe 00:16
Bu haber 8561 kez okundu

Yenidoğan sarılığı nedir? Prematur ve miad bebeklerde 3 hafta sonunda TB >10 gr/dl ise uzamış Yenidoğan sarılığı olarak kabul edilir. Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  YENİDOĞAN SARILIĞI

Yenidoğan sarılığı  nedir?
Prematur ve miad bebeklerde 3 hafta sonunda TB >10 gr/dl ise uzamış Yenidoğan sarılığı olarak kabul edilir. Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Yenidoğan sarılığı resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

Yenidoğan sarılığı resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Yenidoğan sarılığı  çeşitleri nelerdir.

Akut Yenidoğan sarılığı

Yenidoğan sarılığı  genel olarak akut  Yenidoğan sarılığı   ve   kronik  Yenidoğan sarılığı  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  Yenidoğan sarılığı  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  Yenidoğan sarılığı  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  Yenidoğan sarılığı   belirtileri   ve   kronik  Yenidoğan sarılığı  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  Yenidoğan sarılığı   nedenleri   ve   kronik  Yenidoğan sarılığı  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  Yenidoğan sarılığı   tedavisi   ve   kronik  Yenidoğan sarılığı  tedavisi farlı şekilde olabilir.  

 

Yenidoğan sarılığı  nedenleri nelerdir?

En sık Yenidoğan sarılığı nedenleri:

 Başta anne sütü sarılığı olmak üzere, konj hipotiroidi, hemolitik hastalıklar (G6PD talesemi, Rh, ABO uygunsuzluğu vb.), pilor stenozu, ekimoz, hematom, sepsis, sefal hematom, metabolik hastalıkları (Crigler-Najjar Sendromu Gilbert  Sendromu, Tirozinemi, Hipermetioninem)

** Term bebeklerin % 60-70’i, prematüre bebeklerin ise büyük çoğunluğunda sarılı görülür.

 

Yenidoğan sarılığı  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

  Fizyolojik Yenidoğan sarılığı:

24 saatten sonra başlar. Termlerde 3-5. günlerde, pretermlerde 5- 6. günlerde pik yapar. Maksimum düzeyi termlerde 12.9 mg/dL’yi, pretermlerde 10 mg/dL’yi geçmez. Termlerde 2-3 gün pramaturlerde daha uzun sürede normal sınırlara iner.

    Patolojik Yenidoğan sarılığı:

 İlk 24 saat içinde çıkan, artış 5 mg/dL/gün  veya 0.5 mg/dL/saat’den fazla olan. termlerde 1 haftadan, pretermlerde 15 günden fazla süren, direkt bilirubin düzeyi 1.5 mg/dL’den fazla olan, termlerde 12.9, pretermlerde 10 mg/dL’yi geçen Yenidoğan sarılığıtır.

    Yenidoğan sarılığılı yenidoğanlarda tehlike işaretleri :

 Ailede ciddi Yenidoğan sarılığı hikayesi olması, sarılığın 3. günden sonra başlaması, kusma, letarji, sarılığın ilk 24 saat içersinde başlaması, beslenme bozukluğu, ateş, tiz sesli ağlama, koyu renkli idrar, akolik gaita

  Yenidoğan sarılığı Bilirubin ensefalopatisi:

 Akut dönemde ortaya çıkar ve genellikle reversibldir. 

  Yenidoğan sarılığı Kernikterus: Otopside bazal ganglionların ve kranial sinir çekirdeklerinin sarı boyalı olarak bulunması ve nörolojik bulguların kalıcı olmasıdır.

Yenidoğan sarılığı  tanısı nasıl konulur?

** Prematur ve miad bebeklerde 3 hafta sonunda TB >10 gr/dl ise uzamış Yenidoğan sarılığı olarak kabul edilir.

Etyoloji için istenecek tetkikler: Total ve direk bilirübin, hemogram, retikülosit, PY, TFT, TİT, idrar kültürü ve idrar redüktan madde tüm hastalarda istenmelidir.

** Vucutta Yenidoğan sarılığı olan bölgeye göre kan bilirübin düzeyi tahmin edilebilir.

 

 

1. Bölge
(gözler)

2. Bölge
(kafa)

3. Bölge
(gövde)

4. Bölge
(kollar  bacaklar)

5 Bölge
(eller, ayaklar)

Kan Bilirübin

(mg/dl)

5-7

6-11

9-16

13-17

>15

** Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında Yenidoğan sarılığı gözlendiğinde, yüksek Yenidoğan sarılığı söz konusudur.

