gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla PROTEİN ENERJİ MALNUTRİSYONU

27 Mart 2013 Çarşamba 20:44
Bu haber 6249 kez okundu

Protein enerji malnutrisyonu nedir Protein enerji malnutrisyonu kısacası yetersiz beslenme olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  PROTEİN ENERJİ MALNUTRİSYONU
 Protein enerji malnutrisyonu  nedir

Protein enerji malnutrisyonu    kısacası     yetersiz beslenme  olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

 

Protein enerji malnutrisyonu resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

Protein enerji malnutrisyonu resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

RESİMLER

Protein enerji malnutrisyonu  nasıl bir hastalıktır?

Protein enerji malnutrisyonu   yetersiz ve dengesiz    bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Protein enerji malnutrisyonu  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Protein enerji malnutrisyonu  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Protein enerji malnutrisyonu  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.Bir veya daha fazla besin elemanının uzun süre yetersiz veya dengesiz alınması sonucu ortaya çıkan patolojik tablodur. Sosyoekonomik ve çevre şartları düşük toplumlarda sık görülür. En çok beş yaş altındaki çocuklarda görülür. Sıklığı % 1-7 civarındadır.

 

 

Protein enerji malnutrisyonu  çeşitleri nelerdir.

Akut Protein enerji malnutrisyonu

Protein enerji malnutrisyonu  genel olarak akut  Protein enerji malnutrisyonu   ve   kronik  Protein enerji malnutrisyonu  tipi olarak iki tipten oluşur

 

Protein enerji malnutrisyonu  nedenleri nelerdir?

Protein enerji malnutrisyonu  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu  Başta erken veya geç ve uygun olmayan ek gıdaların başlanması olmak üzere, yetersiz beslenme, anne sütü almama, kusma, ishaller, enfeksiyonlar, GİS anotomik bozukluklar (yarık damak, yarık dudak), metabolizma ve endokrin hastalıkları (DM, hipotroidi vb.), çölyak, K fibrozis vb nedenler Protein enerji malnutrisyonu  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Protein enerji malnutrisyonu  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Protein enerji malnutrisyonu gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

 

Protein enerji malnutrisyonu  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

Komplikasyonlar:Enfeksiyonlara yatkınlık (Solunum, idrar yolları, sepsis), ishal, büyüme ve gelişme geriliği, zeka geriliği, dehidratasyon, demir eksikliği anemisi, hipotermi,anoksi, cilt ve mukoza lezyonları, kalp yetmezliği, anemi, hipoglisemi, vitamin eksiklikleri (özellikle A, D ve B vitaminleri), fiziksel ve mental gelişimi geriliği vb.

             Protein enerji malnutrisyonu  TİPLERİ

      Marasmus:

 Total kalori alımı eksiktir. Vücut ağırlığı çok düşüktür. Yağ ve kas dokusu belirgin azalmıştır. En sık 3 ay-2 yaşlarda görülür. Nabız yavaştır. Başta apati sonra irritabilite görülür. İshal genelde vardır. İştah az veya normaldir. Cilt normaldir. Ödem yoktur. Saçlar seyrek incedir. Hepatomegali yoktur. Aanemi olabilir. Kan proteini normal veya hafif düşmüştür.

       Kwashiorkor:

 Protein alımının yetersizdir. En sık 1-3 yaşlarda görülür. Ödem, büyüme geriliği, mental değişikliğ üç önemli bulgusudur. Vücut ağırlığı ödeme rağmen düşüktür. Ciltte pigmentasyon ve dermatit olabilir. Saçların kaybı ile yaygın veya kısmi alopesi gelişebilir. Kahverengi- kızıl bir renk alır. Apati veya irritabilite görülebilir. İştahsızlık, kusma, uzun süren ishal görülebilir. Hepatomegali vardır. Albumin düzeyi düşüktür .Yüz ve göz kapakları şiş  yanaklar çöküktür.

       Mix tip Protein enerji malnutrisyonu :

Her iki tipin karışımıdır ve en sık rastlanan tiptir.

Protein enerji malnutrisyonu  tanısı nasıl konulur?

Protein enerji malnutrisyonu   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Protein enerji malnutrisyonu  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. :

 GOMEZ  sınıflandırması

Formül: Hastanın ağırlığı / aynı yaştaki 50. persentil çocuk ağırlığı x 100

    %90 veya üzerinde ise : normal olarak kabul edilir.

    %89-75'I ise : Hafif derecede malnütrisyon olarak kabul edilir.

   %74-%60'I ise : Orta 2.derecede malnütrisyon olarak kabul edilir.

   %60 ise : Ağır derecede malnütrisyon olarak kabul edilir.

                   ** Ödem yoksa marasmus ödem varsa kwashikor olarak kabul edilir.

  Protein enerji malnutrisyonu   En sık kullanılan ölçümler:

 Boy, kilo, baş çevresi, kol çevresi, deri kalınlığı.

    Etyoloji için İstenecek tetkikler: Hemogram, kan grubu, TİT, serum elektrolit, alkalen fosfataz, serum protein ve albumin, KŞ, kan, idrar ve gaita kültürleri, gaita parazit, Fe, TDBK, periferik yayma, PPD ve akciğer grafisi, laktoz tolerans testi, antigliadin anti endomisyum.. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Protein enerji malnutrisyonu   tanısı koymak oldukça zordur.

 

Protein enerji malnutrisyonu   tedavisi nasıl olur ? .

** Tedavi temelde  komplikasyonların önlenmesi diyet ve vitamin- mineral desteğinden oluşur.

  ** Ciddi hastalar yatırılarak tedavi edilmeli varsa dehidretasyon ve enfeksiyon tedavi edilmelidir.

Protein enerji malnutrisyonu   Yatış endikasyonları:

Ağır PEM ve ağızdan alamıyorsa, yaygın ödem, ciddi dehidretasyon ve  elektrolit kaybı, ciddi enfek., yaygın ve ağır deri lezyonları, ağır vit.A ve D eksiklikleri, derin  anemi.

DİYET TEDAVİSİ VE PRENSİPLERİ

      Protein enerji malnutrisyonu   Verilecek diyet:

(Tolere etme ve malnütrisyonun derecesine göre): Protein: 2- 4 gr/kg/gün, Kalori: 120-200 Kcal/kg/gün arasında olmalıdır.

    ** Tedaviye alt sınırdan başlanmalı ve hastanın tolere etmesine göre 2-3 gün aralarla artırılmalıdır.

  Protein enerji malnutrisyonu   Klinik cevap:

 Serum protein ve albümini 10 -14 günde normal düzeylere ulaşır. Günlük 8-10 gr/kg alır. (Normalde 1 gr/kg ). Tedavi ile çocuğun aktivitesinin artması, etraf ile ilgilenmesi, iştahının açılması, gülümsemesi ödemin çözülmeye başlaması klinik cevabı gösterir. Ödemin tamamen kaybolması 1 hafta ile 10 gün sürebilir.

           ** Hastaya verilecek diyet ailenin alım gücü göz önüne alınarak seçilmeli ve o çevrede rahatlıkla temin edilen gıdalar olmalıdır. Oral alamayan hastalar NG ile beslenmelidir.

    ** İnek sütü en kolay ve yüksek değerli protein kaynağıdır. Ayrıca süt, yoğurt, kıyma veya yumurta konarak hazırlanan un veya tarhana çorbalarda memleketimiz için önemli protein kaynağı olur.

          Tedavi süresi: Boya göre ağrlık persentili  %90’ ına ulaştığında sonlandırılır.

Protein enerji malnutrisyonu BESLENME ŞEKLİ

 

Diyetin şekli

Diyet miktarı

Öğün sayısı

1. gün

ORS

100 ml/kg

Günde 12 öğün

2. gün

1/2 süt

125 ml/kg

Günde 12 öğün

3. gün

1/2 süt

125 ml/kg

Günde 8 öğün

4. gün

Tam süt  

125 ml/kg

Günde 8öğün

5. gün

Tam süt  

150 ml/kg

Günde 8 öğün

6. gün ve sonrası

Yüksek kalorili diyet

150 ml/kg

Günde 8 öğün

   ** Çocuklar 1.haftanın sonunda hızlı kilo almaya başlarlar ve artık yüksek kalorili diyeti tolere edebilirler. Tedavinin 3.haftasında yaşa uygun  yiyecekler verilmeye başlanmalıdır.

Protein enerji malnutrisyonu DİYETTE KULLANILABİLECEK BESİN ÇEŞİTLERİ:

       Protein enerji malnutrisyonu EV DİYETİ:

 5 su bardağı inek sütü veya yoğurt (+) 4 yemek kaşığı (50gr) şeker ve (30gr)yağ  (+) 7 yemek kaşığı (50gr) un (100 ml’si 135 kcal, 3gr protein içerir. Fakir hastalarda tercih edilebilir.)

      FANTOMALT MAMA ® 400gr TOZ/KUTU:

(Saf karbonhirat içerir.). 1 ölçek = 20 kcal = 5 gr  Oral destek kullanımı Sıcak/soğuk yiyeceklere, içeceklere ve sıvı ürünlere karıştırılarak kullanılabilir. Tüple beslenme için her 10 gr 100 ml sıvı ile karıştırılır. Günlük en az üçe bölünerek verilmelidir.

       PROTİFAR ® TOZ:

(%94 protein içerir.). 1 ölçek = 2.5gr = 2.2 gr protein içerir. Oral destek kullanımı Sıcak/soğuk yiyeceklere, içeceklere ve sıvı ürünlere karıştırılarak kullanılabilir. Tüple beslenme için Her 10 gr 100 ml sıvı ile karıştırılır. Günlük en az üçe bölünerek verilmelidir.

       PEDİASURE ® 200 mL:

(1 ml=1 kcal. Tam dengeli besin içerir.) 1 yaş üstü kullanılabilir.

       PEDİASURE ® PLUS  200 mL:

(1 ml=1,5 kcal, Tam dengeli yüksek kalorili besin içerir.) 1 yaş üstü kullanılabilir.

      APTAMİL ® – JUNİOR:

 (1 ml=1 kcal. Tam dengeli besin içerir.) 1 yaş üstü kullanılabilir.

     .APTAMİL® HN5:

Doğumdan itibaren kullanılabilir. İshalde kullanılabilir.

    Rapor için diğer teşhisler: İlk 2 yaşta inek sütü alerjisi, metabolik ve kalıtsal hastalıklar, Kan hastalıkları, kanser, koroziv GİS yanıkları, KBY, organ ve doku nakli, oral olmadığı kr. nörolojik ve kas hastalıkları. barsak operasyonundan dolayı oluşan malabsorbsiyonlar ve malnütrisyonlar.

 

PEMDE KULLANILAN VİTAMİN VE MİNERALLER

 1. Ca + D Vit: FOSFOKALSİYUM® GRANUL

2. Magnezyum: %50 MAGNEZYUM SÜLFAT ®10 AMPUL

3. Çinko: ZİNCO® 15mg/5ml 100 ml ŞURUP,  50mg 40 KAPSÜL

4. Multivitamin: POLİVİT® SURUP- FİLM TABLET.

5. Folik asit :FOLBİOL® TABLET

6.. A vitamini:AVİCAP® 30.000 İU KAPSÜL

7. FE +2

8. Potasyum:      

Protein enerji malnutrisyonu   geç tedavi edilirse Protein enerji malnutrisyonu olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Protein enerji malnutrisyonu   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

Protein enerji malnutrisyonu   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  Protein enerji malnutrisyonu  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta Protein enerji malnutrisyonu  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz Protein enerji malnutrisyonu    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  Protein enerji malnutrisyonu için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı Protein enerji malnutrisyonu  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

Protein enerji malnutrisyonu   reçetesi

Protein enerji malnutrisyonu   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  Protein enerji malnutrisyonu   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  Protein enerji malnutrisyonu reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  Protein enerji malnutrisyonu     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  Protein enerji malnutrisyonu reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten Protein enerji malnutrisyonu    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz Protein enerji malnutrisyonu  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu Protein enerji malnutrisyonu   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Protein enerji malnutrisyonu  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

PROTEİN ENERJİ MALNUTRİSYONU   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

Çocuklarda Beslenme Problemleri

Çocuklarda Beslenme

 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

Protein enerji malnutrisyonu  kimlerde sık görülür?

Genelde  Protein enerji malnutrisyonu  çocuk ve yetişkinlerde  kötü beslenenlerde     durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da Protein enerji malnutrisyonu   görülebilir. Ama Protein enerji malnutrisyonu  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde Protein enerji malnutrisyonu   görülür mü ?

Protein enerji malnutrisyonu  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Protein enerji malnutrisyonu   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzerlik gösterdiği gibi bazen çok farklılıkta gösterebilir.. Sadece Protein enerji malnutrisyonu   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Protein enerji malnutrisyonu   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır.

Protein enerji malnutrisyonu   nasıl oluşur ?

Kötü beslenme  sonucu Protein enerji malnutrisyonu  oluşur. Protein enerji malnutrisyonu   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Protein enerji malnutrisyonu  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

Protein enerji malnutrisyonu    için  korunma yolları?

Protein enerji malnutrisyonu  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  Protein enerji malnutrisyonu    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Protein enerji malnutrisyonu   için bir kat daha artmaktadır.

 

Protein enerji malnutrisyonu  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Protein enerji malnutrisyonu geliştiği için  genelde Protein enerji malnutrisyonu   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  Protein enerji malnutrisyonu  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer Protein enerji malnutrisyonu   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

Protein enerji malnutrisyonu  ilaçları

Diyet mineral vitamin    gibi ilaçlar Protein enerji malnutrisyonu  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da Protein enerji malnutrisyonu   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Protein enerji malnutrisyonu şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

Protein enerji malnutrisyonu   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir

Protein enerji malnutrisyonu  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek Protein enerji malnutrisyonu   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

Protein enerji malnutrisyonu  ilaçları nasıl kullanılır?

Protein enerji malnutrisyonu  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de Protein enerji malnutrisyonu   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Protein enerji malnutrisyonu ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz), kas içi (intramüskükler),    kullanılır. Protein enerji malnutrisyonu   ilaçlarının kullanma şekli için lütfen aşağıdaki görsel video ve resimler bakınız.

 

Protein enerji malnutrisyonu ilaçsız doğal tedavisi?

Protein enerji malnutrisyonu  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Protein enerji malnutrisyonu    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Protein enerji malnutrisyonu   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Protein enerji malnutrisyonu   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

Protein enerji malnutrisyonu testleri

Protein enerji malnutrisyonu    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan Protein enerji malnutrisyonu   testleri kan testleridir. Bunlar bazen Protein enerji malnutrisyonu   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

 

Gebelikte   Protein enerji malnutrisyonu

Protein enerji malnutrisyonu   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Protein enerji malnutrisyonu   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Protein enerji malnutrisyonu   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

Protein enerji malnutrisyonu  bulaşıcı mıdır. Protein enerji malnutrisyonu nasıl bulaşır ?

Hayır Protein enerji malnutrisyonu.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

 

Bitkisel Protein enerji malnutrisyonu  tedavisi nedir ?

Daha öncede belirttiğimiz gibi Protein enerji malnutrisyonu  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği Protein enerji malnutrisyonu tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Protein enerji malnutrisyonu  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Protein enerji malnutrisyonu   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Protein enerji malnutrisyonu   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde Protein enerji malnutrisyonu    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da Protein enerji malnutrisyonu    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: Protein enerji malnutrisyonu     tedavisi, Düşük   Protein enerji malnutrisyonuin tedavisi,       Protein enerji malnutrisyonu aku,t  alerjik   alerji Protein enerji malnutrisyonu,  Ameliyatları  Protein enerji malnutrisyonu   alerji.   Protein enerji malnutrisyonu      tedavi,   Protein enerji malnutrisyonu  alerjisi,   allerjik Protein enerji malnutrisyonu,     alerjık Protein enerji malnutrisyonu Ameliyatı,     Protein enerji malnutrisyonu    hastalıgı,      Protein enerji malnutrisyonu    hastalıkları, Protein enerji malnutrisyonu ne iyi gelir. Protein enerji malnutrisyonu kesin çözüm,  Protein enerji malnutrisyonu nasıl düzelir,    Protein enerji malnutrisyonu   nasıl gelişir.   Protein enerji malnutrisyonu   nedır,,     Protein enerji malnutrisyonu      ilaci,   kronik Protein enerji malnutrisyonu Protein enerji malnutrisyonu   başlangıcı tedavisi   Protein enerji malnutrisyonua kesin çözüm, ,    Protein enerji malnutrisyonu  için   belirtiler ve hastalıklar ,   Protein enerji malnutrisyonu   ilaclari,    Protein enerji malnutrisyonu     tedavisi ilaçları,    Protein enerji malnutrisyonu    bitkisel,    yenidoğanlarda Protein enerji malnutrisyonu,  Protein enerji malnutrisyonu   tedavisi ,Protein enerji malnutrisyonu    hastalığı duası, Protein enerji malnutrisyonu   duası,,,,  bebeklerde Protein enerji malnutrisyonu,,    çocuklarda Protein enerji malnutrisyonu,,      Protein enerji malnutrisyonu bitkisel tedavi,    Protein enerji malnutrisyonu      alerji tedavisi ,   alerji Protein enerji malnutrisyonu     tedavisi,   çocuk Protein enerji malnutrisyonu    ,   Protein enerji malnutrisyonu     çocuk,    Protein enerji malnutrisyonu    krizi,    bebeklerde Protein enerji malnutrisyonu,      Protein enerji malnutrisyonu   bitkisel tedavisi,    kronik Protein enerji malnutrisyonu    , Protein enerji malnutrisyonu     tedavisi,    bitkisel   bitkisel Protein enerji malnutrisyonu    tedavisi,     Protein enerji malnutrisyonuın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Protein enerji malnutrisyonu  tedavisi ,      akut   Protein enerji malnutrisyonu    alerjik belirtileri,     alerjik Protein enerji malnutrisyonu     belirtileri,    çocuk Protein enerji malnutrisyonuı,      alerjik Protein enerji malnutrisyonuın belirtileri ,      akut    Protein enerji malnutrisyonu     hastasi,   allerjik Protein enerji malnutrisyonu      belirtileri,    Protein enerji malnutrisyonu     hastalari,    Protein enerji malnutrisyonu     alerji belirtileri,    alerji Protein enerji malnutrisyonu      belirtileri ,   akut  Protein enerji malnutrisyonu     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Protein enerji malnutrisyonu ,    kronik Protein enerji malnutrisyonu     çocukta,  Protein enerji malnutrisyonu  Protein enerji malnutrisyonu    şifalı bitki ,  Protein enerji malnutrisyonu     astimin belirtileri,,    Protein enerji malnutrisyonu     için şifalı bitkiler,    Protein enerji malnutrisyonu    hastalığı tedavisi,    Protein enerji malnutrisyonue   iyi gelen bitkiler,    Protein enerji malnutrisyonu     hastalığının tedavisi ,   Protein enerji malnutrisyonu    hastanesi,       Protein enerji malnutrisyonu    hastaligi nedir,    Protein enerji malnutrisyonu     hastaligi belirtileri ,   Protein enerji malnutrisyonu     bronşit belirtileri,    bronşit Protein enerji malnutrisyonu    belirtileri,    Protein enerji malnutrisyonu    hastaliginin belirtileri,    Protein enerji malnutrisyonu    baslangici ,     çocuklarda Protein enerji malnutrisyonu   tedavisi,    Protein enerji malnutrisyonu    testi,    bebeklerde Protein enerji malnutrisyonu   tedavisi,    Protein enerji malnutrisyonu    makinası ,   Protein enerji malnutrisyonu   öksürüğü  ,  kronik Protein enerji malnutrisyonu,    alerjik Protein enerji malnutrisyonu   nedir ,   Protein enerji malnutrisyonu     belirtileri nelerdir,    kronik Protein enerji malnutrisyonu,   Protein enerji malnutrisyonu     alerjisi nedir,    bebeklerde Protein enerji malnutrisyonu     belirtileri ,   Protein enerji malnutrisyonu   testleri ,   ahmet maranki Protein enerji malnutrisyonu  Protein enerji malnutrisyonu   atakları ,   Protein enerji malnutrisyonu    doktorları ,   Protein enerji malnutrisyonu   ilaçları isimleri ,   Protein enerji malnutrisyonua bitkisel çözüm ,    Protein enerji malnutrisyonu    bronşiale,   Protein enerji malnutrisyonu     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  Protein enerji malnutrisyonu   nedir,    çocuklarda Protein enerji malnutrisyonu,m    Protein enerji malnutrisyonu   ve tedavisi ,   Protein enerji malnutrisyonu    atağı  , alerjik Protein enerji malnutrisyonu   neden olur,    Protein enerji malnutrisyonu    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik Protein enerji malnutrisyonu   bronşit tedavisi,    sinirsel Protein enerji malnutrisyonu  Protein enerji malnutrisyonu   ölümcülmüdür ,    Protein enerji malnutrisyonu     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   Protein enerji malnutrisyonu    tedavi merkezleri,    alerjik Protein enerji malnutrisyonu     belirtileri  nelerdir,   alerjik Protein enerji malnutrisyonu     nedenleri ,   Protein enerji malnutrisyonu     hastalığı geçermi ,   Protein enerji malnutrisyonu   sprey isimleri  ,    alarjik Protein enerji malnutrisyonu    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik Protein enerji malnutrisyonu     belirtileri,     Protein enerji malnutrisyonu    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Protein enerji malnutrisyonu ,   Protein enerji malnutrisyonu    tedavisi  ,   alerjik Protein enerji malnutrisyonu   bronşit tedavisi ,    çocuklarda Protein enerji malnutrisyonu      hastalığı,    Protein enerji malnutrisyonu      ve öksürük,    Protein enerji malnutrisyonu    ilaçları nelerdir,    Protein enerji malnutrisyonu     bronşit hastalığı,    Protein enerji malnutrisyonu     tedavi yöntemleri  ,  kronik Protein enerji malnutrisyonu      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Protein enerji malnutrisyonu    ,  Protein enerji malnutrisyonu      hastalığı için şifalı bitkiler,     Protein enerji malnutrisyonua    faydalı bitkiler,    Protein enerji malnutrisyonuın   tedavisi varmı ,    Protein enerji malnutrisyonu    bronşit ilaçları,      Protein enerji malnutrisyonu    tedavisi varmı ,     Protein enerji malnutrisyonu    başlangıcı tedavisi ,   Protein enerji malnutrisyonua kesin çözüm,    kronik Protein enerji malnutrisyonu     tedavisi ,   Protein enerji malnutrisyonu      krizi belirtileri,    Protein enerji malnutrisyonu      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki Protein enerji malnutrisyonu     tedavisi,    Protein enerji malnutrisyonu     alerji testi  ,  Protein enerji malnutrisyonu    tedavisi için şifalı bitkiler ,    Protein enerji malnutrisyonu    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı Protein enerji malnutrisyonu     alerji nasıl tedavi edilir ,    Protein enerji malnutrisyonu     tedavisinde şifalı bitkiler ,   Protein enerji malnutrisyonu   atak tedavisi ,  Protein enerji malnutrisyonu    ve belirtileri ,   Protein enerji malnutrisyonu     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   Protein enerji malnutrisyonu    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki Protein enerji malnutrisyonu   tedavisi ,  Protein enerji malnutrisyonu ilk yardım ,    Protein enerji malnutrisyonu    öldürürmü ,    Protein enerji malnutrisyonu     çeşitleri,    Protein enerji malnutrisyonu     krizi tedavisi ,    Protein enerji malnutrisyonu    aşısı ,   alerjik Protein enerji malnutrisyonu   ilaçları ,   alerjik Protein enerji malnutrisyonu   bronşit,    Protein enerji malnutrisyonu    spreyleri , Protein enerji malnutrisyonu    en iyi ilaç,  Protein enerji malnutrisyonu iyi gelen ilaçlar,   Protein enerji malnutrisyonu  krem merhem şampuanı,  Protein enerji malnutrisyonu   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde Protein enerji malnutrisyonu    bronşit ,   Protein enerji malnutrisyonu   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda Protein enerji malnutrisyonu   bronşit ,   Protein enerji malnutrisyonu   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik Protein enerji malnutrisyonu ,   Protein enerji malnutrisyonu   için bitkisel tedavi ,,    Protein enerji malnutrisyonu    geçermi,     Protein enerji malnutrisyonu   doğal tedavi ,   Protein enerji malnutrisyonu   tedavileri ,  Protein enerji malnutrisyonu son gelişmeler

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder