gtag(

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner121

Sorularla İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

12 Kasım 2013 Salı 00:03
Bu haber 13739 kez okundu

İdrar yolu enfeksiyonları nedir? İdrar yolu enfeksiyonları kısacası idrar yollarının iltihabı olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle bir yada birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan çeşitli nedenler nedeniyle gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla  İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

Sorularla

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI

 

İdrar yolu enfeksiyonları  nedir?

İdrar yolu enfeksiyonları    kısacası   idrar yollarının iltihabı   olarak tanımlanır . Verdiği rahatsızlık nedeniyle  bir yada   birden çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan   çeşitli  nedenler  nedeniyle  gelişen ,kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen doktorlar tarafından tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sistit (alt üriner sistem enfeksiyonları):Mesane ile sınırlı olan enfeksiyonlara denir.

Pyelonefrit (üst üriner sistem enfeksiyonları): Enfeksiyonun üreterleri takip ederek böbreklere ulaşması durumunda ise pyelonefrit denir.

İdrara yolları nedir?

İdrar yolları üreter, mesane ve üretra ve böbrek kanallarından oluşur.

 

 

İdrar yolu enfeksiyonları resmi (resimlerini), görüntüsü (görüntüleri, görselleri)

İdrar yolu enfeksiyonları resimlerini ve görüntülerini  aşağıdaki web adresini tıklayarak görebilirsiniz.

https://www.google.com.tr/search?hl=tr&client=firefox-a&hs=DaB&rls=org.mozilla:tr:official&q=%C3%BCriner+tract+infection&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.1355534169,d.ZG4&bpcl=40096503&biw=1600&bih=724&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=xWHjUP75C8-QhQea6oDgBQ

 

İdrar yolu enfeksiyonları  nasıl bir hastalıktır?

İdrar yolu enfeksiyonları   idrar yollarında iltihap gelişmesine  bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. İdrar yolu enfeksiyonları  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa İdrar yolu enfeksiyonları  ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka İdrar yolu enfeksiyonları  iyi bir şekilde tedavi  edilmelidir.

 

İdrar yolu enfeksiyonları  çeşitleri nelerdir.

Akut İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları  genel olarak akut  İdrar yolu enfeksiyonları   ve   kronik  İdrar yolu enfeksiyonları  tipi olarak iki tipten oluşur.  akut  İdrar yolu enfeksiyonları  1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronik  İdrar yolu enfeksiyonları  tipi 6 haftadan daha uzun sürer.   akut  İdrar yolu enfeksiyonları   belirtileri   ve   kronik  İdrar yolu enfeksiyonları  belirtileri   genelde  farklılık gösterir.. akut  İdrar yolu enfeksiyonları   nedenleri   ve   kronik  İdrar yolu enfeksiyonları  nedenleri   genelde  farklı olabilir..  akut  İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi   ve   kronik  İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi farlı şekilde olabilir.   

 

 

İdrar yolu enfeksiyonları  nedenleri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları  sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, böbrek taşları,  kişinin bünyesinin durumu  E Coli (%90), klepsiella, proteus vb gibi enfeksiyonlar  İdrar yolu enfeksiyonları  için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak İdrar yolu enfeksiyonları  olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi İdrar yolu enfeksiyonları gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

İYE gelişmesini kolaylastıran faktörler.

Obstrüksiyonlar:Üreterosel, üretero-pelvik darlık, konjenital, postoperatif veya postinfeksiyöz striktür veya valv üreter duplikasyonu, kist, tümör ve intramural skar varlığı vb.

Vezikoüreteral reflü (VÜR): Çocuklarda Tekrarlayan İYE de %35, İYE olmayanlarda %0.5-2

Diğer nedenler: Nefrokalsinoz, miksiyon bozuklugu sonucu mesanede rezidü idrar varlıgı, yaş, iatrojenik (kateterizasyon) vb.

 

İdrar yolu enfeksiyonları  belirtileri (belirtisi) nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları bulguları ve  belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   İdrar yolu enfeksiyonları  belirtileri ve bulguları  arasında  bir çok neden sayılabilir.

Sistit (Klasik İYE): İdrar yaparken yanma veya ağrı, az miktarda sık sık idrar yapma, sub febril ateş (>38ºC), suprapubik ağrı, ishal, kusma, çocuklarda ayrıca: huzursuzluk, aktivitede azalma, karın veya sırt ağrısı, tuvalet eğitimi almış çocuklarda idrar kaçırma, kötü kokulu veya kanlı idrar, iştahsızlık vb. bulgular mevcut olabilir. Yeni doğanlarda uzamış sarılık ,sepsis ve emmeme olabilir.

Piyelonefrit:Yan ve arka kısımlarında ağrı, yüksek ateş, titreme, bulantı, kusmavarsa piyelonefrit düşünülür ve tanı USG ile desteklenir.

 İdrar yolu enfeksiyonları   belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.  İdrar yolu enfeksiyonları  olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti  ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.

 

İdrar yanma

İdrar yolu enfeksiyonları için önemli bir bulgudur

 

İdrar yolu enfeksiyonları  tanısı nasıl konulur?

İdrar yolu enfeksiyonları   tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. İdrar yolu enfeksiyonları  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. İdrar tetkiki, mikroskobisi, kültürü gibi  tanı yöntemleri İdrar yolu enfeksiyonları   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen İdrar yolu enfeksiyonları   tanısı koymak oldukça zordur.

 

 Sistit (Klasik İYE) tanı:

Klinik, TİT ( Bulanık, bakteri, lokosit, nitrit varlığı)

** Ateş ve sistemik bulgular (kusma ,halsizlik..) olursa buna komplike İYE denir

 

Piyelonefrit tanı:

Şiddetli klinik, sistemik bulgular  (kusma bitkinlik), sedim (>20), CRP(+), WBC>9000 ve USG, idar kültür ve/veya DMSA ve VSUG (tedaviden sonra ).

** USG: Genişlemiş böbreklerin varlığı ve ekojenite artışı akut piyelonefriti destekler. Bu olguların %30-60’da tespit edilebilir.

 

İdrar kültürü

İdrar testi

İdrar tahlili

İdrar analizi tanıyı destekler:

Sadece Piyüri varsa  % 40-70 İYE’dir. Piyüri ve Nitrit (+) varsa  % 78-92 İYE’dir. Nitrit, lökosit esteraz, bakteriüri, piyüri varsa >%95 İYE’dir. 

** Komplike İYE ve piyelonfritte Aksiler ateş > 38.8 C üstündedir.

** Bakteriyel üreme olmaksızın lökosit varlığı kısmen tedavi edilmiş bir enfeksiyona veya steril pyüriye (TBC) işaret eder.

** <5 yaş kızlarda ilk İYE de, >0 yaş erkek çocuklarda ilk İYE de, ateşli İYE de, ikinci İYE atağında, işeme disfonksiyonunda, ve ailede VUR varsa USG+Voiding sistoüretrografi (VUR için) yapılmalıdır.

** Komplike İYE ve piyelonefritte etyoloji araştırılmalıdır. Çünkü ileride böbrek komplikasyonlarına (skar, KBY, hipertansiyon) neden olabilir.

** Sistitte hafif hematüri görülebilir. Ama şiddetli hematüri ancak şiddetli sistite görülebilir.

** İleri yaşlarda düzelmeyen İYE de prostatit düşünlebilir.

 

İdrar Kültürü Endikasyonu:

Diabet, Hamilelik, Piyelonefrit, komplike İYE, tekrarlayan İYE, operasyon planlanıyorsa kültür alınmalıdır.

** Lökosit, nitrit veya protein varlığında orta akım idrarı mikroskopi ve kültür için gönderilir.

 

İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi nasıl olur ? .

 İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi nedir? .

İdrar yolu enfeksiyonları  ne iyi gelir ? İdrar yolu enfeksiyonları  nasıl geçer ?

İdrar yolu enfeksiyonları son gelişmeler.

Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli İdrar yolu enfeksiyonları   tedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. Kısacası  antibiyotik tedavisi gibi  tedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.

İdrar yolu enfeksiyonları   geç tedavi edilirse İdrar yolu enfeksiyonları olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. İdrar yolu enfeksiyonları   olan kişi bu hastalığı  hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi için yasal Uyarı: Unutmayın  İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisini tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan kişiler eczacılar veya diğer sağlık personeli gibi kişilerin ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Yarım doktor öldürür.  Aynı şekilde bir hasta İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi  için başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz İdrar yolu enfeksiyonları    tedavisi için   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın. Zaten  İdrar yolu enfeksiyonları için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz detaylı İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi  için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Tedavisi

 

İdrar yolu enfeksiyonları   reçetesi

İdrar yolu enfeksiyonları   reçetesi için yasal Uyarı: Unutmayın  İdrar yolu enfeksiyonları   reçetesi   tıp doktorları vermelidir. Tıp doktoru olmayan eczacı sağlık personeli dahil diğer kişilerin  İdrar yolu enfeksiyonları reçetesi yazarak  ilaçla hastaları tedavi etmeye kalkışması hastalarda öldürücü sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde  İdrar yolu enfeksiyonları     için  bir hasta başka bir hastanın ilaçlarını kullanmamalıdır. Çünkü reçete hastanın kendisine özeldir. Bu şekilde ölen bir çok hasta vardır. Bu yüzden tıp doktoru değilseniz hekim tarafından yazılmış  İdrar yolu enfeksiyonları reçetesi   yoksa   kendi kendinizi adını dozunu yan etkilerini  kullanım sürelerini bilmediğiniz ilaçlarla tedavi etmeye kalkışmayın.  Zaten İdrar yolu enfeksiyonları    için tıbbi terimleri  doğru şekilde anlamanız imkansızdır.

Eğer tıp doktoru iseniz İdrar yolu enfeksiyonları  örnek reçeteleri için aşağıdaki www.ilyasyolbas.com  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.  Eğer doktor değilseniz lütfen bu web sitesini ziyaret etmeyiniz.

Bu İdrar yolu enfeksiyonları   reçete örnekleri sadece hekimler için yazılmış basit bir reçete örnekleridir.. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları , yan etkileri  hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden İdrar yolu enfeksiyonları  reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonları   Ameliyatı ne zaman yapılır ?

İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisinde İdrar yolu enfeksiyonları ameliyatları   kullanılan tedavilerden biridir. Genelde  ilaç tedavisinin ve  diğer tedavilerin yeterice fayda vermediği durumlarda  İdrar yolu enfeksiyonları    ameliyatı yapılır.  İdrar yolu enfeksiyonları   ameliyatı yapılacaksa tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır..  çünkü İdrar yolu enfeksiyonları    ameliyatlarında  gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilir.  Eğer hekiminiz İdrar yolu enfeksiyonları   ameliyat tavsiye ediyorsa mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra   İdrar yolu enfeksiyonları ameliyatı olunması daha uygundur.

 

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONU ANLATIMLARI

İdrar Yolu Enfeksiyonları bilgi


 

Çocuklarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları


 

Prostat Bezi Büyümesi ve İdrar Yolu Enfeksiyonları Nedir?


 

 

DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR

İdrar yolu enfeksiyonları  kimlerde sık görülür?

Genelde  İdrar yolu enfeksiyonları  çocuk ve yetişkinlerde   .

Obstrüksiyonlar:Üreterosel, üretero-pelvik darlık, konjenital, postoperatif veya postinfeksiyöz striktür veya valv üreter duplikasyonu, kist, tümör ve intramural skar varlığı vb.

Vezikoüreteral reflü (VÜR): Çocuklarda Tekrarlayan İYE de %35, İYE olmayanlarda %0.5-2

Diğer nedenler: Nefrokalsinoz, miksiyon bozuklugu sonucu mesanede rezidü idrar varlıgı, yaş, iatrojenik (kateterizasyon) vb.

  durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslarda da İdrar yolu enfeksiyonları   görülebilir. Ama İdrar yolu enfeksiyonları  kendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

 

Çocuklarda ve bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonları   görülür mü ?

İdrar yolu enfeksiyonları  bebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonları   tanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzerlik gösterdiği gibi bazen çok farklılıkta gösterebilir.. Sadece İdrar yolu enfeksiyonları   tanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. İdrar yolu enfeksiyonları   çocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır.

Çocuklar ve Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

<iframe width="480" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/8G2I4M1RNbU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/Sa8dhXqXhi8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

Çocuklarda Kanlı İdrar Problemi

<iframe width="480" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/Hhu9weDJJwk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

İdrar yolu enfeksiyonları   nasıl oluşur ?

E Coli (%90), klepsiella, proteus vb gibi bakterilerin idraryollarında iltihap yapması sonucu İdrar yolu enfeksiyonları  oluşur. İdrar yolu enfeksiyonları   bazen çok ağır seyredebileceği gibi bazen de çok hafif seyredebilir.  Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde İdrar yolu enfeksiyonları  hafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.

 

İdrar yolu enfeksiyonları    için  korunma yolları?

İdrar yolu enfeksiyonları  gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler,erkekler sünnet olmalı, böbrek taşları tedavi edilmeli, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede  İdrar yolu enfeksiyonları    benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi İdrar yolu enfeksiyonları   için bir kat daha artmaktadır.

 

İdrar yolu enfeksiyonları  geçici midir?

Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı İdrar yolu enfeksiyonları geliştiği için  genelde İdrar yolu enfeksiyonları   uygun  tedavi ile tam düzelir ve  geçicidir. Ama bazen  İdrar yolu enfeksiyonları  kronikleşebilir yada  tekrarlayabilir. Eğer İdrar yolu enfeksiyonları   olan  hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.

 

 

İdrar yolu enfeksiyonları  ilaçları

antibiyotik  gibi ilaçlar İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışında da İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisinde    doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak İdrar yolu enfeksiyonları şikayetlerinde kurtulabilirler.

 

İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?

İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, bol bol su içmelidirler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerek İdrar yolu enfeksiyonları   iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.

 

İdrar yolu enfeksiyonları  ilaçları nasıl kullanılır?

İdrar yolu enfeksiyonları  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de İdrar yolu enfeksiyonları   için tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. İdrar yolu enfeksiyonları ilaçları ağızdan (oral), damardan (intravenöz), kas içi (intramüskükler ve oral kullanılır.  

 

İdrar yolu enfeksiyonları ilaçsız doğal tedavisi?

İdrar yolu enfeksiyonları  ilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. İdrar yolu enfeksiyonları    için İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle İdrar yolu enfeksiyonları   için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle İdrar yolu enfeksiyonları   için iyileşme süreci hızlandırılabilir.

 

 

İdrar yolu enfeksiyonları testleri

İdrar yolu enfeksiyonları    testleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılan İdrar yolu enfeksiyonları   testleri kan testleridir. Bunlar bazen İdrar yolu enfeksiyonları   olsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler her zaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.

tekrarlayan İdrar yolu enfeksiyonları ve proflaksi tedavisi

Tekrarlayan İYE: 12 aylık bir dönemde üç veya daha fazla sayıda semptomatik ataklarla seyreden üriner sistem enfeksiyonudur.

Proflakside amaç: Akut infeksiyonu tedavi etmek, böbreği ürosepsisten korumak ve oluşabilecek renal hasarı ve buna bağlı komplikasyonları azaltmaktır.

** Özellikle küçük çocuklarda böbrekler çok hassastır ve  çabuk hasar görürler.

Çocuklarda en sık tekrarlayan İYE nedenleri: VUR, böbrek taşları ve kistik böbrektir.

İdrar yolu enfeksiyonları proflaksi endikasyonu

        T.A katater uygulayanlarda, (+)DMSA bulgusu olanlarda, 1-2 derece VUR, böbrek taşı, kistik böbrek hastalarda, piyelonefrit geçirenlerde ve tekrarlayan İYE olan hastalarda verilir.

    VUR olan çocuğa yaklaşım: 3.-4.-5. drece VUR olan çocuklar çocuk cerrehisine yönlendirilmelidir. 3-4 derece VUR’da ailenin isteğine göre proflaktik tedavi ile izlenebilir. Yenidoğanlarda 5. derece VUR gerileyebilir. Proflaksiye rağmen ilerleyen VUR da cerrahi tedavi verilir.

İdrar yolu enfeksiyonları proflaksi süresi ve prensipleri:

     6-12 ay proflaktik antibiyotik tedavisi verilir. Proflaksiden sonra tekra İYE geçirirse tekrar proflaksi başlanır. Aylık TİT ve idrar kültürü bakılır. Bazen proflaksi yıllarca sürebilir.

** VUR düzeldikten sonra proflaksi bir süre sonra kesilebilir.

** Kalıcı VUR, TAŞ ve kistik böbrekte : İşeme paterni normalse, hidronefroz yoksa, 2 yıllık proflakside İYE atağı yoksa proflaksi kesilebilir.

** Küçük çocuklarda İYE de voiding çekileceye kadar proflaksi verilir.

** Tedavi sonunda 6. veya 12. ayda  voing sistoüretrografi ve DMSA (böbrek yapısı için) bakılabilir.

DMSA endikasyonları: Piyelonefrit, prenatal dönemde vezikoüreteral reflü tanısı alanlar, Anormal USG ve VCUG sonucu olanlar ve < 5 yaş ateşli İYE geçirenlerde kalıcı hasar varlığını değerlendirmede yararlıdır.

 .

İdrar yolu enfeksiyonları için  görüntülemeler

 USG: Üriner sistemdeki genişlemeler, taş varlığı, böbrek boyutları, parenkim (böbreğin çalışan kısmı) kalınlığı, parenkimdeki hasarlanmış bölgeler, mesanede divertikül (cepçik) varlığı, işeme sonrası mesanede kalan idrar miktarı, mesane duvar kalınlığı, üreterde genişleme durumu, üreter çapı gibi birçok önemli veri elde edilebilmektedir. İlk değerlendirme için çok önemli bir testtir.

Voiding sistoüretragrafi (VCUG): Mesane fonksiyonları, anatomisi ve VUR’nün varlığını değerlendirir. İYE’den 2-6 hafta sonra yapılır. Üriner sistemdeki inflamasyonun geçmesi için beklenir.İYE’den sonraki bir ay içinde tekrarlama riski yüksek olduğu için görüntüleme çalışmaları tamamlanana kadar profilaktik antibiyotik kullanılmalıdır.

DMSA sintigrafisi: Skar görüntülenir. Parankim infeksiyonunun varlıgını ve yaygınlıgını gösterir. Akut veya kronik İYE ayrımında en önemli görüntüleme yöntemidir. Akut piyelonefritte sensivitesi %86, spesifitesi %91’dir. Akut değişiklik ile skar ayrımını yapmak mümkün degildir. İnfeksiyondan 6 ay sonra devam eden değişiklik kalıcı renal hasar olarak yorumlanır. Takipte iyilesmeyi ya da kalıcı hasarı da gösterir.

IVP: Tıkanıklık görüntülenir.

DTPA sintigrafisi: Tıkanıklık, böbrek fonksiyonları bozuk hastalarda atılım fonksiyonlarını değerlendirilebilir.

MR: Piyelonefrite oldukça yüksek duyarlılık gösterir.

BT: Apse, piyelonefrit ve skar varlığını gösterir.

 

Gebelikte   İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri İdrar yolu enfeksiyonları   olan  normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.

 

İdrar yolu enfeksiyonları  bulaşıcı mıdır. İdrar yolu enfeksiyonları nasıl bulaşır ?

Hayır İdrar yolu enfeksiyonları.....  bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle,  aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz.

 

Bitkisel İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi nedir ?

İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi için şifalı bitkiler nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonları tedavisi için alternatif tedaviler  nelerdir?

Daha öncede belirttiğimiz gibi İdrar yolu enfeksiyonları  için temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiği İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terk etmeye mazeret olamaz.  Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları İdrar yolu enfeksiyonları   için sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde İdrar yolu enfeksiyonları   için  bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok  çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularını da sömüren kişilerden uzak durulmalıdır.  aksi takdirde İdrar yolu enfeksiyonları    hastaları tedavi olayım derken  çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten  tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorları da İdrar yolu enfeksiyonları    için  alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.

 

www.saglikmeydani.com

Anahtar kelimeler: İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisi, Düşük   İdrar yolu enfeksiyonlarıin tedavisi,       İdrar yolu enfeksiyonları aku,t  alerjik   alerji İdrar yolu enfeksiyonları,  Ameliyatları  İdrar yolu enfeksiyonları   alerji.   İdrar yolu enfeksiyonları      tedavi,   İdrar yolu enfeksiyonları  alerjisi,   allerjik İdrar yolu enfeksiyonları,     alerjık İdrar yolu enfeksiyonları Ameliyatı,     İdrar yolu enfeksiyonları    hastalıgı,      İdrar yolu enfeksiyonları    hastalıkları, İdrar yolu enfeksiyonları ne iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonları kesin çözüm,  İdrar yolu enfeksiyonları nasıl düzelir,    İdrar yolu enfeksiyonları   nasıl gelişir.   İdrar yolu enfeksiyonları   nedır,,     İdrar yolu enfeksiyonları      ilaci,   kronik İdrar yolu enfeksiyonları İdrar yolu enfeksiyonları   başlangıcı tedavisi   İdrar yolu enfeksiyonlarıa kesin çözüm, ,    İdrar yolu enfeksiyonları  için   belirtiler ve hastalıklar ,   İdrar yolu enfeksiyonları   ilaclari,    İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisi ilaçları,    İdrar yolu enfeksiyonları    bitkisel,    yenidoğanlarda İdrar yolu enfeksiyonları,  İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi ,İdrar yolu enfeksiyonları    hastalığı duası, İdrar yolu enfeksiyonları   duası,,,,  bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonları,,    çocuklarda İdrar yolu enfeksiyonları,,      İdrar yolu enfeksiyonları bitkisel tedavi,    İdrar yolu enfeksiyonları      alerji tedavisi ,   alerji İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisi,   çocuk İdrar yolu enfeksiyonları    ,   İdrar yolu enfeksiyonları     çocuk,    İdrar yolu enfeksiyonları    krizi,    bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonları,      İdrar yolu enfeksiyonları   bitkisel tedavisi,    kronik İdrar yolu enfeksiyonları    , İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisi,    bitkisel   bitkisel İdrar yolu enfeksiyonları    tedavisi,     İdrar yolu enfeksiyonlarıın bitkisel tedavisi,      bitkilerle İdrar yolu enfeksiyonları  tedavisi ,      akut   İdrar yolu enfeksiyonları    alerjik belirtileri,     alerjik İdrar yolu enfeksiyonları     belirtileri,    çocuk İdrar yolu enfeksiyonlarıı,      alerjik İdrar yolu enfeksiyonlarıın belirtileri ,      akut    İdrar yolu enfeksiyonları     hastasi,   allerjik İdrar yolu enfeksiyonları      belirtileri,    İdrar yolu enfeksiyonları     hastalari,    İdrar yolu enfeksiyonları     alerji belirtileri,    alerji İdrar yolu enfeksiyonları      belirtileri ,   akut  İdrar yolu enfeksiyonları     şifalı bitkiler,    şifalı bitkiler İdrar yolu enfeksiyonları ,    kronik İdrar yolu enfeksiyonları     çocukta,  İdrar yolu enfeksiyonları  İdrar yolu enfeksiyonları    şifalı bitki ,  İdrar yolu enfeksiyonları     astimin belirtileri,,    İdrar yolu enfeksiyonları     için şifalı bitkiler,    İdrar yolu enfeksiyonları    hastalığı tedavisi,    İdrar yolu enfeksiyonlarıe   iyi gelen bitkiler,    İdrar yolu enfeksiyonları     hastalığının tedavisi ,   İdrar yolu enfeksiyonları    hastanesi,       İdrar yolu enfeksiyonları    hastaligi nedir,    İdrar yolu enfeksiyonları     hastaligi belirtileri ,   İdrar yolu enfeksiyonları     bronşit belirtileri,    bronşit İdrar yolu enfeksiyonları    belirtileri,    İdrar yolu enfeksiyonları    hastaliginin belirtileri,    İdrar yolu enfeksiyonları    baslangici ,     çocuklarda İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi,    İdrar yolu enfeksiyonları    testi,    bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi,    İdrar yolu enfeksiyonları    makinası ,   İdrar yolu enfeksiyonları   öksürüğü  ,  kronik İdrar yolu enfeksiyonları,    alerjik İdrar yolu enfeksiyonları   nedir ,   İdrar yolu enfeksiyonları     belirtileri nelerdir,    kronik İdrar yolu enfeksiyonları,   İdrar yolu enfeksiyonları     alerjisi nedir,    bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonları     belirtileri ,   İdrar yolu enfeksiyonları   testleri ,   ahmet maranki İdrar yolu enfeksiyonları  İdrar yolu enfeksiyonları   atakları ,   İdrar yolu enfeksiyonları    doktorları ,   İdrar yolu enfeksiyonları   ilaçları isimleri ,   İdrar yolu enfeksiyonlarıa bitkisel çözüm ,    İdrar yolu enfeksiyonları    bronşiale,   İdrar yolu enfeksiyonları     bronşit,   bitkisel tedavi  ,  İdrar yolu enfeksiyonları   nedir,    çocuklarda İdrar yolu enfeksiyonları,m    İdrar yolu enfeksiyonları   ve tedavisi ,   İdrar yolu enfeksiyonları    atağı  , alerjik İdrar yolu enfeksiyonları   neden olur,    İdrar yolu enfeksiyonları    nedir nasıl tedavi edilir,    kronik İdrar yolu enfeksiyonları   bronşit tedavisi,    sinirsel İdrar yolu enfeksiyonları  İdrar yolu enfeksiyonları   ölümcülmüdür ,    İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi ,   İdrar yolu enfeksiyonları    tedavi merkezleri,    alerjik İdrar yolu enfeksiyonları     belirtileri  nelerdir,   alerjik İdrar yolu enfeksiyonları     nedenleri ,   İdrar yolu enfeksiyonları     hastalığı geçermi ,   İdrar yolu enfeksiyonları   sprey isimleri  ,    alarjik İdrar yolu enfeksiyonları    Ameliyatı,    çocuklarda alerjik İdrar yolu enfeksiyonları     belirtileri,     İdrar yolu enfeksiyonları    geçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik İdrar yolu enfeksiyonları ,   İdrar yolu enfeksiyonları    tedavisi  ,   alerjik İdrar yolu enfeksiyonları   bronşit tedavisi ,    çocuklarda İdrar yolu enfeksiyonları      hastalığı,    İdrar yolu enfeksiyonları      ve öksürük,    İdrar yolu enfeksiyonları    ilaçları nelerdir,    İdrar yolu enfeksiyonları     bronşit hastalığı,    İdrar yolu enfeksiyonları     tedavi yöntemleri  ,  kronik İdrar yolu enfeksiyonları      nedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik İdrar yolu enfeksiyonları    ,  İdrar yolu enfeksiyonları      hastalığı için şifalı bitkiler,     İdrar yolu enfeksiyonlarıa    faydalı bitkiler,    İdrar yolu enfeksiyonlarıın   tedavisi varmı ,    İdrar yolu enfeksiyonları    bronşit ilaçları,      İdrar yolu enfeksiyonları    tedavisi varmı ,     İdrar yolu enfeksiyonları    başlangıcı tedavisi ,   İdrar yolu enfeksiyonlarıa kesin çözüm,    kronik İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisi ,   İdrar yolu enfeksiyonları      krizi belirtileri,    İdrar yolu enfeksiyonları      belirtileri ve tedavisi  ,  ahmet maranki İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisi,    İdrar yolu enfeksiyonları     alerji testi  ,  İdrar yolu enfeksiyonları    tedavisi için şifalı bitkiler ,    İdrar yolu enfeksiyonları    nasıl tedavi edilir  ,   nefes darlığı İdrar yolu enfeksiyonları     alerji nasıl tedavi edilir ,    İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisinde şifalı bitkiler ,   İdrar yolu enfeksiyonları   atak tedavisi ,  İdrar yolu enfeksiyonları    ve belirtileri ,   İdrar yolu enfeksiyonları     tedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi ,   İdrar yolu enfeksiyonları    tedavisi şifalı bitkiler,     maranki İdrar yolu enfeksiyonları   tedavisi ,  İdrar yolu enfeksiyonları ilk yardım ,    İdrar yolu enfeksiyonları    öldürürmü ,    İdrar yolu enfeksiyonları     çeşitleri,    İdrar yolu enfeksiyonları     krizi tedavisi ,    İdrar yolu enfeksiyonları    aşısı ,   alerjik İdrar yolu enfeksiyonları   ilaçları ,   alerjik İdrar yolu enfeksiyonları   bronşit,    İdrar yolu enfeksiyonları    spreyleri , İdrar yolu enfeksiyonları    en iyi ilaç,  İdrar yolu enfeksiyonları iyi gelen ilaçlar,   İdrar yolu enfeksiyonları  krem merhem şampuanı,  İdrar yolu enfeksiyonları   iyi gelen ilaç ,   bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonları    bronşit ,   İdrar yolu enfeksiyonları   bronşit şifalı bitkiler ,    çocuklarda İdrar yolu enfeksiyonları   bronşit ,   İdrar yolu enfeksiyonları   hastalığının nedenleri ,     bebeklerde alerjik İdrar yolu enfeksiyonları ,   İdrar yolu enfeksiyonları   için bitkisel tedavi ,,    İdrar yolu enfeksiyonları    geçermi,     İdrar yolu enfeksiyonları   doğal tedavi ,   İdrar yolu enfeksiyonları   tedavileri ,  İdrar yolu enfeksiyonları son gelişmeler

 

 

 

Yorum Gönder