 

Yenidoğan sarılığı   tedavisi nasıl olur ? .

      UZAMIŞ YENİDOĞAN SARILIĞI TEDAVİSİ:

** Normalde ensefalopati yoksa >10 gün matür ve >10 gün prematürlerde kan değişimi yapılmıyor.

Normalde ensefalopati dışında miadlarda 1 hft prematürlerde 10. günden sonra exchange önerilmiyor.

Yenidoğan sarılığı foto sınırında ise tedavi:

 Bebeğe Fenobarbital (5 mg/kg 2 dozda 5 gün verilir.) başlanıp bir hafta sonra kontrole çağırılır. Etkisi 3. gün başalar 5 . gün max etki görülür.

Yenidoğan sarılığı Exchange sınırında ise tedavi:

Bebeğe foto terapi ve fenobarbital (5 mg/kg 2 dozda) başlanır.

Yenidoğan sarılığı Foto sınırlarının altında ise:

 Tedavisiz izlenmelidir.

** Yoğun fototerapi ile kan bilirübin 4-6 saatte 1-2 mg/dl azalır.

Yenidoğan sarılığı   geç tedavi edilirse Yenidoğan sarılığı olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Yenidoğan sarılığı   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

ANNNE SÜTÜ SARILIĞI

     Tanım: Annesütü ile beslenen bebeklerin yaklaşık %20-30’da, ilk 2-4 günlerinde görülen çoğunlukla 2-3 hafta bazen de 3 aya kadar uzayabilen Yenidoğan sarılığıtır. Genelde asıl neden anne sütünün kendisi değil bebeği yatersiz beslenmesine bağlı bağırsa pasajının azalmasıdır.

** Anne sütü ile sık ve yeterli beslenme ile kısa sürede düzeltilebilir.

** TB 18-20 mg/dl’yi geçmedikçe FT veya formül süt ile ek beslenme yapılması gerekmez.

 ** TB genelde 15 mg/dl altındadır. ve Nadiren 25 mg/dl’yi geçer.

   Bilirübin seviyesi 20-25 mg/dl arasında ise:

İyi beslenme ile düzelmezse  bu bebeklere 24-48 saat süreyle anne sütüne ek, formul mama başlanarak barsaktan bilirubin absorbsiyonu azaltılabilir.

   Bilirübin seviyesi 25 mg/dl’yi gecerse:

  Fototerapi uygulanmalı ve annesütü 24 saat süreyle kesilerek yerine formul mama başlanmalıdır.

Yenidoğan sarılığı   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Yenidoğan sarılığı  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Yenidoğan sarılığı  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Yenidoğan sarılığı    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Yenidoğan sarılığı için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Yenidoğan sarılığı  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.


YENİDOĞAN SARILIĞI DEĞERLERİ

YENİ DOĞANLARDA EXCHANGE VE FOTOTERAPİ SINIRLARI


Doğum ağırlığı(gr)

0-24.
saat (TB)

24-48.
saat(TB)

 48-72.
saat(TB)

>72.
saat(TB)

<1000 gr

>3 - >10

>3 - >10

>3 - >10

>5 - >12

1000-1500 gr

>5 - >12

>5 - >12

>5 - >12

>7 - >12

1500-2000 gr

>10 - >17

>7 - >15

>9 - >16

>10 - >17

2000-2500 gr

>10 - >18

>8 - >17

>12 - >18

>15 - >20

>2500 gr

>10 - >20

>12 - >20

>15 - >23

>17 - >25

         

   Tablodaki  ilk değerler fototerapi 2. değerler exchange sınırıdır.(indirekt bilirubin üzerinden)

** Bebekte asfixi, RDS,sepsis varsa 2 mg/dl daha erken fototerapi veya kan değişimi yapılır.

** Ellerde ve ayaklarda Yenidoğan sarılığı varsa mühtemelen bebek foto sınırına gelimiştir.

** Fototerapi sırasında bebeğin gözleri kapatılmalı mayisi %10-20 arttırılması (hidrasyon) faydalı olacaktır. Foto terapi en az 24 saat sürmeli ve bilirübin değeri sınırın 2-3 mg/dl altına inilmelidir.

** Lambalar 425-475 nm dalga boyunda olmalı ve foto terapi çift yönlü olmalıdır. ( Altan üstten)

   Fototerapi komplikasyonları: Bronz bebek sendromu, DH, sulu dışkılama, retina hasarı, deri döküntüleri, deri yanıkları, PDA, trombositopeni, hipokalsemi, büyümede geçici duraklama


KAN DEĞİŞİMİNDE KULLANILABİLECEK KAN GRUPLARI

** Rh ve ABO kan uygunsuzluğu yoksa bebeğin kan grubu kullanılır. Ya tam kan (<5 günlük) kullanılır. Veya eritrosit süspansiyonu + (kristoloid veya kolloidler) kullanılır. Kan taze (< 72 saat) ve bebeğin kanıyla cross-match edilmiş ışınlanmış olmalıdır. ve HCT değeri % 50-55 arasında olmalıdır.

    Değiştirilecek kan miktarı: Matur bebeklerde: 80-160 ml/kg, prematürlede: 100-200 ml/kg’dır.

** Her seansta 3 dk bir <2000gr bebeklerde 5-10ml, >2000gr’de 10-15ml yavaş  şekilde verilip alınır.

** Kan değişinden 4 saat öncesine kadar bebek beslenmemelidir.

** Kan değişimi sırasında hipokalsemiyi engellemek için değitirilen her 100ml kandan sonra birebir sulandırılmış % 10’lukCa glukonattan, 1ml/kg yavaş bir şekilde kalp dinlenerek verilir.

** Ortam steril ve uygun ısıda olmalı ve Resusitasyonda kullanılacak malzemeler hazır bulunmalıdır.

    Kan değişimi öncesi alınacak kanlar: En az 3 adet BK tüpü: (TSH, G6PD, BK ve diğer işlemler için.),  PY, kan kültürü, Tam kan

    Değişimi sonrasında alınacak kanlar: TK, BK(bilirubini Ca, elektrolit seviyesi), ve kan kültürü

    Değişimi sonrasında yapılacaklar: Bebek foto terapiye alınmalı , 1mg K1 vitamini (IV/IM) yapılmalı, en az 4 saat gözlenmeli ve oral beslenmemelidir. Tek doz sefotaksim (100mg/kg) yapılmalı, 4 saat sonra bilirübin, Hct takibi yapılmalıdır..

** Exchange yapılacak hastanın ailesine exchange in riskli bir işlem olduğu ölüm riski dahi olduğu anlatılmalı. Ailenin onay imzası alınmalıdır. Getirilen kan uyum açısından kontroledildikten. Sonra exchange başlanmalıdır. Rh ve ABO uyğunsuzluğunda  IVIG (0.5gr/kg 2 saatte tek doz )verilebilir.


Rh ve ABO UYUŞMAZLIĞINDA KAN DEĞİŞİMİNDE KULLANILACAK KAN GRUPLARI

Anne kan grubu

Bebek kan grubu

1. seçenek

2. seçenek

A Rh(-)

A Rh(+)

A Rh(-)

O Rh(-)

B Rh(-)

B Rh(+)

B Rh(-)

O Rh(-)

AB Rh(-)

B Rh(+)

B Rh(-)

O Rh(-)

AB Rh(-)

A Rh(+)

A Rh(-)

O Rh(-)

AB Rh(-)

AB Rh(+)

AB Rh(-)

ARh(-)  BRh(-)

O Rh(-)

O Rh(+)

O Rh(-)

YOK

O Rh(-)

ARh(+) BRh(+) ABRh(+)

O Rh(-)

Bebek Rh(-) Kan Grubu,

O Rh(+)

ARh(+)

ORh(+) Ert,ARh(+)plaz

ARh(+)

O Rh(+)

BRh(+)

ORh(+)Ert,BRh(+)plaz

BRh(+)

A Rh(+)

B Rh(+)

O Rh(+)

B Rh(+)

B Rh(+)

A Rh(+)

O Rh(+)

A Rh(+)

A Rh(-)

AB Rh(+)

A Rh(-)

O Rh(-)

B Rh(-)

AB Rh(+)

B Rh(-)

O Rh(-)

A Rh(-)

B Rh(+)

O Rh(-)

B Rh(-)

B Rh(-)

A Rh(+)

O Rh(-)

A Rh(-)YENİDOĞAN SARILIĞI   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

 
DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

 

 

Yenidoğan sarılığı  bulaşıcı mıdır.

Hayır Yenidoğan sarılığı.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 .

Bitkisel Yenidoğan sarılığı  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Yenidoğan sarılığı  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Yenidoğan sarılığı tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Yenidoğan sarılığı  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Yenidoğan sarılığı   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Yenidoğan sarılığı   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Yenidoğan sarılığı    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Yenidoğan sarılığı    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Yenidoğan sarılığı     tedavisi, Düşük   Yenidoğan sarılığıin tedavisi,       Yenidoğan sarılığı aku,t  alerjik   alerji Yenidoğan sarılığı,  Ameliyatları  Yenidoğan sarılığı   alerji.   Yenidoğan sarılığı      tedavi,   Yenidoğan sarılığı  alerjisi,   allerjik Yenidoğan sarılığı,     alerjık Yenidoğan sarılığı Ameliyatı,     Yenidoğan sarılığı    hastalıgı,      Yenidoğan sarılığı    hastalıkları, Yenidoğan sarılığı ne iyi gelir. Yenidoğan sarılığı kesin çözüm,  Yenidoğan sarılığı nasıl düzelir,    Yenidoğan sarılığı   nasıl gelişir.   Yenidoğan sarılığı   nedır,,     Yenidoğan sarılığı      ilaci,   kronik Yenidoğan sarılığı Yenidoğan sarılığı   başlangıcı tedavisi   Yenidoğan sarılığıa kesin çözüm, ,    Yenidoğan sarılığı  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Yenidoğan sarılığı   ilaclari,    Yenidoğan sarılığı     tedavisi ilaçları,    Yenidoğan sarılığı    bitkisel,    yenidoğanlarda Yenidoğan sarılığı,  Yenidoğan sarılığı   tedavisi ,Yenidoğan sarılığı    hastalığı duası, Yenidoğan sarılığı   duası,,,,  bebeklerde Yenidoğan sarılığı,,    çocuklarda Yenidoğan sarılığı,,      Yenidoğan sarılığı bitkisel tedavi,    Yenidoğan sarılığı      alerji tedavisi ,   alerji Yenidoğan sarılığı     tedavisi,   çocuk Yenidoğan sarılığı    ,   Yenidoğan sarılığı     çocuk,    Yenidoğan sarılığı    krizi,    bebeklerde Yenidoğan sarılığı,      Yenidoğan sarılığı   bitkisel tedavisi,    kronik Yenidoğan sarılığı    , Yenidoğan sarılığı     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Yenidoğan sarılığı    tedavisi,     Yenidoğan sarılığıın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Yenidoğan sarılığı  tedavisi ,      akut   Yenidoğan sarılığı    alerjik belirtileri,     alerjik Yenidoğan sarılığı     belirtileri,    çocuk Yenidoğan sarılığıı,      alerjik Yenidoğan sarılığıın belirtileri ,      akut    Yenidoğan sarılığı     hastasi,   allerjik Yenidoğan sarılığı      belirtileri,    Yenidoğan sarılığı     hastalari,    Yenidoğan sarılığı     alerji belirtileri,    alerji Yenidoğan sarılığı      belirtileri ,   akut  Yenidoğan sarılığı     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Yenidoğan sarılığı ,    kronik Yenidoğan sarılığı     çocukta,  Yenidoğan sarılığı  Yenidoğan sarılığı    şifalı bitki ,  Yenidoğan sarılığı     astimin belirtileri,,    Yenidoğan sarılığı     için şifalı bitkiler,    Yenidoğan sarılığı    hastalığı tedavisi,    Yenidoğan sarılığıe   iyi gelen bitkiler,    Yenidoğan sarılığı     hastalığının tedavisi ,   Yenidoğan sarılığı    hastanesi,       Yenidoğan sarılığı    hastaligi nedir,    Yenidoğan sarılığı     hastaligi belirtileri ,   Yenidoğan sarılığı     bronşit belirtileri,    bronşit Yenidoğan sarılığı    belirtileri,    Yenidoğan sarılığı    hastaliginin belirtileri,    Yenidoğan sarılığı    baslangici ,     çocuklarda Yenidoğan sarılığı   tedavisi,    Yenidoğan sarılığı    testi,    bebeklerde Yenidoğan sarılığı   tedavisi,    Yenidoğan sarılığı    makinası ,   Yenidoğan sarılığı   öksürüğü  ,  kronik Yenidoğan sarılığı,    alerjik Yenidoğan sarılığı   nedir ,   Yenidoğan sarılığı     belirtileri nelerdir,    kronik Yenidoğan sarılığı,   Yenidoğan sarılığı     alerjisi nedir,    bebeklerde Yenidoğan sarılığı     belirtileri ,   Yenidoğan sarılığı   testleri ,   ahmet maranki Yenidoğan sarılığı  Yenidoğan sarılığı   atakları ,   Yenidoğan sarılığı    doktorları ,   Yenidoğan sarılığı   ilaçları isimleri ,   Yenidoğan sarılığıa bitkisel çözüm ,    Yenidoğan sarılığı    bronşiale,   Yenidoğan sarılığı     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Yenidoğan sarılığı   nedir,    çocuklarda Yenidoğan sarılığı,m    Yenidoğan sarılığı   ve tedavisi ,   Yenidoğan sarılığı    atağı  , alerjik Yenidoğan sarılığı   neden olur,    Yenidoğan sarılığı    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Yenidoğan sarılığı   bronşit tedavisi,    sinirsel Yenidoğan sarılığı  Yenidoğan sarılığı   ölümcülmüdür ,    Yenidoğan sarılığı     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Yenidoğan sarılığı    tedavi merkezleri,    alerjik Yenidoğan sarılığı     belirtileri  nelerdir,   alerjik Yenidoğan sarılığı     nedenleri ,   Yenidoğan sarılığı     hastalığı geçermi ,   Yenidoğan sarılığı   sprey isimleri  ,    alarjik Yenidoğan sarılığı    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Yenidoğan sarılığı     belirtileri,     Yenidoğan sarılığı    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Yenidoğan sarılığı ,   Yenidoğan sarılığı    tedavisi  ,   alerjik Yenidoğan sarılığı   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Yenidoğan sarılığı      hastalığı,    Yenidoğan sarılığı      ve öksürük,    Yenidoğan sarılığı    ilaçları nelerdir,    Yenidoğan sarılığı     bronşit hastalığı,    Yenidoğan sarılığı     tedavi yöntemleri  ,  kronik Yenidoğan sarılığı      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Yenidoğan sarılığı    ,  Yenidoğan sarılığı      hastalığı için şifalı bitkiler,     Yenidoğan sarılığıa    faydalı bitkiler,    Yenidoğan sarılığıın   tedavisi varmı ,    Yenidoğan sarılığı    bronşit ilaçları,      Yenidoğan sarılığı    tedavisi varmı ,     Yenidoğan sarılığı    başlangıcı tedavisi ,   Yenidoğan sarılığıa kesin çözüm,    kronik Yenidoğan sarılığı     tedavisi ,   Yenidoğan sarılığı      krizi belirtileri,    Yenidoğan sarılığı      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Yenidoğan sarılığı     tedavisi,    Yenidoğan sarılığı     alerji testi  ,  Yenidoğan sarılığı    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Yenidoğan sarılığı    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Yenidoğan sarılığı     alerji nasıl tedavi edilir ,    Yenidoğan sarılığı     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Yenidoğan sarılığı   atak tedavisi ,  Yenidoğan sarılığı    ve belirtileri ,   Yenidoğan sarılığı     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Yenidoğan sarılığı    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Yenidoğan sarılığı   tedavisi ,  Yenidoğan sarılığı ilk yardım ,    Yenidoğan sarılığı    öldürürmü ,    Yenidoğan sarılığı     çeşitleri,    Yenidoğan sarılığı     krizi tedavisi ,    Yenidoğan sarılığı    aşısı ,   alerjik Yenidoğan sarılığı   ilaçları ,   alerjik Yenidoğan sarılığı   bronşit,    Yenidoğan sarılığı    spreyleri , Yenidoğan sarılığı    en iyi ilaç,  Yenidoğan sarılığı iyi gelen ilaçlar,   Yenidoğan sarılığı  krem merhem şampuanı,  Yenidoğan sarılığı   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Yenidoğan sarılığı    bronşit ,   Yenidoğan sarılığı   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Yenidoğan sarılığı   bronşit ,   Yenidoğan sarılığı   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Yenidoğan sarılığı ,   Yenidoğan sarılığı   için bitkisel tedavi ,,    Yenidoğan sarılığı    geçermi,     Yenidoğan sarılığı   doğal tedavi ,   Yenidoğan sarılığı   tedavileri ,  Yenidoğan sarılığı son gelişmeler

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder